Pondělí 9. listopadu 1987

Na té planetě, kde se dosud, například za dobu, po kterou jsem pronášel svůj diskusní příspěvek, vydává patnáct miliónů dolarů na zbrojení, ale současně za tutéž dobu umírá tisíc lidí hladem.

Děkuji za pozornost.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Tomsovi. Slovo má poslanec Škula, připraví se poslanec Vacek.

Poslanec SL J. Škula: Vážený súdruh predseda, súdružky a súdruhovia poslanci, dnes sa zamýšľame nad medzinárodnými vzťahmi, v ktorých dochádza v poslednom čase k pozitívnym posunom. V prvom rade mám na mysli skutočnosť, že sa podarilo zmierniť napätie v medzinárodných vzťahoch, a to predovšetkým poslednými mierovými iniciatívami Sovietskeho zväzu a ostatných socialistických krajín. Táto skutočnosť vytvára bezpochyby i predpoklady pre normalizáciu medzinárodných ekonomických vzťahov a pre zintenzívnenie medzinárodnej hospodárskej spolupráce, ktorej dôležitosť zvýraznil v dnešnom vystúpení i súdruh minister Chňoupek.

Vedené zahraničnopolitickou orientáciou považuje socialistické Československo za prvoradú úlohu vo svojej zahraničnej politike prispievať k procesu zmierňovania medzinárodného napätia a k vytváraniu podmienok pre nastolenie komplexného systému medzinárodného mieru a bezpečnosti. Len v rámci takéhoto systému budú vytvorené podmienky i pre intenzívnejšie zapojenie jednotlivých krajín do medzinárodnej deľby práce. Pre Československo, krajinu s obmedzenou surovinovou základňou, je aktívne zapojenie sa do deľby práce životne dôležité.

Realizáciu zahraničnej politiky musíme podporovať aj rozvojom medzinárodného obchodu, ktorý zohráva významnú úlohu v rozvoji nielen hospodárskej, ale aj kultúrnej a spoločenskej činnosti. V ňom sa nekompromisne premietajú požiadavky a zvyšujúce sa nároky svetového trhu, ktoré majú významnú úlohu v uplatňovaní žiadúcich zmien v celkovom procese prestavby. Tak ako v ostatných krajinách socialistického spoločenstva, i u nás hľadáme cesty a spôsoby ako zdokonaliť riadenie a skĺbiť operatívnu potrebu trhu s plánovanou ekonomikou, ako hlbšie zainteresovať pracujúcich na dosahovaní kvalitatívne lepších výsledkov produkcie.

Už v 7. päťročnici boli vo vnútornom ekonomickom mechanizme vytvorené podmienky na prehĺbenie spolupráce zahraničného obchodu s výrobnými organizáciami, ktoré sa experimentálne overovali, väčšia pozornosť bola venovaná a venuje sa prieskumu trhov, prenosu informácií, ich spracovaniu, skvalitňujeme i komerčné služby.

Napriek tomu musím konštatovať, že neboli dosiahnuté prenikavejšie výsledky pri zapájaní sa Československej socialistickej republiky do medzinárodnej deľby práce. Ako príklad možno uviesť neplnenie plánovaných zámerov vo vývoze strojárskych výrobkov. Toto odvetvie sa nestalo v očakávanom rozsahu producentom devízových prostriedkov. Súčasný sortiment našich strojárskych odborov sa na náročnejšich trhoch uplatňuje príliš ťažko. Pričom realizácia vývozu je často podmienená cenovými ústupkami, čo sa premieta do efektívnosti vývozu. Spomeňte si, že o týchto dôležitých otázkach minulý mesiac rokovala Snemovna ľudu. Poznatky z poslaneckej činnosti ma vedú k záveru, že práve v oblasti strojárskej produkcie sú najväčšie rezervy ďalšieho zvyšovania československého vývozu. V nových ekonomických nástrojoch pripravovaných v rámci prestavby hospodárskeho mechanizmu sa na úseku zahraničného obchodu pripravujú opatrenia k zvýšeniu zodpovednosti hospodárskej sféry za dosiahnuté výsledky zapájaní sa Československej socialistickej republiky do medzinárodnej deľby práce vrátane jej efektívnosti.

Aj naďalej musí byť zabezpečená kontinuita obchodno-politických princípov, ktoré sa osvedčili a prispejú k dosiahnutiu vonkajšej ekonomickej stability.

Bez obľadu na zložitosť medzinárodných hospodárskych vzťahov, snažíme sa rozširovať zahraničný obchod s celým svetom. Naše hospodárske perspektívy sú zviazané so všestrannou ekonomickou a vedeckotechnickou spoluprácou s členskými krajinami RVHP. Sú postavené na solídnych základoch, podložené dlhodobými obchodnými dohodami, a programom hospodárskej a vedeckotechnickej spolupráce.

Pripravovaná kolektívna koncepcia zapojenia členských štátov RVHP do medzinárodnej socialistickej deľby práce po roku 1990 predpokladá ďalší nárast vzájomnej výmeny tovarov i služieb. Tento nárast bude možno dosiahnuť len ďalším rozvojom vnútroodvetvovej a vnútroodborovej výmeny tovaru pri súčasnom prechode od paralelných spracovateľských štruktúr výrobných komplexov k štruktúram vzájomne prepojených a založených na špecializácii a kooperácii výroby.

Pritom je nutné, aby společenstvo štátov RVHP začalo v dôležitých oblastiach ekonomický a rozhodný postup k dosiahnutiu najvyššej svetovej úrovne tak, aby dosiahlo vo vybraných úsekoch rozhodujúce postavenie a týmto si upevnilo svoju hospodársku nezraniteľnosť a postavenie vo svetovej ekonomike.

Jedným z kľúčových nástrojov tejto strategickej línie musí byť dôsledná realizácia Komplexného vedeckotechnického programu do roku 2000.

Za významný faktor zvyšovania zapojenia štátov RVHP do medzinárodnej deľby práce možno považovať i rozvíjajúce sa nové formy hospodárskej spolupráce, predovšetkým priame vzťahy medzi výskumnými, výrobnými a obchodnými organizáciami.

To však vyžaduje od členských štátov RVHP vytvárať potrebné systémové, organizačné a právne predpoklady. Ukazuje sa tiež potreba zvýšenia informačnej aktivity socialistických krajín, najmä v otázkach týkajúcich sa zamerania hospodárskych mechanizmov voči priemyselne vyspelým kapitalistickým štátom. Nedostatočná informovanosť o vecných problémoch hospodárskej politiky v jednotlivých krajinách RVHP by vytvorila informačnú bariéru rozvoja obojstrane výhodných hospodárskych vzťahov.

Vo vzťahoch RVHP s vyspelými kapitalistickými krajinami treba vychádzať z toho, že v súčasných medzinárodno-politických podmienkach vzrastá ich význam ako materiálovej základne upevňovania mierového spolunažívania. Pritom je nutné očakávať, že zo strany západných štátov, predovšetkým európskych, budú sa na jednej strane stále viac presadzovať ekonomicke záujmy, ale na druhej strane pravdepodobne pokračovať v politike diskriminácie snah o využívanie ekonomických vzťahov k presadzovaniu ich politických cieľov.

Preto bude i naďalej nutné prehlbovať koordinovanú prácu štátov RVHP voči týmto štátom vo všetkých vzťahoch s nimi.

Náš zahraničný obchod s vyspelými socialistickými štátmi si kladie za cieľ zvyšovať podiel strojárskeho vývozu a tak nahradiť súčasne pomerne vysoký export palív, ropných produktov, hutných výrobkov a drevnej hmoty. Veľa bude záležať na tom ako sa organizáciám bude dariť prenikať na vyspelé a náročné trhy nesocialistických štátov so strojárskymi výrobkami. Priestor pre spoluprácu sa otvára vo väzbe na výsledky rokovaní medzi štátmi RVHP s EHS, predovšetkým v rozširovaní priamych kontaktov firiem a koncernov, ktoré rešpektujú zásadu vzájomnej výhodnosti. Ukazuje sa, že je možno vychádzať z niektorých spoločných prvkov vedeckotechnickej stratégie západoeurópskych krajín a vedeckotechnického programu krajín RVHP ako možného potencionálneho základu pre koordinované rozvíjanie týchto vzťahov. Náznaky zlepšenia vzťahov v politickej oblasti a postupné riešenie otázok odzbrojenia vzbudzujú určité optimistické nádeje z hľadiska vytvárania priaznivejších politicko-organizačných podmienok najmä pre intenzívnejší rozvoj svetového obchodu.

O to viac vystupuje do popredia otázka hľadania vzájomne výhodného a efektívneho spôsobu zapojenia sa do medzinárodnej deľby práce, pretože iba samotné odstránenie určitých "politických" prekážok nebude dostačujúce.

Československá socialistická republika a ostatné členské štáty RVHP majú politický a ekonomický záujem na rozvíjaní hospodárskych vzťahov s ďalšími štátmi. Prestavba ich hospodárskych mechanizmov vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj týchto vzťahov, čo by sa malo následne odraziť i na úrovni politickej dôvery medzi jednotlivými štátmi.

Vychádzajúc z diskusie s voličmi vo svojom volebnom obvode, by som chcel záverom v mene poslancov a členov Strany slobody zdôrazniť, že súčasné zmierňovanie napätia v politickej oblasti medzinárodných vzťahov, ktoré sme všetci tak privítali, musí byť sprevádzané i zlepšovaním atmosféry v medzinárodných ekonomických vzťahoch.

Jednoznačne možno povedať, že svet nemôže byť bezpečný pokiaľ nebudú upravené i medzinárodné ekonomické vzťahy.

Oblasť medzinárodných ekonomických vzťahov sa spolu s odzbrojením stáva základom celosvetovej bezpečnosti. Podľa nášho názoru tomu svojím dielom aktívne prispeje aj Československá socialistická republika svojou zahraničnou politikou, vychádzajúcou zo záverov XVII. zjazdu Komunistickej strany Československa. Jej dôsledné uplatňovanie bude patriť bezpochyby medzi naše prvoradé úlohy aj v ďalšom období.

Ďakujem za pozornosť.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Škulovi. Slovo má poslanec Vacek. Připraví se poslankyně Lefflerová.

Poslanec SN M. Vacek: Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, v návaznosti na vystoupení ministra zahraničních věcí ČSSR soudruha B. Chňoupka chci hovořit o některých aspektech vyplývajících z naší zahraniční politiky, a to především k plnění usnesení dokumentu stockholmské konference o opatřeních k posílení důvěry, bezpečnosti a odzbrojení v Evropě a o společné iniciativě Československé socialistické republiky a Německé demokratické republiky na vytvoření pásma bez jaderných a chemických zbraní v Evropě.

Přijetím dokumentu stockholmské konference v září minulého roku vstoupilo 35 účastníků států Evropy, USA a Kanady do nové etapy vzájemných vztahů ve vojenskopolitické oblasti. Zvláštní význam má ona část dokumentu, v níž jsou vyjádřena opatření směřující ke snížení nebezpečí možnosti vzniku vzájemné vojenské konfrontace. Jedná se o politicky závazný soubor opatření, který pokrývá jak oblast oznamování velkých vojenských činností a jejich pozorování, tak i účinný systém kontrolní činnosti, včetně inspekce na místě.

Dokument vstoupil v platnost 1. ledna t. r. a ČSSR, jako jeden ze signatářů, přijala neprodleně všechna potřebná opatření k důsledné realizaci závazků z něho vyplývajících. Plán vojenských činností ČSSR na rok 1987, podléhající oznamování, byl v souladu s ustanovením stockholmského dokumentu ve stanovené lhůtě předán diplomatickou cestou ostatním účastnickým státům. Zahrnoval tři vojenská cvičení podléhající oznamování, z toho dvě s účastí pozorovatelů. Plán na rok 1988 je předáván v této době.

Dvoustranné divizní taktické cvičení Československé lidové armády provedené v únoru tohoto roku bylo prvním vojenským cvičením v Evropě, které se po stockholmské konferenci uskutečnilo za účasti pozvaných pozorovatelů. Zúčastnilo se ho 41 pozorovatelů z 22 států. Další dvoustranné cvičení jednotek Střední skupiny sovětských vojsk a Československé lidové armády se uskutečnilo ve dnech 15. až 21. července 1987 za účasti 34 pozorovatelů z 18 států.

Lze konstatovat, že vystupování všech pozorovatelů na cvičeních bylo korektní. Využili účasti na cvičení k věcným dotazům, zajímali se o předváděnou vojenskou techniku, oceňovali i v rozhovorech s pracovníky hromadných sdělovacích prostředků pohostinnost organizátorů a potvrzovali význam plnění vojenských opatření k upevnění důvěry. Při této příležitosti chci poukázat, že všemi pozorovateli byl oceňován vysoký morálně politický stav našich i sovětských vojáků, jejich profesionální připravenost a dobrý stav bojové techniky.

Všechna cvičení na našem území, podléhající oznamování, zejména obě výše zmíněná cvičení s účastí pozorovatelů, dokumentovala, že vláda ČSSR plní a je rozhodnuta i nadále důsledně realizovat závěry stockholmské konference. Obdobným způsobem postupovaly při organizování vojenských činností i ostatní státy Varšavské smlouvy. V souladu s dokumentem umožnily pozorování šesti cvičení oznámených předběžně v ročních plánech. Rovněž státy Severoatlantického paktu pozvaly pozorovatele na devět svých cvičení prováděných na území NSR, Francie a Velké Británie. Na osm z nich byli vysláni i českoslovenští pozorovatelé, generálové a důstojníci Československé lidové armády. Nevyužili jsme pouze pozvání na cvičení tureckých ozbrojených sil. Některé státy Evropy v souladu s možnostmi danými dokumentem v průběhu roku snížily počty cvičících pod hranici stanovenou pro pozorování.

Mimořádně důležitým opatřením k posílení důvěry a bezpečnosti je právo provádět inspekce na územích kteréhokoliv dalšího účastnického státu v Evropě. Tohoto práva využily USA k inspekci cvičení v Sovětském svazu, Velká Británie k inspekci cvičení v NDR a Sovětský svaz k inspekci cvičení v Turecku a v NSR. Dosavadní poznatky z aplikace dokumentu stockholmské konference potvrzují, že realizace opatření k posilování důvěry významným způsobem přispívá ke zlepšování atmosféry důvěry ve vztazích mezi signatářskými státy závěrečného aktu a vytváří příznivou atmosféru i pro jednání vídeňské následné schůzky.

Soudružky a soudruzi, je přirozené, že Československá socialistická republika, která leží v centru Evropy a na přímé linii dotyku mezi Varšavskou smlouvou a NATO, má zájem, aby z našeho kontinentu byly odstraněny chemické zbraně a vyvíjí úsilí k tomu, aby se zde nerozmísťovaly navíc ještě jejich zákeřnější varianty.

Proto v druhé polovině roku 1985 vláda ČSSR spolu s vládou NDR navrhla vládě NSR zahájit příslušná jednání s cílem uzavřít dohodu v nejbližší možné době k této tak závažné otázce. I když vláda NSR nedala na tento návrh dosud jednoznačnou odpověď, podařilo se v Ženevě zahájit trojstranná jednání mezi delegacemi ČSSR, NDR a NSR o globálních a regionálních aspektech chemického odzbrojení.

ČSSR a NDR předložily 21. května 1986 vládě NSR návrh zásad a hlavních směrů budoucích jednání mezi ČSSR, NDR a NSR o vytvoření pásma bez chemických zbraní v Evropě. Cílem této iniciativy je vypracovat na společných jednáních příslušnou smlouvu.

Je třeba zdůraznit, že tento regionální krok nenahrazuje naše úsilí o dosažení globálního zákazu chemických zbraní, ale je konkrétním dílčím opatřením na cestě k dosažení tohoto konečného cíle.

Další významnou iniciativu představuje návrh ČSSR a NDR na zahájení přímých jednání s NSR o vytvoření koridoru bez jaderných zbraní ve střední Evropě.

Tato iniciativa organicky zapadá do konstruktivního úsilí obsaženého ve výzvě členských států Varšavské smlouvy z dubna uplynulého roku, adresované evropským zemím, USA a Kanadě na vytvoření pásem bez jaderných zbraní ve střední Evropě. Plně odpovídá i duchu návrhů přednesených v dubnu t. r. Michailem Gorbačovem za návštěvy v Praze.

Jak známo, koridor by měl mít zpočátku šíři přibližně 150 km na každé straně od dělící čáry tří států. V další etapě by byl rozšířen na celou oblast střední Evropy tak, jak je definována pro vídeňská jednání o vzájemném snížení ozbrojených sil a výzbroje ve střední Evropě.

Rovněž v této oblasti vláda NSR dosud oficiálně nereagovala na společný návrh vlád ČSSR a NDR. Přesto však vlády ČSSR a NDR nadále pokračují v aktivním prosazování této společné iniciativy. Dopisy s návrhy byly postupně předány generálnímu tajemníkovi Organizace spojených národů, představitelům Dillíské šestky a předsedovi Hnutí nezúčastněných zemí, kteří vyslovili podporu návrhu na vytvoření pásem bez jaderných zbraní nejen mezi Varšavskou smlouvou a NATO ve střední Evropě, ale i v severní Evropě, na Balkáně a rovněž i vytvoření oblasti bez jaderných zbraní v Latinské Americe.

Vytvoření navrhovaného koridoru by současně přispělo k dosažení komplexní dohody k odstranění všech jaderných zbraní z Evropy a napomohlo by ke snížení ozbrojených sil a konvenční výzbroje na našem kontinentě.

Soudružky a soudruzi, výsledky dosažené ve Stockholmu mají bezesporu značný význam pro posílení důvěry a bezpečnosti v celé Evropě. Jejich praktická realizace zahájená v tomto roce se ukazuje být prospěšná, neboť je podložena skutečným zájmem účastnických států plnit závazky přijaté v dokumentu.

Spolu s dalšími kroky a iniciativami SSSR a ostatních socialistických států se podařilo vytvořit příznivé klima k rozvoji celoevropského procesu. To se odráží i na průběhu vídeňské následné schůzky, kde se projevují pozitivní tendence dalšího vývoje v oblasti vojenské bezpečnosti.

Dosažené výsledky nás ale nesmí vést k sebeuspokojování a k polevování v úsilí o budování bezpečnější Evropy. Plnění dokumentu stockholmské konference je zatím v pořádku a teprve jeho další realizace v praxi ukáže, zda jednotlivé státy budou i nadále důsledně plnit přijaté závazky. Zatím jsme zaznamenali pozitivní zkušenosti z aplikace těchto opatření. Uvědomujeme si, že budování atmosféry důvěry v mezinárodních vztazích není věc jednoduchá ani snadná. Posilování bezpečnosti a důvěry v Evropě se neobejde bez přijímání dalších kvalitativně vyšších opatření. Jde zejména o omezování rozsahu velkých vojenských cvičení. (Vždyť např. série cvičení NATO započatá cvičením REFORGER-DEPLOYMENT v září t. r., která teprve nedávno skončila, soustředila v Evropě přes 200 tisíc vojáků cvičících s nejmodernější bojovou technikou a s dalšími moderními prostředky vedení bojové činnosti.)

I když kladně hodnotíme pozvání našich pozorovatelů na tato vojenská cvičení, musíme zdůraznit, že samotný fakt pozorování by případným agresívním plánům nemohl zabránit. Současně stále více se rozrůstá činnost jednotek vojenského námořnictva a letectva zemí Severoatlantického paktu v přilehlých mořských (oceánských) a vzdušných prostorech. Tuto činnost ozbrojených sil se zatím nepodařilo zahrnout do mezinárodního dokumentu stockholmského typu.

Nepodařilo se zatím zahájit a ani vypracovat mandát příštích rozhovorů o snížení ozbrojených sil a konvenční výzbroje v Evropě. Země NATO se brání tomu, aby do předmětu rozhovorů byly zahrnuty také taktické jaderné zbraně a taktické úderné letectvo společně s odpovídající výzbrojí.

Nic se dosud nezměnilo na vojenské doktríně Severoatlantického paktu, který své útočné koncepci nadále uzpůsobuje ozbrojené síly. Pokračuje ve vývoji zcela nových zbraní, probíhá reorganizace vojsk doprovázená modernizací válečné infrastruktury a jsou plánována a realizována další opatření, která nesnižují, ale potenciálně naopak zvyšují možnost zahájení agrese.

Soudružky a soudruzi, orientace naší vojenské doktríny na obranu, vycházející ze závazku za žádných podmínek nezahájit jako první vojenskou činnost proti kterémukoliv státu nebo koalici států a nikdy nepoužít jaderné zbraně jako první, dává členským státům Varšavské smlouvy velké politické výhody. Obranné zaměření vojenské doktríny určuje naši principiální pozici v oblasti výstavby Československé lidové armády; za její hlavní základ je vzat princip potřebnosti sil pro obranu. Ten je neoddělitelný od principu vojenské rovnováhy a zachování vojenskostrategické parity. V těsném spojení těchto principů může být zajištěna bezpečnost našeho státu a celého našeho bratrského svazku.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP