Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.

II. volební období.

4. zasedání.

1017.

Interpelace:

I. posl. dra Daňka, Šamalíka, Bezděka a spol. min. vnitra o službě četnictva,

II. posl. Staňka, Mašaty, Bradáče, dra Viškovského, dra inž. Botto a druhů min. vnitra a spravedlnosti o opatřeních vlády proti loupeživému řádění tuláků, cikánů a jiných nebezpečných živlů,

III. posl. Koudelky a soudr. min. vnitra a spravedlnosti o konfiskaci časopisu "Středočeské Hlasy" v Kolíně,

IV. posl. Muny a soudr. min. spravedlnosti o konfiskaci č. 3 časopisu "Voják",

V. posl. Hakena a soudr. min. spravedlnosti o nezákonné konfiskaci časopisu "Voják" č. 2,

VI. posla. Hakena a soudr. min. spravedlnosti o nazákonné konfiskaci časopisu "Voják",

VII. posl. Hellera, Schuberta a druhů min. soc. péče, aby Všeobecný pensijní ústav v Praze předložil pojistně - matematickou bilanci,

VIII. posl. Böhma a druhů min. financí, aby byly vydány náhradní papíry za vyměněné válečné půjčky,

IX. posl. Schweichharta, Leibla a druhů min. spravedlnosti a vnitra o zabavení časopisu "Der kleine Landwirt" ze dne 11. března 1927,

X. posl. inž. Kalliny a druhů min. vnitra o zabavení čísla 25 časopisu "Graslitzer Volksblatt" ze dne 3. března 1927,

XI. posl. Kreibicha a druhů min. spravedlnosti a min. národní obrany o případu vojína Bely Czeha a o zabavení periodického tiskopisu "Vorwärts" v Liberci pro zprávu o něm,

XII. posl. inž. Kalliny a druhů min. vnitra o censurních poměrech v západních Čechách,

XIII. posl. Mondoka, dry Gáti, Sedorjaka a druhů min. vnitra a spravedlnosti o zabavení čísla 14 "Karpatské Pravdy orgánu XXIV. kraje KSČ ze dne 11. dubna 1926,

XIV. posl. Mondoka, dra Gáti, Sedorjaka a druhů min. vnitra a spravedlnosti o zabavení č. 20 "Karpatské Pravdy", orgánu XXIV. kraje KSČ ze dne 23. knětna 1926,

XV. posl. Koberga a druhů min. vnitra a min. železnic o státním občanství zaměstnanců, převzatých košicko - bohumínskou drahou,

XVI. posl. Kalliny a druhů min. vnitra o novém zabavení čís. 183 časopisu "Deutsche Tageszeitung Karlsbad" ze dne 13. srpna 1925,

XVII. posl. inž. Junga a druhů min. pošt a telegrafů o poštovních úřednících, kteří konali službu na těšínském plebiscitním území,

XVIII. posl. Simma a druhů min. vnitra o zabrání místnosti pro policejní komisařství v jablonci n./Nisou,

XIX. posl. dra Koberga a druhů min. financí o jazykových zkouškách finančních úředníků a zaměstnanců,

XX. posl. inž. Junga a druhů min. vnitra a min. železnic o průkazu státního občanství zaměstnanců košicko - bohumínské dráhy,

XXI. posl. Schmerdy a soudr. vládě o nepořádcích ve Státním pozemkovém úřadě a o nezákonném postupu tohoto úřadu.

1017/I.

Interpelace

poslanců dr. Ladislava Daňka, Josefa Šamalíka, Bedřicha Bezděka a spol. ministru vnitra

o službě četnictva.

Nedávné případy zločinných živlů, ohrožujících bezpečnost občanstva a značně také znesnadňující podle zkušeností jich stíhání četnictvem, nutí podepsané, aby upozornili, že jest velmi naléhavé, aby bezpečnostní služba četnictva byla upravena tak, aby jednak četnictvo bylo dostatečně vyzbrojeno proti podobným osobám, jednak aby vyhledávání zločinných osob bylo usnadněno.

Ze samého četnictva se ozývají hlasy, žádající novou, dokonalejší úpravu. Zkušenost ukázala, že obchůzková služba jednočlenné hlídky neskýtá vždy dosti záruky při pátrání a stíhání pachatelů i pro bezpečnost hlídky samé. Bylo by jistě záhodno, aby bylo učiněno opatření vysílati hlídky dvoučlenné.Jistě pro tentýž účel mělo by býti nejen přípustno, ale nařízeno každé stanici četnické, aby měla dobrého a stíhacího psa, který je dobře vycvičen na muže bez ohledu, je-li uznán za policejního či nikoliv.

Dále, jak zkušenost ukázala, není dosavadní zbraň, karabina, naprosto vhodným prostředkem, zejména na větší dálku a měla by býti zaměněna za dalekonosnou šokovou brokovnici, pětirannou opakovačku, ráže asi č. 16, a olovem č. 2. Měla by kromě toho býti každému výkonnému četníku přidána zručná a dobrá opakovací pistole, kterou by mohl ve službě pravidelně nositi.

Jest jistě účelno, by naléhavo, aby četnictvu bylo povoleno užívati vlastních jízdních kol, poněvadž rychlejší pohyb dává četnictvu možnost více viděti a více předstihnouti. V noci tichý chod jízdního kola chodce může překvapiti, kdežto kroky na delší vzdálenost prozrazují.

Dalším důležitým prostředkem jest také i možnost zejména při stíhání zločince použíti ve službě občanského obleku s příslušným označením a legitimací četníka, kterou by se prokázal podle způsobu tajné policie.

Jest ještě mnoho opatření, kterých by bylo potřebí, aby četnictvo učinilo neškodnými zločince, ale dosavadní výzbroj a stav to značně znesnadňuje, ne-li dokonce někdy i znemožňuje, a tím jest pokojný občan ohrožován nejen na majetku, ale i na životech, jak bylo viděti u případů vyskytnuvších se ve Velké Bytči, dále v celých jižních Čechách, a nedávno se přihodivších na moravském Slovácku.

Tyto případy přímo nutí, aby byly učiněny všechny kroky na omezení, zamezení, a potlačení zločinů, ohrožujících bezpečnost občanstva i četnictva.

Za všech shora uvedených důvodů se podepsaní táží:

1. Zná pan ministr tento stav a tyto poměry?

2. Je pan ministr ochoten učiniti vše pro bezpečnost občanstva a četnictva?

3. Je pan ministr ochoten sděliti podepsaným, co hodlá v tomto směru zaříditi?

V Praze dne 28. dubna 1927.

Dr. Daněk, Šamalík, Bezděk,

inž. Dostálek, Petr, Hintermüller, Čančara, Bayer, Matoušek, dr. Mičura, Vološin, Adámek, Stašek, Sedláček, Roudnický, dr. Dolanský, dr. Novák, Fr. Navrátil, Kaňourek, Janalík, Světlík, Janovský, Vičánek, Stanislav.

1017/II.

Interpelace

poslanců Františka Staňka, Frant. Mašaty, Boh. Bradáče, dr. K. Viškovského, dr. inž.

Botto a druhů

ministrům vnitra a spravedlnosti

o opatřeních vlády proti loupeživému řádění tuláků, cikánů a jiných nebezpečných živlů.

Obyvatelstvo republiky, zejména ve východní části její, dále v jižních Čechách a v některých částech Moravy, ohrožováno jest již delší dobu řáděním nebezpečných živlů, zejména tuláků a cikánů a lupičských tlup, které s neobyčejnou odvahou útočí nejen na majetek, nýbrž i na životy pokojného obyvatelstva. Zjev tento vyvrcholil v poslední době událostmi nejvýše povážlivého rázu, jak to vidno zejména z odvážné loupeže bytešské, kde při loupeži a při stíhání lupičů padly tři lidské životy těžce poraněno bylo hojně občanů.

Obyvatelstvo ohrožovaných krajin, zejména obyvatelstvo venkovské v odlehlých krajinách, které se nemůže snadno dovolati ochrany při nebezpečných přepadeních, s největšími sleduje tyto události a obává se, že tyto zjevy se budou opakovati a šířiti.

Události tyto nutí nejen k vážnému uvažování o příčinách, proč se šíří tato zločinnost, nýbrž také k neprodlenému ráznému zakročení všemi prostředky, které stát má po ruce.

Jest nejprve nutno, aby státní orgány s největší rozhodností potíraly příčinu těchto zjevů a to v prvé řadě tuláctví a nomadský život jak jednotlivců, tak i celých skupin, zejména cikánů, neboť právě tuláctví jest semeništěm mravní zkázy a zločinnosti, a vychovává státní společnosti stále nová nebezpečná individua a zločince. Chováme obavu, že ani dosavadní nedosti účinné zákony proti tuláctví se neprovádějí s dostatečnou přísností, ale podle dosavadních zkušeností pociťujeme tím více potřebu, aby zákony ty byly revidovány a aby tuláctví jako vážné nebezpečí vnitřního míru a bezpečnosti potíráno bylo účinnějšími prostředky a soustavně. Jest nejvýše nutno, aby revise zákonných předpisů o tuláctví, která podle ujištění vlády se připravuje, byla urychlena a aby návrhy vlády byly neprodleně k ústavnímu projednání předloženy.

Při tom vycházíme z přesvědčení, že tuláctví, zejména pak otázku cikánskou, nelze řešiti jen prostředky rtestního práva, tedy tresty na svobodě, které nejsou prostředkem výchovy a nápravy, nýbrž že bude potřebí z vylné části , aby se těmto živlům vykázalo jiné životní prostředí, a aby těm, kteří práce se vzdalují a štítí, byla nejen dána příležitost k práci, nýbrž uložena byla též pracovní povinnost a to podle potřeby ve zvláštních k tomu zřízených ústavech nebo koloniích pro nucenou práci.

Ježto však jest odůvodněna obyvy, že troufalost nebezpečných živlů neklesne, nýbrž že se bude spíše stupňovati, jestliže orgány veřejné služby nebudou zjevy tyto potírati všemi prostředky, jest nutno, aby všech prostředků a pomůcek zákonů a to i zákonů mimořádných proti těmto zjevům bylo použito, ježto běží též o mimořádné nebezpečí a ohrožení. Zdá se, že přílišný zřetel na život a tělesnou bezpečnost zločinců způsobil v případě bytešském i jiných ztrátu životů a těžké ublížení nevinných občanů a samých strážců zákona. Není déle možno, aby zločincům podobné troufalosti zaručena byla podobná nezasloužená šetrnost na účet životů nevinných osob a aby tak se stupňovala jejich odvaha.

Pokládáme za nutné, aby použito bylo všech vyjímečných opatření proti uvedeným zločincům a to až i stanného práva, které je při opětovných loupežích a vraždách přípustno.

Uvažujíce tyto skutečnosti, táží se podepsaní pánů ministrů vnitra a spravedlnosti:

1. Vědí páni ministři o uvedených zjevech?

2. Jsou páni ministři ochotni předložiti s největším urychlením návrh zákona na potírání tuláctví a podobných zjevů?

3. Jaká opatření hodlají páni ministři učiniti, aby bezpečnost života a majetku vůči loupežným útokům nebezpečných individuí, zejména potulných tlup a cikánů, byla obyvatelstvu zaručena?

V Praze dne 7. dubna 1927.

Staněk, Mašata, Bradáč, dr. Viškovský, dr. inž. Botto,

Dubický, dr. Zadina, Bistřický, dr. Halla, dr. Štefan, Žalobin, inž. Hrdina, dr. Černý, Beran, dr. Králík, Chlebounová, Malík, dr. Hnídek, Zoch, Mach, Pelíšek, Vencl, Haupt, Šoltys, Macek, Branecký, Doležal, Molík, Nejezchleb - Marcha, Tůma, Křemen, Machník, Prokůpek.

1017/III.

Interpelace

poslance Jana Koudelky a soudruhů

ministrům vnitra a spravedlnosti

o konfiskaci časopisu "Středočeské Hlasy" v Kolíně.

Časopis "Středočeské Hlasy" v Kolíně č. 12, ze dne 25. března 1927, byl zabaven. Závadnou byla shledána tato věta: "Vládní úsilí mohlo by naraziti na odpor, který byl by s to tuto vládu věrolomnosti a falše smésti ze světa."

Věta tato j kritikou vládní činnosti. Kam bychom se dostali, kdyby vlády takto zneužívaly své moci a potlačováním svobody tiskové bránily občanstvu v oprávněné kritice vládní činnosti?

Podepsaní se proto táží:

1. Vědí páni ministři vnitra a spravedlnosti o této praxi konfiskační?

2. Co hodlá pan ministr vnitra a pan ministr spravedlnosti učiniti na ochranu svobody tiskové proti takovéto zlovůli vládních orgánů?

V Praze dne 27. března 1927.

Koudelka,

dr. Dérer, Prokeš, Chalupník, inž. Nečas, Brodecký, Stivín, Geršl, Karpíšková, dr. Winter, Srba, Tayerle, Johanis, Pik, Kříž, Jaša, Klein, V. Beneš, Hampl, R. Chalupa, Bečko.

1017/IV.

Interpelace

poslance Muny a soudruhů

ministru spravedlnosti

o konfiskaci č. 3 časopisu "Voják".

V časopise "Voják" č. 3 ve článku "18 měsíční vojenská služba, více pušek, kulometů a děl" byla konfiskována tato část:

"Ministr národní obrany odhalil tímto prohlášením v rozpočtovém výboru protidělnické a proti vojíkům směřující úmysly, česko - německé koaliční vlády s cynickou otevřeností a zničil zároveň iluse, které snad ještě místy eksistovaly o chyrykteru československé armády jako demokratické armády míru. Ke snížení žoldu vojáků přistoupí tedy již v nejbližší době pevné stanovení vojenské služby 18 měsíční, čímž bude míra "dárků" vojákům naplněna. Pak bude následovati uloupení volebního práva vojákům.

Snížení žoldu a prodloužení vojenské služby je vojákům, kteří jsou dělníci a malorolníci, nesnesitelně těžkou ranou. Tisíce a tisíce mladých lidí, nemajících nejmenší vyhlídky dostati od svých hladovějících příbuzných podpory,budou těmito brutálními opatřeními vlády uvrženi do strašlivé bídy. 18 měsíční vojenská služba při snížení žoldu znamená 18 měsíční hlad a strádání při přísné službě.

A proč to všechno jest? Ministr národní obrany řekl to v rozpočtovém výnoru s brutální otevřeností. Běží o to, že naše armáda v případě konfliktu, to jest v případě války musí splniti své ukoly: Rány, které zasadila poslední války pracující třídě, nejsou ještě zahojeny, statisíce válečných poškozenců těžce se probíjí člověka nedůstojným životem (a ještě vlády hodlá jim snížiti, po př. vzíti podpory), a již začíná mluvit ministr národní obrany o nových úkolech, které má armáda splniti v případě nové války. Aby tyto úkoly, skutečně demokratické úkoly demokratického státu, mohly býti splněny, musí býti desetitisíce dělnických a rolnických synů, 18 měsíců "execírovány" a honěny, musí se vyhoditi miliony peněz na daních sebraných, vydřených z dělnických mas, aby mohly býti zaopatřeny pušky, kulomety, děla a válečná letadla, neboť jak prohlásil válečný ministr demokratické republiky, "máme ještě nedostatek pušek, kulometů, děl a naše válečné zásoby jsou dosud poměrně malé".

Dále v tomto článku na jiném místě zkonfiskováno:

"Podaří se panující třídě znovu vnutiti pracujícím masám vyplnění oné úlohy, o níž pan Udržal mluvil? Nmeůžeme tomu věřit. Příliš zřetelně vystupuje protidělnická, vojákům nepřátelská politika kapitalistické třídy a jeich lokajů, než aby masy mohly být oklamány. Poznávají stále více, že jejich úkol musí být prováděn zcela jinak, než jak válečný ministr republiky a jeho pověření si představují."

V tomtéž čísle na straně 3. ve článku "Demokratický vývoj" bylo zkonfiskováno:

"Poroto nešlo to tak snadno je zdeptat. A bylo nutno s omezením vojenských práv postupovat stejně tak jako v továrnách a všude jinde v civilním životě, pozvolna, zahaleně, ale jistě. Nejvíce si všichni důstojníci tehdy slibovali: "Jen až přijdou nováčci, pak tu vojnu přitáhneme". A skutečně.

S příchodem nováčků každoročně jsou vydávána ministerstvem Národní Obrany, po případě v tu dobu vcházejí v platnost vždy nové, ostřejší a ostřejší rozkazy a nařízení.

První popřevratoví nováčci měli zakázáno důstojníkům říkati bratře.

Druhým byly zakázány některé jejich oblíbené písně, jako "pobuřuj ci," a nahrazeny samými 100%ními vlasteneckými. Kromě toho přestaly se vydávat cigarety.

Třetím bylo zakázáno býti členy politických stran a zakázáno jim odebírati, čísti a ve světnici přechovávati některé "protistátní časopisy" (které již byly tak jako tak důkladně vykuchány slavnou censurou).

Čtvrtým bylo již rozkazováno, kde mají a kde nemají cvičiti a vydán přísný zákaz docházeti do cvičení Federovaných dělnických tělocvičných jednot. (Cvičenci Sokola, Orla, DTJ dostávali permanentní přesčasy, ale do FDTJ se nesmělo chodit na cvičení. Patrně snad proto, aby cvičenec na hrazdě si nepřekousl jazyk, když by snad mluvil o politice, nebo kritisoval naši demokracii.)

Dalším nováčkům se pak dávalo vždy něco hodně příjemného do vínku. Stálé zostřování předešlých rozkazů a nařízení, menší stravné, méně dovolených. Dnes již poměry jsou takové, že když jede vojín na propustku, musí si hradit celou jízdu. A jízdné je zdražené, žold je menší. Což nepamatuje se nikdo z ministerstva Národní Obrany nebo ministerstva železnic, jak to bylo s jízdou vojska za Rakouska?

Za to čím dál tím více "kufrvisit", které slouží tolik ke cti pánům důstojníkům, dále tělesná týrání a věci, které vypočíst by zabralo mnoho sloupců novin tak velkého formítu, jako jsou třeba "Národní Listy".

Letošní nováčci však, jako trumf na vše dřívější, dostali snížení žoldu, t. j. i odstranění drahotního přídavku. To vám muselo býti strženo, neboť jste obránci vlasti a ta toho vyžaduje, neboť je všechno dražší a ona musí lépe platit důstojníkům. Vždyť víte snad všichni, jak mnoho jich je a jakou důležitou úlohu hrají v armádě. Rovněž pátery si nesmí stát rozhněvat. Kdo by, hoši, žehnal jednou vašim zbraním?

Komunistí jistě ne. Ti by nás nejraději viděli při práci pro blaho všech, rádi by vás viděli, kterak podporujete svoje staré sedřené rodiče, a ne aby vás stále viděli žebarající: Tatínku, maminko, pošlete něco! To víte, jsem mladý, tady nás vyhoní a hlad jest zlý, čistí také musíme být a kde na to máme brát, když žold nestačí a ještě nám jej strhují, když nemáme něco řádně vyčistěno."

Toto však, hoši, není vaše poslední oběť. S nastoupením příštích nováčků zase asi dostane se Vám nějakého dárku. A podle dosavadních zkušeností můžete si na prstech vypočítat, bude-li to vám na prospěch nebo ne. Aspoň však vidíte, jak vypadá ten demokratický vývoj."

Na straně 5. téhož čísla zabavena byla ve článku "Korupční aféra Eislera" tato část:

"Může býti lepší charakteristiky našeho "demokratického" systému, než jakou je tato aféra? Postačí několik milionů, aby ministři a parlament byli uvedeni v pohyb pro soukromé zájmy nějakého přivandrovalého prince. Má-li člověk dosti drobných, může si v naší krásné "demokratické" republice koupiti dokonce i zvláštní zákony".

V tomtéž čísle v rubrice "Dopisy" zkonfiskována tato místa:

"Mile jsem byl dnes překvapen, když se mi dostalo do rukou druhé číslo "Vojáka". Jsem také jedním z těch otroků, kteří musí sloužiti za Kč 150 denně zájmům kapitalismu. Jsem nováčkem. Je vám známo, jak to chodí na vojně. Onemocněl jsem jakýmsi ochabnutím údů a všeobecnou slabostí těla. Když jsem byl několikráte bezvýsledně na "marodce", byl jsem odeslán do divisní nemocnice v U. k prohlídce. Prohlídka tato byla ukončena v rekordním čase, neboť když jsem se nad tím pozastavil, bylo mi řečeno, že odborník takového jména, jako je lékař, co mne prohlížel, rozezná jedním pohledem zdravého a nemocného a nemusí se na něj dlouho dívat. To se ví, že taková lékařská prohlídka mi nepomohla. Když jsem pak pravil, že svoje zdraví úplně zničím, budu-li se nadále živiti výbornou vojenskou stravou a honit se po cvičištích, bylo mi řečeno jedním vojenským "hodnostářem", že prý těch 18 měsíců na vojně to nějak vydržím i s porouchaným zdravím a až přijdu do civilu, že si to mohu zařídit jak chci, že je to mojí věcí . . . . . Jen když řádně učinil zadost svým "svatým povinnostem". Nejsem simulantem, ale skutečně jsem tak nemocen, že sotva chodím. Poraďte, jak si stěžovat. Když jsem řekl, že mám-li na sobě vojenský kabát, nejsem ještě dobytek, byl jsem poučen, že budu-li tak nadále mluviti, přijdu do basy.

Žold nám snížili, kupovat si jídlo nemůžeme, hladovíme celý den. Koňské maso a potom se pořádají tělovýchovné kursy: těžká atletika, box, tělocvik, atd. Směšné! Při té stravě těžká atletika.

Budu se snažiti rozšiřovati Váš časopis u pluku mezi Čechy. Je jich však zde málo. Většinou jsou zde Rusíni, Slováci a Němci.

(Upozorňuji tedy na německé vydání "Vojáka" na časopis "Soldat". Pozn. red)

Zároveň Vás sděluji, že časopis "Bratrství", který nám byl přímo vnucován, odbírají u naší roty akorát dva nováčci.

Pěšák od 42."

Na stránce 7. byla zabavena tato část dopisu:

"Jsem také sestrou takového vojáka, kterému nemohou rodiče stále posílat a proto se nic nedivím, když občas dostanu lístek podobného znění: "Milá sestřičko! Musím Ti zase jednou napsati pár řádků. Mám se moc špatně, mám 30 dní kasina a za druhé malý žold, takže nemám ani na cigaretku. Proto jestli máš nějakou pětičku, kterou nemůžeš utratit, tak mi ji zašli, já Tě za to budu mít moc rád. Zdraví Tě Tvůj bratr Jenda."

Mám radost, když dostanu od bratra nějakou zprávu, ale zároveň takovou zlost, když si vzpomenu, že mám doplácet to, co ministerstvo N. O. pro svá různá zbytečná vydání vojákům z jejich bídného žoldu utrhlo. Jako bratrovi ráda dám na přilepšenou, ale takovýmto způsobem podporovat erár, to mě jistě dopaluje. Kdyby byl bratr v civilu, ani bych o tom neuvažovala a bez poznámky bych mu tu desetikačku poslala. Je mi ho opravdu líto, když vím, že si tak rád zakouří a poučovat ho nyní, aby nekouřil, bylo by těžké a vím, že ani strava mu jistě nestačí a proto se nechám uprosit a přece někdy pošlu, přes to, že bych raději někomu vynadala.

Tak a podobně píše jistě většina vojáků na všechny strany, kde komu jen si troufají, snad někdo přece pošle. Vždyť ta vojna není med a zvláště když není ani na to, co vojáka trochu těší, to je teprve hotové peklo. Vojákovi podle pánů z ministerstva N. O. musí stačit to, co dostanou v kasárnách a to je jedině strava a to ještě nedostatečná. O duševní stravu se mnoho nestarají. Voják nemá mnoho myslet, to škodí. Kdyby mnoho četl, leccos by se dočetl a také by snad více na pánech žádal. Co snad ještě ku čtení připustí, jsou nějaké odpadky. Nikdo se o pořádné, vojáku poučné a prospěšné čtení nestaral, ale najednou vzpomněl si nějaký bolševický poslanec, že by bylo třeba vydat vojenský časopis, když i důstojníci mají svůj. Ale to byl pravý poplach ve všech kasárnách a provedena pro "Vojáka" taková agitace, že kdejaký voják čte nyní "Vojáka". Mám velkou radost, že také vojáci mají svůj časopis, který hájí jejich zájmy. Postarám se, aby i můj bratr četl "Vojáka" !"

Rovněž na stránce 7. byla zabavena část dopisu "Od dělostřeleckého pluku 107 v Olomouci":

Přes veškeré zákazy důstojníků našeho dělostřeleckého pluku 107 v Olomouci koupil jsem si časopis "Voják", abych se přesvědčil, co v něm je, když nám jej tak horlivě zakazují čísti. Shledal jsem, že páni se za pravdu stydí a proto "Vojáka" tak nenávidí. Ale nám, vojákům, vždycky zapovězené ovoce nejvíc chutná. Zákazy nepomohou, vždyť můžeme si časopis přečísti na vycházce neb v hostinci, do kasáren ho nosit nemusíme, abychom nebyli pronásledováni a trestáni. Také však již bylo "Vojáka" zapotřebí, aby vojáci měli někde zastání a aby tu byly noviny, v nichž by se mohlo ukázat na všechny ty nepořádky. Také u nás je těch nepořádků více než dost."

V dopise na stránce 7 a 8 "Dozvuky nové vyzvědačské aféry" bylo zkonfiskováno následující:

"Nově zrodivší se aféra, jejíž účel je ovšem velice dobře znám, vyrušila naše vojenské pány z klidu a v domění, že se jim podaří nalézti nějaký zdrcující materiál, uspořádati ve zmíněný již den mezi starým mužstvem i nováčky důkladnou prohlídku, která nemá mezi mužstvem pamětníka. Pod záminkou, že hledají fašistické letáky, slídili pravděpodobně po dokumentech, souvisejících s uvedenou aférou, hlavně však po fašistických časopisech s pěticípou hvězdou. Důstojník prohlídku konajícívysypal napřed obsah kufru na postel a pak zkoumal kde jakou maličkost tak přesně, že Röntgenův přístroj v tom případě jevil by se zbytečným. Našel-li u někoho nějaký zamaštěný papír od buřtů, díval se naň (lupou?) takovým způsobem, že nebylo možno přesně zjistit, zda dostává chuť na tento papír, anebo na dřívější obsah. Prohlídka tato neomezila se jenom na kufry, nýbrž i všechny součástky oděvu byly prohlíženy, by i slamníky zobráceny a obsah skorem vysypán. Jak bylo vidno příští dny z rozkazů a hlavně z prázdné basy, neměla tato prohlídka valného výsledku ani úspěchu, což s politováním pouze konstatujeme a přejeme pánům v dalším hledání "fašistických letáků" napříště více zdaru a jejich vlastenecké záslužné práci voláme "Nazdar"."

Na stránce 8. v rubrice "Humor" byla zkonfiskována "Píseň ozubeného kola". (Konstantin Biebl).

Pěšáci a kanonýři stále střílí, stále míří

a nemusel myslet ani,

za ně myslí vyšší páni,

rotmistři a desátníci, četaři a svobodníci.

Rotmistři a desátníci, četaři a svobodníci,

ti nemusí myslet ani, za ně myslí vyšší páni,

praporčíci, poručíci, vůbec mladší důstojníci.

My jsme mladí důstojníci, hledíme si hezkých žab,

nemusíme myslet ani,

za nás myslí vyšší páni,

za nás myslí štáb.

My, důstojníci ze štábu, hledíme si hlavně žlabu,

nemusíme myslet ani,

za nás myslí vyšší páni,

za nás myslí generál.

A kdo nosí lampasy,

vůbec myslet nemusí,

za něj myslí - třeby z dálky -

celé ministerstvo války.

Ten aparát dokonalý,

ten nemusí myslet ani,

za něj myslí jiní páni,

nač má svoje generály!?

A kdo nosí lampasy,

vůbec myslet nemusí,

je už stár, na mozek sláb,

za něj myslí jeho štáb.

My, důstojníci ze štábu, hledíme si hlavně žlabu,

nemusíme myslet ani, za nás myslí jiní páni,

poručíci, praporčíci, vůbec mladší důstojníci.

My jsme mladší důstojníci, hledíme si holek všici,

máme život veselý,

za nás vždycky myslejí,

rotmistři a desátníci, četaři a svobodníci.

Říká se, že nejhloupější na vojně jsou svobodníci,

dobře, že nemyslí ani,

za ně myslí jejich kmáni,

a ti drží pušku k líci.

V "Humoru" byl rovněž zkonfiskován následující odstavec:

"Pro náš vojenský časopis nemusí býti pořádána žádná zvláštní reklama, předplatitelé přicházejí sami. Tomu se nemusí nikdo divit. Máme skvěle vypravený, výtečně fungující propagační aparát, který nás nestojí ani haléře. Šéfem propagandy je pan ministr národní obrany ve vlastní osobě, jeho talentovaní pomocníci jsou páni velitelé pluků. Jejich rozkazům a výnosům jest co děkovati, že "Voják" v nejkratší době svého vycházení získal tak velice na popularitě a tolik předplatitelů.

Tato konfiskace nemá jiného smyslu, než znemožnilti vůbec vydávání časopisu "Voják", nepohodlného všem, kdož snaží se zakrýti a zatajiti všechny zlořády a nepořádky v armádě. Neboť zkonfiskováním téměř všech dopisů z kasáren, jakož i všech neimunisovaných článků dostává se "Voják" čtenářům do rukou ve formě nepotištěného papíru. Úřady tímto způsobem zřejmě obcházejí zaručenou svobodu projevu a svobodu tisku a potlačují veškeré zprávy o armádě a o problémech, vojska se týkajících.

Tážeme se proto pana ministra, ví-li o tomto postupu a jak hodlá zakročiti, aby se nemohl dále opakovati?

V Praze dne 9. prosince 1926.

Muna,

Kopasz, Ślivka, Chlouba, Dědič, Vobecká, Čulen, Landová - Štychová, Zoufalý, Harus, dr. Gáti, Peter, Juran, Mondok, Sedorjak, Štětka, Cibulka, Steiner, Kolláriková, Schmerda, Vrtaník, Major.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP