§ 318

Exekuční náklady

(1) Exekuční náklady hradí dlužník, pokud exekuce nebyla provedena neoprávněně.

(2) Náhrada exekučních nákladů záleží jednak v náhradě nákladů za výkon zabavení a za výkon prodeje, jednak v náhradě hotových výdajů celních orgánů.

(3) Náhrada nákladů za výkon zabavení činí 2% vymáhaného nedoplatku nejméně však 200 Kčs. Bylo-li pro týž nedoplatek vykonáno zabavení několika samostatnými úkony, nebo bylo-li zabavení opakováno, náhrada nákladů za výkon zabavení téhož nedoplatku se počítá jenom jednou.

(4) Náhrada nákladů za výkon prodeje činí 2% vymáhaného nedoplatku nejméně však 200 Kčs.

(5) Náhrada exekučních nákladů podle odstavců 3 a 4 se počítá z částky zaokrouhlené na celé stokoruny nahoru.

(6) Dlužník je povinen k úhradě exekučních nákladů u výkonu zabavení podle odstavce 3 vždy, jakmile k výkonu exekuce pověřený pracovník celního úřadu nebo soudu oznámil dlužníku nebo jeho zástupci příčinu svého příchodu a sepsal úvodní větu zájemního protokolu nebo jakmile byl odeslán exekuční příkaz.

(7) U exekučních nákladů za výkon prodeje podle odstavce 4 je dlužník povinen k jejich úhradě vždy, jakmile došlo k zahájení dražby a byla sepsána úvodní věta dražebního protokolu.

(8) Náhradu hotových výdajů hradí dlužník, i když k výkonu prodeje nedošlo.

(9) Náhradu hotových výdajů hradí dlužník ve skutečné výši do 30 dnů ode dne, kdy mu jejich výše byla sdělena. Proti tomuto rozhodnutí lze podat námitku podle § 319.

(10) Týká-li se výkon zabavení nebo výkon prodeje více dlužníků nebo je uskutečňován společně a hotové výdaje se těchto případů týkají, rozvrhuje se jejich výše podle poměru jednotlivých nedoplatků.

(11) Náhrada exekučních nákladů podle odstavců 3 a 4 se vymáhá současně s nedoplatkem, pro který se exekuce provádí.

Díl třetí

§ 319

NÁMITKY

(1) Dlužník nebo ručitel může uplatnit námitku proti jakémukoliv úkonu celního úřadu v souvislosti s řízením vymáhacím nebo zajišťovacím.

(2) Námitka musí být podána písemně nebo ústně do protokolu ve lhůtě třiceti dnů ode dne, kdy se o úkonu dověděl, a to u celního úřadu, který úkon provedl. Celní úřad posoudí námitky, rozhodne o nich a toto rozhodnutí odůvodní.

(3) Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat. Podaná námitka nemá odkladný účinek pro samotné řízení.

HLAVA ŠESTNÁCTÁ

ZAJIŠTĚNÍ a PRODEJ ZBOŽÍ

Díl první

ZAJIŠTĚNÍ ZBOŽÍ

§ 320

(1) Celní úřad může k projednání nezákonného dovozu, vývozu nebo tranzitu zboží zajistit zboží, o kterém lze důvodně předpokládat že

a) bylo ke spáchání celního přestupku užito nebo určeno, anebo bylo celním přestupkem získáno nebo bylo nabyto za zboží celním přestupkem získané, nebo

b) bylo ke spáchání celního deliktu užito nebo určeno, anebo bylo celním deliktem získáno nebo bylo nabyto za zboží celním deliktem získané.

(2) Celní úřad může zajistit zboží podle odstavce 1 bez ohledu na práva třetích osob.

§ 321

(1) Celní úřad vydá o zajištění zboží rozhodnutí a doručí je osobě, které bylo zboží zajištěno. Proti rozhodnutí o zajištění zboží se může osoba, které bylo zboží zajištěno odvolat ve lhůtě patnácti dnů ode dne doručení. Toto odvolání nemá odkladný účinek.

(2) V rozhodnutí o zajištění zboží se uvedou důvody, pro které se zboží zajišťuje, a poučení o právech a povinnostech osoby, jíž se rozhodnutí týká. V rozhodnutí se uvede též upozornění, že zboží bude prodáno, nebude-li pokuta zaplacena.

(3) Zboží, které lze podle § 320 zajistit, může celní úřad ponechat osobě a uložit jí, že zboží nesmí používat, prodávat nebo s ním jiným způsobem nakládat.

§ 322

(1) Osoba, které bylo doručeno rozhodnutí o zajištění zboží, je povinna toto zboží celnímu úřadu vydat.

(2) Není-li zajištěné zboží na výzvu celnímu úřadu vydáno, může být tomu, kdo je má u sebe odňato.

(3) O vydání, nebo o odnětí zajištěného zboží se vyhotoví úřední záznam, v němž se uvede též popis zboží. Osobě, která zboží vydala, nebo které bylo zboží odňato, vystaví celní úřad potvrzení o vydání nebo odnětí zboží.

§ 323

(1) Není-li zajištěné zboží k dalšímu řízení již třeba a nepřichází-li v úvahu jeho propadnutí nebo zabrání v řízení o celním přestupku nebo celním deliktu anebo prodej podle § 324, vrátí se osobě, které bylo zajištěno.

(2) Uplatní-li právo na zajištěné zboží jiná osoba než ta, které bylo zboží zajištěno nebo má-li celní úřad pochybnosti o tom, zda zboží patří osobě, které bylo zboží zajištěno, nevydá celní úřad zboží a odkáže tyto osoby, aby svůj nárok uplatnily v řízení soudním.

Díl druhý

PRODEJ ZBOŽÍ

§ 324

(1) Celní úřad může prodat dočasně uskladněné zboží, jestliže nebylo celní prohlášení podáno ve lhůtě stanovené v § 103.

(2) Celní úřad může prodat zboží zajištěné podle § 320 odst. 1, u něhož nebylo vysloveno propadnutí zboží, nebo které nebylo zabráno, na úhradu pokuty, uložené za celní přestupek nebo za celní delikt, jestliže pokuta není uhrazena do 30 dnů po nabytí právní moci rozhodnutí, jímž byla uložena.

(3) Celní úřad může zboží, podléhající rychlé zkáze nebo živá zvířata, zajištěná podle § 320 odst. 1 ihned prodat.

§ 325

(1) Celní úřad prodá zboží zpravidla v dražbě. Přitom postupuje podle zvláštních předpisů [zákon č. 174/1950 Sb., o dražbách mimo exekuci, v platném znění].

(2) Zboží, které nemohlo být prodáno v dražbě, prodá celní úřad osobám, způsobilým podle právních předpisů k nakládání s prodávaným druhem zboží.

(3) Se zbožím, které nelze prodávat nebo používat ze zdravotních, zvěrolékařských, rostlinolékařských, bezpečnostních nebo jiných důvodů, naloží celní úřad způsobem stanoveným zvláštními předpisy.

§ 326

(1) Z výtěžku prodeje zboží se přednostně uhradí clo a jeho příslušenství, daně a poplatky vybírané při dovozu a jejich příslušenství, náklady řízení, skladné a pokuty uložená podle celních předpisů. Zbytek výtěžku vyplatí celní úřad oprávněnému. Nepřihlásí-li se oprávněný do tří let po prodeji zboží, připadne zbytek výtěžku prodeje státu.

(2) Uplatní-li třetí osoba do tří let po prodeji zboží u celního úřadu nárok na zbytek výtěžku prodeje zboží, odkáže celní úřad tuto osobu, aby svůj nárok uplatnila v řízení ve věcech občanskoprávních.

(3) O prodeji zboží se uvědomí osoba, které bylo zboží zajištěno.

§ 327

(1) Celní úřad je oprávněn prodat, popřípadě jinak nakládat se zbožím,

a) u něhož bylo vysloveno propadnutí, nebo které bylo zabráno v řízení konaném o celních přestupcích nebo v řízení konaném o celních deliktech,

b) u něhož bylo vysloveno propadnutí věci, nebo které bylo zabráno v trestním řízení konaném o trestných činech spáchaných při dovozu, vývozu a tranzitu zboží,

c) které deklarant přenechal ve prospěch státu.

(2) Při prodeji zboží uvedeného v odstavci 1 se použijí ustanovení § 324 až 326 obdobně.

(3) Ministerstvo stanoví vyhláškou postup při jiném nakládání se zbožím uvedeným v odstavci 1.

HLAVA SEDMNÁCTÁ

USTANOVENÍ SPOLEČNÁ, PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ

§ 328

Nemůže-li být clo a jeho příslušenství, daně a poplatky vybírané při dovozu a jejich příslušenství, náklady řízení, skladné a pokuty uložené podle celních předpisů uhrazeny v české měně, mohou celní orgány na jejich úhradu přijímat i zahraniční měnu. K přepočtu zahraniční měny na české koruny se použije nákupního kursu devizového trhu Státní banky české platného v okamžiku, kdy je úhrada prováděna.

§ 329

Obsahuje-li mezinárodní smlouva ustanovení odchylná od tohoto zákona, nebo od předpisů podle něho vydaných, platí ustanovení mezinárodní smlouvy.

§ 330

Celní statistika

(1) Celní orgány zabezpečují sběr údajů a zpracování informací o zboží, kterému bylo přiděleno celně schválené určení na základě dokladů, předepsaných v celním řízení.

(2) Způsob vedení celní statistiky upraví ministerstvo v dohodě s Českým statistickým úřadem vyhláškou.

§ 331

Nestanoví-li tento zákon jinak, platí pro řízení před celními orgány

a) ve věcech celních přestupků obecné předpisy o přestupcích [zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích],

b) v ostatních věcech obecné předpisy o správním řízení [zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád)].

§ 332

Rozhodnutí o povolení režimu

(1) Rozhodnutí o žádosti o povolení režimu s ekonomickými účinky musí být vydáno ve lhůtě tří měsíců ode dne přijetí žádosti příslušným celním orgánem. Tato lhůta může být prodloužena pouze tehdy, jestliže rozhodnutí nelze vzhledem ke složitosti případu vydat v tříměsíční lhůtě; příslušný celní orgán musí o skutečnosti, která mu brání vydat rozhodnutí uvědomit žadatele ještě před uplynutím této lhůty, uvést důvody a určit lhůtu, ve které rozhodnutí vydá.

(2) Rozhodnutí, jímž se uděluje povolení k použití režimu s ekonomickými účinky nemusí mít písemnou formu.

§ 333

(1) Není-li stanoveno jinak, nemá odvolání proti rozhodnutí celních orgánů odkladný účinek. Celní orgány mohou odkladná účinek rozhodnutí ve výjimečných případech povolit, vyžadují-li to oprávněné zájmy osoby, jež je rozhodnutím dotčena a neztíží-li se tím vymáhání nedoplatků nebo nebrání-li tomu obecný zájem.

(2) Včas podané odvolání proti rozhodnutí o uložení sankce za celní přestupek nebo celní delikt má odkladný účinek, který nelze vyloučit.

§ 334

Zajištěním a stanovením celního dluhu a promlčením práva vymáhat nedoplatek cla (§ 265 až 293) se rozumí také zajištění a stanovení daňové a poplatkové povinnosti při dovozu a promlčení práva vymáhat daně a poplatky při dovozu.

§ 335

Na celní řízení zahájené před nabytím účinnosti tohoto zákona se užije předpisů platných před tímto dnem; nových předpisů se užije pouze tehdy, jestliže je to pro deklaranta výhodnější.

§ 336

Pokud celní orgány vykonávají oprávnění podle zvláštních předpisu, a pokud tyto předpisy nestanoví jinak, mají stejná práva a povinnosti jako při celním dohledu. Totéž platí o právech a povinnostech subjektů, které tomuto dohledu podléhají.

§ 337

(1) Práva a povinnosti Ústřední celní správy a Celního ředitelství pro Českou republiku přecházejí na Generální ředitelství cel. Práva a povinnosti celnic přecházejí na oblastní celní úřady, v jejichž územním obvodu měly ke dni účinnosti tohoto zákona tyto celnice své sídlo.

(2) Práva a povinnosti Ústřední celní správy z pracovněprávních vztahů přecházejí na Generální ředitelství cel.

(3) Pokud se v právních předpisech užívá pojmu celnice, rozumí se tím celní úřad. Pokud se v právních předpisech užívá pojmu celní ředitelství, rozumí se tím oblastní celní úřad. Pokud se v právních předpisech užívá pojmu Ústřední celní správa, rozumí se tím Generální ředitelství cel.

§ 338

Hodnosti příslušníků celní správy dosažené podle dosavadních předpisů se považují za hodnosti celníků podle tohoto zákona.

§ 339

Zrušuje se s platností pro území České republiky:

1. celní zákon č. 44/1974 Sb., ve znění zákona č. 117/1983 Sb., zákona č. 5/1991 Sb. a zákona č. 217/1992 Sb.,

2. zákon č. 117/1983 Sb., kterým se mění a doplňuje celní zákon č. 44/1974 Sb.,

3. zákon č. 5/1991 Sb., kterým se mění a doplňuje celní zákon č. 44/1974 Sb., ve znění zákona č. 117/1983 Sb.,

4. zákon č. 217/1992 Sb., kterým se mění a doplňuje celní zákon č. 44/1974 Sb., ve znění zákona č. 117/1983 Sb. a zákona č. 5/1991 Sb.

5. § 2, 3 a 4 nařízení vlády České a Slovenské Federativní Republiky č. 525/1991 Sb., kterým se vydává celní sazebník,

6. vyhláška federálního ministerstva zahraničního obchodu č. 38/1991 Sb., kterou se vyhlašuje seznam celnic, celních odboček a územních obvodů celnic a vymezuje celní pohraniční pásmo,

7. vyhláška federálního ministerstva zahraničního obchodu č. 43/1991 Sb., kterou se provádí celní zákon, ve znění vyhlášky č. 397/1991 Sb. a vyhlášky č. 286/1992 Sb.,

8. vyhláška federálního ministerstva zahraničního obchodu č. 397/1991 Sb., kterou se mění a doplňuje vyhláška č. 43/1991 Sb., kterou se provádí celní zákon,

9. č. 505/1991 Sb., o formě, obsahu a náležitostech návrhu na celní řízení a o celní statistice, ve znění vyhlášky č. 289/1992 Sb.,

10. vyhláška federálního ministerstva zahraničního obchodu č. 286/1992 Sb., kterou se mění a doplňuje vyhláška č. 43/1991 Sb., kterou se provádí celní zákon, ve znění vyhlášky č. 397/1991 Sb.,

11. vyhláška federálního ministerstva zahraničního obchodu č. 288/1992 Sb., o úplném osvobození zboží dováženého do záznamního oběhu v tuzemsku za účelem dočasného použití od dovozního cla,

12. vyhláška federálního ministerstva zahraničního obchodu č. 289/1992 Sb., kterou se mění a doplňuje vyhláška č. 505/1991 Sb., o formě, obsahu a náležitostech návrhu na celní řízení a o celní statistice.

§ 340

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. .... 1993.

CELNÍ ZÁKON

OBSAH
Hlava první:Vymezení základních pojmů § 1 - § 2
Hlava druhá:Celní orgány a jejich organizace, řízení a úkoly § 3 - § 21
Hlava třetí:Povinnosti, oprávnění § 22 - § 56
Díl první:Povinnosti při služebních zákrocích a jiných služebních úkonech § 22 - § 28
Díl druhý:Oprávnění celníka § 29 - § 36
Díl třetí:Celní cely § 37 - § 42
Díl čtvrtý:Použití donucovacích prostředků a zbraně celníkem § 43 - § 55
Díl pátý:Povinnost poskytnou pomoc § 56
Hlava čtvrtá:Náhrada škody § 57
Hlava pátá:Informace o celních předpisech a celní dohled § 58 - § 64
Díl první:Informace o celních předpisech § 58
Díl druhý:Celní dohled a jeho provádění § 59 - § 64
Hlava šestá:Clo a celní sazebník § 65 - § 69
Díl první: Clo § 65 - § 66
Díl druhý:Celní sazebník § 67 - § 69
Hlava sedmá:Původ zboží a celní hodnota § 70 - § 90
Díl první:Původ zboží § 70 - § 75
Oddíl první:Nepreferenční původ zboží § 70 - § 74
Oddíl druhý:Preferenční původ zboží § 75
Díl druhý:Celní hodnota § 76 - § 90
Hlava osmá:Dopravení zboží do tuzemska § 91 - § 108
Díl první:Doprava zboží přes státní hranice § 91
Díl druhý:Předložení zboží k provedení celního dohledu § 92 - § 93
Díl třetí:Předložení zboží k celnímu řízení § 94 - § 97
Díl čtvrtý:Souhrnné celní prohlášení a vykládka zboží § 98 - § 101
Díl pátý:Povinnost celního úřadu přidělit předloženému zboží celně schválené určení § 102 - § 103
Díl šestý:Dočasné uskladnění § 104 - § 106
Díl sedmý:Doprava zahraničního zboží v tranzitu § 107
Díl osmý:Zvláštní ustanovení § 108
Hlava devátá:Celně schválené určení § 109 - § 138
Díl první:Obecná ustanovení § 109
Díl druhý:Celní řízení § 110 - § 115
Díl třetí:Celní prohlášení § 116 - § 125
Oddíl první:Forma a náležitosti celního prohlášení § 116 - § 119
Oddíl druhý:Oprava a zrušení platnosti celního prohlášení § 120 - § 125
Díl čtvrtý:Ověřování celních prohlášení a ztotožnění zboží § 126 - § 133
Díl pátý:Nakládání se zbožím § 134
Díl šestý:Zjednodušený postup § 135 - § 137
Díl sedmý:Kontrola po propuštění zboží § 138
Hlava desátá:Celní režimy § 139 - § 227
Díl první:Propuštění zboží do volného oběhu § 139 - § 143
Díl druhý:Režimy s podmíněným osvobozením a režimy s ekonomickým účinkem § 144 - § 224
Oddíl první:Společná ustanovení pro více režimů § 144 - § 149
Oddíl druhý:Tranzit § 150 - § 155
Oddíl třetí:Uskladňování v celním skladu § 156 - § 173
Oddíl čtvrtý:Aktivní zušlechťovací styk § 174 - § 189
Oddíl pátý:Přepracování pod celním dohledem § 190 - § 197
Oddíl šestý:Dočasné použití § 198 - § 207
Oddíl sedmý:Pasivní zušlechťovací styk § 208 - § 224
Díl třetí:Vývoz § 225 - § 227
Hlava jedenáctá:Svobodná celní pásma a svobodné celní sklady § 228 - § 243
Díl první:Obecná ustanovení § 228 - § 229
Díl druhý:Umisťování zboží ve svobodných celních pásmech a svobodných celních skladech § 230 - § 232
Díl třetí:Provoz svobodného celního pásma a svobodného celního skladu § 233 - § 238
Díl čtvrtý:Vývoz zboží ze svobodného celního pásma a svobodného celního skladu § 239 - § 243
Hlava dvanáctá:Zvláštní řízení § 244 - § 248
Díl první:Zpětný vývoz, zničení a přenechání zboží ve prospěch státu § 244
Díl druhý:Vrácení zboží § 245 - § 247
Díl třetí:Osvobození od cla § 248
Hlava třináctá: Celní dluh§ 249 - § 303
Díl první:Vznik celního dluhu § 249 - § 264
Díl druhý:Zajištění celního dluhu § 265 - § 274
Díl třetí:Stanovení celního dluhu § 275 - § 292
Oddíl první:Zápis v účetních dokladech a sdělení částky cla dlužníkovi § 275 - § 280
Oddíl druhý:Splatnost cla a postup při placení cla § 281 - § 292
Díl čtvrtý:Promlčení práva vymáhat nedoplatek cla a zánik celního dluhu § 293 - § 295
Díl pátý:Vrácení a prominutí cla § 296 - § 303
Hlava čtrnáctá: Celní přestupky a celní delikty § 304 - § 315
Díl první:Porušení celních předpisů § 304
Díl druhý:Celní přestupky § 305 - § 308
Díl třetí:Celní delikty § 309 - § 315
Hlava patnáctá:Celní zástavní právo a vymáhání nedoplatků § 316 - § 319
Díl první:Celní zástavní právo § 316
Díl druhý:Vymáhání nedoplatků § 317 - § 318
Díl třetí:Námitky § 319
Hlava šestnáctá: Zajištění a prodej zboží § 320 - § 327
Díl první:Zajištění zboží § 320 - § 323
Díl druhý:Prodej zboží § 324 - § 327
Hlava sedmnáctá:Ustanovení společná, přechodná a závěrečná § 328 - § 340



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP