Státních ústavů pro vzdělání a výcvik porodních asistentek bylo dosud 5: v Pardubicích, Liberci, Bratislavě, Košicích a Užhorodě. Letos otevřen byl ústav 6. v Moravské Ostravě při státní nemocnici. Přes to snížen byl náklad na tyto ústavy na rok 1934 v celku o 25.000 Kč.

 

Dotace ošetřovatelským školám (české a německé), jež jsou dosud v na­jatých místnostech v Praze a jež přičleněny jsou všeobecné nemocnici v Praze, snížena. byla o 191.100 Kč.

Výdaje na poradní sbory sníženy byly o 17.000 Kč. Náklady tyto uvedeny jsou v § 4 a zahrnují náklady na poradní sbory ministerstva a na ústřední komisi pro sběr léči­vých rostlin.

 

Úvěr preliminovaný v § 5 Ochrana pramenů slouží k úhradě nákladů na pravi­delné zkoumání a rozbor pramenů státních lázní, na odborné měření radioaktivity pramenů, na zkoumání geologická a na vyhotovení geologických map.

 

V § 6 rozpočtu ministerstva veřejného zdravotnictví obsaženy jsou výdaje na velmi důležité agendy veřejné zdravotní správy. Jsou to zejména: Potírání epidemií, Boj proti lido­vým a sociálním chorobám, Péče o mládež, Tělovýchova, Povinné očkování, Assanace, Pod­pory na výstavbu nemocnic, Odborné vzdělání atd.

 

Po stránce formální doznal rozpočet v § 6 podstatných změn. Výdaje tohoto §u rozčle­něny byly přesně na výdaje zakládající se na zákonných opatřeních, případně na výdaje naprosto nutné k řádnému výkonu zdravotní služby, a pak na výdaje povahy subvenční. Výdaje prvého druhu zařazeny byly do výdajů řádných, výdaje druhého druhu do výdajů mimořádných. Ve výdajích řádných uvedeny jsou pak ve zvláštních pododdílech náklady osobní a náklady věcné, čemuž dříve nebylo a což dlužno vítati.

Položka na potírání epidemických nemocí snížena byla celkem o Kč 478.000.-. Úspory této dosaženo bylo zejména také tím, že odborní zřízenci (šoféři, desin­fektoři) 4 státních protiepidemijních autokolon budou jmenováni na volná místa při cen­trálním úřadě.

 

V boji proti lidovým a sociálním chorobám kladen jest zejména důraz na udržení činnosti a finanční zabezpečení poraden protituberkulosních, protitracho­mových a venerických. Důležitou událostí pro zdravotnictví celé Podkarpatské Rusi bude začátkem roku 1934 otevření "Domu lidového zdraví v Užhorodě", v jehož t. zv. státní části umístěna bude protiepidemijní autokolona a bakteriologicko-diagnostická stanice, a v části dobrovolné poradny protituberkulosní, protivenerická a dětská, kromě oddělení pro zdravotní výchovu a oddělení zdravotně-lidovýchovného. I položka fundující boj proti sociálním cho­robám byla snížena, a to o plných 400.000 Kč. V ocenění důležitosti a významu zdravotní péče o mládež zachována byla položka na výdaje zdravotní péče o mládež v téže výši jako v r. 1933.

 

Hrozící ochromení všech institucí dětské péče zdravotně-sociální odvráceno bylo státní správou zdravotní tím, že poradnám pro matky a kojence poskytnuta byla z výnosu zdravotní přirážky podpora v celkové výši 1,200.000 Kč.

 

Položka na "Tělovýchovu" zvýšena jest proti roku 1933 o 82.400 Kč, což způsobeno bylo zejména vložením do rozpočtu nutných výdajů spojených s provozem a udržo­váním t. zv. "Státního stadionu na Strahově". Z tohoto titulu preliminuje se však také na rok 1934 příjem částkou 239.000 Kč. Pokud jde o asanace, je nutno konstatovati sní­žení o celý 1 milion Kč, ačkoli jest známo, že ministerstvo veřejného zdravotnictví má vůči stavebníkům vodovodů a kanalisací, autonomním korporacím, subvenčních příslibů z dří­vějších dob asi 45 milionů Kč.

 

Podpory na výstavbu nemocnic byly sníženy o 100.000 Kč, ač i tu uvésti možno, jako při asanacích, že okresy a obce jako stavebníci nemocnic budou čekati dlouho na vyrovnání subvenčních příslibů ministerstva.

 

Pokud jde o léčebné výdaje, zůstaly všechny položky nezměněny, až na to, že vynechána byla položka 1 "Náhrada nedobytného léčebného za osoby ošetřované ve státním ústavě Pasteurově", jakožto toho času neodůvodněná. Jsou pouze oddělení Pasteurova ve státní nemocnici na Kr. Vinohradech a v Košicích, která za antirabické léčení účtují nor­mální sazby nemocniční. Do léčebných výdajů zařazeny byly i letos mimořádné položky na placení dlužného nedobytného léčebného veřejným ústavům léčebným na Slovensku a v Podkarpatské Rusi a nedobytného léčebného za příslušníky Slovenska a Podkarpatské Rusi léčené v nemocnicích v ostatních zemích státu.

 

Státní příjmy preliminovány jsou na rok 1934 částkou o 447.100 Kč nižší vzhle­dem k dosavadním zkušenostem.

Při podniku Státních lázní preliminovány jsou na rok 1934 výdaje částkou 11,164.900 Kč, příjmy částkou 11,325.300 Kč. Předpokládá se tudíž zisk podniku 160.400 Kč, t. j. o 67.200 Kč vyšší než v r. 1933. Provozního zisku preliminovaného na rok 1934 má býti použito na úhradu investic, spolu s částkou 4,489.600 Kč, již si může podnik hypo­tekárně vypůjčiti podle čl. XV, finančního zákona.

 

Hned po zpravodaji ujal se slova ministr, který pojednal o akutních otázkách veřejného zdravotnictví.

V oboru legislativy jest uvážiti, že stávají se případy, že legislativní návrhy mini­sterstva veřejného zdravotnictví plně odůvodněné po stránce zdravotnické narážejí někdy na snahy jiné, jsoucí s cíli čistě zdravotními v zájmovém rozporu, což má za následek ob­tížné a vleklé jejich projednávání.

 

Pokud jde o jednotlivé úseky zdravotní péče uvedl ministr:

 

Z nakažlivých nemocí působí dále největší obavy početné vyskytování se záškrtu. V roce 1932 hlášeno bylo celkem 31.922 onemocnění a 1.555 úmrtí. V roce 1933 nebude bohužel počet tento menší. Zdravotní správa čelí rozšiřování se záškrtu propagací aktivní immunisace mládeže užitím očkovací methody Ramonovy, kterou také hmotně podporuje.

 

Pokud jde o Státní zdravotní ústav v Praze, připravilo ministerstvo osnovu vládního nařízení, kterým se vydává základní řád (regulativ) Státního zdravot­ního ústavu, a osnovu vládního nařízení, kterou se zřizuje poradní sbor Státního zdravot­ního ústavu.

Pro novostavbu ošetřovatelských škol v Praze, jež budou vybudovány na pozemcích t. zv. Ottových domů na Karlově náměstí, byl již schválen podrobný stavební program, a opatřuje se podrobný projekt.

 

Meziministersky se projednává vládní nařízení, jímž se stanoví sazba odměn za úkony porodních asistentek. Ministerstvo veřejného zdravotnictví vydalo "Učebnici pro porodní asistentky" ve znění českém, slovenském a německém, podle níž děje se vyučování na státních ústavech pro vzdělávání a výcvik porodních asistentek.

 

Investice ve státních ústavech pokračovaly přes nepřízeň finanční situace.

 

Pro novostavbu pavilonu chirurgického ve státní nemocnici na Král. Vinohradech byly již vypracovány podrobné projekty, na jejichž podkladě byla již vy­psána veřejná soutěž na zadání prací stavebních.

 

Ve státní nemocnici na Ostravsku dokončuje se rychlým tempem no­vostavba interního pavilonu o 100 lůžkách.

Státní nemocnice v Žilině byla rozšířena novostavbou pavilonu chirurgic­kého a centrální kotelny s prádelnou, jakož i prosektury se stanicí bakteriologicko-diagnos­tickou a desinfekční.

 

Ve Státním dětském léčebném ústavu Šrobárově v Dolním Smokovci byly odevzdány do provozu rovněž dva nové objekty, t. j. nová kuchyně s jí­delnami a nový pavilon chirurgický.

 

Pokud jde o nové vybudování všeobecné nemocnice v Praze, roz­hodly kompetentní úřady, že nelze řešiti otázku jinak leč vybudováním nové nemocnice asi o 1000 lůžkách na levém břehu Vltavy v Motole. Tato nová nemocnice bude součástí pražské všeobecné nemocnice, která jinak bude nově vybudována na pozemcích dosavad­ních, případně přikoupených.

 

Právem vytýká se nedostatek nemocničních lůžek v našem státě. V roce 1928 bylo celkem 159 veřejných nemocnic s 31.580 lůžky, v roce 1933 jest 163 nemocnic s 36.706 lůžky. Počet veřejných nemocnic zvýšil se tudíž v posledním pětiletí o 4 a počet lůžek o 5.126 - tudíž o 16.2%. Položka "Podpory na výstavbu nemocnic", preliminovaná v roz­počtu ministerstva částkou 1,400.000 Kč, nestačí pochopitelně k povznesení ruchu staveb­ního v oboru nemocničním. Odpomoc by tu zjednána býti mohla jedině přijetím osnovy zákona o Fondu pro stavbu a podporu nemocnic a jiných ústavů léčebných a humanit­ních. Zákonem tím novelisován by byl zákon č. 254/1923 o zdravotní přirážce, a to právě v tom smyslu, že z výnosu zdravotní přirážky mohly by býti dávány podpory též na inves­tice nemocniční.

 

Budování moderních nemocnic je nesporným požadavkem zdravotnic­kým, musí se však díti s úvahou, ježto nesmíme při tom zapomínati i na vážný dosah fi­nanční pro veřejné fondy i stát, jež rozmnožování počtu lůžek nemocničních má v zápětí.

Ministerstvo veřejného zdravotnictví i samosprávné dozorčí orgány jsou vedeny sna­hou dosíci úsporami v hospodářství nemocničním snižování sazeb, kterážto snaha v mezích možnosti jest korunována úspěchem.

 

V oboru tělovýchovy chystá se reorganisace Poradního sboru pro tělesnou vý­chovu, podložení zdárně prospívající instituce státních kursů tělovýchovných zákonem, zákonná úprava dozoru státního nad veškerou tělesnou výchovou po stránce zdravotní, osnova zákona směřující k opatření úhrady na udržování hřišť a cvičišť obcemi a zeměmi z dávky ze zábav vyměřované tělocvičným a sportovním organisacím a spolkům, a utvo­ření státních svazů tělocvičných a sportovních.

 

Boj proti lidovým a sociálním chorobám omezuje se t. č. zejména na zajištění poraden protituberkulosních, protivenerických a protitrachomových. Vzhle­dem ke vzrůstajícímu počtu onemocnění rakovinou a zhoubnými nádory podporuje mini­sterstvo činnost společností pro zkoumání a potírání rakoviny a zhoubných nádorů a po­skytuje subvence na vybudování speciálních ústavů pro její výzkum a léčbu.

 

Finanční zajištění poraden pro matky a kojence mohlo se uskutečniti jen podporou z vý­nosu zdravotní přirážky v částce celkem 1,200.000 Kč.

 

Nelze také zanedbávati velmi důležitý obor veřejné zdravotní péče, kterým jest péče o duševní hygienu. Péče o duševní zdraví jest až dosud omezena na ošetřování du­ševně chorých v ústavech pro choromyslné. Stejně důležitou, ne-li důležitější, jest stránka druhá - profylakce - ochrana duševního zdraví. V tomto oboru dosaženo bylo velmi pěkných výsledků již v cizině. Známo je veliké mezinárodní hnutí duševní hygieny. Za účelem sledování péče o duševní zdraví zřízen byl při ministerstvu poradní orgán "Sbor pro duševní hygienu", který již započal své práce. Založena byla též "Československá společnost pro péči o duševní zdraví", jež na širší basi spolupůsobiti má při provádění péče o duševní zdraví.

 

Zdravotní správa věnuje veškeru péči též zdokonalení ochrany pracující mlá­deže a navazuje za tím účelem styky s úředními činiteli, organisacemi mládeže a s nositeli sociálního pojištění. Též otázky zdravotní související s racionalisací průmyslové výroby budou systematicky sledovány v nově zřízené laboratoři pro živnostenskou hy­gienu ve Státním zdravotním ústavě. V oboru hygieny průmyslové věnována jest též ne­ztenčená pozornost vyskytování se plícní rakoviny u jáchymovských hor­níků. Jde o práce výzkumné i obranné.

 

Hospodářská krise projevuje se velmi intensivně i v našem lékárnictví.

 

Úprava lékárnických sazeb jest při zájmech diametrálně se rozcházejících otázkou velmi obtížnou. Pomýšlí se na zřízení lékárnických komor.

 

Ministerstvo veřejného zdravotnictví spolu s ministerstvem obchodu vypracovalo návrh osnovy zákona o masérství a pěstění lidského těla, kterou se stanoví, že masérství a pěstění lidského těla stává se živností koncesovanou, s dalšími podrobnostmi a sankcemi. Osnova byla již předmětem meziministerského řízení.

 

V oboru lázeňství nelze bohužel říci mnoho potěšitelného, pokud jde o stránku obchodní. Uzavření hranic, tuhé předpisy devisové a obtíže valutní a pasové se strany cizích, zejména sousedních států, brání i nadále přílivu cizích hostí do našich lázní. Nelze také paušálně říci, že naše světové lázně počítají jen na nejbohatší vrstvy hostí, neboť jest prokázáno, že všechny naše lázně vycházejí v přiměřené míře vstříc i sociálně slabším. Je jisto, že nutno učiniti všechny kroky, aby tato důležitá složka našeho hospodářského života prošla bez úhony obtížnou dobou hospodářské deprese.

 

I podnik Státních lázní nezůstal ušetřen všeobecné hospodářské krise našeho lázeňství. Bilance podniku za rok 1932 končí celkovou ztrátou 836.152 Kč a výsledek za rok 1933 nebude asi o mnoho příznivější. Bilanční ztráta jest způsobena hlavně nutnými odpisy a povinným úrokováním a umořováním značných investovaných kapitálů. Díky pomoci po- skytnuté podniku Státních lázní přídělem z výnosu Půjčky práce podařilo se i za nepříznivých poměrů hospodářských pokračovati v započatých pracech investičních.

 

Během debaty vyslovili řečníci zejména tyto požadavky: zintensivnění očkovací akce proti záškrtu; sociální zajištění porodních asistentek rayonováním; urychlení vydání spra­vedlivého sazebníku za výkony porodních asistentek; zřízení oficielní organisace jejich a po­řádání opakovacích kursů pro ně; zlepšení bydlení ošetřovatelek ve všeobecné nemocnici v Praze; zdokonalení veterinářského oddělení při ministerstvu; soustředění zdravotní péče a zlevnění pobytu ve státních lázních.

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP