Úterý 19. května 1987

Poslanecký prieskum v Krajskom podniku Zberné suroviny Žilina, ako o tom hovoril aj s. Křenek - ja by som ho chcel doplniť v tom, že nám ide o využitie a odbyt surovín, konkrétne papiera, ktorý sa u nás spracuje len na 26 %, ukázal na potrebu urýchleného riešenia tohto problému. (Zvyšok sa vyvezie do zahraničia - Juhoslávie, Rakúska, Talianska - ročne cca 140 tis. ton za nevýhodných cenových relácií, a pritom si my ešte aj ničíme lesy.)

V SSR niet spracovateľa na vykúpené polyamidové vrecia, javí sa tiež nutnosť riešenia problémov v oblasti MTZ (lisy, kontajnery), a preto to spracováva osvedčene Agrokomplex Slušovice.

Hospodárske trestné činy zostávajú jedným z hlavných zdrojov získavania majetku nepoctivým spôsobom. Trestné činy rozkrádania majetku v socialistickom vlastníctve sú uskutočňované rôznymi administratívno-technickými formami, často rafinovaným spôsobom. Úplatkárstvo v zahraničnom obchode, pri ktorom niektorí zahraniční partneri poskytujú pracovníkom našich organizácií úplatky, poškodzujú celú našu ekonomiku. Chcel by som podporiť myšlienku súdruha Obzinu, že treba, aby sme obchodovali lepšie s kapitalistami, lepšie než súkromníci, ukázať na niektorých prípadoch PZO, kde to tak zatiaľ nie je. Pre ilustráciu uvediem niektoré prípady:

Bývalý riaditeľ obchodnej skupiny PZO KOVO zvýhodňoval zahraničných dodávateľov a priekupníkov na cenách a platobných podmienkach. Spôsobil tak škodu československému národnému hospodárstvu vo výške zhruba 21 mil. korún. Od zahraničných firiem prevzal úplatky v hodnote minimálne 42 tis. korún. Okrem toho umožnil podriadenému uskutočnenie neoprávnenej zahraničnej činnosti v prospech niekoľkých zahraničných firiem, čím táto osoba dosiahla zisk najmenej 1 mil. korún. Pracovník PZO CHEMAPOL pri návrate zo služobnej cesty zo švajčiarskych firiem vo svojej batožine prevážal bez colného prihlásenia tovar v hodnote 127 tis. korún.

Vedúci odboru predaja k. p. VŽKG Ostrava s vedúcim obchodným referentom PZO FERROMAT zvýhodňoval západonemeckých odberateľov medzirozmerových plechov stanovením nižších cien, čím spôsobili československému národnému hospodárstvu veľkú škodu.

Riaditeľ obchodnej skupiny podniku zahraničného obchodu Petrimex bez súhlasu Štátnej plánovacej komisie uzavrel kontrakt na vývoz síry do NSR a Rakúska v rozsahu 7678 ton, i keď šlo o bilancovanú položku (ako strategickú surovinu). V dôsledku toho musela byť spätne dovezená síra z NSR a Rakúska za 67 mil. devízových korún, aby nedošlo k zastaveniu výroby.

Podobných prípadov je veľa. Navrhujem federálnemu ministrovi zahraničného obchodu preskúmať uskutočňovanie kádrovej práce v rezorte a v podnikoch zahraničného obchodu s dôrazom na výber, prípravu a kontrolu ich činnosti a efektívnosť podnikania.

Súdružky a súdruhovia, ukazuje sa, že napriek pozornosti a vynaloženému úsiliu, ako i čiastkovým úspechom v potieraní protispoločenských javov sa ešte nedosiahli žiadúce výsledky. Jednoznačne sa nastoľuje požiadavka, aby všetky články štátnej a hospodárskej sféry v súlade so závermi XVII. zjazdu ešte intenzívnejšie a dôslednejšie zabezpečovali plnenie schválených opatrení na upevňovanie poriadku a disciplíny, morálky a zákonnosti, s cieľom splniť úlohy 8. päťročného plánu. Ďakujem za pozornosť.

Předsedající místopředseda SN V. Štáfek: Děkuji poslanci Muržičovi. Hlásí se ještě někdo z poslanců do rozpravy? Dávám slovo poslanci Riškovi.

Poslanec J. Riško: Poslanec Kožík tu hovoril o protičeskoslovenských kampaniach, o našich atómových elektrárňach; poslankyňa Veselá pripomenula potrebu "glasnosti" a otvorenosti, informovanosti v našej politike. Ve svetle týchto vystúpení by som sa chcel spýtať súdruha ministra Ehrenbergera, či by mi mohol odpovedať na jednu otázku. V posledných dňoch sa na Západe, najmä v Rakúsku rozpútala opäť kampaň proti Československu v súvislosti s našimi atómovými elektrárňami, a to údajne na základe informácie v bratislavskej Pravde, ktorá mala napísať, že sovietski experti zistili na našich atómových zariadeniach niekoľko desiatok chýb. (Hlas zo sály: stoviek.) To je moja otázka.

Předsedající místopředseda SN V. Štáfek: Děkuji poslanci Riškovi. Hlásí sa ještě někdo? (Nikdo.) Vyhlašuji rozpravu za skončenou.

Soudružky a soudruzi, přerušuji jednání do 15 hodin. Po přestávce bude schůzi řídit předseda Sněmovny národů Ján Janík.

(Jednání přerušeno ve 14.45 hodin.)

(Jednání opět zahájeno v 15 hodin.)

(Řízení schůze převzal předseda Sněmovny národů J. Janík.)

Předseda SN J. Janík: Vážené súdružky poslankyne, vážení súdruhovia poslanci, budeme pokračovať v rokovaní. O slovo sa prihlásil minister hutníctva a ťažkého strojárstva s. Saul.

Ministr hutnictví a těžkého strojírenství ČSSR E. Saul: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, k úkolům, které dnes projednáváme bych chtěl zaujmout stanovisko za náš resort a za funkci gestora, za státní cílový program 03 - úspora materiálů.

Úvodem bych chtěl říci, že naše hospodářská síla závisí na průmyslové výrobě a tím vlastně i na její technické úrovni. Československo je průmyslový stát, jehož nosným odvětvím je strojírenství a elektrotechnika. V nedávné minulosti byl růst tohoto odvětví určen poměrně snadným přístupem ke zdrojům energie a surovin a jejich extenzívním využíváním. Avšak tyto doby extenzívního využívání jsou dávno pryč a před námi vyvstala velmi aktuální a náročná etapa, jak zabezpečit růst další průmyslové produkce při omezených zdrojích. V této etapě existuje jediná cesta a tou je intenzifikace všech faktorů výrobního procesu.

Důvody, které nás nutí snižovat spotřebu kovů, jsou zřejmé z tohoto:

Nemáme vlastní surovinovou základnu jak pro výrobu oceli, tak i pro výrobu neželezných kovů, proto převážnou část kovonosné substance musíme zajišťovat poměrně nákladným dovozem, neboť tuzemská těžba je poměrně zanedbatelná, činí asi 4 %. Proto rozhodující základnou pro československé hutnictví bude i nadále dovoz železné rudy ze Sovětského svazu. Výroba neželezných kovů bude rovněž zajišťována ze 3/4 dovozem ze socialistických zemí i z kapitalistických zemí.

Výroba kovů je mimořádně energeticky náročná a naše energetické zdroje jsou značně omezené. Odhaduje se, že komplexní energetická náročnost finálního hutního materiálu představuje v našich podmínkách 1,2 až 1,5 t měrného paliva, kterého by bylo možno využít k jiným a efektivnějším účelům.

Jakýkoliv nárůst výroby kovů, tedy i energie, ovlivňuje ekologické problémy, zvyšuje dopravní náročnost a ve svém souhrnu ekonomicky zatěžuje národní hospodářství.

Závěry XVII. sjezdu KSČ vytyčují pro nejbližší léta, ale i pro výhled do roku 2000, mimořádně těžké úkoly pro všechna odvětví národního hospodářství. Vysoká náročnost národního hospodářství na kovové materiály nás nutí hledat cesty ke snižování spotřeby kovů. Není to pouze náš československý problém. Podle odhadů je v zemích RVHP spotřeba oceli na jednotku národního důchodu 1,5 až 1,7 krát vyšší než v zemích EHS. Tomu odpovídá i situace u nás. Naše výrobky vykazují se srovnatelnými zahraničními výrobky vyšší hmotnost, celkově máme tak vyšší spotřebu na jednotku národního důchodu i na jednoho obyvatele. Příčiny vysoké spotřeby kovových materiálů byly podrobně analyzovány ve zprávě, která zde byla přednesena a ukazuje se, že vysokou spotřebu kovů i vysokou materiálovou náročnost způsobují tyto základní skutečnosti:

1. Rozsah a struktura čs. strojírenství, které se podílí asi dvěma třetinami na celkové spotřebě oceli.

2. Dosavadní úroveň strojírenské výroby a konstrukční zaostávání výrobků je dalším důležitým momentem, který zvyšuje tuto materiálovou náročnost. Uvádí se, že tato skutečnost vede k tomu, že hmotnost našich strojírenských výrobků je asi o 1/4 vyšší než hmotnost porovnatelných zahraničních výrobků.

3. Jsou to nedostatky v kvalitě některých hutních výrobků, tedy i kvalitě výchozích materiálů, tj. oceli. Konečně i zde zazněla kritická slova z vystoupení některých poslanců.

4. Jde o nedocenění ekonomických přístupů k systematickému snižování spotřeby kovů, jak v hutnictví železa, tak i v jednotlivých zpracovatelských odvětvích.

Dominantní postavení v rozvoji národního hospodářství bude i nadále zaujímat strojírenství a investiční elektrotechnika, které ovlivní a budou nadále ovlivňovat jeho dlouhodobý rozvoj. Strojírenství musí splnit náročné exportní úkoly, jak do socialistických, tak i do nesocialistických zemí při stále složitějších konkurenčních podmínkách a naše snaha i cíl je vyvážet strojírenské výrobky a zařízení s vysokým stupněm efektivnosti. To znamená vysoce zhodnotit vložený materiál a energii. Vedle exportních úkolů musí strojírenství zabezpečit vlastní výrobní základnu - palivoenergetický komplex, potřebu našeho zemědělství, výživy, stavebnictví, dopravy a celé řady dalších klíčových odvětví, přičemž všechny tyto úkoly musíme realizovat při postupném snižování materiálové náročnosti.

Ve snižování materiálové náročnosti máme značné rezervy, které můžeme využít jen při realizaci a uplatnění intenzifikačních opatření, z nichž některá bych chtěl uvést:

1. Uskutečnit v podstatně širším měřítku inovaci výrobků cestou hmotně úsporného konstruování a projektování našich výrobků, využívajícího progresívní materiály, progresívní výpočetní metody a soustavně zvyšovat užitné vlastnosti finálních výrobků.

2. Musíme odstranit technologické a organizační zaostávání ve výrobních i nevýrobních procesech, ve větší míře musíme využívat progresívní technologie, umožňující snižování ztrát materiálů a jejich odpadu. Mám především na mysli beztřískové technologie, technologie ztvárnění kovů, svařování, práškové metalurgie apod. a potlačovat podíl třískového obrábění.

3. Zajistit realizaci takových technicko-ekonomických a organizačních opatření, která budou cílevědomě usměrňovat hospodaření s kovovými materiály a jejich racionální využívání. Je třeba řešit i dlouhodobé problémy v odběratelsko-dodavatelských vztazích, zvýšit disciplínu ve vnitropodnikovém řízení a zlepšit motivaci odpovědných pracovníků. Mnoho z vás si třeba myslí, že je to jen část organizační, ale v materiálových zásobách máme umořen největší podíl hutního materiálu. A tragédie je, že právě ten materiál, který potřebuje jeden podnik a nemá ho, je v druhém podniku zbytečně v nadnormativních zásobách apod. Proto musíme v technickoorganizačních opatřeních vidět i aktivní úlohu některých našich odbytových organizací, jako je Ferona. Je ovšem také třeba daleko závazněji a s větším pocitem odpovědnosti zajišťovat plnění uzavřených hospodářských smluv v dodávkách jednotlivých materiálů, a to nejen co do množství, ale i co do termínů a kvality.

4. Zajistit požadované strukturální změny na úrovni odborů i ve vnitřní struktuře jednotlivých oborů. Tam je pole neorané a tam máme velké možnosti. Jen ze zkušeností těžkého strojírenství: těžké strojírenství vyrábí ocelové konstrukce a prodává v kilogramové ceně za 12 Kčs, lokomotivy 60 Kčs za jeden kilogram, válcovací zařízení 70-90 Kčs za jeden kilogram. Jsou obory, které jdou vysoce přes 100 Kčs, ale nemají váhu. Samy si nejlépe uděláte obraz, jaký je náš další úkol ve strukturálních změnách směrem k zajištění snížení spotřeby materiálu.

Velmi často se mluví o problému konstrukčních zaostávání některých našich finálních strojírenských výrobků. Významnou roli v této problematice hrají progresívní hutní materiály. Byla tu o tom řeč. Ale nejen progresívní materiály, nýbrž zejména jejich kvalita, šíře sortimentu a koneckonců nelze podceňovat ani jejich konečnou úpravu, nemyslím co do geometrických tvarů, ale v povrchové úpravě zabránit ztrátám, které vznikají korozí. Nosné obory našeho strojírenství vyžadují a budou vyžadovat nové typy konstrukčních materiálů s novými zlepšenými fyzikálními, mechanickými a v neposlední řadě i chemickými vlastnostmi.

Obdobná situace je však i v oblasti neželezných kovů, v oblasti plastů. Zatím bohužel není k dispozici dostatečný sortiment konstrukčních plastů a kapacity na jejich technologické zpracování. Je obecně známo, že technicky správně využité plasty prokazatelně přinášejí ekonomické efekty. Soudruh místopředseda vlády zde uváděl, že jedna tuna plastů umožní nahradit 4 tuny železných kovů a já k tomu ještě přidám 5 tun neželezných kovů. Snižuje pracnost o 64 % a výrobní náklady o 43 %. Takové jsou zkušenosti z uplatňování ve světě.

Využití plastů ve strojírenství přináší úspory legovaných ocelí, zvyšuje životnost a spolehlivost jednotlivých strojních částí i celých agregátů, optimalizuje konstrukční i technologické provedení a v neposlední řadě zlepšuje i životní prostředí.

V této souvislosti bych se chtěl zmínit o našem zapojení do mezinárodní dělby práce v rámci komplexního programu vědeckotechnického pokroku členských zemí RVHP. Mám na mysli především čtvrtý prioritní směr, jehož hlavní zaměření je zaměření na nové materiály, výrobní technologie a obnovitelnost těchto materiálů. Nejde jen o kovy. Naši účast na komplexním programu pokládáme v této etapě za rozhodující, neboť cílem celého programu je dosáhnout do roku 2000 zejména v materiálech, ale i ve výrobních technologiích, i ve výrobě zařízení takových parametrů, které by odstranily závislost členských zemí RVHP na vyspělých kapitalistických státech.

Pro vaši informaci, proč zdůrazňuji právě technologie. Jedním z největších zdrojů v našem hutnictví bude právě zavedení moderních výrobních technologií při výrobě oceli. Mám na mysli například kontilití, dále mimopecní rafinace, elektroocel a řadu dalších opatření, která patří do oblasti výrobních technologií v hutnictví.

V tomto směru byl přijat předsednictvem ÚV KSČ a vládou v lednu m. r. program na desetiletí do roku 1995, to je úkol intenzifikace výroby v hutnictví, jehož cílem je dosáhnout uplatnění progresívních technologií, zejména kontilití s podílem při výrobě oceli asi 50 %. Při tomto padesátiprocentním podílu kontilití - zatímco průmyslové země Evropy dosahují dnes už kolem 60 % a Japonsko 80-90 %, jsme v našich podmínkách schopni ušetřit 800 tis. až milión tun oceli při zachování stávající úrovně válcovaného materiálu. V tom je velký význam propracování a zapojení se do tohoto prioritního směru, protože ne všechna výrobní zařízení, která bychom potřebovali u nás uplatnit, jsme schopni sami vyrobit. Chce to ještě i základní výzkumy, vývoj, do jisté míry i ověřování atd. Jen ve spojení s ostatními zeměmi socialistického společenství ve 4. prioritním směru - a tak vyznělo poslední zasedání - se rozdělily úkoly, aby se nezabezpečoval jen vývoj a výzkum nových materiálů, ale také výrobní technologie, které se masově uplatňují v celém socialistickém táboře, to znamená i v ČSSR.

Budeme se tedy podílet na řešení úkolů ve všech základních skupinách tohoto 4. prioritního směru. Chtěl bych některé vzpomenout. Především na vývoj v oblasti kompozitních a keramických materiálů, na vývoji v oblasti polymerních materiálů a technologických procesů, jejich výroby a zpracování, vývoji v oblasti kovových materiálů, slitin a technologií, jejich výroby a zpracování, obnovitelnosti nových materiálů, které budou zavedeny. V oblasti vývoje nových plastických hmot a technologických procesů, jejich výroby a zpracování, je československá účast koordinována a budeme se podílet na úkolech, které zajistí výrobu plastů a kompozitů, zejména pro naši elektroniku, ale i pro strojírenství, chemii a salší. O významu řešení těchto problémů není třeba na dnešním shromáždění dále hovořit, ale chtěl bych ještě říci, že v oblasti vývoje nových kovových materiálů, slitin a technologií, jejich výroby a zpracování, se bude Československo podílet na řešení řady významných úkolů. Uvedu proto pouze některé z nich.

Především přebíráme na sebe vývoj nových materiálů s unikátními fyzikálními, chemickými i elektrotechnickými koroze vzdornými vlastnostmi, vývoj polovodičových materiálů, kde bude aktivní účast Československa, zejména polovodičů s novými vlastnostmi. Dále půjde o vývoj kovů a slitin vysoké čistoty, o vývoj technologií pro zpracování materiálů s použitím laseru, vývoj technologií a automatizovaných systémů řízení výroby kovů. Domnívám se, že Československo má dostatečnou výzkumnou a výrobní základnu v oblasti hutnictví jak barevných kovů, tak i železa a že to bude náš základní přínos pro realizaci 4. prioritního směru.

Z tohoto výčtu je zřejmé, že jde o vysoce moderní technologie, jejichž realizace zajistí špičkovou technickou a i ekonomickou úroveň strojírenství a elektrotechnických výrobků na srovnatelných světových parametrech. Takový je cíl. Racionálnímu využívání kovů věnují i stranické orgány dlouhodobou pozornost. Významným nástrojem této celé problematiky se do jisté míry stal státní cílový program 03 - racionalizace spotřeby kovů. Systémovým přístupem, i když zazněla určitá kritika k řízení, ke kontrole, oprávněnosti vykazování úspor atd. Ano, i my se setkáváme s těmito problémy, ale nemůžeme se před nimi zastavit, je třeba jít dál. Prosazujeme systémové přístupy při zajišťování úkolů STP 03, o které se státní cílový program opírá. Bylo umožněno podchytit nejdůležitější oblasti racionalizačních aktivit v naší republice a do jisté míry i odhalování a rozpracování rezerv, které v této etapě v národním hospodářství máme a které je především potřeba zabezpečit k celkovým úsporám, které byly vytyčeny na období 8. pětiletky.

V 7. pětiletce jsme měli úkol ve snížení spotřeby materiálu, který jsme splnili a překročili. Na základě zkušeností, které jsme získali v 7. pětiletce, si myslíme, že bylo dosaženo pozitiva, že se podařilo zastavit růst spotřeby kovů při zabezpečování dalšího dynamického rozvoje národního hospodářství. Dokonce můžeme říci, že došlo k mírnému poklesu v absolutní hodnotě. Úkol, uspořit v letech 7. pětiletky 2 milióny tun železných kovů, byl překročen o 15 %. U neželezných kovů jsme dokonce překročili o více než 34 %. Když jsme stanovovali úkoly pro 8. pětiletku, velmi jsme zkoumali co se podařilo v 7. pětiletce. Nedá se říci, že vždycky to byly základní směry, že vždy jsme šli cestou hlavního článku. A proto úkoly ve snižování spotřeby kovů pro 8. pětiletku jsou dále zvýšeny oproti 7. pětiletce.

Státní cílový program pro toto období tudíž navazuje na určitou analýzu a zkušenosti, které jsme získali v minulé pětiletce. Zahrnuje zejména realizaci základních dlouhodobých a trvale působících technologických záměrů. Hlavní směry hospodářského a sociálního rozvoje na léta 1986-1990 a výhled do roku 2000, schválené XVII. sjezdem naší strany, stanovily pro tu to oblast:

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP