(9.50 hodin)

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Proti původně žádné přihlášce mám zde teď ještě čtyři další. Nejprve pan kolega Černý, který má přednost, protože si podal písemnou přihlášku, poté pan kolega Martínek, Doktor a Mencl.

 

Poslanec Karel Černý: Vážený pane předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové, v roce 1999 jsem byl spolupředkladatel návrhu zákona o změně hranice Brněnského a Jihlavského kraje. Návrh jsem podával s přesvědčením, že naše země má mít menší počet krajů a že Žďársko a Třebíčsko patří přirozeně k jižní Moravě. Musím se přiznat, že jsem pochyboval o funkčnosti malých krajů, jako je např. i kraj Vysočina. Svoje aktivity, které směřovaly k tomu, aby Žďársko a Třebíčsko patřily pod Jihomoravský kraj, jsem však ukončil v době, kdy byla naplněna zastupitelstva nově vzniklých krajů. Domnívám se, že když už vzniklo 14 nových krajů, je třeba, aby ukázaly svoji funkčnost a aby o tak závažných krajských záležitostech, jako jsou změny hranic krajů, rozhodovaly kraje samy mezi sebou.

Z těchto důvodů navrhuji, aby Poslanecká sněmovna schválila přesun pouze těch obcí, na kterých se shodují oba dotčené kraje. Proto navrhnu v podrobné rozpravě z vládního návrhu vypustit všechny obce, na kterých není shoda obou krajů, v tomto případě krajů Jihomoravského a Vysočiny.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Slovo má pan kolega Martínek.

 

Poslanec Radko Martínek: Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, kolegové a kolegyně, jenom pár slov k tomuto zákonu.

Myslím si, že tento zákon je velmi důležitý pro to, aby se ukončily dohady o tom, jakým způsobem byly určovány krajské hranice. Tak jak tady již přede mnou sdělil ministr vnitra, celý problém byl odvozen od toho, že v době, kdy reálně vznikaly kraje, existovaly reálně okresní úřady a nebylo možné v té době vyhovět požadavkům některých obcí. Abychom nekopírovali situaci, která byla v roce 1960, kdy byly odkrojovány tehdejší hranice krajů, myslím si, že z tohoto pohledu je tento zákon především velmi důležitý, protože po celé řadě jednání a několika letech vyjednávání a různých dotazů přistupujeme v tomto okamžiku k tomu, kdy ty obce, které vytrvaly a které chtějí dále změnit svoji krajskou příslušnost, by měly být přesunuty do kraje, ve kterém chtějí jejich občané žít a pracovat. Myslím si, že i skutečnost, že došlo k tak markantnímu snížení počtu obcí, svědčí o tom, že stávající kraje se stabilizovaly, a to i ty kraje, o kterých byly určité pochybnosti.

Mám-li se nyní zaměřit na to, co je vlastním obsahem zákona, tak musím říci, že přesuny obcí mezi krajem Severomoravským a Olomouckým jsou naprosto bez problémů, nejsou tam žádné problémy. Pokud se týká přesunu mezi krajem Vysočina a Jihomoravským krajem, tam po jednání našeho výboru bych si dovolil tvrdit, že kromě pěti obcí všechny, které se přesouvají, jsou naprosto nezpochybnitelné.

Výbor mně uložil, abych ještě před projednáváním ve druhém čtení znovu oslovil starosty pěti dotčených obcí. O některých z nich mluvil pan kolega Schling. Jedná se především o matriční úřad ve Velké Bíteši, kde jsou čtyři z těchto pěti obcí. To jsem učinil, nicméně stanoviska těchto obcí jsou konstantní, to znamená, chtějí přejít do Jihomoravského kraje. Přestože jsem je při jednání znovu upozorňoval, že jim to přivodí určité problémy; nicméně sdělily, že znovu se tím zabývaly a trvají na svém stanovisku, a tuto skutečnost si vám dovoluji sdělit s tím, že jsem oslovil z pěti obcí tři, starosty dvou se mi nepodařilo sehnat.

Já bych se chtěl v obecné rozpravě ještě zabývat jedním problémem, který je v tomto návrhu zákona obsažen, a to je problém, který se objevil v průběhu projednávání ve výboru a týká se změny nebo přechodu určitých katastrů ze Středočeského kraje do kraje pražského nebo města Prahy. My jsme pověřili, resp. obrátili jsme se na ministra vnitra s tím, aby tuto záležitost pokud možno vyřešil tak, aby se tyto záležitosti do budoucna nemusely řešit zákonem, a já bych si dovolil ocitovat z dopisu, který jsem od ministra vnitra dostal a který tuto záležitost řeší.

Dne 20. dubna 2004 se v záležitosti uskutečnila v odboru reformy územní veřejné správy schůzka, které se zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra, Magistrátu hlavního města Prahy, Středočeského kraje, Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a zástupci Sdružení občanů Výstavba Loucká. Účastníci schůzky se shodli na tom, že existují tři varianty řešení: a) novela zákona o hlavním městě Praze a následující uzavření meziobecní dohody; b) uzavření meziobecní dohody na základě analogie s § 26 zákona o obcích ve změně zákona o hlavním městě Praze; c) doplnění zákona o změně hranic krajů výčtem jednotlivých parcel - která byla považována za rizikovou variantu.

Na základě jednání byla upřednostněna varianta a). Právní rozbor celé problematiky mám k dispozici, pokud by se tím chtěl někdo zabývat, a tímto zároveň sděluji, že se hlásím do podrobné rozpravy, kde přednesu pozměňovací návrh, který by vyhověl variantě a) a který by umožnil změnu a vyřešení tohoto problému. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane kolego. Nyní má slovo pan poslanec Doktor, připraví se pan poslanec Mencl a Bratský.

 

Poslanec Michal Doktor: Pane místopředsedo, děkuji za udělené slovo. Původně jsem vůbec nechtěl vystupovat k námi projednávané věci, neb doufám, že vytrvám v pokoře před věcmi, ke kterým, když jim nerozumím, tak k nim vystupovat nemám. Protože změna hranic krajů, přechod obcí z jednoho kraje do druhého je velmi komplikovaná věc, ať už v samotné správní věci, ale i velmi komplikovaná věc politická a velmi citlivá, tak si myslím, že každý z nás by měl velmi vážit ve chvíli, kdy chce vystupovat, chce prezentovat své osobní zájmy a chce tady rozehrávat své vlastní politické ambice. Protože však vystoupil pan kolega Schling, který rozumí úplně všemu, nemohl jsem a musím reagovat na tu část jeho vystoupení, která se týkala názoru obce Slavonice a názoru obce Dačice na to, že kdyby nebyly krajské volby a někteří z jeho zástupců, v současné době zvolených zástupců, členů zastupitelstev nenasazovali své politické ambice a netrpěli újmou či rizikem toho, že v případě, že by se chtěli přihlásit k té vizi, kterou on zde představil, by neuspěli při krajských nominacích, pak bych chtěl i pana poslance Schlinga uklidnit, že pan místostarosta za ODS v obci Dačice, pan místostarosta Habr, je třetím nominovaným na krajské kandidátce, a ona poplašná zpráva a zlovůle, kterou jste zde předvedl a představil, pozbývá logiky a pozbývá jakékoliv úcty této sněmovny.

Vážený pane poslanče Schlingu, chtěl bych vám prostřednictvím pana předsedajícího vzkázat, že celé vaše vystoupení týkající se ambicí obce Slavonice a Dačice je pouze váš osobní politický kapitál, není to ani kompaktní, ucelená snaha sociální demokracie rozvracet Jihočeský kraj, resp. okres Jindřichův Hradec. Je to celé vaše hloupé divadlo založené na nenaplněných politických očekáváních. Vaše tiskové konference svolávané na toto téma, vaše osobní návštěvy obcí Dačice a Slavonice skončily vždy velkým neúspěchem. Protože vás zřetelně obviňuji ze lži a z chladnokrevné kalkulace, jsem připraven se vám omluvit, pokud mi dokážete, že je to jinak. Protože vím, že mám pravdu, jsem zproštěn toho, bát se, že bych tak někdy musel učinit.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Faktická poznámka pan kolega Mládek, poté pan poslanec Mencl, Bratský a Hašek. Ještě předtím faktická poznámka kolega Schling.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP