(15.10 hodin)

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: O prodloužení lhůty o 40 dní budeme hlasovat až později. Já svolám poslance, aby se zúčastnili hlasování, pokud mají zájem.

V rozpravě byl nejprve vznesen návrh na zamítnutí. Doufám, že všichni, kdo měli zájem se zúčastnit hlasování, už jsou zde, takže můžeme hlasovat o návrhu, který zazněl v rozpravě čtyřikrát, to je o návrhu na zamítnutí tohoto návrhu. O tom budeme nyní hlasovat.

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro zamítnutí tohoto návrhu, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 212 z přítomných 162 pro hlasovalo 66, proti 76. Návrh na zamítnutí nebyl přijat.

 

Můžeme se nyní zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání a pak návrhem na prodloužení lhůty k projednání o 40 dní. Nejdříve budeme hlasovat o přikázání výborům k projednání. Byl tu návrh přikázat návrh výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Nejdříve se ptám, jestli má někdo návrh na jiný výbor, který by ještě měl projednat tento návrh. Nemá. Budeme hlasovat.

 

Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s tím, aby návrh byl přikázat k projednání výboru pro veřejnou správu, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 213 z přítomných 163 pro hlasovalo 139, proti 3. Tento návrh byl přijat.

 

Dále tu byl návrh prodloužit lhůtu k projednání o 40 dní. Zahajuji hlasování. Kdo je pro prodloužení lhůty k projednání o 40 dní, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 214 z přítomných 163 poslanců pro hlasovalo 143, proti 3. Návrh na prodloužení lhůty byl také přijat.

 

Končím projednávání tohoto bodu. Děkuji zpravodajům.

 

Dalším bodem našeho programu je

 

23.
Návrh poslanců Vlastimila Ostrého a dalších
na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 140/1961 Sb.,
trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 720/ - prvé čtení

 

Stanovisko vlády máme jako sněmovní tisk 720/1. Prosím pana poslance Vlastimila Ostrého, aby předložený návrh uvedl. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Vlastimil Ostrý: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, sportovní zápasy, v poslední době především fotbalová utkání, jsou nepřehlédnutelným rizikem nejen pro účastníky na stadionech, v halách, ale i v ulicích měst a obcí, kde se konají. Vzpomeňme na incidenty, které se odehrály koncem loňského ligového ročníku, a ani letošní sezóna není bohužel výjimkou. Nastala doba, kdy je potřeba přijmout přísná pravidla, která budou co nejvíce eliminovat projevy násilí, vulgarit a rasismu v hledištích i mimo ně.

Spolu s kolegy poslanci, ve spolupráci s Českomoravským fotbalovým svazem a Ministerstvem vnitra vznikl materiál, jehož cílem bylo tyto projevy výrazně snížit. Jedná se o změnu v trestním zákoníku, konkrétně v § 222 výtržnictví, která bude, a to chci zdůraznit, působit jako preventivní opatření. Navrhovaná úprava přidává odstavec, který v § 202 jasně upravuje a definuje výtržnictví při sportovních utkáních.

Tento trestný čin spáchá ten, kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti tím, že naruší přípravu nebo průběh pořadatelsky organizovaného sportovního utkání, zejména tím, že poruší zákaz vstupu na hrací plochu, poničí hrací plochu, napadne jiného nebo poškodí zařízení sportoviště. Osoba, která se tohoto deliktu dopustí, může být potrestána odnětím svobody až na dva roky nebo peněžitým trestem, obecně prospěšnými pracemi nebo zákazem návštěv sportovních utkání. V případě organizované skupiny nebo opakovaně může být výtržník odsouzen až na tři roky.

Je jisté, že represe nevyřeší veškeré problémy, avšak na "fanoušky", které utkání nezajímá a kteří na sportovní zápasy chodí tropit výtržnosti, ničit majetek a napadat ostatní občany, na "fanoušky", kvůli kterým je nemožné jít na stadion s dětmi, na takové "fanoušky" nic jiného než tato represivní opatření neplatí.

Ještě jednou bych chtěl upozornit, že hlavním smyslem tohoto návrhu je především prevence. Cílem navrhované úpravy je, aby se kopaná a sport obecně staly opět podívanou pro všechny, aby se rodiče nemuseli bát vzít své děti na stadion a nedělní odpoledne mohlo být svátkem, kdy jde celá rodina za sportem.

Jen pro informaci zde uvádím několik případů, které se odehrály za poslední roky v souvislosti se sportovními utkáními.

V říjnu 2004 při utkání Slavie Praha v Jihlavě proběhla bitka mezi fanoušky. Jeden z účastníků skončil v bezvědomí v nemocnici.

V květnu 2004 fanoušci Baníku Ostrava zaútočili v Opavě na další návštěvníky utkání a policisty. Mladík, kterého ostravští "hooligans" napadli před kostelem, skončil v nemocnici, zraněno bylo také osm policistů.

V březnu 2004 skupina fanoušků Slavie při návratu z Jablonce zdemolovala benzinovou pumpu na Mladoboleslavsku a napadla její obsluhu.

V květnu 2003 pražské derby Bohemians - Sparta muselo být předčasně ukončeno, když opilý fanoušek Bohemians vnikl na hřiště a inzultoval rozhodčího.

V srpnu 1999 si ostravští fanoušci počkali v Polance nad Odrou na vlak s příznivci Olomouce a zaútočili na něj kameny. Jedna z cestujících utrpěla velmi vážné zranění s trvalými následky.

V říjnu 1994 asi 200 fanoušků BOBY Brno při cestě z prohraného zápasu v Benešově napadlo spolucestující. Vojáka z povolání, který se jim postavil na odpor, vyhodili z jedoucího vlaku, kde jej zachytila protijedoucí vlaková souprava, a on na místě zemřel.

V červnu 1985 fanoušci Sparty Praha zcela zdemolovali vlak, kterým cestovali na zápas do Banské Bystrice, napadli průvodčí a několik cestujících. Tato událost sloužila jako podklad pro film "Proč?".

Tyto činy není možné neustále přehlížet a tolerovat. Nikdo z nás přece nechce, aby se i v České republice odehrála podobná tragédie jako před patnácti roky v Anglii. Ano, po incidentu, při kterém zahynulo přes 90 osob, byla zavedena taková bezpečnostní opatření, že anglické stadiony dnes patří k nejbezpečnějším v Evropě. Tato zkušenost však již nastala a jsem si jist, že v České republice není třeba čekat na první mrtvé, ale musíme přijmout taková opatření již dnes.

Navrhovaná právní úprava, dámy a pánové, je v souladu s ústavním pořádkem České republiky a mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána. Vzhledem k obsahu zákona nelze hovořit o dopadu na státní rozpočet, resp. ostatní veřejné rozpočty, například rozpočty obcí a krajů, ani na životní prostředí.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, žádám vás o podporu tohoto návrhu a jeho propuštění do druhého čtení. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: To byl pan poslanec Ostrý. Prosím, aby se slova nyní ujal zpravodaj pro první čtení pan poslanec Pospíšil.

 

Poslanec Jiří Pospíšil: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, připadla mi role zpravodaje předloženého sněmovního tisku, proto si dovolím předložený návrh stručně okomentovat.

Úvodem chci říci, že předložený návrh stejně jako jiné poslanecké dílčí novely je veden bohulibým úmyslem. Je veden úmyslem postihnout jistý typ násilí, které se v posledním období stává stále častěji se opakujícím fenoménem.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP