(2) Je-li nezbytně nutno neočekávaně zahraditi nebo vypustiti vodu nebo odvésti vodu z toku takovým způsobem, že tím může dojíti k hynutí ryb, jest držitel vodního díla povinen, je li nebezpečí v prodlení a pokud není k tomu zavázán již podle předpisů vodoprávních, bez zbytečného odkladu vyrozuměti o tom osobu oprávněnou k rybářství a postarati se podle možnosti o to, aby ryby mohly uniknouti s odtékající vodou.

(3) Osobě oprávněné k rybářství nesmí býti ani v případě odst. 1. ani v případě odst. 2. překáženo, aby podle své vůle naložila s rybami, jež nemohly s odtékající vodou uniknouti.

(4) Nesplní-li držitel vodního díla povinnosti uvedené v odst. 1. až 3., jest povinen nahraditi osobě oprávněné k rybářství prokazatelnou škodu, která jí tím byla způsobena.

(5) Osoba oprávněná k rybářství jest povinna nahraditi držiteli vodního díla hotové výdaje spojené s plněním povinnosti uvedené v odst. 1. a 2. a případnou škodu způsobenou držiteli vodního díla při výkonu oprávnění podle ustanovení odst. 3.

(6) Nedojde-li k dohodě o náhradě škody podle odst. 4.,a 5. a náhradě výdajů podle odst. 5., pokusí se starosta (obecní neb obvodní notář) obce, v jejímž obvodu jest vodní dílo, o smírné urovnání rozporů. Nezdaří-li se to, rozhodne úřad k návrhu jedné ze sporných stran.

(7) Při povolování nových vodních děl, s nimiž jest spojeno zahrazování nebo vypouštění vody neb odvádění vody z toku ke škodě rybářství, budiž k návrhu osoby oprávněné k rybářství v těchto vodách zahrazování nebo vypouštění vody neb odvádění vody z toku upraveno takovým způsobem, aby rybářství nebylo bez potřeby poškozováno.

§ 62.

Ustanovení § 61, odst. 7., platí obdobně při provádění vodních staveb a při používání výbušných látek v otevřených vodách (na př. k trhání ledu nebo skal v řečišti).

c) ke stavbám úpravním neb ochranným, k plavebním zařízením a k plavení dříví:

§ 63.

(1) Při provádění a udržování vodních úprav nebo staveb ochranných (regulací, hrazení bystřin, údolních přehrad nebo vodních nádrží) budiž podle možnosti dbáno též zájmů rybářských, nebude-li to na újmu účelu vodní úpravy nebo stavby ochranné a nezvýší-li se nepoměrně náklad na její provedení a udržování; zejména budiž dbáno toho, aby byla ponechána místa pro odchov rybí násady (rybího plůdku) a místa, v nichž by ryby mohly nalézti útočiště při povodni nebo jiném nebezpečí nebo v zimě (stará ramena, odhrazená řečiště a j.), aby bylo postaráno o vhodné spojení těchto míst s hlavním tokem. a aby byly zřízeny potřebné rybí přesmyky.

(2) Jinak přísluší držitelům rybářských práv neb osobě oprávněné k rybářství proti stavebníku pouze nárok na náhradu škody, kterou určí příslušný úřad.

(3) Ustanovení §§ 44 až 48 platí obdobně.

(4) Příslušný úřad může povoliti, aby byly provedeny práce zmíněné v odst. 1. též při úpravních neb ochranných stavbách vodních. které jsou již zřízeny, nebude-li to na újmu účelu dotčené stavby, vyžaduje-li toho zájem racionelního výkonu rybářství a je-li postaráno o úhradu nákladu s tím spojeného. Nelze-li náklad uhraditi jinak, budiž hrazen z rybářského fondu. Ustanovení odst. 3. platí obdobně i v tomto případě.

(5) Podrobná ustanovení vydá vláda nařízením.

(6) Pokud jde o poškození pobřežních staveb uvedených v odst. 1., platí obdobně ustanovení § 49, odst. 5.

(7) Vláda vydá nařízením směrnice o tom, za jakých podmínek může vykonávati rybářství osoba oprávněná k rybářství v přístavech, umělých plavebních kanálech a podobných plavebních zařízeních neb v údolních přehradách (vodních nádržích), jež, ačkoliv jsou zřízeny a slouží plavebním nebo jiným veřejným účelům, hodí se zároveň též k chovu ryb.

(8) Ustanovení odst. 1. a 4. platí obdobně o zařízeních k plavení dříví a opatřeních, která nutno stanoviti pro plavení dříví podle lesního zákona.

d) k honebním předpisům:

§ 64.

(1) Osobě oprávněné k rybářství, jejím pomocným zřízencům a veřejné stráži zemědělské zřízené ke službě pro ochranu rybářství jest dovoleno v otevřené vodě nebo na jejím břehu chytati nebo bez použití střelné zbraně nebo jedu zabíjeti vydru (lutra vulgaris) a ondatru (fiber zibethicus), pokud není pro ně podle předpisů honebních ustanovena doba hájení. Chtějí-li osoby ty k chytání užíti želez, pastí, jakož i jiných samočinných lapadel, jsou povinny oznámiti včas tomu, kdo jest oprávněn k výkonu honebního práva, na kterém místě a po jakou dobu lapadel těch užijí. Lapadla nesmějí klásti v místech, kde z toho může vzejíti nebezpečenství pro lidi nebo užitková zvířata, a jsou odpovědny za veškerou škodu způsobenou položením lapadel.

(2) K výkonu oprávnění uvedeného v odst. 1. není třeba honebního lístku. Vydra a ondatra takto chycená nebo zabitá náleží osobě oprávněné k rybářství.

(3) Vláda může nařízením prohlásiti i jiná zvířata divoce žijící za škodlivá rybářství a stanoviti zároveň, jak mohou býti v otevřené vodě nebo na jejím břehu chytána nebo zabíjena podle ustanovení odst. 1. a zda chycená nebo zabitá zvířata náležejí osobě oprávněné k rybářství či tomu, kdo jest oprávněn k výkonu honebního práva.

(4) Rozmnoží-li se vydra neb ondatra nebo zvířata prohlášená za škodlivá rybářství podle odst. 3. měrou povážlivě ohrožující rybářství nebo zařízení sloužící rybářství, může úřad, vyslechnuv svaz rybářských revírů a osobu oprávněnou k výkonu práva honebního, uděliti na určitou dobu osobám uvedeným v odst. 1. povolení, aby k hubení těchto zvířat užívaly střelné zbraně, jedu nebo epizootických nákaz. Udíleje takové povolení stanoví úřad podmínky, jimiž má býti zaručeno, aby užitím jedu nebo nákazy k hubení těchto. zvířat nevzešlo nebezpečenství pro. lidi, domácí zvířata ani pro ostatní zvěř. Povolení to nezprošťuje oprávněného povinnosti vyhověti zvláštním předpisům o nošení zbraně a obchodu jedy.

(5) Rozmnoží-li se tato zvířata měrou naznačenou v předcházejícím odstavci, může vláda nařízením uložiti osobám oprávněným k rybářství povinnost zvířata ta hubiti a stanoviti podrobnosti o způsobu tohoto hubení.

e) k památkám:

§ 65.

(1) Při provádění tohoto zákona a zvláště při výkonu rybářství nebo rybolovu nesmí býti poškozovány, ohrožovány, rušeny nebo ničeny památky přírodní, historické a umělecké, zejména místa významná pro archeologii, dále oblasti, ve kterých jsou chráněny z vědeckých důvodů významné druhy zvířen a květeny, ať jednotlivě či ve společenstvech (na př. v t. ř. reservacích), dále památky všeho druhu, jež jsou nato mohou býti předmětem katastrálního řízení a měření podle katastrálního zákona ze dne 16. prosince 1927, č. 177 Sb. z. a n., a nemovitostí, jež byly předmětem řízení podle §§ 20, 23 a 50 zákona přídělového ze dne 30. ledna 1920, č. 81 Sb. z. a n.

(2) K provedení ustanovení odst. 1. úřady provádějící tento zákon učiní k návrhu příslušného státního památkového úřadu a v dohodě s ním potřebná, opatření, po případě vydají vyhláškou potřebné zákazy a nařízení.

Hlava V.

Předpisy o ochraně ryb a dozoru na rybolov.

§ 66.

(1) Zemský úřad ustanoví doby hájení pro jednotlivé druhy ryb vzhledem k době jejich tření.

(2) Po dobu hájení jest zakázáno loviti v otevřených vodách ryby, k jichž ochraně byla doba hájení ustanovena. Ryby, které by se v době svého hájení dostaly za živa v moc osoby oprávněné k rybolovu, buďtež jí ihned s náležitou opatrností vpuštěny zpět do téže otevřené vody.

(3) Veškerá lovidla, jichž se používá k lovení hájených druhů ryb, buďtež ještě před počátkem stanovené doby hájení z vody vytažena nebo učiněna neupotřebitelnými k lovení hájených druhů ryb.

(4) Zemský úřad může některé druhy ryb, které se v určité otevřené vodě rozmnoží do té míry, že jsou na újmu racionelního výkonu rybářství, vyjmouti na jistou dobu z ustanoveného již hájení nebo zkrátiti dobu jejich hájení.

§ 67.

(1) Zemský úřad může pro určité vody vydati všeobecný zákaz lovení ryb, vyžaduje-li toho nezbytně ochrana těch druhů ryb, které se v nich převážně vyskytují, lze-li očekávati, že prospěch z tohoto všeobecného zákazu bude větší nežli újma, jež vzejde zákazem lovení ostatních ryb, které zvláštní ochrany nepotřebují. Tento zákaz budiž vydán odděleně pro vody pstruhové a ostatní (mimopstruhové) pouze na určitou dobu v mezích dob hájení oněch druhů ryb, jež potřebují zvláštní ochrany.

(2) Po dobu platnosti tohoto zákazu není dovoleno ve vodách, pro něž byl vydán, loviti ryby kteréhokoliv druhu a jakýmkoliv způsobem. Ustanovení § 66, odst. 3., platí obdobně.

(3) Zemský úřad může v této době dovoliti v určitých vodách loviti ty druhy ryb, jež zvláštní ochrany nepotřebují, mimo dobu jich hájení zvláštními lovidly, která jsou způsobilá pouze k lovení těchto druhů ryb.

§ 68.

(1) Druhy ryb, jež dosud nebyly chovány ani v otevřených ani v uzavřených vodách; lze do nich zaváděti toliko s povolením ministerstva zemědělství.

(2) V zájmu aklimatisace nových druhů ryb, jakož i v zájmu určitých druhů ryb, žijících v otevřených vodách, může zemský úřad zakázati jich lovení po dobu nejvýše tří let buďto v celé zemi nebo v jednotlivých tocích, po případě jich částech. Ustanovení § 66, odst. 2. a 3., platí obdobně.

§ 69.

Jest zakázáno loviti ryby a raky, nemající stanovené nejmenší délky, která se měří u ryb od předního konce hlavy k nejzazšímu konci kořene ocasní ploutve a u raků od oka ke konci nataženého ocasu. Zemský úřad stanoví tyto nejmenší délky ryb a raků vzhledem k jejich délce době, kdy dosáhnou pohlavní dospělosti. Ryby a raci, nemající této nejmenší délky, jež se dostanou za živa v moc osoby oprávněné k rybolovu, buďtež jí ihned s náležitou opatrností vpuštěny zpět do téže otevřené vody.

§ 70.

(1) Zemský úřad může povoliti v jednotlivých případech osobám oprávněným k rybářství výjimky z ustanovení § 66, § 67, § 68, odst. 2., a § 69 ve zvlášť odůvodněných případech (v zájmu umělého chovu ryb, přenášení

ryb do jiných vod a j.). Totéž povolení může zemský úřad uděliti se svolením osoby oprávněné k rybářství též k účelům vědeckým.

(2) V těchto případech vydá zemský úřad zvláštní dovolovací průkazku znějící na určitou osobu; v ní buďtež zejména uvedeny doba její platnosti, otevřená voda, pro niž byla vydána, druh ryb a druh rybářského nářadí. myla-li vydána dovolovací průkazka k účelům vědeckým, může zníti jak na určitou osobu tak i na určitý ústav a nahrazuje rybářský lístek a dovolovací list.

§ 71.

(1) Jest zakázáno:

a) používati k chytání ryb prostředků výbušných, otravných neb omamných jako dynamitu, pryšce, durmanu, nehašeného vápna, chebulí, vraních ok a j.;

b) stříleti ryby a používati k lovení ryb bodců jakéhokoliv druhu;

c) sbírati jikry (rybí vajíčka); tento zákaz však neplatí pro osobu oprávněnou k rybářství nebo její pomocné zřízence;

d) používati zařízení (lovidel) jako slupí, vrší, košů na ryby a j. ve vodě silně proudící, jako ve splavech, náhonech, odpadech a j., pokud nejde o omezená práva k chytání ryb, která byla zachována podle § 9 v platnosti;

e) chytati ryby v rybím přesmyku a do vzdálenosti 50 m nad ním a pod ním;

f) užívati jakýchkoliv stálých zařízení k lovení ryb, která při normálním stavu vody uzavírají více nežli polovinu toku - měřeno kolmo ke břehu - jako přehrad na ryby, zatahovacích sítí a j.;

g) užívati několika stálých zařízení nebo sítí (tenat), nejsou-li od sebe vzdáleny alespoň na 50 m;

h) loviti ryby za noci, t. j. počínajíc hodinu po západu slunce až do doby hodinu před východem slunce, je-li k rybolovu potřebí součinnosti osoby oprávněné k rybolovu;

ch) užívati nočních šňůr;

i) chytati zdravé a života schopné ryby na místech, kde se nahromadily za neobyčejně nízkého stavu vody nebo při jejím škodlivém znečištění; tento zákaz se netýká opatření osob oprávněných k rybářství nebo svazu rybářských revírů směřujících k záchraně těchto ryb a jich přenesení do jiné vody.

(2) Zemský úřad může povoliti výjimky z ustanovení uvedených v odst. 1. pro celou zemi nebo pro jednotlivé toky nebo jejich části nebo pro určité osoby, na určitou dobu nebo do odvolání a zejména též za těchto podmínek výjimkou ze zákazu odst. 1., písm. d), může povolovati slupi. Ustanovení § 9, odst. 1., věty 2. a 3., platí i v tomto případě.

§ 72.

(1) V zájmu ochrany ryb nebo břehů může zemský úřad vydati další zákazy určitých způsobů lovení ryb nebo používání určitých rybářských nářadí buďto pro celou zemi nebo pro některé toky nebo jich části.

(2) Působnost zákazu používati rybářských sítí dosud obvyklých smí býti stanovena nejdříve tři měsíce po vydání zákazu.

§ 73.

(1) Nařízení a zákazy zemského úřadu podle § 66, odst. 1., § 67, odst. 1., § 68, odst. 2., § 69 a § 72 tohoto zákona buďtež pro vody, tvořící zemské hranice, stanoveny shodně v obou zemích a pro vody, tvořící státní hranice, se zřetelem na ustanovení mezinárodních smluv sjednaných o těchto věcech.

(2) Nedohodnou-li se zemské úřady, rozhodne ministerstvo zemědělství.

§ 74.

(1) Nejde-li o případ odst. 2., jest zakázáno prodávati a vůbec do oběhu uváděti ryby v době jich hájení (§ 66 ) nebo zákazu lovení (§§ 67 a 68) a ryby, nemající stanovené nejmenší délky (§ 69). Prodeje (uvedení do oběhu) jiker (rybích vajíček) se tento zákaz netýká.

(2) Kdo v dobách hájení nebo zákazu lovení ryb prodává (do oběhu uvádí) ryby vylovené před těmito dobami nebo v případech § 70, odst. 1., též v těchto dobách nebo ve vodách uzavřených, anebo kdo i mimo tyto doby prodává (do oběhu uvádí) ryby nemající stanovené nejmenší délky a vylovené ve vodách uzavřených nebo v případu § 70, odst. 1., též ve vodách otevřených, jest povinen opatřiti si vysvědčení (certifikát) starosty (obecního neb obvodního notáře) obce nebo chovatele o jich původu a vykázati se tímto vysvědčením při jich prodeji. Jde-li o prodej ryb, pocházejících z cizozemska, Stačí k prokázání jich původu železniční nákladní list nebo jiný dopravní doklad.

(3) Vláda vydá nařízením podrobná ustanovení o vydávání těchto vysvědčení (certifikátů) a dílčích vysvědčení v případu částečného prodeje (uvedení do oběhu) a o vedení zvláštních záznamů o původu a prodeji (uvedení do oběhu) ryb.

§ 75.

(1) Osoby oprávněné k rybářství jsou povinny - bez újmy veterinárně-policejních předpisů - oznamovati příslušnému úřadu a rybářskému a hydrobiologickému ústavu státních výzkumných ústavů pro výrobu živočišnou epizootické nákazy ryb a taková hynutí ryb, která budí podezření epizootických nákaz a zasílati tomuto ústavu vzorky nemocných nebo podezřelých ryb a vzorky vod a bahna k vyšetření.

(2) Vláda vydá nařízením podrobná ustanovení o tom, jak mají osoby oprávněné k rybářství postupovati při oznamování případů uvedených v odst. 1. a při odebírání a zasílání vzorků a příslušné úřady při opatřeních směřujících k zamezení nebo tlumení těchto nákaz.

§ 76.

Rybářské nářadí musí býti v nepřítomnosti osoby oprávněné k rybolovu zřetelně a trvale označeno buď jejím jménem a bydlištěm nebo jejím znamením opovězeným u místně příslušného obecního úřadu, aby mohla býti zjištěna její totožnost.

§ 77.

(1) Dozor na rybolov vykonávají bezpečnostní orgány, veřejná stráž zemědělská k tomu zvláště zřízená, orgány poříční policie, a pokud jde o zákaz prodeje ryb podle § 74, též orgány tržní policie. Zároveň vykonávají tyto orgány dozor na užívání vody, pokud jím může býti dotčeno rybářství.

(2) K vyzvání těchto dozorčích orgánů jsou osoby, které loví ryby nebo chytají jiné škeble nežli perlorodku říční nebo žáby, povinny prokázati své oprávnění (§§ 40, 42 a 70).

(3) Pro veřejnou stráž zemědělskou zřízenou ke službě pro ochranu rybářství platí všeobecná ustanovení o veřejné stráži zemědělské. Tato stráž jest zejména oprávněna a povinna:

1. dohlížeti ve svém strážním obvodu na otevřené vody a na jezy, stavidla, hráze a j., pokud se těchto zařízení užívá zároveň též k rybářským účelům;

2. prohlížeti rybářské lodi, nádrže na ryby a rybářská nářadí;

3. zabavovati ryby, rybářská nářadí a j. podle ustanovení tohoto zákona (§ 83).

Hlava VI.

Trestní ustanovení.

§ 78.

Pokud nejde o čin trestný soudem, dopouští se přestupku a budiž potrestán úřadem na penězích až do 4000 Kč, v případě nedobytnosti na svobodě až do 20 dnů

a) kdo jedná proti zákazu § 71, odst. 1., písm. a), lovení ryb prostředky výbušnými, otravnými neb omamnými;

b) kdo, nejsa oprávněn k rybolovu, loví ryby v chráněných rybích trdlištích nebo v době hájení nebo za noci.

§ 79.

Pokud nejde o čin trestný soudem, dopouští se přestupku a budiž potrestán úřadem na penězích až do 3000 Kč, v případě nedobytnosti na svobodě až do 15 dnů, kdo jedná proti zákazům nebo nařízením:

a) § 46, odst. 1., a § 63, odst. 3., vydaným k ochraně chráněných rybích trdlišť a chráněných rybích (perlorodných) oblastí;

b) § 66, odst. 2. a 3., lovení ryb v době jich hájení;

c) § 67, odst. 2., lovení ryb v době všeobecného zákazu;

d) § 71, odst. 1., písm. b), střílení ryb a používání bodců, c) sbírání jiker (rybích vajíček), d) používání určitých druhů lovidel, jako slupí, vrší, košů na ryby a j., e) chytání ryb v rybích přesmycích nebo do vzdálenosti 50 m od nich, f) užívání stálých rybolovných zařízení, zabírajících více nežli polovinu toku, g) užívání tenat, nejsou-li od sebe vzdálena alespoň na 50 m, h) nočního rybolovu, ch) užívání nočních šňůr a i) chytání ryb na místech, kde se nahromadily za neobyčejně nízkého stavu vody nebo při jejím škodlivém znečištění.

§ 80.

Pokud nejde o čin trestný soudem, dopouští se přestupku a budiž potrestán úřadem na

penězích až do 2000 Kč, v případě nedobytnosti na svobodě až do 10 dnů, kdo jedná proti zákazům nebo nařízením:

a) vydaným podle § 19, odst. 1., věty 1.;

b) vydaným,podle § 65, odst. 2., týkajícího se ochrany památek;

c) § 68, odst. 1., zavádění nových druhů ryb a odst. 2., lovení určitých druhů ryb, zejména ryb, jež mají býti aklimatisovány;

d) § 69, lovení ryb, které nemají stanovené nejmenší délky;

e) vydaným od zemského úřadu podle § 72;

f) § 74, týkajícího se prodeje (uvedení do oběhu) ryb.

§ 81.

Pokud nejde o čin trestný soudem, dopouští se přestupku a budiž potrestán úřadem na penězích až do 1000 Kč, v případě nedobynosti na svobodě až do 5 dnů:

a) kdo neudržuje zařízení, oddělující vody otevřené od vod uzavřených (§ 5, odst. 2.), nebo kdo toto zařízení odstraní, posune nebo poškodí;

b) kdo odstraní, posune nebo poškodí značky, jež slouží k označení hranic rybářských revírů (§ 8, odst. 1.), nebo chráněných rybích trdlišť nebo chráněných rybích (perlorodných) oblastí, nebo jich oplocení (§ 44, odst. 2., a § 63, odst. 3.);

c) kdo překročí zákazy, stanovené úřadem podle § 49, odst. 6., a § 55;

d) kdo nesplní povinnost, stanovenou v § 54, odst. 1., a v § 75, odst. 1.;

e) kdo zabraňuje rybám návrat ze zaplavených pozemků do sousední tekoucí vody (§ 50, odst. 2.);

f ) kdo loví ryby, aniž má platný rybářský lístek a dovolení (dovolovací list) osoby oprávněné k rybářství (§§ 40 a 42), a kdo mimo případ § 42, odst. 3., - chytá jiné škeble nežli perlorodku říční nebo žáby, aniž má platný dovolovací list;

g) kdo dovolí, aby jeho rybářského lístku (§ 40 ), dovolovacího listu (§ 42 ), nebo dovolovací průkazky (§ 70) použila jiná osoba.

§ 82.

Přestupku se dopouští a budiž potrestán úřadem na penězích až do 200 Kč, v případě nedobytnosti na svobodě až do 24 hodin

a) kdo zanechá za své nepřítomnosti v otevřené vodě neoznačené rybářské nářadí (§ 70)

b) kdo, jsa oprávněn k rybolovu, loví ryby, aniž má při sobě platný rybářský lístek a dovolení (dovolovací list) osoby oprávněné k rybářství (§ § 40 a 42 ) nebo dovolovací průkazku, vydanou podle ustanovení § 70, odst. 2., a kdo - mimo případ § 42, odst. 3., - chytá jiné škeble nežli perlorodku říční nebo žáby, aniž má při sobě platný dovolovací list;

c) kdo nesplní povinnost, stanovenou v § 61, odst. 1. a 2.

§ 83.

(1) Byl-li spáchán některý z přestupků, uvedených v §§ 78 až 82, buďtež zabaveny rybářské nářadí, zařízení a prostředky, jichž bylo nebo mělo býti použito k neoprávněnému rybolovu, jakož i vylovené nebo proti předpisům.§ 74 prodávané (do oběhu uváděné) ryby, pokud nemohou býti zpět vpuštěny do otevřené vody. Hrozí-li zabaveným rybám zkáza nebo bylo-li by jich uchování spojeno s nepoměrným nákladem, buďtež prodány starostou (obecním neb obvodním notářem) obce a výtěžek za ně stržený budiž uložen až do rozhodnutí úřadu.

(2) Rybářské nářadí a zařízení buďtež prohlášeny za propadlé ve prospěch státu, náležejí-li osobě ve věci trestně odpovědné, nebo měla-li je tato osoba v držení se svolením toho, kdo má právo jimi nakládati. Zakázané rybářské nářadí nebo zařízení může vždy býti prohlášeno za propadlé. Zabavené ryby, po případě výtěžek za ně stržený buďtež prohlášeny za propadlé, spáchala-li přestupek proti ustanovením tohoto zákona osoba oprávněná k rybářství při rybolovu nebo spáchala-li přestupek zakázaného prodeje (uvedení do oběhu) ryb osoba, jíž tyto ryby náležejí.

(3) Jsou-li tu podmínky uvedené v odst. 2., může úřad rozhodnouti o propadnutí samostatně, i když pachatel nemůže býti stíhán neb odsouzen.

(4) Propadlé věci buďtež zpeněženy; zakázané rybářské nářadí nebo zařízení budiž učiněno nezpůsobilým k dalšímu zakázanému užívání.

§ 84.

Pokus přestupků tohoto zákona jest trestný:

Hlava VII.

Způsob výkonu rybářství ve vodách uzavřených.

§ 85.

(1) Pokud zájem racionelního výkonu rybářství v rybářských revírech vod otevřených toho vyžaduje a má prokazatelně větší národohospodářský význam nežli rybářství v sousedních vodách uzavřených, může zemský úřad uložiti oprávněným k rybářství ve vodách uzavřených, aby provedli určitá opatření, směřující k tomu, aby nebyl poškozován zájem racionelního výkonu rybářství ve vodách otevřených.

(2) Pro vody uzavřené platí obdobně ustanovení § 49, odst. 1., 2. a 5., o používání pobřežních pozemků v případě § 5, odst. 1., písm. a), § 64 o hubení zvířat rybářství škodlivých, § 68, odst. 1., o zavádění nových druhů ryb a § 75 o opatřeních proti epizootickým nákazám ryb, jakož i trestní ustanovení § 80, písm. c),.a § 81, písm. d).

§ 86.

(1) K žádosti oprávněného k rybářství ve vodách uzavřených může zemský úřad po slyšení svazu rybářských revírů a osoby oprávněné k rybářství v sousedním rybářském revíru povoliti, aby tyto vody byly do něho pojaty. Vyhoví-li zemský úřad této žádosti, budiž rybářství v těchto uzavřených vodách vykonáváno a náhrada za přenechání výkonu rybářství v nich poskytnuta podle předpisů tohoto zákona.

(2) K žádosti oprávněného k rybářství v takových vodách uzavřených může zemský úřad tyto vody vyjmouti z pachtovního rybářského revíru po uplynutí pachtovního období nebo z vlastního rybářského revíru nejdříve po uplynutí deseti let. Jde-li o složený rybářský revír družstevní, jest nutno slyšeti výbor rybářského družstva.

§ 87.

(1) Ti, kdož jsou oprávněni k rybářství v takových vodách uzavřených, z nichž možno za účelem racionelního výkonu rybářství utvořiti jednotný hospodářský celek toliko jich sloučením, mohou utvořiti rybářské družstvo podle tohoto zákona. Menšina může býti zemským úřadem uznána povinnou nuceně k rybářskému družstvu přistoupiti jen tehdy, projevila-li s utvořením rybářského družstva souhlas nadpoloviční většina oprávněných k rybářství v takových vodách uzavřených, počítaná podle § 24, odst. 1., věty 1.

(2) O tvoření, působnosti a činnosti těchto rybářských družstev a o provádění dozoru na ně platí obdobně ustanovení §§ 22 až 30.

(3) Tato rybářská družstva jsou vyňata z působnosti svazů rybářských revírů a podrobena odbornému dozoru zemského úřadu. Za vykonávání tohoto dozoru jsou tato rybářská družstva povinna platiti mimo náhradu výdajů těchto orgánů roční příspěvek do rybářského fondu ve výši 5% čistého výtěžku družstevního hospodářství.

§ 88.

(1) Nehodlají-li ti, kdož jsou oprávněni k rybářství ve vodách uzavřených, po úplném jich vypuštění postarati se o záchranu plevelných ryb, které sami nezužitkují, jsou povinni vyrozuměti sousední svaz rybářských revírů a dovoliti mu k jeho žádosti bezplatně, aby bez újmy hospodaření v uzavřených rybných vodách přenesl tyto ryby do takových vod otevřených, v nichž by toto opatření bylo na prospěch racionelního výkonu rybářství. Za případnou škodu způsobenou tímto opatřením těm, kdož jsou oprávněni k rybářství ve vodách uzavřených, ručí svaz rybářských revírů.

(2) Osoba oprávněná k rybářství v rybářském revíru, do něhož byly tyto ryby přeneseny, jest povinna přiměřeně přispěti svazu rybářských revírů k úhradě nákladů zmíněných opatření.

(3) Nedojde-li k dohodě, zejména též podle odst. 1. o výši náhrady způsobené škody a podle odst. 2. o výši příspěvku, rozhodne úřad.

Hlava VIII.

Předpisy o vyvlastnění.

§ 89..

(1) Vyvlastňovací řízení zahájí úřad v případech § 4, odst. 2., k návrhu osob tam uvedených, při čemž stát zastupuje správa státních lesů a statků, a v případě § 9, odst. 4., z moci úřední.

(2) Pokud jde o práva zapsaná ve veřejných knihách, požádá úřad knihovní soud, aby v knihách poznamenal, že vyvlastňovací řízení bylo zahájeno. Tato poznámka je účinná proti každému, kdo později nabude knihovních práv k vyvlastňovanému právu.

§ 90.

Úřad pokusí se o dohodu stran; nedojde-li k ní, určí předmět a rozsah vyvlastnění, jakož i náhradu, jež má býti dána vyvlastněnému.

§ 91.

(1) Pokud není jinak mezi stranami ujednáno, budiž náhrada stanovena v penězích podle obecné ceny odnímaného práva v době znaleckého odhadu.

(2) Při určení náhrady nebudiž hleděno k poměrům způsobeným zřejmě v úmyslu, aby jich bylo použito jako důvodu žádosti za zvýšení náhrady.

§ 92.

(1) Po právní moci vyvlastňovacího výměru budiž náhrada složena u okresního soudu jmenovaného v § 16, odst. 2. Po složení náhrady odevzdá úřad vyvlastněná práva v držení nového nabyvatele. Okresní soud rozvrhne v nesporném řízení náhradu podle zásad exekučního práva o rozvrhu výtěžku nejvyššího podání za vydraženou nemovitost.

(2) Náklady vyvlastňovacího a rozvrhového řízení hradí se v případě § 9, odst. 4., z rybářského fondu.

Hlava IX.

IX. Úřady a řízení.

§ 93.

(1) Kde se v tomto zákonu mluví o úřadu, aniž se úřad ten blíže označuje, rozumí se jím okresní úřad.

(2) Příslušným úřadem se rozumí v § 3, odst. 4., § 51, § 52, odst. 2., § 53, § 56, odst. 1., 58, odst. 1., § 59, odst. 1., § 60 a v § 63, odst. 4., příslušný vodoprávní úřad, v § 54 okresní úřad příslušný podle trestních předpisů vodního zákona a v § 75 okresní úřad příslušný podle veterinárně-policejních předpisů.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP