Splacením členské zápůjčky nabývá člen právo na uzavření nájemní smlouvy.

3/ chránit družstevní majetek, dodržovat domovní řád, řádně užívat pronajatý byt nebo nebytový prostor, společné prostory a zařízení domu, řádně využívat služeb, spojených s bydlením

4/ řádně a včas platit stanovené nájemné a náklady na poskytované služby

5/ přispívat podle svých možností k plnění úkolů družstva při péči o domovní majetek a životní prostředí

6/ ručit při konkursu nebo likvidaci družstva za jeho závazky souhrnem svých členských vkladů (t. j. podílem a členskou zápůjčkou na obnovu)

7/ oznámit neprodleně družstvu každou změnu v údajích, rozhodných pro evidenci členů

čl. 7

Družstvo vydává svým členům členskou knížku, znějící na jeho jméno a s vyznačením výše členského podílu a členské zápůjčky. K zápisům do knížky jsou oprávněny pouze orgány družstva.

Po skončení členství musí být knížka vrácena družstvu.

čl. 8

Zánik členství

Členství v družstvu zaniká

1/ nezaplacením členské zápůjčky na obnovu

2/ písemnou dohodou

3/ vystoupením

4/ vyloučením

5/ smrtí člena

6/ převodem členských práv a povinností

7/ zánikem družstva

čl. 9

O zániku členství představenstvo člena vyrozumí doporučeným dopisem. Bývalý člen nemá nárok na vrácení zápisného.

čl. 10

Písemnou dohodou mezi členem a družstvem může členství zaniknout kdykoli.

čl. 11

Člen družstva může vystoupit z družstva na základě maximálně 6ti měsíční písemné výpovědi, která počne běžet prvním dnem následujícího měsíce po jejím doručení. Výpověď může být odvolána ještě za trvání členství, avšak jen se souhlasem představenstva.

čl. 12

Člen může být vyloučen, jestliže

1/ opětovně a přes výstrahu porušuje nebo neplní členské povinnosti, uložené stanovami, nebo rozhodnutími orgánů družstva

2/ užívá družstevního majetku tak, že družstvu vzniká škoda nebo trpí, aby se majetku družstva takto užívalo

3/ buď sám, nebo ti, kteří s ním bydlí, hrubým způsobem porušuje zásady soužití v domě, opětovně porušuje pořádek a ustanovení domovního řádu

4/ neplatí nájemné a poplatky za služby po dobu delší než 3 měsíce

5/ byl pravomocně odsouzen za trestný čin, spáchaný proti družstvu nebo členu družstva

čl. 13

1/ Rozhodnutí představenstva o vyloučení musí být členovi doručeno písemně doporučeným dopisem, musí obsahovat zdůvodnění a poučení o právu podat odvolání.

2/ Proti rozhodnutí o vyloučení má člen právo podat písemné odvolání do 15ti dnů k členské schůzi prostřednictvím představenstva družstva. Odvolací lhůta začíná běžet dnem, následujícím po dni doručení rozhodnutí. Odvolání má odkladný účinek. Představenstvo může odvolání samo vyhovět.

3/ Vyloučený člen může do 15ti dnů od doručení rozhodnutí o zamítnutí odvolání proti vyloučení navrhnout soudu, aby prohlásil rozhodnutí členské schůze o vyloučení za neplatné, je-li v rozporu s právními předpisy nebo stanovami.

čl. 14

1/ Zemře-li člen a nejde-li o společné členství manželů, přechází jeho členství v družstvu na dědice, kterému připadl členský podíl a členská zápůjčka na obnovu. S nabytím práv a povinností, spojených s členstvím přechází na dědice i právo na převedení nájemní smlouvy k bytu nebo nebytového prostoru.

2/ Dědic, který se nestal členem družstva, má nárok na vypořádání majetkových vztahů člena, jehož členství zaniklo.

čl. 15

1/ Zánikem členství podle čl. 8 odst. 2-7 vzniká bývalému členu, jeho dědicům nebo právním nástupcům, právo na výplatu členského podílu a členské zápůjčky na obnovu. Nárok na vypořádání je splatný po uplynutí 3 měsíců od schválení roční účetní závěrky za rok, v němž členství zaniklo. Nárok na podíl ze zisku (dividendu) vzniká jen za dobu trvání členství.

2/ Při výplatě členské zápůjčky na obnovu má družstvo právo na započtení svých splatných pohledávek vůči bývalému členu.

3/ Bývalý člen, ani jeho dědicové, nebo právní nástupci nemají z důvodu zániku členství nárok na jakoukoli jinou část majetku družstva.

čl. 16

Převod členských práv a povinností

1/ Člen může převést svá členská práva a povinnosti na jiného občana, jehož důvody pro vznik členství uzná představenstvo za dostačující, zejména s ohledem na sociální postavení občana.

2/ Souhlas představenstva se nevyžaduje při převodu členských práv a povinností mezi příbuznými v řadě přímé, mezi sourozenci a manžely, či bývalými manžely.

3/ Převod členských práv a povinností nelze připustit, jestliže by byl porušen obecně prospěšný charakter činnosti družstva.

čl. 17

Společné členství manželů

1/ Vznikne-li jednomu z manželů za trvání manželství nárok na uzavření nájemního poměru k přidělenému bytu (nebytovému prostoru), vzniká i společné členství manželů v družstvu. Společné členství nevznikne, jestliže manželé spolu trvale nebydlí.

2/ Ze společného členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně jako společní členové mají jeden hlas.

čl. 18

Společný nájem bytu manželi

1/ Vzniklo-li některému z manželů právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu před uzavřením manželství, vznikne oběma manželům společný nájem bytu.

2/ Nedohodnou-li se rozvedení manželé o nájmu bytu, soud na návrh jednoho z nich rozhodne, že se zrušuje právo společného nájmu. Po slyšení orgánů družstva rozhodne o tom, kdo z nich, jako člen družstva zůstane nájemcem družstevního bytu. Tím zanikne i společné členství rozvedených manželů v družstvu.

3/ Nabyl-li práva na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu jeden z manželů před uzavřením manželství, zanikne právo společného nájmu bytu rozvodem. Právo užívat byt zůstane tomu z manželů, který nabyl práva na nájem bytu před uzavřením manželství.

čl. 19

Přechod a zánik nájmu bytu.

1/ Zemře-li nájemce družstevního bytu a nejde-li o byt ve společném nájmu manželů, přechází smrtí nájemce jeho členství v družstvu a nájem bytu na toho dědice, jemuž připadl členský podíl.

2/ Smrtí jednoho z manželů zanikne společný nájem družstevního bytu manželi. Bylo-li právo na družstevní byt nabyto za trvání manželství, zůstává členem družstva pozůstalý manžel a jemu připadne členský podíl.

3/ Zemřel-li manžel, který nabyl právo na družstevní byt před uzavřením manželství, přechází jeho smrtí členství v družstvu a nájem družstevního bytu na toho dědice, jemuž připadl členský podíl.

4/ Zánikem členství v družstvu zanikne i nájem bytu. Nájemce družstevního bytu není povinen se z bytu vystěhovat, dokud mu není zajištěn náhradní byt. Vrácení členského podílu a členské zápůjčky na obnovu se může domáhat teprve po vystěhování z bytu a ve lhůtě, určené stanovami.

čl. 20

Seznam členů

1/ Družstvo vede seznam všech svých členů. Vedle jména a bydliště a sociálního postavení se do seznamu zapisuje výše členského podílu a výše členské zápůjčky na obnovu. Do seznamu se bez zbytečného odkladu vyznačí všechny změny evidovaných skutečností.

2/ Člen družstva má právo do seznamu nahlížet a žádat vydání potvrzení o svém členství a obsahu jeho zápisu v seznamu.

3/ Představenstvo umožní každému, kdo osvědčí právní zájem, aby do seznamu nahlédl.

čl. 21

ORGÁNY DRUŽSTVA

Obecná ustanovení

1/ Všechny orgány družstva rozhodují kolektivně na schůzích, na něž se musí zvát všichni jejich členové. Orgány jsou způsobilé se usnášet, jen je-li přítomna nadpoloviční většina jejich členů. K platnosti usnesení je nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů orgánu.

2/ Členové všech orgánů družstva jsou povinni vykonávat své funkce svědomitě a plnit úkoly s největší péčí. Pokud při výkonu funkce způsobí družstvu škodu, uplatňuje představenstvo nároky družstva z odpovědnosti členů orgánů; vůči členům představenstva uplatňuje nároky kontrolní komise. Nároky družstva mohou být uplatněny u soudu jen s předchozím souhlasem členské schůze. Členská schůze může na návrh kontrolní komise schválit narovnání vlastním usnesením.

3/ Brání-li trvale členovi voleného orgánu důležitá okolnost ve výkonu funkce, je povinen požádat orgán, jehož je členem o zproštění funkce. Povinnost vykonávat funkci skončí dnem, kdy orgán vysloví souhlas se zproštěním funkce.

4/ Každý člen voleného orgánu družstva má pří hlasování pouze jeden hlas. Jeden hlas mají i společní členové při hlasování na členské schůzi.

5/ O jednání všech orgánů družstva se pořizují zápisy, které obsahují podstatné body jednání a přijatá usnesení.

6/ Nesouhlasí-li člen orgánu s některým usnesením, má právo, aby jeho odchylný názor byl v zápise poznamenán. Nezbavuje se však povinnosti přijaté usnesení plnit.

7/ Na návrh člena orgánu vysloví soud neplatnost usnesení členské schůze, pokud usnesení se v rozporu s právními předpisy nebo stanovami družstva. Návrh soudu může člen podat, požádal-li o zaprotokolování námitky na členské schůzi, která usnesení přijala nebo jestliže námitku oznámil představenstvu do jednoho měsíce od konání této schůze. Návrh soudu lze podat pouze do jednoho měsíce ode dne, kdy člen požádal o zaprotokolování námitky nebo od oznámení námitky představenstvu.

8/ Zápis o schůzi orgánu musí obsahovat

a) datum a místo konání schůze

b) program jednání schůze

c) přijatá usnesení

d) výsledky hlasování

e) nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování

f) přílohy zápisu, které tvoří seznam účastníků schůze, pozvánka a podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům

9/ Každý člen orgánu má právo vyžádat si zápis a jeho přílohy k nahlédnutí.

čl. 22

Orgány družstva

Orgány družstva jsou:

alternativně

a) členská schůze

a) shromáždění delegátů

b) představenstvo

b) představenstvo

c) kontrolní komise

c) kontrolní komise

 

d) dílčí členská schůze (domovní samosprávy)

 

čl. 23

1/ Členská schůze (shromáždění delegátů) je nejvyšším orgánem družstva, ve kterém vykonávají členové svá členská práva (prostřednictvím zvolených delegátů).

2/ Členskou schůzi svolává představenstvo nejméně jednou za rok. Kromě toho může představenstvo svolat členskou schůzi podle potřeby.

3/ Členská schůze musí být svolána, požádali o to písemně jedna třetina všech členů družstva, nebo kontrolní komise, popřípadě družstevní revizní orgán.

4/ Pořad jednání členské schůze musí být oznámen na pozvánkách, zaslaných všem členům nejpozději 10 dnů před jejím konáním.

5/ Na členské schůzi se hlasuje veřejně. Volby představenstva a kontrolní komise jsou tajné, nerozhodne-li členská schůze, že se konají veřejným hlasováním.

čl. 24

Členská schůze rozhoduje o všech závažných záležitostech družstva.

Do její působnosti patří

1/ schvalovat stanovy a jejich změny, jednací a domovní řády družstva

2/ volit a odvolávat členy představenstva, kontrolní komise a volit delegáty na sjezd družstevního revizního sdružení

3/ schvalovat roční účetní závěrky

4/ rozhodovat o rozdělení a použití zisku nebo o způsobu úhrady ztráty

5/ rozhodovat o základních otázkách koncepce rozvoje a činnosti družstva

6/ rozhodovat o odvolání člena proti vyloučení z družstva

7/ rozhodovat o stížnostech na činnost a proti rozhodnutím představenstva a kontrolní komise

8/ rozhodovat o rozdělení, splynutí, sloučení a zrušení družstva

9/ jmenovat likvidátory a projednávat na jejich návrh rozdělení likvidačního zůstatku

čl. 25

1/ Vzhledem k rozsahu družstva může být členská schůze, pokud se družstvo nerozhodne zřídit shromáždění delegátů, konaná formou dílčích schůzí. Při rozhodování se sčítají hlasy odevzdané na všech dílčích schůzích. Dílčí schůze nemůže rozhodovat o zániku družstva.

čl. 26

1/ Není-li členská schůze schopna se usnášet, svolá představenstvo náhradní členskou schůzi tak, aby se konala do 3 týdnů ode dne, kdy se měla konat původně svolaná členská schůze.

Náhradní členská schůze musí mít nezměněný pořad jednání a je schopna se usnášet za každého počtu přítomných členů. Může však rozhodovat jen o záležitostech, uvedených na pozvánkách.

čl. 27

Představenstvo

1/ Představenstvo je statutárním orgánem družstva, řídí jeho činnost a rozhoduje o všech záležitostech družstva, které nejsou stanovami vyhrazeny jinému orgánu družstva. Jeho funkční období je nejméně tři roky, nejvyšší pět let.

2/ Představenstvo plní usnesení členské schůze a odpovídá jí za svoji činnost a řídí se jejími rozhodnutími.

3/ Za představenstvo jedná navenek předseda, nebo místopředseda. Je-li pro právní úkon, který činí představenstvo, předepsána písemná forma, je třeba podpisu alespoň dvou členů představenstva.

4/ Představenstvo se schází podle potřeby, nejméně však jednou za měsíc. Musí se však sejít do 10ti dnů od doručení podnětu kontrolní komise, jestliže na její výzvu nedošlo k nápravě nedostatků.

čl. 28

Představenstvo ve své činnosti zejména

1/ rozhoduje o přijetí občana a právnické osoby za člena družstva

2/ pečuje o řádnou správu družstevního domovního majetku

3/ rozhoduje o přípravě a realizaci jednotlivých stavebních akcí při údržbě, obnově, modernizaci a rekonstrukci domů

4/ rozhoduje se souhlasem členské schůze o nabývání domů a objektů, vhodných k adaptaci a získání nových bytů

5/ uzavírá smlouvy k realizaci schválených akcí

6/ rozhoduje o uzavírání bankovních úvěrů

7/ určuje na základě usnesení členské schůze výši a splatnost členských zápůjček na obnovu

8/ zajišťuje vedení účetnictví a předkládá po projednání s kontrolní komisí členské schůzi roční účetní závěrku a návrh na rozdělení a použití zisku, nebo na úhradu ztráty

9/ podává členské schůzi zprávy o výsledcích své činnosti

10/ navrhuje členské schůzi koncepci rozvoje družstva, jeho činnosti, ev. podnikání

11/ Sestavuje pravidla pro přidělování bytů a předkládá je členské schůzi ke schválení

12/ podle potřeby jmenuje a odvolává ředitele, který organizuje a řídí běžnou činnost družstva

čl. 29

1/ Představenstvo volí ze svých členů předsedu družstva a místopředsedu a rozděluje další funkce. Představenstvo má nejméně 3 členy.

2/ Předsedu v době jeho nepřítomnosti zastupuje místopředseda. Zastupováním mohou být pověřeni další členové představenstva v pořadí, určeném představenstvem.

3/ Předseda řídí a organizuje jednání představenstva, řídí a organizuje činnost družstva.

čl. 30

Kontrolní komise

1/ Kontrolní komise je oprávněna kontrolovat veškerou činnost družstva. Za svoji činnost odpovídá pouze členské schůzi a je nezávislá na ostatních orgánech družstva.

Funkční období je minimálně tři roky, nejvýše pět let.

2/ Kontrolní komise je oprávněna vyžadovat si od představenstva jakékoliv informace o hospodaření družstva. Představenstvo je povinno bez zbytečného odkladu oznámit kontrolní komisi všechny skutečnosti, které mohou mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva a jeho členů.

3/ Kontrolní komise se vyjadřuje k roční účetní závěrce a k návrhu na rozdělení zisku nebo na úhradu ztráty.

4/ Kontrolní komise upozorňuje představenstvo na zjištěné nedostatky a vyžaduje zjednání nápravy.

5/ Kontrolní komise projednává stížnosti členů družstva a navrhuje představenstvu příslušná opatření.

6/ Ve své činnosti se kontrolní komise zaměřuje zejména na

a) dodržování zákonů a obecně závazných právních předpisů, stanov, jednacích a jiných vnitrodružstevních předpisů

b) dodržování usnesení členských schůzí a plnění úkolů, vyplývajících z těchto usnesení

c) správnost a dochvilnost účetnictví družstva a vedení členské evidence

d) dodržování podmínek obecné prospěšnosti při přijímání členů a přidělování bytů, zásad bytové a sociální politiky

e) zvlášť pečlivě sleduje a kontroluje vedlejší podnikatelskou činnost tak, aby neohrožovala zájmy členů ve vztahu k bydlení

f) dodržování zásad ochrany družstevního majetku

7/ Kontrolní komise je oprávněna vyžadovat od jednotlivých funkcionářů a pracovníků družstva předložení všech dokladů a poskytnutí všech informací, jež považuje za potřebné.

čl. 31

Kontrolní komise předkládá zprávy o výsledcích kontrol představenstvu spolu s návrhem opatření k odstranění zjištěných nedostatků.

Kontrolní komise je oprávněna požádat představenstvo o svolání členské schůze, jestliže představenstvo nedostatky neodstraní. Kontrolní komise o těchto skutečnostech je povinna informovat družstevní revizní sdružení.

čl. 32

1/ Kontrolní komise má nejméně tři členy, kteří nejsou mezi sebou nebo se členy představenstva manžely, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci. Členy kontrolní komise nemohou být pracovníci družstva.

2/ Kontrolní komise zvolí na ustavující schůzi ze svých členů předsedu a místopředsedu.

3/ Schůze kontrolní komise svolává její předseda podle potřeby, nejméně jednou za tři měsíce.

4/ Kontrolní komise může k jednotlivým kontrolním úkonům pověřit jednoho nebo více členů, kteří v této věci mají oprávnění žádat informace v rozsahu oprávnění kontrolní komise.

5/ Pověření členové kontrolní komise se mohou účastnit schůzí představenstva s hlasem poradním.

čl. 33

Pomocné orgány

Členská schůze může ke zlepšení činnosti družstva a k využití přímé aktivní součinnosti členů na hospodaření družstva zřídit podle potřeby další pomocné orgány a stanovit jejich působnost.

čl. 34

Orgány malého družstva

1/ Působnost představenstva a kontrolní komise s malým počtem členů plní členská schůze.

2/ Statutárním orgánem je předseda, popřípadě další člen pověřený členskou schůzí

čl. 35

Jednací řád

Podrobnosti o způsobu práce a činnosti jednotlivých orgánů družstva, o svolávání schůzí a rozhodování, vyhotovování zápisů a pod. upravuje jednací řád, který schvaluje členská schůze.

čl. 36

Nájemní a zadávací řád

Podrobné zásady pronajímání družstevních bytů o právech a povinnostech nájemce - člena družstva, týkajících se způsobu užívání bytů (nebytového prostoru), provádění drobných oprav, úhrady nákladů spojených s běžnou údržbou, jakož i způsob účasti nájemců družstevních bytů na správě družstevních domů, upravuje nájemní a zadávací řád, který schvaluje členská schůze.

Veškerá ustanovení těchto řádů jsou závazná pro všechny členy a jsou právoplatnou součástí těchto stanov.

čl. 37

Informace a pokyny pro zajištění řádné činnosti družstva a povinností nájemců - členů družstva zveřejňuje představenstvo vhodným způsobem tak, aby s nimi byli členové včas seznámeni.

HOSPODAŘENÍ DRUŽSTVA

čl. 38

Základní jmění

1/ Základní jmění družstva tvoří souhrn členských podílů a členských zápůjček na obnovu.

2/ Základní jmění, zapisované do obchodního rejstříku činí Kčs 50.000,-.

3/ Podmínkou pro podání návrhu na zápis družstva do obchodního rejstříku je splacení alespoň poloviny zapisovaného základního jmění.

čl. 39

1/ Prostředky ke své činnosti získává družstvo ze zápisného, členských podílů, členských zápůjček na obnovu, z nájemného z bytů a nebytových prostor, z úhrad za služby a plnění, spojených s užíváním bytu nebo nebytové prostory, s výnosu jiné podnikatelské činnosti, z úvěrů peněžních ústavů, návratných půjček a nenávratných příspěvků (Fondu sociálního bydlení), z úrokových výnosů, z úložek, z darů a jiných zdrojů.

2/ Družstvo k zajištění svého hospodaření vytváří příslušné fondy

3/ Družstvo musí docilovat takových příjmů, aby z nich mohlo hradit všechny výdaje i příděly fondům. Čistý zisk po odečtení všech nezbytných výdajů nesmí převyšovat (2 - 5 %) základního jmění družstva.

alternativně:

Nájemné z bytů a nebytových prostor určí družstvo tak, aby krylo obvyklé náklady bytového hospodářství včetně přiměřeného zúročení cizího i vlastního jmění, odpisů a přídělů fondům

čl. 40

Ztráta a zisk

1/ Z hospodaření družstva v běžném roce může vzniknout ztráta nebo zisk, a to ze správy a provozu bytového i nebytového majetku a z ostatního hospodaření jakož i z podnikatelské činnosti.

2/ O rozdělení a použití zisku z provozu bytového hospodářství rozhoduje členská schůze na návrh představenstva.

3/ Vykázané zisky přiděluje družstvo jednotlivým fondům v poměru, určeném členskou schůzí.

4/ Zbytek čistého zisku může být na základě rozhodnutí členské schůze rozdělen na podíly na zisku (dividendy) členům až do výše 5 % roční jistiny, vypočtené podle výše splacených členských podílů.

5/ Z konečného zbytku mohou být na základě usnesení členské schůze a doporučení kontrolní komise - družstevního revizního sdružení, přiznány odměny členům představenstva.

6/ Zisk z podnikatelské činnosti po splnění daňové povinnosti se použije k přídělu fondu rozvoje, popřípadě k příspěvku Fondu sociálního bydlení v poměru určeném rozhodnutím členské schůze.

7/ O způsobu úhrady vykázané ztráty z provozu bytového hospodářství i z podnikatelské činnosti rozhoduje členská schůze na návrh představenstva a kontrolní komise.

8/ Ztrátu lze uhradit buď

a) poměrným zvýšením nájemného z bytů a nebytových prostor

b) zvláštní úhradou, placenou jednorázově nebo ve splátkách mimo obvyklé nájemné z bytů a nebytových prostor

c) převodem z rezervního fondu

d) kombinací uvedených způsobů

9/ Ztráta z podnikatelské činnosti se uhradí z fondu rozvoje tak, aby nebyly poškozeny zájmy členů ve vztahu k bydlení.

10/ Za vykázanou ztrátu ručí členové do výše souhrnu členského podílu a členské zápůjčky na obnovu. Členové, kteří ještě neužívají družstevní byt, nebo nebytový prostor, ručí jen do výše členského podílu.

11/ Rezervní fond je třeba doplnit o částku, která byla použita k úhradě ztráty.

čl. 41

Podíl na zisku - dividendy

1/ Členský podíl se neúročí. Člen má však nárok na podíl na zisku (dividendu za běžný rok až do výše 5 % z upsaného podílu. Výši podílu na zisku určí členská schůze na návrh představenstva a kontrolní komise podle účetní závěrky.

2/ Členská schůze může na návrh představenstva a kontrolní komise přiznat až ....... % úrok ze splacené členské zápůjčky na obnovu. Tento úrok lze přiznat jen na zápůjčku, uloženou v družstvu nejméně jeden rok.

čl. 42

Účetnictví družstva

1/ Družstvo vede řádné účetnictví v rozsahu a způsobem, stanoveným zvláštním zákonem.

2/ Družstvo sestavuje za každý rok účetní závěrku podle zvláštních předpisů. Účetní závěrku předkládá představenstvo členské schůzi s návrhem na rozdělení zisku, nebo na úhradu ztráty.

3/ Účetní závěrku před jejím předložením členské schůzi kontroluje a zkoumá kontrolní komise. O výsledku revize podává komise zprávu členské schůzi.

4/ Družstevní revizní sdružení má právo vyžádat si účetní závěrku k přezkoumání.

5/ Takto přezkoumaná a zrevidovaná účetní závěrka musí být nejméně 15 dní před konáním členské schůze veřejně vyložena k nahlédnutí členům družstva v místnostech družstva.

6/ Vyskytnou-li se na členské schůzi námitky proti správnosti účetní závěrky a proti revizi provedené kontrolní komisí, může členská schůze, i když to není uvedeno výslovně na pořadu jejího jednání, zvolit z členů družstva s výjimkou členů představenstva a kontrolní komise (ev. jejích náhradníků) zvláštní tříčlenný výbor, aby společně se zástupci Družstevního revizního sdružení účetní závěrku znovu přezkoumal.

Výboru náleží při výkonu této funkce práva a povinnosti kontrolní komise. O zvolení výboru musí být uvědomeno Družstevní revizní sdružení.

FONDY

čl. 43

Nedělitelný fond

1/ Družstvo při svém vzniku zřizuje nedělitelný fond ve výši 10 % zapisovaného základního jmění a doplňuje ho nejméně o 10 % ročního čistého zisku až do doby, než výše nedělitelného fondu dosáhne částky, rovnající se polovině zapisovaného základního jmění.

2/ Nedělitelný fond se nesmí použít za trvání družstva k rozdělení mezi členy.

čl. 44

Rezervní fond

1/ Rezervní fond slouží ke krytí případných ztrát z hospodaření nebo k překlenutí nepříznivého průběhu hospodářské činnosti.

2/ Rezervní fond je tvořen peněžními prostředky, uloženými na účtu u banky, nebo bezpečnými majetkovými hodnotami, rychle zpeněžitelnými.

3/ Podíl na zisku družstva lze stanovit až po doplnění tohoto fondu.

4/ Rezervnímu fondu se přiděluje zápisné, nejméně 10 % čistého ročního zisku podle usnesení členské schůze a to až do výše souhrnu členských podílů a členských zápůjček na obnovu. Fond se doplňuje na tuto výši, odepíší-li se z něho případné ztráty.

alternativně:

Rezervnímu fondu se rovněž přidělují

- podíly zemřelých, vystoupivších, či vyloučených členů, které nebyly ani přes písemné upozornění dědici či nástupci nejméně do tří let vyzvednuty

- nevyzvednuté podíly na zisku (dividendy) do tří let po schválení účetní závěrky

- dary a jiné zdroje

čl. 45

Družstvo může usnesením členské schůze zřídit další fondy podle potřeby, zejména na úhradu ztrát na nájemném, výloh na opravy, vybočující z mezí obyčejného udržování. Výši přídělu jednotlivým fondům stanoví členská schůze na návrh představenstva.

čl. 46

Fond rozvoje

Zisk z podnikatelské činnosti družstva ve smyslu zákona se přiděluje po splnění daňové povinnosti fondu rozvoje ke zkvalitňování domovního majetku.

čl. 47

Zánik družstva

1/ Družstvo zaniká výmazem z obchodního rejstříku

2/ Družstvo se zrušuje

a) usnesením členské schůze

b) uvalením konkursu na jmění družstva

c) rozhodnutím soudu

d) splynutím nebo sloučením

e) rozdělením

čl. 48

1/ Sloučí-li se, nebo splyne-li družstvo s jiným obecně prospěšným bytovým družstvem, stávají se jeho členové členy družstva přejímajícího, na které také přecházejí všechna práva a závazky i jmění přejímaného družstva ke dni výmazu slučovaného družstva z obchodního rejstříku.

2/ Rozdělí-li se družstvo, stávají se jeho členové členy nových družstev a jeho práva a závazky i jmění přecházejí na tato družstva v rozsahu stanoveném členskou schůzí rozdělovaného družstva ke dni zápisu nových družstev do obchodního rejstříku.

čl. 49

1/ Soud může na návrh orgánu státní správy, orgánu nebo člena družstva či Družstevního revizního sdružení zrušit družstvo, jestliže

a) uplynuly dva roky ode dne, kdy skončilo funkční období orgánů družstva a nebyly zvoleny nové orgány

b) byla porušena povinnost svolat členskou schůzi

c) družstvo po dobu delší než dva roky neprovozuje žádnou činnost

d) porušilo povinnost vytvářet nedělitelný fond

e) založením, splynutím nebo sloučením družstva byl porušen zákon

2/ Soud může před rozhodnutím o zrušení družstva na návrh Družstevního revizního sdružení stanovit lhůtu k odstranění důvodu, pro který bylo zrušení navrženo.

čl. 50

Likvidace družstva

1/ Zruší-li se družstvo, provede se jeho likvidace.

2/ Při dobrovolném zrušení družstva provedou likvidaci členové posledního představenstva, pokud členská schůze nezvolí jiné likvidátory v počtu, který sama stanoví, nejméně však tři.

3/ Družstevní revizní sdružení může ze závažných důvodů odvolat likvidátory a jmenovat nové.

4/ Vstup družstva do likvidace a likvidátoři se zapisují do obchodního rejstříku.

5/ Družstvo v likvidaci zastupují vždy dva likvidátoři společně.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP