5.2.3. Problematika licencí meziresortních komisí

Meziresortní komise pro výběr uchazečů o nestátní rozhlasové vysílání měly za úkol řešit odstranění státního monopolu v oblasti rozhlasového vysílání.. Nemohly se při tom opřít o žádné legislativní zázemí. Meziresortní komise při vládě ČSFR (do února roku 1991) a meziresortní komise při MK ČR (do listopadu 1991) posuzovaly žádosti několika desítek uchazečů.

Meziresortní komise neměly vypracovánu žádnou koncepci licenční politiky, ani systém hospodárného nakládání s kmitočty. Kmitočty tehdy přidělené neumožňují všem provozovatelům srovnatelné podmínky a ztěžují systematické využití kmitočtů zbývajících.

Kritéria pro posuzování těchto žádostí byla ve srovnání s dnešním stavem velmi nejasná. Vyhraní uchazeči obdrželi tzv. "licenci ke zkušebnímu vysílání". Původní platnost těchto licencí byla plánovaná do konce roku 1992. Zákonem č. 468/91 Sb. bylo stanoveno, že na tyto licence se hledí jako na licence podle již zákonem kodifikovaných pravidel a že jejích platnost se prodlužuje do konce roku 1995. Tato ustanovení přinášejí značné komplikace. Především již samotným držitelům, neboť po formální stránce jsou licence velmi nevěrohodné především pro potenciální finanční partnery. Rada nyní postupně tyto licence vyměňuje za takové, které odpovídají novým normám.

Úvodní kolonka formuláře tehdejší licence je nadepsána "Rozhlasová stanice". Má se jednat pravděpodobně o název stanice, který však podle běžných pravidel není závazný a lze jej v případě potřeby měnit. Další kolonka zní "Majitelé". Není vůbec jasné, zda jde o majitele studiového a vysílacího zařízení nebo o definování žadatele jako právnické nebo fyzické osoby. Následují rubriky "Podíl domácího a zahraničního kapitálu", což jsou také proměnné parametry, které přímo nesouvisejí s licencí. Další kolonka se nazývá "Osoba zodpovědná za obsah programu". Zde figuruje většinou programový ředitel stanice, který může být kdykoli vyměněn. Dle platných zákonů však za obsah programů odpovídá provozovatel. U kolonek "Adresa, telefon a fax", není zřejmé ke komu se vztahují. Kolonka "pokrývané území" je téměř ve všech případech definována naprosto laicky bez ohledu na jednotlivé kategorie vysílání. Kolonka "Kmitočtový příslib" evokuje známý devizový příslib nikoli pouze foneticky. V praxi to znamenalo, že žadatelé si museli předjednat technické parametry u orgánů spojů. Následuji kolonky "Provozovatel vysílače", "Doba vysílání" a "Charakteristika programu". Ta poslední bývala vyplňována velmi deklarativně a zpravidla neodpovídá skutečně provozovanému vysílání. Následují rubriky "Podíl hudby a mluveného slova", "Podíl odvozených nepůvodních pořadů" a "Rozhlasová stanice, z jejíhož vysílání jsou pořady přejímány". Jeden z mála kompatibilních termínů se objevuje na závěr formuláře, totiž "Držitel licence". Zde však bývá zpravidla podepsán ten, kdo fyzicky licenci přebíral, zatímco pro platnou terminologii je termín "držitel licence" definicí subjektu provozovatele.

Nelze vyloučit, že platnost některých těchto licencí nebude při respektování současné legislativy možné akceptovat i při nejlepší vůli Rady. Ve většině případů bude třeba ve spolupráci s držiteli licencí upravit některé parametry a údaje.

5.2.4. Veřejná slyšení a udělené licence

První licencí udělenou Radou byla dočasná licence provozování televizního vysílání v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Veřejná slyšení byla vyhlášena na základě přídělu skupiny kmitočtů od federálního ministerstva spojů v srpnu 1992. Uskutečnila se u všech žadatelů, jejichž žádosti odpovídaly těm typům licencí, které bylo možno přidělit na základě takto získaných kmitočtů.

10. 9. 1992 se uskutečnilo veřejné slyšení žadatelů o licenci k regionálnímu vysílání v pásmu AM (střední vlny) pro region Praha - střední Čechy. Z původně pozvaných žadatelů odstoupili všichni kromě Rozhlasové stanice R.I.O., a.s., jejichž zástupci předložili svůj projekt. Jelikož ke dni veřejného slyšení registrovala Rada další nové žádosti, licence udělena nebyla a bylo vyhlášeno 2. kolo veřejného slyšení..

17. 9. 1992 se konala dvě veřejná slyšení: v rámci jednoho se prezentovali žadatelé o lokální vysílání v pásmu FM pro lokalitu Plzeň, druhého slyšení se účastnili žadatelé o udělení licence k provozování lokálního rozhlasového vysílání v pásmu FM pro lokalitu Liberec.

Na veřejném slyšení žadatelů o vysílání v Plzni se představily společnosti Bonton-Plzeň a Radio West, které deklarovalo úzkou spolupráci se společností Evropa 2, stávajícím držitelem licence k provozování lokálního rozhlasového vysílání v pásmu FM v lokalitě Praha. Do dne konání tohoto veřejného slyšení o licenci k vysílání v lokalitě Plzeň nikdo nový nepožádal, takže Rada mohla poprvé hlasovat o přidělení klasického typu licence. Hlasováním rozhodla Rada o přidělení licence společnosti Radio West-Plzeň s platností do konce roku 1995.

Veřejného slyšení žadatelů o vysílání v lokalitě Liberec se zúčastnily společnosti Rigo, Euro K a Euro 1. Ke dni veřejného slyšení byly podány nové žádosti, o přidělení licence se tedy nehlasovalo a bylo vyhlášeno druhé kolo.

24. 9. 1992 se uskutečnilo veřejné slyšení žadatelů o licenci k lokálnímu rozhlasovému vysílání v pásmu FM pro lokalitu Ostrava. Na slyšení se prezentovaly společnosti Terra, Šok a Sprint. Projekt společnosti Level se vztahoval k vysílání regionálnímu, a proto byla tato z řízení ve věci udělení licence k lokálnímu vysílání vyřazena. I zde však bylo vyhlášeno druhé kolo.

1. 10. 1992 se konala veřejná slyšení žadatelů o licence k provozování lokálního rozhlasového vysílání v pásmu FM pro lokality České Budějovice, Trutnov, Pardubice a Hradec Králové.

O licenci k vysílání v Českých Budějovicích se ucházela společnost HaGa. I zde se ke dni veřejného slyšení přihlásil další žadatel a bylo vyhlášeno druhé kolo.

O licenci k vysílání v Trutnově se ucházela společnost ASPO. I zde se ke dni veřejného slyšení přihlásil další žadatel a bylo vyhlášeno druhé kolo.

O licenci k vysílání v Pardubicích se ucházela společnost Panag. Žádost tohoto uchazeče byla shledána nekompletní. Rada projekt nepřijala a vyhlásila pro tuto lokalitu licenční řízení s termínem uzávěrky 5. listopadu 1992.

V rámci veřejného slyšení žadatelů o licenci k vysílání v lokalitě Hradec Králové se představily společnosti Topic a Labe. Licenci Rada přidělila společnosti Labe s platností na 6 let.

8. 10. 1992 proběhlo druhé kolo veřejného slyšení žadatelů o přidělení licence k provazování regionálního rozhlasového vysílání pro region Praha - střední Čechy. Své projekty na něm předložily společnosti Radio Country a Cobra. Rada rozhodovala mezi těmito žadateli a společností R.I.O. z prvního kola. Ani po třech kolech hlasováni nezískal žádný žadatel nadpoloviční většinu hlasů. Na základě toho bylo vyhlášeno licenční řízení s termínem uzávěrky 9. listopadu 1992.

Druhé kolo veřejného slyšení proběhlo týž den také ohledně lokality Liberec. Projekt společnosti Triangl se však vztahoval k regionální licenci a tato společnost byla z rozhodování vyloučena. Dalším uchazečem bylo Radio Jablonec. Rada rozhodovala mezi žadateli z prvního kola a touto společností. Licence byla přidělena společnosti Euro K s platností na 6 let.

15. 10. 1992 se uskutečnilo druhé kolo veřejného slyšení žadatelů o licenci k vysílání v lokalitě Ostrava. Představily se společnost i Contact, Direct a NTC. Hlasování o přidělení licence bylo odloženo na 27. 10. 1992, kdy bylo ze šesti žadatelů vybráno Radio Sprint. Licenci obdrželo s platností na 6 let.

Týž den proběhlo první veřejné slyšení žadatele o vysílání rozhlasem po drátě. O licenci k provozování tohoto vysílání v lokalitě Jindřichův Hradec se úspěšně ucházela společnost Vajgar. Licenci obdržela s platností na 6 let.

Ve stejném termínu se na veřejném slyšení představil první žadatel o vysílání teletextu. Společnost Image se ucházela o vysílání teletextu na třetím televizním okruhu. Hlasování o této licenci bylo z důvodu nutnosti zjištění dalších odborných informací odloženo na 12. listopadu 1992. Rada rozhodla o vyhovění žádosti s tím, že licence se vztahuje na 4 řádky v obou půlsnímcích s platností na 6 let.

22. 10. 1992 se konala druhá kola veřejných slyšení žadatelů v licence k vysílání v lokalitách Trutnov a České Budějovice.

K žadateli ASPO z prvního kola přibylo Radio Černá Hora. Rada rozhodla o přidělení licence k provozování lokálního vysílání v lokalitě Trutnov Radiu Černá Hora s platností na 6 let.

Ve druhém kole veřejného slyšení pro lokalitu České Budějovice se představilo Radio Guide, avšak ani tento žadatel, ani HaGa z prvního kola nezískali nadpoloviční počet hlasů všech členů Rady. Pro udělení licence k vysílání v této lokalitě bylo vyhlášeno licenční řízení s uzávěrkou dne 23. listopadu 1992.

26. 11. 1992 se konalo veřejné slyšení žadatelů o licenci k provozování regionální televizního vysílání (24. kanál) pro region Praha - střední. Čechy. Veřejné slyšení bylo uspořádáno na základě licenčního řízení s uzávěrkou 7. listopadu 1992. O licenci se ucházely společnosti R.C. Bunkr TV, Agentura T.R.S. (TV Prima), National TV, Kascom a FTV Premiéra. Licence byla udělena společnosti FTV Premiéra s platností na 12 Let.

3. 12. 1992 proběhlo nové veřejné slyšení (již na základě dříve vyhlášeného licenčního řízení s uzávěrkou 9. listopadu), na které byly pozváni žadatelé o licenci k provozování regionálního rozhlasového vysílání pro region Praha - střední Čechy. Představily se na něm společnosti Radio Country, r. s. R.I.O., Cobra, a VIA. Po třech kolech hlasování byla licence přidělena Radiu Country s platností na 3 roky.

10. 12. 1992 se uskutečnilo veřejné slyšení žadatelů v lokální rozhlasové vysílání v lokalitě Pardubice, tentokrát již na základě licenčního řízení s uzávěrkou 5. listopadu 1992. O licenci žádaly společnosti Topic, Panag, Regent, Profil 2 a Radio DC. Licenci obdrželo Radio Panag s platností na 6 let.

Na základě licenčního řízení s uzávěrkou 15. listopadu 1992 se ve dnech 19. - 21. a 26. - 28. 1. 1993 uskutečnila veřejná slyšení žadatelů o licenci k vysílání televizními kabelovými rozvody. Veřejných slyšení se zúčastnily společnosti:

19. 1. - Codis Praha, Meseta Praha, Konsat Praha, CDTV Praha, Trans Tv Praha, CSKM Praha, ELSO Praha,

20. 1. - Dattel Praha, Kabel Invest Praha, Happy I Tv Praha, Hermans Communication Consorcium Praha, A.T.S. Praha, Rika Production Praha,

21. 1. - TVS Příbram, TV Intes Pardubice, Tv Paus Plzeň, Pils Kabel Plzeň, Sat centrum Kralupy nad Vltavou, K+K Cable Milevsko,

26. 1. - Entertainment Cable Tv Plzeň, Kabelová televize Kadaň, HB TV Havlíčkův Brod, NTS Litoměřice, TVT Tábor,

27. 1. - Kabel Plus Ostrava, Kabelová televize Ostrava, Kabelová televize Havířov, Elektronika TVS Olomouc, Micos Prostějov,

28. 1. - Kabel Net Holding Praha, Kabel Net Tábor, Eurokabel Bratislava, Global Cable Systems Ltd., RT Plus Praha.

Rozhodnutí o udělení licencí k provozování vysílání televizními kabelovými rozvody bylo odloženo z důvodu nutnosti vyjasnění mnoha technických parametrů budoucích licencí, mj. po dodání stanoviska ministerstva hospodářství.

Ve dnech 25. - 30. 1. 1993 se konala veřejná slyšení žadatelů o celoplošné televizní vysílání na základě licenčního řízení s uzávěrkou dne 20. ledna 1993. Na veřejných slyšeních se prezentovali žadatelé:

25. 1. - Bohemia studio, Art Production K., Bonton TV, CET 21, CS 1,

26. 1. - Eurocordia, Euro Trading, Evropa 2, FTV Premiéra,

27. 1. - Gennex, Channel 3 TV, JUDr. M. Vacek, NTS - TV 1,

28. 1. - NTV, ČOV, Classic, Asociace PCC, STVR,

29. 1. - Svaz průmyslu ČR, Freedom TV, TENA, Trans Media Corporation, M. Vadas,

30. 1. - Sun Group, CLT Czech, KF.

Licence byla přidělena 30. ledna 1993 společnosti. CET 21 s platností na 12 let.

Ve dnech 22. - 24. 2. 1993 se uskutečnila veřejná slyšení žadatelů o provozování celoplošného rozhlasového vysílání v pásmu FM (VKV II) na základě licenčního řízení, vyhlášeného s uzávěrkou 25. ledna 1993 pro dvě volné sady kmitočtů. O licence se ucházeli tito žadatelé:

22. 2. - Agentura T.R.S., Ascon, Bonton, Cobra, Czech Australian Broadcasting, RG Evropa 1, Radio Mama,

23. 2. - Jan Einhorn, Hallo World!, Kaskol, Radio Collegium, Radio CS 1,

24. 2. - Radio Kiss, Radio Vox, r.s. R.I.O., Společnost pro rozvoj nezávislého rozhlasového vysílání, Petr Ševčík, JUDr. Milan Vacek, Euro 1.

Licence byla přidělena rozhodnutím Rady dne 24. února 1993 společnosti Kaskol, s.r.o., s projektem stanice Alfa a společnosti RG Evropa 1 s projektem stanice Frekvence 1, v obou případech s platností na 6 let.

5.2.5. Neuzavřená licenční řízení

Kromě již uvedeného případu vysílání prostřednictvím televizních kabelových rozvodů byla vyhlášena ještě následující licenční řízení k udělení licence k lokálnímu rozhlasovému vysílání v pásmu FM pro lokality: České Budějovice s uzávěrkou 23. listopadu, Kladno s uzávěrkou 14, listopadu 1992, Praha s uzávěrkou 13. listopadu 1992. K těmto licenčním řízením ještě nebyla vyhlášena veřejná slyšení vždy ze specifických důvodů.

Licenční řízení pro vysílání v Českých Budějovicích s uzávěrkou 23. listopadu 1992 bylo z původně plánovaného prosincového termínu odloženo pro vytížení Rady jinými úkoly. Během tohoto odkladu bylo zjištěno, že žádost stávajícího držitele licence k provozování lokálního vysílání v Českých Budějovicích, společnosti 21st Century Enterprises, o změnu dosavadního nevhodného kmitočtu, pravděpodobně nebude možné uspokojit jiným kmitočtem, než tím, kterého se týkalo zmíněné licenční řízení. Bude-li tento problém uspokojivě vyřešen, bude vyhlášeno veřejné slyšení. V opačném případě bude licenční řízení zrušeno.

Licenční řízení pro udělení licence pro vysílání v lokalitě Kladno s uzávěrkou 14. listopadu 1992, nebylo vyhlášeno na základě kmitočtu přiděleného federálním ministerstvem spojů, ale na základě kmitočtu uvolněného odebráním licence společnosti Superradio Také v tomto případě došlo k posouvání původně plánovaného termínu veřejného slyšení. Během takto vzniklé lhůty získala Rada poznatky o tom, že kmitočet původně přidělený pro lokální FM vysílání v lokalitě Kladno pravděpodobně velmi sníží svou kvalitu po zahájení vysílání budoucím držitelem licence k celoplošnému rozhlasovému vysílání. I v tomto případě bude veřejné slyšení vyhlášen o až po vyřešení kmitočtových dispozic. V případě negativního výsledku bude také toto licenční řízení zrušeno.

Licenční řízení vyhlášené pro lokalitu Praha s uzávěrkou 13. listopadu 1992 bylo rovněž výsledkem odebrání licence (fyzické osobě Marcelu Brožíkovi). Tento bývalý držitel napadl rozhodnutí Rady o odebrání licence u soudu. Z uvedeného důvodu Rada dosud nepřistoupila k vyhlášení veřejného slyšení a licenční řízení ohledně zmíněného kmitočtu zastavila do doby nalezení kmitočtu náhradního, popř. do doby ukončení soudního řízení.

5.2.6. Odebrané licence

Rada projednávala možnost odebrání licencí pouze jednou. Dne 8. října byly na zasedání Rady předloženy tři návrhy na odebrání licence. V případech Superradia a Radia Interprag (p. Brožík) bylo důvodem návrhu porušení zákona 468/91 Sb., par. 15, odst. 2, písm. b-ba), jelikož nezahájily vysílání v předepsané lhůtě do 180 dnů ode dne přidělení přenosové cesty. V obou případech Rada rozhodla o odebrání licence.

Třetím případem bylo Radio Bohemia (vysílající pod názvem Kiss), kde se objevily pochybnosti o tom, zda nedošlo k převodu licence na jinou osobu a kde došlo ke změně názvu bez oznámení Radě. Tento případ Rada řešila výzvou k nápravě a licenci neodebrala.

5.2.7. Stav agendy žádostí o licence

V současné době je evidována řada žádostí, které žadatelé předložili bez návaznosti na konkrétně vypsané licenční řízení, počet žadatelů o licence se tedy po vypsání konkrétního licenčního řízení může měnit. Ke dni zpracování zprávy byl počet žadatelů cca 290; pokud jde o strukturu žadatelů, obsahuje jak velké společnosti se zahraniční účastí, tak i žadatele - fyzické osoby s minimální nebo žádnou zkušenosti. Převládají české společnosti, zejména u společností žádajících o licence na televizní kabelové rozvody jsou evidováni žadatelé se 100% účastí zahraničního kapitálu.

Rozhlasové vysílání -

je evidováno cca 100 žádostí o regionální a lokální vysílání v pásmu VKV, největší zájem je o vysílání v lokalitách velkých měst /Praha - 20, Brno - 11, Ostrava - 10/. Dále je evidováno 5 žadatelů o vysílání do zahraniční v pásmu KV a několik žádostí o vysílání prostřednictvím satelitu.

Dále je evidováno 66 žádostí o vysílání rozhlasu po drátě s časovým rozsahem do cca 2 hodin týdně. Žadatelé pocházejí z celého území České republiky, zejména z menších měst a obcí. Předpokládanou náplň vysílání tvoří informace místního významu, přímá nabídka zboží a služeb apod. Na 90% žadatelů tvoří městské a obecní úřady, případně městská kulturní střediska. Jde většinou o vysílání s dlouholetou lokální tradicí.

Televizní vysílání -

je evidováno 24 žadatelů o regionální televizní vysílání z celé ČR, většinou právnických osob. O lokální televizní vysílání žádá 65 českých subjektů, z toho 35 žádá o tzv. počítačový videotext, 17 o vysílání satelitním převaděčem ETV 4 s dvěma kanály. O tento druh vysílání žádají zejména městské a obecní úřady.

Televizní kabelové rozvody -

kromě 31 žadatelů, u nichž nebyla uzavřena licenční řízení z ledna t.r. /viz výše/ je evidováno dalších 26 žadatelů o vysílání v televizních kabelových rozvodech /převážně městské a obecní úřady a stavební bytová družstva/ lokálního významu. Dále je evidován další žadatel o licenci na systém MMDS v Praze a okolí.

5.3. OBSAHOVÉ ASPEKTY UDĚLOVÁNÍ LICENCÍ

5.3.1. Komentář k udělení licencí Radou za rok 1992

Udělení těchto typů licencí bylo zcela závislé na přidělení příslušných kmitočtů tehdy kompetentním orgánem spojů.

1) SV rozhlas Praha

Proběhl dvoukolový výběr - v prvním kole RIO a Vox, Vox odstoupi1, RIO licenci neobdržel. V druhém kole přihlášeno Radio Kobra, Country, VOX, VIA a Riviera (Riviera před zahájením odstoupila). Po třech kolech hlasování rozhodnuto o licenci pro Country s ohledem na vysokou poslechovost lokální stanice Radio Country a typ hudby, který je oblíben zejména v oblastech přesahujících vnitřní Prahu a vhodný k šíření v pásmu AM. Do podmínek zahrnuto vysílání zpravodajství a dopravního servisu. Licence udělena na 3 roky, aby byla kompatibilní s lokální licencí pro toto rádio (FM).

2) FM rozhlas Plzeň,

Přihlášeni Bonton Plzeň a Radio West. Oba žadatelé chtěli přejímat programy pražských stanic (Bonton, Evropa 2). Licence Radiu West udělena s ohledem na lepší propracovanost projektu a dokonalou připravenost k vysílání (vybavení studia, personální a materiální zajištění), takže vysílání mohlo být zahájeno v maximálně krátké době. Licence udělena pouze do r. 1995 s ohledem na prověření slibu přejímat programy Evropy 2 pouze po omezenou dobu.

3) FM rozhlas Ostrava

V prvním kole Terra, Sprint, Šok, v druhém kote přihlášeni Level, Contact, Direkt, NTC, Steel, Steel odstoupil. Licenci získalo Radio Sprint.Vítězný projekt kladl důraz na kvalitní zpravodajství, při němž bude zajištěna spolupráce s předními novináři Ostravska. Hudební vysílání zaměřené na střední proud bude uspokojením společenské objednávky vedle již existujícího Radia Orion zaměřeného na mladší generaci.

4) FM rozhlas Liberec

Přihlášeni Euro 1, Euro K, Rigo. Zástupce Rigo se na veřejné slyšení nedostavil. Licence neudělena společnosti Euro 1 s ohledem na možnou neobjektivitu a nevyváženost zpravodajství vzhledem k tomu, že účastníkem spol. s r. o. bylo několik poslanců zastupujících jednu politickou stranu. Navíc projekt společnosti Euro K vycházel z dosavadních zkušeností žadatele M. Kose s vysíláním v oblasti Liberce a šlo o čistě apolitickou, hudebně - informační stanici. Rada se ve svém rozhodnutí opírala zejména v par. 4, odst. 2 zákona č. 468/1991 Sb. o nezbytnosti poskytování objektivních a vyvážených informací. Licence udělena na 6 let.

5) Č. Budějovice - rozhlas po drátě

Licence udělena jedinému žadateli, rozsah vysílání omezen.

6) FM rozhlas Hradec Králové

Přihlášeni Topic, Labe. Licence udělena žadateli, který nabídl zajištění původního programu, zatímco druhý projekt se opíral o přejímání většiny programů ze stanice Evropa 2.

7) FM rozhlas Pardubice

Přihlášeni Profil 2, Topic, Panag, Regent, Radio DC. Licence udělena na základě nezbytnosti zajistit pluralitu programů v lokalitě Pardubicka a Hradecka. Radio Panag na rozdíl od ostatních žadatelů jediné nabídlo program obracející se k mladším posluchačům na rozdíl od společností Profil a Labe, působících v dané lokalitě.

8) FM rozhlas Trutnov

V prvním kole ASPO, v druhém kole ASPO a Radio Černá Hora, licence udělena Radiu Černá Hora s ohledem na větší zkušenost týmu, který bude vysílání zajišťovat a přesvědčivost projektu, přihlížejícího ke zvláštnostem vysílání pro turistickou oblast Krkonoš.

9) Teletext na programu OK 3 (nyní ČT 3)

Licence udělena jedinému žadateli - Image s ohledem na zkušenost žadatelů při budování teletextu na programu ČTV.

10) 24. televizní kanál Praha

Přihlášeni RC Bunkr TV, Agentura T.R.S., National TV, Kascom, FTV Premiéra.

Licence udělena společnosti FTV Premiéra s ohledem na kulturní charakter vysílání, servis pro důchodce, burzu práce a zajištění kvalitního regionálního zpravodajství. Rada zejména přihlédla k osobnostem, které jsou garanty kvality a národního charakteru programu.

5.3.2. Komentář k udělení licence k celoplošnému televiznímu vysílání

K vypsání licenčního řízení na celoplošné televizní vysílání jako jedné z priorit licenční politiky Rada přistoupila na základě legislativních předpokladů, se zvláštním zřetelem k naléhavosti a významu tohoto úkolu při neexistenci konkurenčního prostředí v českém televizním vysílání.

Udělením tohoto typu licencí se Rada zabývala již od léta 1992, kdy provedla vytřídění žadatelů a první pracovní pohovory. Licenční řízení k celoplošnému televiznímu vysílání bylo poprvé vypsáno v souladu s platnými ustanoveními zákona č. 468/1991 Sb. s uzávěrkou dne 4. prosince 1992 V období od 22.12.92. do 5.1.93 byla provedena neveřejná slyšení s většinou žadatelů o licence k celoplošnému televiznímu vysílání. V souvislosti se změnou podmínek (zákon č. 36/1993 Sb. stanovil nově, že místo kanálu OK 3 bude pro držitele licence určen kanál F1)) byl Radou posunut termín uzávěrky výběrového řízení tak, aby bylo umožněno podání žádostí i těm žadatelům, kteří o licenci na OK 3 neměli zájem. V této souvislosti byla zejména se žadateli, jejichž žádosti byly neúplné nebo vyžadovaly dodatečná spřesnění., provedena další neveřejná slyšení.

Veřejná slyšení žadatelů se konala od 26. do 30. ledna 1993.

Rada před udělením licencí uskutečnila třídenní seminář s expertní misí Rady Evropy (s reprezentanty mediálních orgánů Velké Británie, Francie, SRN a Nizozemí).

Seminář se soustředil na následující problémy:

- možnost stanovení technického dobudování televizní sítě jako jedna z podmínek licence

- zjišťování finanční důvěryhodnosti žadatele o licenci - možnost odebrání licence Radou

- strategie Rady v případě legislativní možnosti udělit dvě celoplošné televizní licence

- strategie Rady v případě udělení licence společnosti se zahraniční účastí

- podmínky k licenci, zvláště s ohledem na kvalitu vysílání a domácí produkci

- pornografie a násilí v televizním vysílání

- možnost zajištění nezávislého a vyváženého zpravodajství v televizním vysílání

- právní aspekty rozhodnutí Rady

- strategie vztahu reklamních agentur a držitelů licencí.

(Podrobněji viz příloha)

K posouzení obchodních plánů žadatelů Rada přizvala nezávislé britské experty, jejichž činnost byla hrazena z prostředků Britského fondu a soustředila se na srovnávací analýzu obchodních plánů vybraných typů žadatelů.

Základní kritéria pro účast ve výběrovém řízení byla zveřejněna a stanovena takto:

- zajištění plnoformátovosti programu

- maximální pokrytí obyvatelstva vysíláním - podpora domácí produkce

- ohled na potřeby regionů

- zajištění objektivního a vyváženého zpravodajství v nejsledovanějších časech

- průkazné kapitálové zajištění projektu.

Rada ve svém rozhodování po studiu jednotlivých žádostí a vyslechnuti žadatelů nejprve provedla užší výběr společností, u nichž (bez jakýchkoliv dalších úvah) bylo možné předpokládat:

- splnění zveřejněných kritérií

- splnění zákonného termínu k zahájení vysílání

- profesionální a ekonomickou schopnost dlouhodobě provozovat celoplošnou televizní stanici.

Projekty společností Art Production K+Reflex, Bonton TV, CLT Czech, CNN, Europe 2, CET 21; Krátký film a NTS - TV 1 jako nejvážnějších žadatelů o licence, které vyhověly těmto obecným předpokladům, byly poté předány k posouzení britské expertní misi.

Podle stanoviska britské expertní mise byly za nejkvalitnější obchodní plány označeny plány společností Art Production K (s mírně předimenzovanými investičními nároky), CLT Czech (s mírně poddimenzovanými programovými nároky) a CET 21. Za zcela ne reálný byl britskými experty označen obchodní plán společnosti Krátký film.

Při diskusi o dalších kritériích se Rada vedle slyšení žadatelů opírala zejména o zkušenosti předané v průběhu semináře expertní mise Rady Evropy.

Na základě závěrů semináře a po vyslechnutí všech žadatelů se v rozpravě členové Rady shodli na některých dílčích kritériích pro výběr držitele licence. Šlo zejména o:

- preferenci mediálně neutrálního kapitálu

- projekt zajišťující přerušení technické, personální i programové kontinuity s Českou televizí

- otevřenost přístupu pro ostatní producenty

- dostatek prostoru pro ostatní producenty

- minimální návaznost na ostatní média

- nadstranickost

- kvalitní obchodní plán

- schopnost přijmout a realizovat stanovené podmínky k licenci.

S přihlédnutím k těmto dílčím kritériím byla rovněž vedena rozprava členů Rady před udělením licence, s tím, že podle vyjádření jednotlivých členů Rady v rozpravě se dílčím kritériím nejvíce přiblížila společnost CET 21 (viz správní rozhodnutí).

K jednotlivým odmítnutým žadatelům:

Bohemia studio

- nabízen minimální rozsah vysílání (několik hodin týdně), žadatel odmítl sdělit původ kapitálu, který hodlá do projektu vložit.

Bohemia TV (Art Production K + Reflex)

- spojení dvou původně samostatných žadatelů, z nichž jeden má značné produkční zkušenosti zejména v oblasti televizní zábavy. Žadatel měl silné osobnostní zázemí, příslib účasti českého bankovního kapitálu a deklaroval ochotu vzdát se jiných mediálních aktivit. Jeden z nejvážnějších uchazečů, mírné rezervy v obchodním plánu, programové pojetí se silnou preferencí komerčních prvků, deklarována možná, avšak vztahově nevyjasněná účast americké mediální skupiny News Int. (Murdoch).

Bonton TV

- jeden z nejvážnějších uchazečů, značné produkční zkušenosti v oblasti rozhlasu a filmu, deklarována účast českého bankovního kapitálu, oznámen rozchod s americkým partnerem. Rezervy v obchodním plánu i v programové skladbě (zejména v oblasti zpravodajství), určité problémy v provozování lokální rozhlasové stanice.

CS 1

- zahraniční televizní společnost, silný předpokládaný podíl zahraničního kapitálu i zahraničního programu. Žadatel kladl malý zřetel na regionální vysílání, nevyjasněnost ve skladbě kapitálu zahraničního investora.

Eurocordia

- sdružení menších produkčních firem s určitými zkušenostmi v televizním vysílání, silné vazby na regionální producenty. Kapitálově i personálně ne jisté zajištění s vágně formulovanou spoluúčastí jednotlivých společníků.

Eurotrading - výhradně zahraniční kapitálová účast, italská mediální společnost, nejasná programová skladba,zástupci společnosti se nedostavili k neveřejnému ani veřejnému slyšení.

Evropa TV

- převaha zahraničního kapitálu /francouzská mediální společnost/, předpokládaná kapitálová skladba uvažovala programově nepříliš náročnou stanici spíše hudebního typu. Deklarována spolupráce s Trans Media Corp.

FTV Premiéra

- držitel 1icence k regionálnímu televiznímu vysílání (Praha a Středočeský kraj), dílčí podíl italského kapitálu, žádost v průběhu veřejného slyšení stažena.

Gennex

- financování ze zahraničních zdrojů, "malá" televize, nejisté personální obsazení a programové plány.

Channel 3 - Info

- tčast britské společnosti, český partner Tesla, projekt orientován spíše na dobudování sítě OK3, programově orientováno spíše na televizní zábavu.

M.Vacek

- fyzická osoba, americký podnikatel českého původu, bez zkušeností v médiích, nejasné finanční krytí, ke slyšení se dostavil pouze právní zástupce, bez uvedení podrobností o projektu.

NTS - TV 1

- společný projekt moderátorů bývalého federálního zpravodajství, finanční zajištění zpracováno konzultantem na principu úvěrování, výrazný důraz na zpravodajství a publicistiku, příslib rychlého zahájení vysílání. Jeden z vážných uchazečů, financování úvěrem a rezervy v obchodním plánu, nejisté programové zajištění mimo rámec zpravodajství a publicistiky, obavy z vazeb na Českou televizi.

NTV - zkušený nezávislý producent, deklaroval možnou spolupráci s Bonton TV, předpoklad zahraničního kapitálového krytí firmou specializující se na oblast mediálních technologií. Jeden z vážných uchazečů, rezervy především ve finančním zajištění projektu

Český olympijský výbor

- zájem pouze o část vysílacího času - sportovní přenosy, povaha projektu neodpovídala stanoveným kritériím.

Classic

- malý nezávislý producent, slabý obchodní plán, nedostatečně silná skupina pro celoplošnou televizi.

Asociace Press Club Czechoslovakia

- mladá televizní společnost převážně novinářů, snaha o alternativní zpravodajství, nejasné finanční krytí, program mimo zpravodajství neujasněný, předpoklad, že příslušné vysílací časy rozdají na "sublicence".

Spojené televizní regiony

- projekt malých regionálních producentů, charakterem odpovídal spíše licenci na OK 3, projekt nedostatečně přizpůsoben podmínkám F1.

Svobodná televize

- projekt CNN (Turner TV) a čs. společnosti Mirofilm. Jeden z vážných uchazečů. Předpoklad vysoké kapitálové účasti CNN, důraz na zpravodajství. Projekt obsahoval velmi pomalý nárůst česky vysílaných programů a vysoký podíl archivní produkce starších amerických filmů.

Trans Media Corporation

- deklarována možná spolupráce s Evropou 2, nejasnosti v obchodním plánu, předpoklad pozdějšího nástupu komplexního zpravodajství, příliš optimistický obchodní záměr.

Martin Vadas

- fyzická osoba, zkušenosti ve zpravodajství a publicistice, financování zajištěno na principu úvěrování. Málo reálný obchodní plán, nejasnosti v programovém zajištění kromě zpravodajství a publicistiky.

TV Sungroup

- žadatelé o satelitní televizní vysílání, žádost nebyla koncipována na terestriální vysílání.

CLT Czech

- společná žádost CLT/RTL a AB Barrandov s finančním příslibem České spořitelny. Jeden z vážných uchazečů, silná mediální společnost s kvalitním obchodním plánem. Vysoký podíl zahraničního kapitálu, velmi silná česká produkční společnost, obavy z možné likvidace menších produkčních skupin a dominantního postavení na trhu reklamy. Žadatel nezískal dostatečný počet hlasů.

Krátký film

- programově a personálně kvalitní projekt, velká produkční společnost se státní účastí. Jeden z vážných uchazečů. Slabiny v obchodním plánu, obavy z dosud nepříliš dobrých hospodářských výsledků podniku.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP