Úterý 8. října 1985

Preto považujem za dôležité venovať patričnú pozornosť medzinárodným stykom a účasti Federálneho ministerstva dopravy na práci medzinárodných organizácií, hlavne na práci ich špecializovaných orgánov a organizácií s cieľom získať špičkové poznatky potrebné pre náročný program znižovania dopravných nákladov cestou modernizácie a uplatňovania vedeckotechnických poznatkov. - Splnenie tejto úlohy by podľa nášho názoru umožnilo rozšíriť medzinárodnú socialistickú deľbu práce a tým i vytvoriť podmienky pre pokrok vo výrobe.

Dôležitým nástrojom na tejto ceste sú zmluvy a dohody v rámci RVHP i v rámci spolupráce s nesocialistickými krajinami na dvojstrannej úrovni, ako aj na bázi medzinárodných organizácií, kde máme stále ešte rezervy pokiaľ ide o plné využitie možností v 11 vládnych a 22 nevládnych medzinárodných organizáciách, v ktorých je československá doprava zastúpená.

Prieskumy zahraničných výborov a skúseností ukazujú, že i tu je možné ďalej požadovať posilnenie spolupráce FMD a FMZV, pokiaľ ide o každodenný účinný kontakt na tieto organizácie v sídle ich pôsobenia.

Je zrejmé, že bez členstva v Medzinárodnej železničnej únii a bez aktívnej účasti na jej činnosti by nebola možná účasť ČSD v celoeurópskej železničnej preprave, čo by znamenalo, že by nebolo možné zabezpečiť potreby národného hospodárstva na poli medzinárodnej prepravy cestujúcich a tovaru. Podobný význam má aj Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo pre československú leteckú dopravu, kde má ČSSR významné postavenie.

Dlhodobý výhľad medzinárodnej dopravy do roku 1990 ukazuje, že nároky na medzinárodnú dopravu prudko stúpnu. Najmohutnejšie prepravné prúdy z východu na západ ešte zosilnejú, pretože postavenie ZSSR ako najväčšieho vývozcu medzi štátmi RVHP ďalej porastie.

Severojužný ťah bude omnoho vyrovnanejší, i keď objemy prepravovaných nákladov tu rovnako vzrastú. Dominujúcim odborom naďalej zostáva železničná doprava.

Cesta ďalšieho znižovania prepravnej náročnosti musí rovnako zohľadňovať uplatnenie prvkov štandardizácie, normalizácie a unifikácie dopravných prostriedkov a zariadení, ktorý je i predmetom mnohých medzinárodných dohôd, ako i prekladacích mechanizmov, stavebných strojov a zariadení na údržbu a opravy základných prostriedkov jednotlivých druhov dopravy.

Na základe prieskumu o rozvoji dopravy členských štátov RVHP do roku 1990 až 2000 môžeme konštatovať, že rastúci rozsah prepráv bude v tomto období zabezpečovaný tradičnými druhmi dopravy, a to zavádzaním nových dokonalejších technických prostriedkov do prevádzky zvyšovaním prievozných kapacít základných medzinárodných komunikácií a zlepšovaním súčinnosti všetkých druhov dopravy, dôsledným dodržiavaním medzinárodných zmlúv a konvencií v záujme našich potrieb.

Je potrebné zdôrazniť, že doprava so svojimi úlohami a rešpektovaním medzinárodných hľadísk je i významným nástrojom medzinárodných ekonomických vzťahov a má i významné funkcie obranné.

Považujeme preto za dôležité vyjadriť plnú podporu úsiliu Federálneho ministerstva dopravy pri naplňovaní dlhodobých zámerov rezortu a súhlasiť so správou, ktorú na dnešnej schôdzi Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSSR predniesol minister Vladimír Blažek. Ďakujem za pozornosť.

Předsedající místopředseda SL R. Nejezchleb: Ďakujem poslankyni Humajovej. Jej vystúpením sme vyčerpali zoznam prihlásených poslancov do rozpravy. Pýtam sa preto, či chce niekto z poslancov ešte vystúpiť. (Nikdo.) Nie je tomu tak. Preto rozpravu končím.

Teraz prerušujem naše rokovanie na 15 minút. Po prestávke bude naše rokovanie riadi ť predseda Snemovne ľudu súdruh Václav David.

Prosím všetkých členov návrhovej komisie, aby sa zišli k príprave návrhu na uznesenie.

(Jednání přerušeno ve 14. 55 hodin.)

(Jedná ní opět zahájeno v 15. 10 hodin.)

(Řízení schůze převzal předseda Sněmovny lidu V. David.)

Předseda SL V. David: Soudružky a soudruzi, budeme pokračovat v jednání. O slovo se přihlásil ministr dopravy ČSSR soudruh Blažek, který odpoví na otázku poslankyně Pekařové.

Ministr dopravy ČSSR V. Blažek: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, dovolte mi odpovědět v prvé řadě na otázku soudružky poslankyně Pekařové. Vlastně soudružka poslankyně svým kvalifikovaným rozborem odměňování v resortu dopravy si dala sama odpověď a já jen krátce doplním její vystoupení.

Samozřejmě, že v dopravě, tak jako v jiných resortech, jsme uplatňovali stejné zásady, stejné mzdové předpisy, které vycházely ze zásad schválených pro druhou etapu zvyšování ekonomické účinnosti mzdové soustavy. Ovšem odlišnost resortu dopravy spočívá v tom, že zejména v železničním provozu je skutečně výkonová výdělková možnost a struktura ovlivněná zejména značným rozsahem příplatků. Uvedl bych jen dvě čísla: dělá to až 680 Kčs na pracovníka, což činí zhruba 20 % jeho výdělku. Za tohoto stavu je velmi obtížné dodržet optimální strukturu průměrného výdělku se záměrem, že bychom chtěli vyšší motivaci v oblasti prémií a odměn.

Druhá oblast, která je zvláštností a která se promítá do mzdové regulace, je, že objem mzdových prostředků u nás nelze stanovit v závislosti na ukazateli upravených vlastních výkonů, protože převážná část materiálových nákladů v dopravě vůbec není závislá na výkonech, jako je tomu například v průmyslu nebo stavebnictví. Nelze vždy uplatnit obecný princip a je třeba hledat vlastnímu provozu vyhovující řešení. Ne vždy se setkáváme v tomto směru s pochopením.

Druhá oblast, na kterou se ptala soudružka poslankyně, je otázka brigádní formy organizace práce a odměňování. Také zde od roku 1982 se zabýváme touto problematikou. Dělali jsme určité experimentální ověřování. Soudružka řekla, dokonce, v kterých organizacích je velmi dobře informována. Ukázalo se, že v organizacích, kde jsme to odzkoušeli, skutečně došlo k očekávaným přínosům, ovšem jde o organizace, které mají výrobní nebo opravárenský charakter. Čili cyklus technologie na pracovišti je relativně uzavřen a nepodléhá vnějším vlivům. Obtížnější situace je aplikace brigádní formy odměňování a organizace práce ve vlastním provozu železničních stanic a ostatních výkonných jednotek, a to zejména z těch důvodů, že tam je vždy třeba z hlediska bezpečnosti práce například dodržet úplné počty pracovníků, protože to jinak dělat nelze. Samozřejmě je velmi obtížné dodržet i podmínku chozrasčotu v brigádě, protože prakticky nedokážeme tyto kolektivy uzavřít nějakou ekonomickou samostatností.

V tomto směru musíme hledat další aplikaci. Jak na to chceme jít? Chceme využít zkušeností Sovětského svazu, kde se pokoušeli kromě mladých kolektivů uplatňovat brigádní formy práce i u všech pracovníků například železničních stanic střední kategorie. Předpokládáme, že by brigáda byla tvořena vícero nesourodými skupinami pracovníků, jejichž práci lze pravidelně hodnotit a vyhodnocovat. Ovšem stále přicházíme na to, že nebude možné vázat to na nějakou ekonomickou uzavřenost, a proto musíme hledat takové ukazatele, které lze bezprostředně uzavřít a vyhodnotit po skončení směny.

Uvažujeme o tom, že by podíl práce jednotlivce na práci celého kolektivu byl vyjádřen pomocí zvyšujících nebo snižujících vymezených faktorů přes koeficient. Zatím tyto věci zkoušíme, je to velmi obtížné a upřímně říkám, že jsme nedosáhli v těch organizacích, které to zkoušejí, valných výsledků. Čili specifiku dopravy teprve budeme muset vyjádřit.

Soudruhu předsedo, tolik k otázce poslankyně Pekařové.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, před závěrem dnešního jednání bych rád ještě jednou co nejupřímněji poděkoval všem poslancům, kteří vystoupili v rozpravě s velmi konkrétními a otevřenými připomínkami k práci dopravy. Zvlášť bych chtěl ocenit serióznost přístupu těch soudružek a soudruhů, kteří se zúčastnili poslaneckých průzkumů v jednotlivých vybraných organizacích a na jejich základě zpracovali a projednali příslušné závěry pro jednání ve výborech.

Souhrnné poznatky z poslaneckých průzkumů, jakož i z dnešní rozpravy k široké problematice dopravy se ve své podstatě shodují i s našimi vlastními poznatky, se zkušenostmi prověřenými v každodenní praktické provozní nebo řídící činnosti. Chtěl bych vás ubezpečit, že již od začátku letošního roku, kdy byl připravován seminář pro poslance, který předcházel vašim průzkumům, jsme velmi pozorně a se zájmem sledovali každý názor, každý váš poznatek nebo zkušenost a postupně jsme se seznamovali především se všemi závěry, které v jednotlivých výborech zazněly. Přítomnost vedoucích pracovníků resortu dopravy na jednání výborů nám umožnila řešit již některé otázky v potřebném předstihu a operativně, aniž bychom to oddalovali a čekali na další závěry, například až z dnešního jednání.

Je pochopitelné, že nebylo a není v našich silách vyřešit všechno najednou a beze zbytku a také ne vše můžeme vyřešit jen u nás v dopravě. Dnešní rozprava i průzkumy ukázaly a potvrdily, že mnohé problémy jsou takového charakteru, že budou vyžadovat další soustředěné úsilí a zapojení mnoha dalších institucí i resortů, protože doprava sama je prostě zvládnout neumí a nemůže. Jde především o otázku přístupu, pochopení, podpory objektivních a zejména plánovacích orgánů. Celá řada věcí bude v budoucnu závislá na vztahu dodavatelských resortů k našim oprávněným nárokům i potřebám. Pro budoucnost bude třeba položit ještě větší důraz na kvalitu dodávaných strojů a zařízení. Zvláště se to týká již zde vzpomínaných tažných prostředků, jejich vyšší spolehlivosti v náročném provozu, ve kterém budou pracovat. Domníváme se, a vaše průzkumy to v mnoha případech potvrdily, že i přes některé zjištěné nedostatky byl i v oblasti sociální politiky udělán kus poctivé práce a došli jsme o kousek dopředu.

Chtěl bych při této příležitosti poděkovat i stranickým a vládním orgánům, které nás v tom vždy podpořily. Toto konstatování je o to důležitější, že si plně uvědomujeme, jak podstatné je mít dostatek spolehlivých, kvalifikovaných, disciplinovaných a hlavně vysoce odpovědných pracovníků v dopravě, kteří stále budou muset plnit ještě náročnější úkoly.

Ztotožňuji se s názorem, že při řešení osobní dopravy a její kvality, neboli jak říkáme kultury cestování, nemusíme čekat jen na další investice a už vůbec ne přijímat jakákoliv nová a další opatření. Všichni víme, kde a v čem jsou hlavní příčiny a bude tedy záležet na každém z nás, na každém řídícím i řadovém dopravákovi a především na vysoce kvalitní řídící a organizační činnosti vedoucích pracovníků, jak rychle, ale zejména jak účinně a trvale se dokážeme s některými, upřímně řečeno už vleklými problémy vyrovnat. Z naší strany, z vedení federálního ministerstva dopravy a věřím, že i ze správ pro dopravu pro tyto cíle učiníme všechno, co je v našich silách a možnostech, neboť otázky zvyšování kvality a úrovně osobní dopravy považujeme za mimořádně závažný politický úkol, který každodenně přísně sleduje celá naše veřejnost.

Půjde nám také o to, abychom v plánovací praxi využili těch nástrojů, které povedou k dělbě přepravní práce tak, aby přepravní požadavky byly pokrývány těmi druhy nebo obory dopravy, které jsou samozřejmě nejvýhodnější jak z hlediska společenských nákladů, tak i pokud jde o nižší energetickou náročnost.

Při naplňování všech těchto úkolů a zejména nyní v posledním čtvrtletí letošního roku a především v údobí, kdy budeme pracovat na přípravě XVII. sjezdu Komunistické strany Československa, chceme a musíme se opřít i o ty nejlepší kolektivy, o všechny poctivé a obětavé pracovníky v železniční, vodní, letecké dopravě, ale také o pracovníky silniční dopravy, o jejich iniciativu a zejména o jejich zkušenosti a současně položit i větší důraz na míru osobní odpovědnosti za svěřené úkoly. Bez výhrad se samozřejmě hlásíme k navrhovaným závěrům dnešního jednání Sněmovny lidu, orientovaným na významný - a to podtrhuji - celospolečenský úkol, jako je další postupné snižování přepravní náročnosti.

Ztotožňuji se také s tím, že rychlejšímu zavádění progresívních přepravních systémů prospěje i vybudování komplexní materiálně technické základny, jak to zde bylo navrhováno.

Dovolte mi závěrem, soudružky a soudruzi poslanci, ještě jednou poděkovat vám všem za dosavadní podporu a pomoc, kterou jste na různých místech v dopravě prokázali. Zvláště děkuji těm poslancům, kteří při nedávných průzkumech postupovali zcela nezaujatě a dokázali posoudit věci spravedlivě a s maximální objektivitou. Nakonec bych rád vyslovil přesvědčení, že naše vzájemné kontakty a spolupráce vlastně tímto nekončí a že k prosazování oprávněných požadavků dopravy získáte spolu s námi pro budoucnost všechny orgány, instituce, společenské organizace ve vašich volebních obvodech pro naplnění přijatých závěrů. Věřím, že ve spolupráci se všemi přepravci a s dodavatelskými resorty se nám podaří úspěšně realizovat přijaté závěry směřující k všestrannému zlepšení a zkvalitnění všech oborů i činnosti československé dopravní soustavy. Čest naší společné práci! (Potlesk.)

Předseda SL V. David: Děkuji ministru soudruhu Blažkovi za odpověď na otázku a za závěrečné slovo. Ptám se poslankyně soudružky Pekařové zda souhlasí s odpovědí ministra Blažka.

Poslankyně J. Pekařová: Ano.

Předseda SL V. David: Děkuji. O slovo se přihlásil společný zpravodaj výborů Sněmovny lidu poslanec Hůla. Dávám mu slovo.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec A. Hůla: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, celá příprava i průběh našeho dnešního jednání potvrdily, že rozvoj společnosti je ve velké míře závislý na činnosti dopravy. Doprava přispívá značnou měrou k vytváření materiálních hodnot našeho národního hospodářství a napomáhá ke zvyšování životní úrovně našeho lidu. To klade vysoké požadavky na úroveň výkonnosti jednotlivých odvětví dopravy, způsob jejich řízení, zvláště na schopnost pružně reagovat na potřeby národního hospodářství a obyvatelstva. Oceňujeme pozitivní výsledky, které dopraváci v jednotlivých oborech dopravy dosáhli při zabezpečování úkolů vyplývajících ze závěrů XVI. sjezdu Komunistické strany Československa a ze 7. pětiletého plánu. Obracíme se na ně, aby pečlivou, kvalifikovanou a zodpovědnou prací se stali rozhodující silou při zkvalitňování dopravy, její spolehlivosti a efektivnosti. Takovouto cestu jasně vytyčilo 15. plenární zasedání ústředního výboru KSČ pro další rozvoj celého národního hospodářství, tedy i pro její důležitou součást - dopravu.

V rozpravě bylo několikrát zdůrazněno, že je celospolečenským zájmem zabezpečovat snižování přepravní náročnosti a vypracovat ucelenější a komplexnější systém opatření, který by jednotně působil na plnění tohoto úkolu. Rozhodující funkci v zabezpečování dalšího snižování přepravní náročnosti národního hospodářství musí zabezpečovat především v plánu resorty přepravců. Služeb dopravy takřka denně využívá každý náš občan. Je spokojený, když cestuje pohodlně, v dobrém prostředí a na čas, ale zlobí se, když jsou nepořádky a zpoždění.

Ve zpravodajské zprávě jsem již zdůraznil, že se to týká jak přepravců, kteří musí zlepšit svoji činnost v tomto směru, tak i cestující veřejnosti. Chtěl bych se proto obrátit jménem nás, poslanců, na všechny naše občany, aby svým přístupem a jednáním pomohli vymýtit z osobní dopravy nepořádky, zejména projevy vandalismu a poškozování dopravních prostředků. Je žádoucí, aby proti těmto nešvarům přísněji zakročovaly i orgány Bezpečnosti, prokuratury a soudů.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, očekáváme, že také dodavatelé technologie a náhradních dílů, zejména strojírenské resorty a resort elektrotechnického průmyslu, i poslanci národních výborů a společenské organizace budou ještě účinněji napomáhat vytvářet podmínky pro další rozvoj dopravy v souladu s potřebami národního hospodářství a obyvatelstva. Děkuji.

Předseda SL V. David: Děkuji společnému zpravodaji výborů Sněmovny lidu, místopředsedovi Sněmovny lidu, poslanci Hůlovi. Prosím nyní předsedu návrhové komise, místopředsedu Sněmovny lidu, poslance Nejezchleba, aby odůvodnil návrh usnesení Sněmovny lidu.

Předseda návrhové komise, místopředseda SL R. Nejezchleb: Súdružky a súdruhovia, naša návrhová komisia sa zišla dvakrát. Predložila vám návrh, ku ktorému sme nedostali z pléna nijaké pripomienky. Preto vám odporúčam schváliť návrh uznesenia v plnom znení, ako sme vám ho predložili.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP