Hlava IV

Předpoklady trvale udržitelného hospodaření v lese

Oddíl první

Diferenciace hospodaření

§ 21

Oblastní plány rozvoje lesů

(1) Oblastní plány rozvoje lesů jsou nástrojem státní lesnické politiky a upravují zásady hospodaření v lesích. Zpracování oblastních plánů rozvoje lesů zadává a návrhy oblastních plánů rozvoje lesů schvaluje ministerstvo. Podmínkou schválení oblastních plánů rozvoje lesů je závazné stanovisko ústředního orgánu státní správy ochrany přírody z hlediska zavádění geograficky nepůvodních druhů lesních dřevin.

(2) Účelně vynaložené náklady na zpracování oblastních plánů rozvoje lesů hradí stát.

(3) Na schvalování oblastních plánů rozvoje lesů se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

(4) Ministerstvo stanoví právním předpisem rámcové vymezení hospodářských souborů, náležitosti oblastních plánů rozvoje lesů, podrobnosti o hospodářských souborech a vymezení přírodních lesních oblastí.

Oddíl druhý

Hospodářská úprava lesů

§ 22

Lesní hospodářské plány

(1) Lesní hospodářské plány (dále jen "plány") se zpracovávají zpravidla na 10 let.

(2) Plány obsahují ustanovení závazná a doporučující. Závaznými ustanoveními plánu jsou maximální celková výše těžeb, minimální plošný rozsah výchovných zásahů v porostech do čtyřiceti let věku a minimální podíl melioračních a zpevňujících dřevin při obnově porostu.

(3) Právnické osoby, kterým je svěřeno nakládání se státními lesy, ostatní právnické osoby jako vlastníci lesů a dále fyzické osoby vlastnící více než padesát hektarů lesa v obvodu územní působnosti schvalujícího orgánu státní správy lesů (§ 25) jsou povinny zabezpečit zpracování plánů. Hospodařit podle plánu mohou též fyzické osoby, vlastnící méně než padesát hektarů lesa, které si plán pro tento účel nechaly vypracovat a schválit.

(4) Jeden plán může být zpracován pro lesy o výměře nejvýše dvacet tisíc hektarů. V odůvodněných případech může překročení této výměry na žádost vlastníka lesa povolit ministerstvo. Na udělení této výjimky se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

(5) Právnické a fyzické osoby, pro které byly schváleny plány, jsou povinny dodržovat jejich závazná ustanovení (odstavec 2).

§ 23

Lesní inventarizační osnovy

(1) Pro zjištění stavu lesa a pro výkon státní správy lesů se pro všechny lesy o výměře menší než 50 hektarů ve vlastnictví fyzických osob, pokud pro ně není zpracován plán (§ 22 odst. 5), zpracovávají lesní inventarizační osnovy (dále jen "osnovy"). Osnovy se zpracovávají obvykle na deset let se stejnou dobou platnosti v určeném území. Jejich zpracování zadává orgán státní správy lesů.

(2) Záměr zadat zpracování osnovy vyhlásí orgán státní správy lesů obecně závaznou vyhláškou. Fyzické osoby, vlastnící lesy o výměře menší než 50 hektarů (odstavec 1) mají právo v termínu stanoveném orgánem státní správy lesů oznámit mu své hospodářské záměry a požadavky na zpracování osnovy.

(3) Pro vlastníka lesa, který má zájem využít osnovu pro hospodaření v lese a protokolárně ji převezme, se stává závaznou celková výše těžeb, která je nepřekročitelná a podíl melioračních a zpevňujících dřevin při obnově porostu. Tento vlastník lesa nemusí žádat o povolení těžby podle § 31 odst. 3.

(4) Každý vlastník lesa obdrží od orgánu státní správy lesů osnovu týkající se jeho lesa bezplatně.

(5) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o zadávání, zpracovávání a součástech osnov, o jejich změnách, o způsobu odvození závazných ustanovení osnov a o způsobu převzetí osnovy vlastníkem lesa.

§ 24

Zpracování plánů a osnov

(1) Plány a osnovy mohou zpracovávat pouze právnické nebo fyzické osoby, které mají k této činnosti licenci udělenou ministerstvem podle hlavy šesté tohoto zákona.

(2) Náklady na zpracování plánů hradí vlastník lesa; náklady na zpracování osnov hradí stát.

(3) Dotčené právnické a fyzické osoby a orgány státní správy mohou uplatnit své připomínky a požadavky na zpracování plánů nebo osnov nejpozději v termínu stanoveném schvalujícím orgánem státní správy lesů. Ustanovení § 23 odst. 2 není tím dotčeno.

§ 25

Schvalování a změny plánů

(1) Vlastník lesa je povinen předložit návrh plánu ke schválení orgánu státní správy lesů ve dvou vyhotoveních nejpozději 60 dnů po skončení platnosti předchozího plánu. Orgán státní správy lesů plán schválí, pokud není v rozporu s tímto zákonem a ostatními právními předpisy. [Např. zákon č. 138/1973 Sb., zákon ČNR č. 114/1992 Sb.] Jedno vyhotovení schváleného plánu zůstává založeno u místně příslušného orgánu státní správy lesů.

(2) Pokud se souvislé lesy jednoho vlastníka rozkládají v obvodu územní působnosti dvou nebo více orgánů státní správy lesů, je ke schválení plánu příslušný ten orgán státní správy lesů, v jehož územní působnosti leží největší část lesního majetku.

(3) Pokud orgán státní správy lesů předložený plán neschválí, je vlastník lesa povinen ve lhůtě stanovené orgánem státní správy lesů předložit nový návrh plánu, nebo do 30 dnů od doručení vyrozumění o neschválení plánu podat u tohoto orgánu písemné námitky. O námitkách rozhodne nadřízený orgán státní správy lesů do 30 dnů. Neuzná-li námitky, stanoví současně lhůtu pro předložení nového návrhu plánu orgánu státní správy lesů.

(4) Pokud dojde v průběhu platnosti plánu ke změnám podmínek, vyvolávajícím nutnost změny závazného ustanovení plánu, zejména z hlediska ochrany lesa nebo z hlediska zajištění plnění funkcí lesa, musí vlastník lesa zajistit vypracování nového plánu nebo požádat schvalující orgán státní správy lesů o změnu příslušného závazného ustanovení.

(5) Na řízení o schvalování plánů nebo povolování jejich změn se nevztahují obecné předpisy o správním řízení, s výjimkou rozhodování o námitkách podle odstavce 3. V řízení o námitkách je účastníkem vlastník lesa a zpracovatel plánu.

(6) Ustanovení odstavců 4 a 5 platí přiměřeně též při změně osnov.

(7) Před skončením platnosti plánu musí vlastník lesa zajistit zpracování nového plánu a oznámit tuto skutečnost schvalujícímu orgánu státní správy lesů; neučiní-li tak nejpozději jeden rok před skončením platnosti plánu, zajistí zpracování plánu orgán státní správy lesů na náklady vlastníka lesa.

(8) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o náležitostech a obsahu, o způsobu odvození závazných ustanovení plánů a dále o způsobu zpracování a schvalování plánů, o podmínkách povolování jejich změn, o způsobu vymezení jednotek prostorového rozdělení lesa, o hospodářském tvaru lesa a o hospodářském způsobu.

§ 26

Inventarizace lesů

(1) Inventarizace lesů je průběžné zjišťování stavu lesů na území státu, které se provádí jako soubor údajů o stavu lesa z platných plánů a osnov.

(2) V případě mimořádných okolností a nepředvídaných škod na lesích může vláda stanovit nařízením jiný rozsah a způsob inventarizace lesů.

(3) Inventarizace lesů provádí právnická osoba pověřená ministerstvem. Její zaměstnanci jsou povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o kterých se při provádění inventarizace dověděli.

(4) Náklady inventarizace lesů hradí stát.

(5) Vlastník lesa je povinen strpět provádění potřebných úkonů spojených s inventarizací lesů a poskytovat nezbytné údaje orgánu státní správy lesů a právnické osobě pověřené podle odstavce 3.

Hlava V

Hospodaření v lesích

Oddíl první

§ 27

Uznané lesní porosty a uznané výběrové stromy

(1) K umělé obnově lesa a k zalesňování pozemků prohlášených za pozemky určené k plnění funkcí lesa (§ 3 odst. 4) se používá semen nebo sazenic lesních dřevin ze stejné nebo odpovídající přírodní lesní oblasti a z odpovídající nadmořské výšky. Semena nebo sazenice smrku ztepilého, borovice lesní, modřínu opadavého (dále jen "vybrané lesní dřeviny") musí pocházet výlučně z výběrových stromů nebo lesních porostů uznaných ke sběru semen nebo ze semenných sadů. Zařazení dalších lesních dřevin mezi vybrané lesní dřeviny stanoví ministerstvo právním předpisem.

(2) O uznání výběrových stromů a lesních porostů vhodných pro sběr semen, semenných sadů a matečnic, rozhoduje na základě odborného posudku orgán státní správy lesů na návrh vlastníka lesa, popřípadě vlastníka pozemku, na kterém je založen semenný sad nebo matečnice, nebo z vlastního podnětu. Uznávají se ty výběrové stromy, lesní porosty, sady nebo matečnice, které vyhovují z hlediska genetického, zdravotního a z hlediska vhodnosti stanoviště.

(3) V rozhodnutí o uznání lesních porostů ke sběru semen určí orgán státní správy lesů pro jednotlivé porosty ochrannou lhůtu, po kterou smí být v těchto porostech prováděna mýtní úmyslná těžba pouze s jeho souhlasem, popřípadě omezí její rozsah. Tento souhlas může orgán státní správy lesů vydat pouze pro těžbu za účelem sběru osiva, za účelem zkvalitnění porostu nebo uvolnění zmlazení; na vydání tohoto souhlasu se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

(4) Uznané výběrové stromy a lesní porosty pro sběr semen, semenné sady a matečnice vyhlašuje ministerstvo ve Věstníku ministerstva. Ministerstvo také stanoví právnickou osobu, kterou pověří vedením evidence výběrových stromů a lesních porostů uznaných pro sběr semen, semenných sadů, matečnic a ostatního rozmnožovacího materiálu a vypracováváním odborných posudků (odstavec 2).

(5) Dovoz semen a sazenic lesních dřevin ze zahraničí pro obnovu lesa a pro zalesňování pozemků prohlášených za pozemky určené k plnění funkcí lesa je možný jen se souhlasem ministerstva.

(6) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o genetické klasifikaci, o požadavcích na výběrové stromy a lesní porosty ke sběru semen, o ochranných lhůtách, o zakládání a uznávání semenných sadů a matečnic; dále stanoví oblasti původu, podrobnosti o přenosu semen a sazenic lesních dřevin, podrobnosti o obnově lesních porostů a o zalesňování pozemků prohlášených za pozemky určené k plnění funkcí lesa a náležitosti žádosti o uznání stromů nebo porostů.

§ 28

Nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin

(1) Právnické a fyzické osoby, které se zabývají sběrem semen lesních dřevin, jejich luštěním, skladováním, produkcí sazenic lesních dřevin nebo obchodem se semeny a sazenicemi lesních dřevin jako podnikatelskou činností, musí mít k této činnosti licenci orgánu státní správy lesů podle hlavy šesté tohoto zákona.

(2) Právnické a fyzické osoby uvedené v odstavci 1 jsou povinny vést evidenci o původu semen a sazenic lesních dřevin a při prodeji semen a sazenic vybraných lesních dřevin předat kupujícímu spolu se zbožím i údaje o jeho původu.

(3) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o evidenci při nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin.

§ 29

Obnova a výchova lesních porostů

(1) Vlastník lesa je povinen obnovovat lesní porosty stanovištně vhodnými dřevinami a vychovávat je včas a soustavně tak, aby se zlepšoval jejich stav, zvyšovala jejich odolnost a zlepšovalo plnění funkcí lesa. Přirozené obnovy nesmí použít v lesních porostech klasifikovaných jako geneticky nevhodné.

(2) Při mýtní těžbě úmyslné nesmí velikost holé seče překročit jeden hektar a její šířka dvojnásobek průměrné výšky těženého porostu. Šířka holé seče není omezena při domýcení porostních zbytků a porostů o výměře menší než jeden hektar. V odůvodněných případech může orgán státní správy lesů při schvalování plánu nebo při zpracovávání osnovy, anebo na žádost vlastníka lesa povolit výjimku ze stanovené velikosti nebo šířky holé seče. Na povolení této výjimky se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

(3) Je zakázáno snižovat úmyslnou těžbou zakmenění porostu pod sedm desetin plného zakmenění; to neplatí, jestliže se prosvětlení provádí ve prospěch následného porostu nebo za účelem zpevnění porostu.

(4) Při obnově lesa je zakázáno bez ohledu na vlastnickou hranici přiřazovat další holou seč k mladým porostům na celé ploše nezajištěným, pokud by celková výměra nezajištěných porostů překročila velikost a šířku stanovenou v odstavci 2. Nejmenší přípustná vzdálenost holé seče od holin a mladých porostů na celé ploše nezajištěných nesmí být menší než průměrná výška obnovovaného porostu.

(5) Holina na lesních pozemcích musí být zalesněna do 2 let a lesní porosty na ní zajištěny do 7 let od jejího vzniku; v odůvodněných případech může orgán státní správy lesů při schvalování plánu nebo při zpracování osnovy neboĺ na žádost vlastníka lesa povolit lhůty delší. Na povolení této delší lhůty se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

§ 30

Ochrana lesa

(1) Vlastník lesa je povinen provádět taková opatření, aby se předcházelo a zabránilo působení škodlivých činitelů na les, zejména:

a) zjišťovat výskyt a rozsah škodlivých činitelů a jimi působených poškození; při zvýšeném výskytu neprodleně informovat místně příslušný orgán státní správy lesů a provést nezbytná opatření,

b) preventivně bránit šíření, přemnožení a vývinu škodlivých organismů,

c) provádět preventivní opatření proti vzniku lesních požárů podle zvláštních předpisů. [Zákon ČNR č. 133/1985 Sb., o požární ochraně.]

(2) Při vzniku mimořádných okolností a nepředvídaných škod v lese (větrné a sněhové kalamity, přemnožení škůdců, nebezpečí vzniku požárů v období sucha apod.) je vlastník lesa povinen činit bezodkladná opatření k jejich odstranění a pro zmírnění jejich následků. Orgán státní správy lesů může vlastníku lesa nařídit tato opatření:

a) zastavení jiných těžeb než těžeb nahodilých a zpracování těžeb nahodilých ve stanoveném rozsahu a termínu,

b) provedení ochranného zásahu směřujícího k zastavení šíření nebo k vyhubení škodlivých organismů,

c) zničení napadených semen a sazenic,

d) průkazné označování a evidenci vytěženého dřeva,

e) omezení nakládání se dřevem, semeny nebo sazenicemi lesních dřevin.

(3) Opatření uvedená v odstavci 2 může orgán státní správy lesů uložit též vyhláškou. 14) Jde-li o opatření v zájmu jiného než vlastníka lesa, rozhodne orgán státní správy lesů i o tom, kdo ponese náklady s tím spojené.

(4) Vlastníci lesů, uživatelé honiteb 6) a orgány státní správy lesů jsou povinni dbát, aby lesní porosty nebyly poškozovány zvěří.

(5) Vlastník lesa je povinen zvyšovat odolnost lesa a jeho stabilitu, zejména vhodnou druhovou skladbou dřevin a jejich rozmístěním v porostu, výchovou v mladých porostech, zakládáním zpevňovacích pásů na okraji i uvnitř lesních porostů, používáním vhodných způsobů a postupů obnovy a řazením sečí.

(6) Vlastník lesa je povinen hospodařit v lese tak, aby jeho činností nebyly ohroženy lesy sousedních vlastníků.

(7) Je zakázáno oplocovat les z důvodů vlastnických nebo za účelem omezení obecného užívání lesa; to se netýká lesních školek, oplocení zřízeného k ochraně lesních porostů před zvěří a oplocení obor 6).

(8) Vlastník lesa je povinen chránit les před znečišťujícími látkami, unikajícími nebo vznikajícími při jeho hospodářské činnosti. V lese je povinen používat výhradně biologicky odbouratelné oleje k mazání řetězů motorových pil a biologicky odbouratelné hydraulické kapaliny. Při ochraně lesních porostů je povinen dát přednost účinným technologiím, šetřícím životní prostředí.

(9) Vyskytne-li se v okolí lesů nebo na skladech dříví některý ze škodlivých organismů v nadměrném množství, může orgán státní správy lesů uložit opatření k vyhubení těchto škodlivých organismů, nebo proti jejich rozšíření i právnickým a fyzickým osobám, které skladují dříví nebo užívají pozemky v okolí lesů.

(10) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa, včetně podmínek pro používání chemických a biologických látek v lesním hospodářství.

§ 31

Těžba dříví

(1) Vlastník lesa je povinen přednostně provádět nahodilou těžbu tak, aby nedocházelo k vývinu, šíření a přemnožení škodlivých organismů. Pokud by v důsledku nahodilé těžby vznikla souvislá holina o výměře větší než 0,2 ha, je vlastník lesa povinen oznámit provádění takové nahodilé těžby alespoň čtrnáct dnů předem orgánu státní správy lesů. Tato lhůta neplatí při provádění opatření podle § 30 odst. 1, písm. a) a odst. 2.

(2) Těžba nahodilá se započítává do celkové výše těžeb (§ 22, odst. 2 a § 23 odst. 3). Pokud by zpracováním těžby nahodilé byla překročena celková výše těžeb stanovená schváleným plánem nebo převzatou osnovou, musí vlastník lesa požádat orgán státní správy lesů o změnu plánu nebo osnovy.

(3) Těžbu v lesích, ve kterých vlastník lesa hospodaří bez schváleného plánu nebo bez převzaté osnovy, lze provést jen se souhlasem odborného lesního hospodáře. Má-li těžba překročit průměrně 2 m3 na jeden hektar lesa za rok, musí vlastník lesa předem písemně vyrozumět orgán státní správy lesů a doložit vyjádření odborného lesního hospodáře. Takovou těžbu může vlastník lesa provést, neobdrží-li ve lhůtě 30 dnů od odeslání vyrozumění nesouhlasné stanovisko orgánu státní správy lesů. Na vydání tohoto stanoviska se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

(4) Provádět těžbu mýtní úmyslnou v lesních porostech mladších než 80 let je zakázáno; v odůvodněných případech může orgán státní správy lesů při schvalování plánu nebo při zpracování osnovy nebo na žádost vlastníka lesa povolit výjimku z tohoto zákazu. Na povolení této výjimky se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

§ 32

Lesní doprava

(1) Přibližování, uskladnění a odvoz dříví (dále jen "lesní doprava") musí být prováděny tak, aby nedocházelo k nepřiměřenému poškozování lesa.

(2) Výstavba a údržba přibližovacích linek, lesní dopravní sítě a ostatních zařízení v lesích nesmí působit ohrožení stability lesních porostů, zvýšené nebezpečí eroze, nebo nepřiměřené poškození půdy a vodního režimu v daném území.

(3) Nelze-li účelu dosáhnout jinak, je vlastník lesa oprávněn v odůvodněných případech na nezbytnou dobu, v nezbytném rozsahu, ve vhodné době a za náhradu užívat cizí pozemky k lesní dopravě. Tím není dotčena jeho odpovědnost za způsobenou škodu podle zvláštních předpisů. [Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.]

(4) Dobu, rozsah a trvání užívání cizích pozemků k lesní dopravě je vlastník lesa povinen předem projednat s vlastníkem, popř. nájemcem dotčených pozemků. Nedojde-li k dohodě, rozhodne o podmínkách lesní dopravy po cizích pozemcích orgán státní správy lesů.

§ 33

Meliorace a hrazení bystřin v lesích

(1) Meliorace a hrazení bystřin v lesích jsou biologická a technická opatření, zaměřená na ochranu půdy a péči o vodohospodářské poměry. Provádění meliorací a hrazení bystřin v lesích je povinností vlastníka lesa, pokud orgán státní správy lesů, popřípadě orgán státní správy vodního hospodářství nerozhodne o tom, že jde o opatření ve veřejném zájmu. V takovém případě rozhodne i o tom, kdo tato opatření provede a kdo ponese náklady s tím spojené. Povinnosti vlastníka lesa a oprávnění orgánů státní správy podle zvláštních předpisů [§ 17 odst. 1 a § 36 odst. 1, písm. b) zákona č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon).] nejsou tímto ustanovením dotčena.

(2) Orgán státní správy lesů může vlastníku lesa uložit provedení potřebných opatření nebo je nechat provést na jeho náklad, pokud potřeba provedení takových opatření vznikla v důsledku činnosti vlastníka lesa; vlastník lesa je povinen provedení takových opatření strpět.

(3) Preventivní činnost k předcházení nebezpečí lavin, vzniku svahových sesuvů a strží, povodňových vln a odstraňování následků živelních pohrom hradí stát, popř. fyzické a právnické osoby, které mají z těchto opatření prospěch. Tato opatření se provádějí na základě rozhodnutí orgánu státní správy lesů a vlastník, popř. uživatel pozemku je povinen jejich provedení strpět.

(4) Vlastník, popř. nájemce pozemku je povinen strpět, aby se jeho pozemku užilo v nezbytné míře k přípravě, budování a údržbě zařízení meliorací a hrazení bystřin v lesích a podílet se na všech pracech podle míry prospěchu, který má z jejich provedení. Vlastník, popř. nájemce pozemku má nárok na náhradu majetkové újmy, vzniklé v důsledku omezeného výnosu nebo jiného užitku z dotčeného pozemku.

(5) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o melioracích a hrazení bystřin v lesích a o způsobu určení výše náhrady za opatření prováděná ve veřejném zájmu.

§ 34

Hospodaření v lesích ochranných a v lesích

zvláštního určení

(1) Ve prospěch účelového hospodaření v lesích ochranných a v lesích zvláštního určení lze přijmout opatření odchylná od některých ustanovení tohoto zákona, zejména pokud jde o velikost nebo přiřazování holých sečí. Tato opatření mohou být navržena v plánu nebo v osnově nebo je stanoví rozhodnutím orgán státní správy lesů na návrh vlastníka lesa nebo z vlastního podnětu.

(2) Vlastníci lesů ochranných (§ 6) jsou povinni hospodařit v nich tak, aby byly zajištěny především jejich ochranné funkce.

(3) Vlastníci lesů zvláštního určení (§ 7 odst. 1 a 2) jsou povinni strpět omezení při hospodaření v nich. Vlastníkům těchto lesů náleží částečná nebo úplná náhrada zvýšených nákladů, pokud jim z omezeného způsobu hospodaření v nich vzniknou; to neplatí v případech, kdy lesy zvláštního určení byly vyhlášeny na žádost vlastníků a v případech, kdy je úhrada zvýšených nákladů poskytována podle zvláštních předpisů.

(4) Vlastník lesa uvedeného v odstavcích 2 a 3 je povinen zajistit opatření uložená orgánem státní správy lesů ke splnění účelu sledovaného jejich vyhlášením. Za provedená opatření přísluší vlastníku lesa náhrada zvýšených nákladů.

(5) Orgán státní správy lesů rozhodne na návrh vlastníka lesa o tom, kdo a v jaké výši uhradí vlastníku lesa zvýšené náklady spojené s omezením hospodaření podle odstavců 3 a 4.

(6) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o poskytování náhrad zvýšených nákladů podle odstavců 3 a 4.

Oddíl druhý

Odborný lesní hospodář

§ 35

(1) Hospodaření v lesích je vlastník lesa povinen zajišťovat v součinnosti s odborným lesním hospodářem. Odborný lesní hospodář zabezpečuje vlastníku lesa odbornou úroveň hospodaření v lese podle tohoto zákona a právních předpisů vydaných k jeho provedení.

(2) Odborným lesním hospodářem může být fyzická osoba nebo právnická osoba, která má k této činnosti licenci udělenou orgánem státní správy lesů podle hlavy šesté tohoto zákona.

(3) Vlastník lesa má právo vybrat si odborného lesního hospodáře; jeho jméno je povinen oznámit orgánu státní správy lesů. Vlastník lesa, který hospodaří podle plánu (§ 22 odst. 3) je povinen uzavřít s odborným lesním hospodářem smlouvu o výkonu činnosti podle odstavce 1. Vlastník lesa o výměře větší než 500 hektarů je povinen zaměstnávat odborného lesního hospodáře v pracovním poměru, pokud neuzavře smlouvu o výkonu této činnosti s právnickou osobou. Pokud splňuje podmínku odborného lesnického vzdělání a odborné lesnické praxe (§ 38), může vlastník lesa v lesích ve svém vlastnictví vykonávat činnost odborného lesního hospodáře sám i bez udělení licence.

(4) Činnost odborného lesního hospodáře nemůže vykonávat zaměstnanec orgánu státní správy lesů v lesích v obvodu působnosti tohoto orgánu; to neplatí v případě obhospodařování vlastního majetku.

(5) Každou změnu v osobě odborného lesního hospodáře je vlastník lesa povinen oznámit do 30 dnů orgánu státní správy lesů.

(6) V lesích, pro které jsou zpracovány osnovy (§ 23 odst. 1), vykonává funkci odborného lesního hospodáře právnická osoba, která v určeném území vykonává právo hospodaření ve státních lesích, pokud orgán státní správy lesů nerozhodne o pověření jiné právnické nebo fyzické osoby; právo vlastníka lesa vybrat si odborného lesního hospodáře není tím dotčeno.

(7) Náklady na činnost odborného lesního hospodáře hradí vlastník lesa; náklady na činnost odborného lesního hospodáře vykonávanou právnickou nebo fyzickou osobou podle odstavce 6 hradí stát.

(8) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o náplni činnosti odborného lesního hospodáře a o způsobu výpočtu nákladů na jeho činnost.

Oddíl třetí

Lesní hospodářská evidence

§ 36

(1) Vlastník lesa je povinen zajistit vedení lesní hospodářské evidence o provedených hospodářských opatřeních v jednotlivých porostech. Souhrnné evidenční údaje je vlastník lesa povinen oznámit orgánu státní správy lesů každoročně vždy do konce ledna za předchozí kalendářní rok. Povinnost poskytovat údaje podle zvláštních předpisů [Zákon ČNR č. 278/1992 Sb., o státní statistice.] není tímto ustanovením dotčena.

(2) Údaje získané podle odstavce 1 postoupí orgán státní správy lesů právnické osobě pověřené ministerstvem k souhrnnému zpracování vždy do konce února každého roku.

(3) Vlastník lesa je povinen poskytovat orgánu státní správy lesů údaje potřebné k plnění úkolů státní správy lesů stanovených tímto zákonem.

(4) Ministerstvo stanoví právním předpisem podrobnosti o způsobu vedení, sběru a zpracování údajů lesní hospodářské evidence.

Hlava VI

Licence

§ 37

Obecné podmínky pro udělení licence

(1) Obecnými podmínkami pro udělení licence fyzické osobě jsou:

a) dosažení věku 18 let,

b) státní občanství České republiky,

c) způsobilost k právním úkonům,

d) bezúhonnost.

(2) Za bezúhonného se pro účely tohoto zákona nepovažuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen:

a) pro trestný čin, jehož skutková podstata souvisí s předmětem licence,

b) pro jiný trestný čin, spáchaný úmyslně, jestliže vzhledem k povaze licence a osobě žadatele o udělení licence je obava, že se dopustí stejného nebo podobného činu při provozování činnosti, která je předmětem licence.

(3) U právnické osoby musí obecné podmínky podle odstavce 1 splňovat její odpovědný zástupce. Odpovědným zástupcem je fyzická osoba, ustanovená právnickou osobou, která odpovídá za odbornou úroveň výkonu činností, které jsou předmětem licence.

§ 38

Zvláštní podmínky pro udělení licence

(1) Zvláštními podmínkami pro udělení licence jsou:

a) odborné lesnické vzdělání,

b) odborná lesnická praxe.

(2) Pro udělení licence podle § 24 odst. 1 se odborným lesnickým vzděláním rozumí vysokoškolské vzdělání lesnického směru a odborná praxe žadatele musí být alespoň 10 let.

(3) Pro udělení licence podle § 28 odst. 1 se odborným lesnickým vzděláním rozumí alespoň úplné středoškolské vzdělání lesnického směru a odborná praxe žadatele musí být alespoň 5 let. Pokud má být předmětem licence pouze sběr semen lesních dřevin, nemusí orgán státní správy lesů, který rozhoduje o udělení této licence na splnění těchto zvláštních podmínek trvat.

(4) Pro udělení licence podle § 35 odst. 2 se odborným lesnickým vzděláním rozumí vysokoškolské vzdělání lesnického směru nebo úplné středoškolské vzdělání lesnického směru a odborná praxe žadatele musí být alespoň 5 let, jde-li o absolventa vysoké školy a alespoň 10 let, jde-li o absolventa střední školy.

(5) U právnické osoby musí zvláštní podmínky splňovat její odpovědný zástupce.

§ 39

Překážky pro udělení licence

(1) Licence nemůže být udělena fyzické osobě, které byl uložen soudem nebo správním orgánem zákaz činnosti, týkající se provozování činnosti podle licence, dokud zákaz trvá.

(2) Licence nemůže být udělena fyzické osobě, zastávající funkci vedoucího pracovníka ve státním podniku, státní organizaci nebo akciové společnosti, zabývající se podnikáním v oboru, který je předmětem licence. Licence nemůže být udělena také zaměstnanci orgánu státní správy lesů, pokud to vylučují nebo omezují zákony, které upravují jejich pracovně právní vztahy.

§ 40

Rozhodnutí o licenci

(1) Pokud není k vydání rozhodnutí o licenci příslušné ministerstvo, je místně příslušným k vydání rozhodnutí o licenci ten orgán státní správy lesů, v jehož územním obvodu má fyzická osoba trvalý pobyt nebo právnická osoba sídlo.

(2) Zjistí-li orgán státní správy lesů, že žadatel o udělení licence splnuje předepsané podmínky, vydá mu licenci. V rozhodnutí o licenci vydané fyzické osobě se uvede:

a) jméno a příjmení, trvalý pobyt a rodné číslo,

b) obchodní jméno,

c) identifikační číslo, bylo-li přiděleno,

d) označení předmětu licence a její časový, popř. územní rozsah.

(3) V rozhodnutí o licenci vydané právnické osobě se uvede:

a) obchodní jméno, sídlo, právní forma a jméno a bydliště osoby nebo osob, které jsou jejím statutárním orgánem,

b) identifikační číslo,

c) osobní údaje odpovědného zástupce (§ 37 odst. 3),

d) označení předmětu licence a její časový, popř. územní rozsah.

(4) Orgán státní správy lesů může v rozhodutí o udělení licence stanovit další podmínky nebo omezení, vztahující se k předmětu činnosti podle licence.

(5) Pokud není v rozhodnutí o licenci stanoveno jinak, platí na celém území České republiky. Licence je nepřenosná.

(6) Ministerstvo stanoví právním předpisem náležitosti žádosti o udělení licence a další podrobnosti o udělování licencí.

§ 41

Odnětí a zánik licence

(1) Orgán státní správy lesů, který licenci udělil, ji odejme, jestliže:

a) držitel licence nebo odpovědný zástupce právnické osoby již nesplňuje podmínky uvedené v § 37 a 38

b) nastanou překážky podle § 39,

c) o to držitel licence požádá,

d) držitel licence závažným způsobem poruší podmínky stanovené rozhodnutím o udělení licence nebo tímto zákonem.

(2) Udělená licence zanikne:

a) smrtí držitele licence, jde-li o fyzickou osobu,

b) zánikem právnické osoby.

Hlava VII

Podpora hospodaření v lesích

§ 42

(1) Stát může podporovat hospodaření v lesích poskytováním služeb nebo finančních příspěvků. Finanční příspěvky mohou být poskytnuty zejména na:

a) ekologické a k přírodě šetrné technologie při hospodaření v lese,

b) výchovu porostů do čtyřiceti let věku porostu,

c) zvyšování podílu stabilizačních a melioračních dřevin,

d) opatření k obnově lesů poškozených imisemi,

e) opatření k zalesnění v horských polohách,

f) ochranu lesa,

g) opatření k zajištění mimoprodukčních funkcí lesa.

(2) O poskytnutí služeb nebo finančního příspěvku rozhoduje ministerstvo. Na toto rozhodování se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.

(3) Na poskytnutí služeb nebo finančního příspěvku není právní nárok. Získá-li vlastník lesa finanční příspěvek na základě uvedení nesprávných údajů nebo použije-li ho na jiný účel než na který byl finanční příspěvek poskytnut, je povinen celý finanční příspěvek vrátit.

(4) Finanční přípěvek může být poskytnut také ze Státního fondu životního prostředí 13) za předpokladu, že již nebyl poskytnut podle tohoto zákona.

(5) Ministerstvo v dohodě s Ministerstvem financí může stanovit právním předpisem podrobnosti o rozsahu služeb a o poskytování finančního příspěvku, o způsobu kontroly jeho využití a o vracení neoprávněně čerpaných prostředků.

Hlava VIII

Státní správa lesů

Oddíl první

Orgány státní správy lesů

§ 43

(1) Státní správu lesů vykonávají:

a) okresní úřady

b) ministerstvo zemědělství.

(2) Státní správu lesů ve vojenských lesích, které jsou v působnosti Ministerstva obrany vykonává v rozsahu působnosti okresního úřadu vojenský lesní úřad. Vedoucího vojenského lesního úřadu jmenuje a odvolává ministr zemědělství na návrh ministra obrany.

(3) V lesích národních parků vykonávají státní správu lesů orgány stanovené zvláštním předpisem. [Zákon ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů]

(4) Magistrát hlavního města Prahy vykonává ve státní správě lesů působnost okresního úřadu.

(5) Na orgánech státní správy lesů, uvedených v odstavci 1, písm. a) musí mít alespoň jeden zaměstnanec odborné lesnické vzdělání a odbornou lesnickou praxi podle § 38 odst. 4.

§ 44

Okresní úřady

(1) Okresní úřady rozhodují

a) o pochybnostech, zda jde o pozemky určené k plnění funkcí lesa (§ 3 odst. 4),

b) o prohlášení pozemku za pozemek určený k plnění funkcí lesa (§ 3 odst. 5),

c) o odnětí lesních pozemků plnění funkcí lesa nebo o omezení jejich využívání pro plnění funkcí lesa a o výši odvodů za odnětí (§ 15 odst. 1),

d) o dočasném omezení nebo vyloučení vstupu do lesa (§ 17 odst. 2),

e) o vydání souhlasu ke konání organizovaných sportovních akcí v lese (§ 18 odst. 5),

f) o uložení opatření k zajištění bezpečnosti osob a majetku před škodami, které by mohly být způsobeny padáním kamenů, sesouváním půdy, pádem stromů a lavinami z lesních pozemků a o tom, kdo ponese náklady s tím spojené (§ 20 odst. 1 a 2),

g) o uznání výběrových stromů a lesních porostů (§ 27 odst. 2),

h) o povolení výjimky ze stanovené velikosti nebo šířky holé seče (§ 29 odst. 2),

i) o uložení opatření v případech mimořádných okolností, pokud nepřesahují obvod jejich územní působnosti (§ 30 odst. 2),

j) o výjimkách ze zákazu provádět mýtní těžbu v lesních porostech mladších než 80 let (§ 31 odst. 4),

k) o podmínkách lesní dopravy po cizích pozemcích (§ 32 odst. 4)

1) o uložení nebo provedení opatření meliorací a hrazení bystřin v lesích (§ 33 odst. 1 a 2),

m) o uložení opatření odchylných od ustanovení tohoto zákona v zájmu účelového hospodaření v lesích ochranných a v lesích zvláštního určení (§ 34 odst. 1),

n) o výši náhrady a subjektu povinném k poskytnutí této náhrady vlastníkovi lesa z důvodu omezení při hospodaření v lesích ochranných nebo v lesích zvláštního určení (§ 34 odst. 5),

o) o udělení nebo odejmutí licence pro výkon funkce odborného lesního hospodáře (§ 35 odst. 2),

p) o pověření právnické nebo fyzické osoby výkonem funkce odborného lesního hospodáře (§ 35 odst. 6),

r) o ukládání pokut (hlava devátá); tyto pokuty vybírají a vymáhají,

s) o uložení opatření k odstranění zjištěných nedostatků, opatření ke zlepšení stavu lesů a plnění jejich funkcí, o zastavení či omezení výroby či jiné činnosti v lese v případech hrozících škod (§ 46 odst. 1).

(2) Okresní úřady

a) vedou evidenci nájmů a výpůjček pozemků určených k plnění funkcí lesa v obvodu své územní působnosti,

b) vydávají souhlas k návrhům územně plánovací dokumentace, jimiž mají být dotčeny lesní pozemky, pokud není příslušný ústřední orgán státní správy lesů (§ 12 odst.2),

c) udělují souhlas k vydání územního rozhodnutí, jímž mají být dotčeny pozemky určené k plnění funkcí lesa, pokud není příslušný ústřední orgán státní správy lesů a souhlas k vydání rozhodnutí o umístění stavby nebo využití území do 50 metrů od okraje lesa (§ 12 odst. 2),

d) povolují výjimky ze zákazu některých činností v lese (§ 18 odst. 4),

e) zajišťují zpracování osnovy (§ 23 odst. 1),

f) schvalují plány zpracované pro lesy o výměře do 1 000 hektarů a povolují jejich změny (§ 25 odst. 1 a 4); ve vojenských lesích schvaluje plány vojenský lesní úřad (§ 43 odst. 2) po projednání s ústředním orgánem státní správy lesů,

g) určují zpracovatele plánu, pokud tak neučiní vlastník lesa (§ 25 odst. 7),

h) povolují těžbu uznaných stromů nebo porostů (§ 27 odst. 3),

i) povolují výjimky ze zákonných lhůt pro zalesnění a zajištění kultur (§ 29 odst. 5),

j) soustřeďují údaje lesní hospodářské evidence o lesích v obvodu své územní působnosti a postupují je pověřené právnické osobě (§ 36 odst. 1 a 2),

k) vykonávají dozor nad dodržováním tohoto zákona, předpisů vydaných k jeho provedení a rozhodnutí, vydaných na jejich základě (§ 46 odst. 1).

(3) Okresní úřady vykonávají státní správu a povinnosti určené orgánům státní správy lesů podle tohoto zákona a předpisů vydaných na jeho základě ve všech dalších případech, není-li zákonem určen jiný orgán státní správy lesů.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP