(10.10 hodin)

 

Poslanec Jakub Michálek: Vážený pane předsedo, v okamžiku, kdy ANO a SPD má hlasovací většinu v mandátovém a imunitním výboru a odkládá neustále jednání mandátového a imunitního výboru až na příští týden - ta žádost došla na začátku prosince, takže jestli tady chce někdo makat, tak by se mělo začít v mandátovém a imunitním výboru. Od začátku prosince měl na to, aby se vyjádřil k té žádosti o vydání, a dosud nemáme jeho stanovisko.

Já odmítám, abychom donekonečna prodlužovali to hlasování o vydání, a proto souhlasím s tím návrhem, jak ho tady přednesl předseda Ivan Bartoš, abychom na dnešní schůzi se tím začali zabývat a stanovili pevné termíny, jinak to hlasování mandátového a imunitního výboru bude dále pomocí obstrukcí oddalováno. Proto chceme, aby se tím Poslanecká sněmovna dneska zabývala, protože se to musí vyřešit předtím, než se bude hlasovat o důvěře vládě.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Nyní pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dobrý den a všechno nejlepší do roku 2018, dámy a pánové. Dovolte jenom stručnou reakci na pana předsedu Faltýnka.

V tomto případě opravdu nejde o vaši osobu, prostřednictvím pana předsedajícího pane předsedo Faltýnku. Tam ten týden prodlevy nic neznamená. Ale pro řadu kolegů skutečně je velmi důležité, zda se budou vyjadřovat k důvěře o vládě, které předsedá člověk trestně stíhaný, nebo člověk, který v tu chvíli trestně stíhaný není, protože je chráněn imunitou. Ať už to hlasování dopadne jakkoliv, a já předvídám, jak dopadne, pak je to zase jenom trochu o pojmech, protože i když nebudeme nejdřív hlasovat o vydání, ale budeme hlasovat o důvěře vládě, tak budeme hlasovat o důvěře vládě člověka obviněného z trestných činů dotačního podvodu a porušování finančních zájmů Evropské unie, protože v pozici obviněného je pan předseda vlády stále. Jeho trestní stíhání je pouze přerušeno, ale obviněný je a to z něj nikdo nesejme.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Stanjura, poté pan místopředseda Filip.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Tak jenom pro upřesnění. Premiér je trestně stíhán a hlasování v Poslanecké sněmovně na tom faktu nic nezmění. My nebudeme hlasovat o tom, zda poslanci Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek budou, či nebudou trestně stíháni. My budeme hlasovat pouze, zda se přeruší to trestní stíhání. Tak prosím, abychom mluvili přesně. Jsou trestně stíháni a my budeme hlasovat, až ten bod bude na programu, o tom, zda se to přeruší, nebo nepřeruší. Nebudeme, ani nemůžeme a nesmíme v Poslanecké sněmovně hlasovat o tom, že se nějaké trestní řízení zastavuje. Jenom aby bylo jasno. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan místopředseda Filip.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobrý den. Děkuji, pane předsedo. Vážený pane předsedo vlády, členové vlády, paní a pánové, já rozumím tomu návrhu, který tady přednesl pan předseda Bartoš, ale já se na to dívám z jiného hlediska než on. Zcela logicky. Podívejte se, byl by to precedens, který tady nebyl, co pamatuje český ústavní systém. To prostě je věc, kdy bychom rozhodovali bez toho návrhu mandátového a imunitního výboru, a to nás může posunout docela, promiňte mi, k revolučnímu právu.

Chápu, že to revoluční právo můžete vyžadovat, ale já s tím dost nesouhlasím, protože pokud chceme, abychom dodržovali určitá pravidla, tak je dodržujme. Tak je dodržujme! A to jednání, které tady máme, je v podstatě dáno tím, že vy jste dopředu deklarovali, že vládě Andreje Babiše nechcete vyslovit důvěru. Jeden z těch důvodů je to probíhající trestní řízení. A v tomto ohledu tedy já to vidím spíš, že vy máte v úmyslu narušit fungování ústavních institucí. To je realita. To je realita! Prostě vy nemáte zájem, aby se dodržovala určitá pravidla, která tady platí v ústavním systému. Je to jistě vaše právo, je to hlasovatelný návrh, ale já s tím z toho pohledu řádného fungování ústavních institucí nesouhlasím, nebudu pro to hlasovat a nevidím žádný důvod, abychom předřazovali před to nějaký jiný bod. Tady je jasně dáno, dokdy musí Poslanecká sněmovna zahájit jednání o důvěře vládě, která byla jmenována, my ho zahájíme, a jestliže jeden z těch důvodů je trestní stíhání, no dobře, tak té vládě nevyslovíte důvěru. Co to změní na tom, jestli tu je, nebo není usnesení mandátového a imunitního výboru? Nic!

Čili váš útok na ústavní systém je svým způsobem nepodložený. Promiňte mi, jestli to chcete jako mediální trik, tak to vykládejte jako mediální trik, ale nezkoušejte to udělat jakoby normu pro jednání ústavních institucí. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Stanjura, poté pan předseda Michálek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já myslím, že z této situace je cesta, která je rozumná a která nebude odporovat tradicím a zvykům, které má Poslanecká sněmovna. Já to v této chvíli nenavrhuji, já to navrhnu, až přijde čas. Myslím si, že hlasovat o důvěře vládě máme až poté, co budeme znát stanovisko mandátového a imunitního výboru. To si myslím, že je v pořádku, a uvidí se, jestli ty obstrukce skončí příští týden v úterý, nebo budou pokračovat dále, a dá se na to potom případně reagovat. Protože usnesení Poslanecké sněmovny o tom přerušení platí, to je třeba si říct. Podle mě formálně by se nejdříve muselo revokovat. Sněmovna je suverén a může revokovat to usnesení. Pak můžeme hlasovat o tom návrhu, který přednesl pan předseda Bartoš. Já jsem očekával od pana předsedy Sněmovny, že tuto - a to není technikálie - tento správný procesní postup zaznamená a navrhne on. Nevím, proč tak neudělal.

Takže podle mě procesně správně je, že nejdřív bychom museli revokovat to usnesení, a pak hlasovat o tom návrhu, který tady zazněl, který je legitimní. Nicméně za náš klub můžu říct, že je opravdu lepší mít to stanovisko mandátového a imunitního výboru. A my můžeme dneska schůzi do té doby přerušit, pak se může sejít mandátový a imunitní výbor, může to projednat, dokončit to jednání, vydat stanovisko, pak můžeme jednat na plénu o vydání a pak se můžeme vrátit k hlasování o důvěře vládě. Je to v zásadě stejný cíl, jiná cesta, která nedá alibi těm, kteří nechtějí hlasovat pro vydání, aby mohli říkat: my jsme neznali stanovisko mandátového a imunitního výboru, proto jsme nehlasovali pro vydání. Prosím, zvažte i tuto možnou politickou argumentaci. Slýchávám to v posledních dnech velmi, velmi často z úst poslanců a poslankyň zejména jednoho nejmenovaného hnutí. (Potlesk zprava.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Nyní s přednostním právem pan Michálek, poté s přednostním právem pan předseda Radim Fiala. Já jsem to chtěl až na závěr debaty. Ano, správný postup bude revokovat usnesení č. 33 o tom, že se přerušuje až do projednání mandátovým a imunitním výborem. Poté bychom teprve mohli rozhodovat o návrhu pana kolegy Bartoše. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážení kolegové, nejprve mě pobavilo, že tady KSČM protestuje proti revolučnímu právu. Tak to byl spíš takový bonmot. Ale zpátky k tomu návrhu, který přednesl předseda Ivan Bartoš za Piráty.

On řekl, že by se měl otevřít bod Žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. A samozřejmě v rámci tohoto bodu se může Poslanecká sněmovna usnést na vhodném postupu. A pokud Poslanecká sněmovna bude chtít, aby se sešel mandátový a imunitní výbor, tak jak to předvídá zákon, tak samozřejmě uloží mandátovému a imunitnímu výboru, aby se neprodleně sešel, neprodleně věc vyřídil, a přeruší na nutnou dobu jednání Poslanecké sněmovny, a pak se sejde, až bude mít doporučení mandátového a imunitního výboru. Může to být klidně ještě dneska večer nebo zítra ráno. Myslím si, že v tom není žádný problém. Záleží pouze na Poslanecké sněmovně. Myslím si, že ten argument, který tady přednesla komunistická strana je lichý. Je možné dodržovat ty ústavní procedury. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP