Úterý 27. února 1990

3

Uvolnění poslanců z výborů Sněmovny lidu a Sněmovny národů (tisk SL 260, SN 261).

V tisku Sněmovny lidu č. 260, příloha 2, je návrh na uvolnění tří poslanců z výborů Sněmovny lidu. Poslanec Jozef Jankovič z osobních důvodů požádal o uvolnění z funkce předsedy výboru pro kulturu a výchovu. Členem tohoto výboru zůstává i nadále.

Má někdo k předloženému návrhu dotazy? (Nebyly.) Není tomu tak.

Můžeme tedy přistoupit k hlasování. Nejprve budou hlasovat poslanci Sněmovny lidu. Kdo z nich souhlasí s návrhy uvedenými v tisku Sněmovny lidu číslo 260, příloha 2? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Tři.) Tři.

Sněmovna lidu návrh schválila.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny národů. Kdo z nich souhlasí s uvolněním poslanců z výborů Sněmovny národů uvedeným v tisku Sněmovny národů číslo 261? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Jeden.) Jeden.

Sněmovna národů návrh schválila.

(Poznámka redakce: usnesení SL č. 213, SN č. 224)

Dalším bodem programu je

4

Volba poslanců do výborů Sněmovny lidu a Sněmovny národů (tisk SL 260, tisk SN 261).

Návrhy máte před sebou. Má někdo dotazy nebo připomínku k předloženým návrhům? (Dotazy ani připomínky nebyly.) Není tomu tak.

Přistoupíme nejprve k projednání návrhu na volbu poslanců do výborů Sněmovny lidu. V příloze 3 tisku Sněmovny lidu číslo 260 je obsažen též návrh na volbu nového předsedy výboru pro kulturu a výchovu. Do této funkce by měl být zvolen poslanec PhDr. Milan Šútovec, CSc., který je vědeckým pracovníkem Slovenské akademie věd. Je mu 50 let, je slovenské národnosti a není příslušníkem žádné politické strany.

Budou hlasovat jen poslanci Sněmovny lidu. Kdo z nich souhlasí s předloženým návrhem, ve kterém je obsažen návrh na zvolení předsedy výboru pro kulturu a výchovu? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Tři.) Tři.

Sněmovna lidu návrh schválila.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny národů. Kdo z nich souhlasí s předloženým návrhem na volbu poslanců do výborů Sněmovny národů? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Jeden.) Jeden.

Sněmovna národů návrh schválila.

(Poznámka redakce: usnesení SL č. 214, SN č. 225)

Nyní je na pořadu

5

Volba členů předsednictva Federálního shromáždění (tisk SL 260 a SN 261).

Návrhy jsou opět uvedeny v tisku Sněmovny národů číslo 261 a v tisku Sněmovny lidu číslo 260.

Předsednictvo Sněmovny lidu navrhuje, aby členem předsednictva Federálního shromáždění byl zvolen poslanec prof. ing. Věněk Šilhán, CSc. Má někdo k návrhu připomínky nebo dotaz? (Připomínky ani dotazy nebyly.) Nemá.

Můžeme tedy hlasovat. Kdo z poslanců Sněmovny lidu souhlasí, aby poslanec Věněk Šilhán byl členem předsednictva Federálního shromáždění? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Jeden.) Jeden.

Sněmovna lidu zvolila poslance prof. ing. Věnka Šilhána, CSc., členem předsednictva Federálního shromáždění.

Předsednictvo Sněmovny národů navrhuje, aby členem předsednictva Federálního shromáždění byla zvolena poslankyně Dana Němcová a poslanec Miloš Zeman. Má někdo k těmto návrhům připomínky nebo dotazy? (Připomínky ani dotazy nebyly.) Není tomu tak.

Můžeme tedy přistoupit k hlasování. Hlasovat budeme o každém návrhu samostatně. Kdo z poslanců Sněmovny národů souhlasí, aby členem předsednictva Federálního shromáždění byla poslankyně Dana Němcová? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Jeden.) Jeden.

Zdržel se někdo hlasování? (Deset.) Deset.

Sněmovna národů zvolila poslankyni Danu Němcovou členkou předsednictva Federálního shromáždění.

Přistoupíme k projednání druhého návrhu. Kdo z poslanců Sněmovny národů souhlasí, aby poslanec Miloš Zeman byl členem předsednictva Federálního shromáždění? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Jeden.) Jeden.

Zdržel se někdo hlasování? (Devět.) Devět.

Sněmovna národů zvolila poslance Miloše Zemana členem předsednictva Federálního shromáždění.

(Poznámka redakce: usnesení SL č. 215, SN č. 226)

Nyní přistoupíme k projednání bodu 6 schváleného programu. Je to

6

Volba místopředsedy Federálního shromáždění (tisk SL 260, SN 261).

Dosavadní místopředseda Federálního shromáždění Ján Pampúch rezignoval na svoji funkci a na tuto funkci je navrhován člen předsednictva Federálního shromáždění Igor Mičieta.

Má někdo k tomuto návrhu připomínky nebo dotaz? (Nikdo.) Není tomu tak.

Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

Nejprve budou hlasovat poslanci Sněmovny národů. Kdo z nich souhlasí, aby poslanec Igor Mičieta byl místopředsedou Federálního shromáždění? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Není tomu tak.

Zdržel se někdo hlasování? (Pět.) Pět.

Sněmovna národů zvolila poslance Igora Mičietu místopředsedou Federálního shromáždění.

Nyní prosím o hlasování poslance Sněmovny lidu. Kdo z nich souhlasí, aby poslanec Igor Mičieta byl místopředsedou Federálního shromáždění? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Není tomu tak.

Zdržel se někdo hlasování? (Deset.) Deset.

Také Sněmovna lidu zvolila poslance Igora Mičietu místopředsedou Federálního shromáždění.

Vzhledem k souhlasnému usnesení sněmoven konstatuji, že Federální shromáždění zvolilo Igora Mičietu místopředsedou Federálního shromáždění. Přeji mu hodně úspěchů v této funkci.

(Poznámka redakce: usnesení SL č. 216, SN č. 227)

Vážené poslankyně, vážení poslanci, protože zpráva o plnění vládního prohlášení je plánována až na odpolední jednání, doporučuji, abychom ještě před polední přestávkou projednali

7

Návrh zákona o změně názvu vysoké školy (tisk 246) a společná zpráva výborů Sněmovny lidu a výborů Sněmovny národů (tisk 269).

Má někdo jiný návrh? (Nikdo.) Není tomu tak.

Prosím tedy místopředsedu vlády ČSSR pana Hromádku, aby návrh zdůvodnil.

Místopředseda vlády ČSSR J. Hromádka: Vážený pane předsedo, vážený pane předsedající, vážení páni poslanci, vážené paní poslankyně, byl jsem požádán, abych zastoupil pana prezidenta Václava Havla při předkládání zákona o změně názvu vysoké školy, jehož on byl iniciátorem ve Federálním shromáždění. Rád se ujímám tohoto úkolu.

Staří Římané měli heslo Nomen omen - jméno je znamením. Jestliže zásadní změny v naší společnosti navazují na nosné tradice našich národních dějin a dívají se v této době dost často zpět k našim kořenům, není tento pohled zpět žádným staromilstvím, ale vážnou rozvahou, jak bychom měli s napřímenou páteří, s kritickou rozvahou rozumu a se zapáleným srdcem se vydat v široce uchopené odpovědnosti dál.

Chceme vrátit brněnské univerzitě její název "Masarykova univerzita" místo stávajícího názvu "Univerzita Jana Evangelisty Purkyně". Opuštění tohoto názvu brněnské univerzity, spojeného se jménem vynikajícího vědce, uznávaného daleko za hranicemi naší země, ani v nejmenším neubírá ničeho na vážnosti jeho díla a na síle jeho věhlasu.

Jde v této chvíli, vážení páni poslanci a poslankyně, toliko o spravedlivou nápravu, která spíše vypovídá o necitlivém zásahu před několika desetiletími, který měl odstranit jakoukoliv zmínku o osobě a díle prvního prezidenta Československa Tomáše Garrigua Masaryka, než aby se ani v nejmenším měla dotknout významné postavy Jana Evangelisty Purkyně. Učiňme tento spravedlivý akt nápravy vůči muži, mysliteli, státníkovi, občanu, který byl s akademickou půdou sžit po celý svůj život a jeho myšlenkové zápasy tam vedené jej orientovaly vždy z akademického soustředění do víru života mezi všechny vrstvy lidu našich obou národů, do zápasu, který byl zavrcholen vznikem samostatného československého státu. Jeho práce na univerzitě a jeho studie byly zosobněním touhy prorazit těsné hranice domácího prostředí a proniknout ven, zachytit se na osnově světových dějin s odkazem naší minulosti, který naše dějiny charakterizoval. Byl tu patrný u něj také ovšem opačný pohyb, přes univerzitní půdu sváděl do Čech proudy světového myšlení a vyrostl tak na představitele naší akademické obce před světovou veřejností jako málokdo jiný.

Na akademické půdě podrobil Masaryk pronikavému a leptavému rozboru snad všechno na světě a přece se vnitřně nerozložil a neutonul v bažinách filozofické skepse.

Když Národní shromáždění schválilo k 7. březnu 1930 prostou předlohu "Masaryk se zasloužil o stát", pak se to událo bez nátlaku a bez umělého získávání hlasů poslanců. Naplnění tohoto usnesení se opravdu stane za několik málo dnů a toto Federální shromáždění tak učiní odhalením desky s tímto nápisem v budově Federálního shromáždění.

Svou osobností a svým dílem vrostl věru Masaryk tak hluboko do osnovy novějších československých dějin, že by se byly proměnily v kupu beztvarého historického materiálu, kdyby z nich chtěl někdo vytrhnout tu páteř, kterou právě na akademické půdě i v životě našich obou národů tvořila jeho vysoká, štíhlá, přímá postava, a ovšem také jeho myšlenkový odkaz, jehož celé bohatství budou objevovat studenti nyní, jak věřím, Masarykovy univerzity.

Doporučuji tedy váženému Federálnímu shromáždění, aby vaším rozhodnutím brněnská univerzita opět nesla jméno Tomáše Garrigua Masaryka. Děkuji vám.

Předsedající první místopředseda FS S. Kukrál: Děkuji místopředsedovi vlády panu Hromádkovi za zdůvodnění.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP