(10.10 hodin)
(pokračuje Filip)

Tisk 173 neříká nic o tom, že by nás autoritativní mezinárodní orgán, kterým je podle Charty OSN Rada bezpečnosti, požádal o vstup do vojenské akce. V samotném tisku je zřejmé, že jde o žádost vlády jednoho státu, člena OSN, vlády USA, a tato žádost je ze 4. ledna 2003. Taková žádost tedy postrádá oporu v článku 1 resp. zejména v článku 2 odst. 4 Charty OSN.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, kterou je argumentováno, číslo 1441, je podložena pouze článkem 33 odst. 1 a článkem 34. Jde tedy o to, že Charta OSN zde umožňuje řešit současný spor mezi jednotlivými státy, to znamená Irákem a dejme tomu USA, případně těmi, kteří rozhodli o této rezoluci, takzvaným šetřením. Šetření je tedy určitý postup, který Charta OSN předpokládá, a v žádném případě za šetřením podle článku 33 neexistuje možnost vstoupit okamžitě do ozbrojené akce, protože pokračování sporu, pokud by se vyhrotil, a šetření do 27. ledna, jak je uvedeno jak v tomto článku jak v rezoluci, tak i v jiných dokumentech, nemůže pokračovat vojenskou akcí, protože po šetření existuje postup podle článku 36, resp. 39, a teprve potom, po vyčerpání těchto možností, článku 41, resp. 42, protože článek 41 vylučuje použití ozbrojené síly a článek 42 mluví o demonstraci silou. Tato demonstrace silou, která je předváděna vojsky USA a Velké Británie, je podle mého soudu v jasném rozporu s článkem 2 Charty OSN.

Proto, abychom vůbec legitimně projednávali tento tisk, navrhuji ještě jednou, jak jsem to teď zdůvodnil, odročení projednávání tohoto bodu na 21. leden letošního roku. Jednak tím dodržíme jednací řád Poslanecké sněmovny, nebudeme jednat v rozporu s tímto zákonem, a také nevidím žádný důvod, aby tato záležitost byla projednána ještě do 20. ledna, případně žádám ministra obrany České republiky nebo premiéra vlády České republiky, aby mi zdůvodnili, proč žádost ze 4. ledna má být projednána právě do 20. ledna, co se 21. ledna má udát, že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky má jednat v rozporu se svým vlastním jednacím řádem.

Děkuji vám. (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji vám, pane místopředsedo. Konstatuji, že pan místopředseda Filip postupuje přesně v duchu jednacího řádu, který stanoví, že pokud není dodržena ona lhůta 5 dní vyrozumění o svolání schůze, může poslanec navrhnout odročení této schůze a odročení jednání. O takovém návrhu, který pan místopředseda Filip podal, rozhodne sněmovna hlasováním bez rozpravy. Takže budeme hlasovat o návrhu pana místopředsedy Filipa na odročení tohoto jednání do 21. ledna.

 

Zahajuji hlasování a ptám se vás, kdo je pro odročení tohoto jednání v duchu návrhu pana místopředsedy Filipa. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti odročení?

Hlasování pořadové číslo 2. Přítomno bylo 182 poslanců, pro hlasovalo 41, proti 96. Návrh na odročení schůze sněmovny přijat nebyl.

 

Ptám se, jestli nejsou nějaké další pozměňovací nebo doplňující návrhy k pořadu schůze. Konstatuji, že žádné návrhy podány nebyly a my můžeme hlasovat o návrhu pořadu 9.schůze Poslanecké sněmovny, tak jak jsme ho obdrželi.

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, abychom postupovali podle návrhu pořadu, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 3 z přítomných 186 poslanců pro hlasovalo 135, proti 38. Konstatuji, že pořad schůze byl schválen.

 

Na pořadu schůze máme jediný bod, kterým je

 

Vládní návrh opatření souvisejících se situací týkající se Irácké republiky
/sněmovní tisk 173/

 

Z pověření vlády předložený návrh by měl uvést premiér, ministr zahraničních věcí a ministr obrany. Já je prosím, aby se postupně ujímali slova, pravděpodobně v tom pořadí, jak jsem uvedl.

Prosím pana premiéra, jestli by uvedení tohoto materiálu zahájil.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP