(18.00 hodin)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Myslím, že nám je to jasné, ale aby to bylo ve stenozáznamu. Ty varianty se liší jenom v počtech poslanců pro hnutí ANO. Pochopil bych jak komunisty, tak SPD, kdyby námi navrhovaná varianta byla na jejich úkor. Takže ve variantě většinové, kterou jsme navrhovali my, neúspěšně šest stran podle výsledků hlasování, můžu říct, měli komunisté jednoho, a ti byli proti, SPD taky jednoho, ti byli taky proti, a v té poměrné kupodivu komunisté mají taky jednoho a SPD proti.

Já jsem nepoužil slova hlasovací mašinerie, to bych si nedovolil. Použil jsem slova hlasovací koalice. Je to tak. Bojujete ve prospěch hnutí ANO. Proč ne? Je potřeba říci, že pro vás, pro tyto dva kluby, obě dvě varianty, co se týče počtu zastoupení v těch komisích, jsou naprosto totožné.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní tedy pan místopředseda klubu KSČM Leo Luzar, protože pan Kováčik je řádně omluven, poté pan předseda klubu Radim Fiala. Máte slovo, pane místopředsedo.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji. Ještě jednou, snad na závěr, vyjasním, že když někdo běží na deset kilometrů a hlásí "běžím na deset kilometrů", nemůže najednou říct "já budu běžet jenom na čtyři". Čili jednou jste začali fungovat jako blok v hlasování, tak to prosím dodržujte. A jestliže my z toho máme mít prospěch, nebo nemáme mít prospěch, je samozřejmě naše věc. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan předseda klubu SPD Radim Fiala, poté pan předseda klubu KDU-ČSL. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji. Také se k tomu chci vyjádřit. My jsme prostě řekli, že respektujeme poměrné zastoupení na základě výsledků voleb. Řekli jsme to na začátku. Říkáme to každý den novinářům a také se podle toho chováme. To je všechno.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Na jednu stranu by se mohlo říct, že vlastně je úplně jedno, jestli je to většinové, nebo poměrné zastoupení. To, co se v konečném důsledku ukazuje - a mluvím především k vám, vážené poslankyně a vážení poslanci hnutí ANO - je, že jste tady utvořili blok společně s komunisty a společně s SPD, a každým hlasováním, které tady vidíte, a dívejte se na tu tabuli, se to ukazuje. Můžeme se bavit. Můžete to vymlouvat, jak chcete. Rozhodující je, pro co zvednete ruku. A je důležité říct, že ano, přestože jste to veřejně nepřiznali, tak hnutí ANO tvoří koalici s SPD a s komunisty, koordinuje hlasování a prosazuje zájmy této nepsané koalice. To je potřeba takhle říct. Já to respektuji. To, co je rozhodující, ať se vám to líbí, nebo ne, ne to, co říkáte, ale jak hlasujete. Tak to prostě je.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě pan místopředseda Tomio Okamura. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, chtěl bych tady jenom doplnit předpředřečníka, našeho poslance a předsedu poslaneckého klubu Radima Fialu. My jsme vyzvali po volbách, že se rádi budeme bavit s každou politickou stranou o prosazování našeho volebního programu.

Tady pan Bartošek z KDU-ČSL, resp. možná kolegové řekli, že si s námi ani nechtějí sednout ke stolu. Odmítli si sednout s námi ke stolu. To znamená, s vámi se tím pádem nedalo na ničem domluvit. Vy se odmítáte s námi bavit. Tak samozřejmě my jsme rádi, že na prosazování našeho politického programu, pro který nás volilo 540 tisíc občanů České republiky, že jsou nějaké strany, které se s námi baví a pomůžou nám, mluvím za SPD, vytvořit takové podmínky, abychom náš program mohli co nejlépe prosazovat. O nic jiného nejde.

Já vám říkám, že jestli se s námi budete chtít bavit a sednout si ke stolu, pojďme se bavit. My se budeme rádi bavit s každým. Ale vy jste to odmítli. A ještě nás častujete velice pejorativními, řekl bych, nějakými přízvisky. A prostě takhle si dělejte, co chcete. Já vám do vaší politiky nemluvím. Ale znova říkám, rádi si sedneme s každým, kdo má zájem se bavit o prosazování našeho politického programu, o tom, kde můžeme dělat nějaké programové průsečíky, kde můžeme udělat programové kompromisy. Protože nás je tady skutečně jenom 22. Potvrzuji slova, co tady padala snad od někoho. Třeba nás za SPD je 22, měli jsme něco přes 10 %. My víme, že se musíme bavit s ostatními demokraticky zvolenými stranami, jak rozdali voliči politické karty ve volbách. Vy to neuznáváte. Vy si myslíte, že některá strana je více legitimní, některá méně legitimní. My tyto názory odmítáme. My si myslíme, že jsou legitimní všechny strany v této Poslanecké sněmovně, i ta vaše, protože to tak rozhodli prostě občané ve volbách. A před Ústavou jsou si všichni občané rovni v právech i povinnostech. My to ctíme. Vy možná na to máte jiný názor, ale já nebudu mluvit za vás, nebudu váš mluvčí.

Také tady souhlasím s panem předsedou Stanjurou prostřednictvím pana předsedajícího, že já mám také celou řadu samozvaných mluvčích z řad různých médií a podobně. Dělají to neplaceně. Takže ono těžko na to mají vliv. Každé ráno se dovídám, co Okamura řekl. Samozřejmě že jsem to neřekl. A další komentátoři to dovysvětlují na ČT24, aniž by se kdykoli mě samotného zeptali na můj názor. Trošku tristní je, že ani já neznám ani jména těch svých samozvaných mluvčích. V podstatě to na mě vždycky vyskočí z monitoringu.

Ale chci říct jenom jednu věc, a znova zopakuji, kdo se bude chtít s námi bavit o našem programu, jestli vy se chcete bavit o vašem programu s námi o podpoře, rádi si na to taky sedneme. Velice rádi si na to sedneme. A to bych chtěl prostě zopakovat. Takže tady není nějaká hlasovací koalice. My se rádi budeme bavit s každým, kdo se bude chtít bavit s námi také vzájemně o politických programech. Myslím, že je to rozumné, protože občané chtějí, abychom začali co nejvíce pracovat. Proto jsme od začátku odmítali obstrukce, odmítali jsme blokování schůze Sněmovny. Už se těšíme na projednávání státního rozpočtu, abychom třeba mohli přidat potřebným občanům v České republice. My to za SPD v programu máme. My jsme neměli v programu obstrukce a zdržování práce Sněmovny. A plníme program. A to je vše.

Takže děkuji a těším se na spolupráci se všemi ostatními politickými stranami, pakliže o to vy sami budete mít zájem. Děkuji. (Potlesk několika poslanců.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Připomínám, že jsme mimo bod programu, ale s přednostním právem jsou přihlášeni pan předseda Faltýnek, pan předseda Bartošek a pan místopředseda vlády Bělobrádek. Jsou tedy tři přihlášení mimo bod programu. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji. No, ono někdy se nám to hodí, to poměrné zastoupení, a někdy se nám to nehodí. Tak to prostě funguje. Ale to je v pohodě. My jsme si na to zvykli. Ale poměrné zastoupení prostě zobrazuje výsledek voleb. Mně je to, prostřednictvím pana předsedajícího pane předsedo Bartošku, líto, že jste tak dopadli. Fakt! Byli jste náš vládní partner. Fungovalo to. Vláda měla výsledky. Ale já za to nemůžu. Takto rozdali karty voliči. Tak to zkuste už konečně pochopit. Prosím!

A dovolte mi jednu větu na závěr. My jsme přece jako hnutí ANO řekli na začátku této debaty o kontrolních komisích, že my neaspirujeme na předsedu těchto komisí. Nechceme žádného předsedu této komise, přestože bychom podle principu poměrného zastoupení stejně jako u místopředsedů Sněmovny na to měli nárok. Ale my nechceme žádného předsedu kontrolní komise, ať nevyvolávám zase debaty tohoto typu.

Prosím, pojďme konstruktivně volit, rozhodovat hlasováním. Je to jediný možný demokratický princip - rozhodovat hlasováním. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Rád bych přikročil k dalšímu bodu, ale přednostní práva jsou přednostní práva i mimo pořad. Pane předsedo Bartošku, máte slovo. Po vás váš předseda politické strany a místopředseda vlády. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Vaším prostřednictvím navážu na pana předsedu Faltýnka. Věřte, že výsledky voleb beru s velkou pokorou a se sebereflexí. O tom tady ale nebyla řeč. Jediné, co jsem ve svém příspěvku zmínil, je, jak probíhá hlasování a kdo s kým hlasuje. Já jsem to nerozporoval. Já respektuji a přijímám výsledky voleb. Sám uznáte, že o tom to nebylo. Sám přeci dobře víte, prostřednictvím pana předsedajícího, že já jsem pouze řekl, jak vypadá hlasování, že koordinujete hlasování s SPD a s KSČM. Na tom přeci není nic špatného. Jenom jsem pouze popsal situaci. Ani jsem to nehodnotil, jestli dobře, nebo špatně. Řekl jsem prostě, že postupujete společně. Co říkám špatně na tom, když pouze opakuji výsledky hlasování? ***
Přihlásit/registrovat se do ISP