Pondělí 12. listopadu 1984

Dovoľte mi, aby som vás, vážené súdružky poslankyne a súdruhovia poslanci, záverom ešte raz ubezpečil, že za dennodennej starostlivosti Ústredného výboru KSČ a federálnej vlády vykonáme všetko pre úspešné splnenie všetkých úloh a predsavzatí československej zahraničnej politiky, a to tak v oblasti mnohostrannej diplomacie, ako aj v dvojstranných vzťahoch so socialistickými krajinami a s krajinami s odlišným spoločenským zriadením v záujme rozvoja medzinárodnej spolupráce a upevnenia svetového mieru.

Za najistejšie záruky ich naplnenia považujeme aktívne, dôsledné a systematické uplatňovanie zahraničnopolitickej línie XVI. zjazdu Komunistickej strany Československa a všestranné upevňovanie priateľstva, spolupráce a spojenectva so Sovietskym zväzom a bratskými socialistickými krajinami. Ďakujem za pozornosť.

Předseda FS A. Indra: Děkuji ministrovi Chňoupkovi.

Prosím místopředsedu SL s. Nejezchleba, aby z pověření zvolené návrhové komise nás seznámil s návrhem usnesení.

Předseda návrhové komise, místopředseda SL R. Nejezchleb: Vážené súdružky a súdruhovia, k predloženému návrhu uznesenia sme dostali niekoľko pripomienok do návrhovej komisie. Po ich zvážení odporúčame toto upresnenie:

Prosím, aby ste obrátili na stranu 2, posledná veta: "Je nezbytné, aby v západní Evropě byly odstraněny americké jaderné rakety středního doletu". Urobiť bodku a ostatný text škrtnúť, pretože v nasledujúcom odseku v predposlednej vete je tento obsah viac upresnený a rozvedený.

Súčasne po diskusii k provokačným a hrubým útokom zo strany Rakúska, ku ktorým sa - ako sme sa dozvedeli - prepožičal aj parlament Rakúskej republiky, odporúčame na strane 3 pred vetu, ktorá končí "... k vzniku dvou světových válek" doplniť text nasledovne: "Vyslovují rovněž podiv nad hrubými útoky, které na základě vykonstruovaných provokací zaznívají proti naší vlasti v sousedním Rakousku a k nimž se propůjčil i parlament Rakouské republiky.

Odporúčame po týchto zmenách návrh uznesenia schváliť.

Předseda FS A. Indra: Děkuji předsedovi návrhové komise s. Nejezchlebovi.

Jsou k navrženému usnesení včetně doporučovaných doplnění a změn nějaké připomínky nebo dotazy? (Nejsou.) Není tomu tak.

Můžeme tedy přistoupit k hlasování. V této chvíli je v zasedacím sále přítomno 166 poslanců Sněmovny lidu, ve Sněmovně národů je 57 poslanců zvolených v České a 65 poslanců zvolených ve Slovenské socialistické republice. Obě sněmovny jsou usnášení schopné.

Prosím nejdříve o hlasování poslance Sněmovny lidu.

Kdo z nich souhlasí s navrhovaným usnesením, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

S návrhem usnesení vyslovili souhlas všichni přítomní poslanci Sněmovny lidu.

Nyní prosím, aby se vyjádřili poslanci Sněmovny národů.

Kdo z nich souhlasí s návrhem usnesení? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

I Sněmovna národů schválila návrh jednomyslně.

Vzhledem k souhlasnému usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů konstatuji, že Federální shromáždění Československé socialistické republiky schválilo usnesení ke Zprávě ministra zahraničních věcí k základním otázkám zahraniční politiky Československé socialistické republiky.

Děkuji návrhové komisi za její činnost.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, zítřejší dopolední část jednání bude řídit první místopředseda Federálního shromáždění soudruh Ján Marko.

Začneme přesně v 9.00 hodin. Nyní přerušuji jednání 14. společné schůze obou sněmoven Federálního shromáždění. Přeji vám dobrou noc.

(Schůze přerušena v 19.05 hodin.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP