Úterý 26. června 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Radek Vondráček)


Slib poslance

Vážené kolegyně a kolegové, nyní přistoupíme ke slibu nové poslankyně za Roberta Pelikána, který se dne 19. června vzdal svého poslaneckého mandátu. Nejprve požádám předsedu mandátového a imunitního výboru poslance Stanislava Grospiče, aby nás seznámil s kroky, které tento výbor učinil, a poté přečetl Ústavou předepsaný slib, který nová poslankyně složí do mých rukou.

Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedo. Vážení členové vlády, vážené kolegyně a kolegové, dne 19. června 2018 doručil poslanec Robert Pelikán předsedovi Poslanecké sněmovny prohlášení sepsané formou notářského zápisu, kterým se vzdal mandátu poslance za hnutí ANO 2011 za volební kraj hl. město Praha, a to ke dni ohlášení. Okamžitým doručením notářského zápisu o vzdání se mandátu mandát poslance Roberta Pelikána zanikl a uvolněný mandát nabyl první náhradník hnutí ANO 2011 za volební kraj hl. města Praha, kterým je paní Ing. Monika Červíčková.

Mandátový a imunitní výbor na své 14. schůzi konané dnešního dne ověřil vznik mandátu paní poslankyně a přijal usnesení č. 63, s kterým jsem byl pověřen vás seznámit. Mandátový a imunitní výbor konstatuje, že

I. dne 19. června 2018 zanikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR JUDr. Robertu Pelikánovi, Ph.D., nar. dne 18. října 1979, a to způsobem podle ustanovení podle § 3 a § 6 písm. c) zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů;

II. dne 19. června 2018 vznikl mandát poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR paní Ing. Monice Červíčkové, nar. dne 9. února 1967.

V souladu s ustanovením § 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny složí nová poslankyně poslanecký slib.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já bych poprosil o klid ve sněmovně a o důstojnou atmosféru, kolegové a kolegyně. My jsme to také měli trošku lepší, tak bych poprosil. Děkuji.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedo. Prosím nyní paní poslankyni Moniku Červíčkovou, aby předstoupila před Poslaneckou sněmovnu a složila slib předepsaný Ústavou, a současně prosím pana předsedu Poslanecké sněmovny, aby přijal slib nové poslankyně. Prosím, dámy a pánové, abyste povstali. (Děje se.)

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." (Poslankyně Monika Červíčková podáním ruky předsedovi PS a slovem "slibuji" skládá slib.)

Vážená paní poslankyně, blahopřeji vám a přeji vám hodně úspěchů ve vaší práci. (Potlesk v celém sále.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. A dovolte mi, abych i já přivítal novou paní poslankyni a popřál ji mnoho úspěchů v její práci.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, já vás opravdu poprosím, abychom se snažili udržet klid v sále.

A dovolte mi, abych přivítal na galerii pro hosty návštěvu, kde se dnes dostavila delegace hospodářského výboru Národního shromáždění Vietnamské socialistické republiky, kterou vede její předseda pan Vu Hong Thanh. Poprosím vás o přivítání. (Potlesk v celém sále.) Tak, děkuji. To se nám povedlo.

Přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. (Hluk v sále. Předsedající zvoní na zvonec.) Opravdu vás poprosím o klid. Dneska nám to nějak nejde.

 

Navrhuji, abychom určili poslankyni Janu Černochovou a poslankyni Kateřinu Valachovou. Má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím. Budeme tedy hlasovat o těchto navržených jménech.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Jedná se o hlasování číslo 1, přihlášeno je 161 poslanců, pro 155, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovatelkami 16. schůze Poslanecké sněmovny určili poslankyni Janu Černochovou a poslankyni Kateřinu Valachovou.

 

Dále sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslankyně a poslanci: Věra Adámková do 18 hodin z pracovních důvodů, Andrea Babišová z důvodu zahraniční cesty, Stanislav Blaha ze zdravotních důvodů, Petr Dolínek z rodinných důvodů, František Elfmark z rodinných důvodů, Jan Farský ze zdravotních důvodů, Pavla Golasowská z rodinných důvodů, Josef Hájek z důvodu zahraniční cesty, Tomáš Hanzel z rodinných důvodů, Milan Hnilička od 15 do 17 hodin z pracovních důvodů, Martin Jiránek ze zdravotních důvodů, Marian Jurečka z osobních důvodů, Pavel Juříček z důvodu zahraniční cesty, Jiří Kobza z důvodu zahraniční cesty, František Kopřiva z důvodu zahraniční cesty, Jaroslav Kytýr z důvodu zahraniční cesty, Helena Langšádlová z pracovních důvodů, Eva Matyášová do 19 hodin z pracovních důvodů, Miroslava Němcová z pracovních důvodů, Vojtěch Pikal od 15.30 do 17.30 z pracovních důvodů, Jan Schiller od 17 do 21 z pracovních důvodů, Pavel Staněk z důvodu zahraniční cesty, Julius Špičák z důvodu zahraniční cesty, Jiří Valenta z pracovních důvodů, Radovan Vích z pracovních důvodů, Ivo Vondrák od 15.30 do 19.00 z pracovních důvodů.

Z členů vlády se omlouvají: Lubomír Metnar z pracovních důvodů, Jiří Milek z pracovních důvodů, Robert Pelikán z pracovních důvodů, Robert Plaga z pracovních důvodů, Martin Stropnický ze zdravotních důvodů. To by bylo pro tuto chvíli vše.

Nyní přistoupíme ke stanovení programu 16. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Nejdříve bych vás chtěl informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium.

Nejprve jedno organizační sdělení. Na základě dohody předsedů poslaneckých klubů a vedení Sněmovny zahájíme jednání Poslanecké sněmovny ve středu 27. června ve 12 hodin.

Teď bych vás chtěl informovat, že skupina předkladatelů bere zpět sněmovní tisk 22. Jedná se o návrh poslanců Víta Kaňkovského a Patrika Nachera na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, body 1 a 67 návrhu pořadu, druhé a třetí čtení. Škrtněte si je tedy prosím v pozvánce.

Skupina předkladatelů bere zpět sněmovní tisk 153, to je návrh poslanců Víta Rakušana, Petra Gazdíka, Jana Farského, Věry Kovářové, Jany Krutákové a Petra Pávka na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 277/2013 Sb., o směnárenské činnosti, bod 22 návrhu pořadu, prvé čtení. I ten bod si prosím škrtněte.

Dále navrhujeme do bloku volební body zařadit nový bod. Tím by byl návrh na volbu místopředsedy Poslanecké sněmovny.

Celý volební blok, který byl původně zařazen na středu 27. 6. na 12.30 hodin, navrhuje grémium zařadit pevně na čtvrtek 28. 6. na 12.30 hodin.

Do bloku zprávy, návrhy a další zařadit nový bod. Tím je Informace ministra zemědělství a ministra životního prostředí o kůrovcové kalamitě v České republice. Zařadit jej pevně na úterý 10. 7. jako druhý bod za již pevně zařazený bod 90 návrhu pořadu, což je Česká národní banka.

Body z bloku třetích čtení, u kterých je již splněna zákonná lhůta, což jsou body 60 až 66 návrhu pořadu, projednat v pátek 29. 6., přičemž bod 62 návrhu pořadu, sněmovní tisk 76, výstavba dopravní infrastruktury, bude projednán jako první.

Poslední návrh z grémia. Ve čtvrtek 28. 6. zařadit pevně bod 8 /sněmovní tisk 138, osobní údaje, druhé čtení/, bod 9 /sněmovní tisk 139, osobní údaje, související, prováděcí předpisy, druhé čtení/ a bod 18 /sněmovní tisk 131, ochrana osobních údajů, prvé čtení/ návrhu pořadu za již pevně zařazený bod 91, což je zpráva o činnosti veřejného ochránce práv.

To je z mé strany a ze strany grémia vše. Nyní prosím poslankyně a pány poslance, aby se případně k návrhu pořadu vyjádřili a předkládali své návrhy. V tuto chvíli mám s přednostním právem jako prvního pana místopředsedu Okamuru. Zaregistroval jsem přihlášku pana předsedy Michálka a pana předsedy Chvojky.

S náhradní kartou číslo 5 hlasuje paní poslankyně Balaštíková.

Prosím.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, navrhuji jménem SPD zařazení nového mimořádného bodu na jednání Poslanecké sněmovny s názvem Projednání a odsouzení výroku kancléřky Angely Merkelové zpochybňujícího odsun Němců v rámci poválečného uspořádání.

Zároveň navrhuji, aby Poslanecká sněmovna přijala usnesení v tomto znění: Poslanecká sněmovna odsuzuje výroky kancléřky Angely Merkelové morálně a politicky zpochybňující poválečný odsun německého obyvatelstva. Odsun proběhl na základě smluv o poválečném uspořádání Evropy a je nezpochybnitelným výsledkem porážky německého nacismu ve druhé světové válce.

Takže by to bylo toto dvouvětné usnesení, nicméně v případě, že by tento bod byl odsouhlasen, tak jsme samozřejmě otevřeni diskusi a případným úpravám. My samozřejmě na tomto usnesení nebazírujeme. Je to jenom návrh SPD.

Nyní mi dovolte krátce návrh zdůvodnit.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pane místopředsedo, okamžik. Já znovu žádám o klid v sále!

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Je vidět, že tady předsedu poslaneckého klubu ČSSD, pana Chvojku, tento bod nezajímá. Chápu, že je to plně v souladu s politikou ČSSD.

Já si tedy dovolím reagovat a jsem přesvědčen, že je třeba reagovat na výroky německé kancléřky Angely Merkelové, která zpochybnila morální a politické důvody, které vedly k odsunu německého obyvatelstva z východní Evropy. Je samozřejmé, že tato věc se nás bytostně týká, neboť z tehdejšího Československa bylo odsunuto na 3 miliony Němců.

Je nutné se především dotknout morální stránky. Během německé okupace byl zpracován plán konečného řešení české otázky. Tento plán měl plnou podporu představitelů takzvaných sudetských Němců a měl nezpochybnitelnou podporu i našich bývalých německých spoluobčanů. Tento plán nebyl ničím než fyzickou a biologickou likvidací českého národa. Kromě odsunu na Východ a poněmčování zahrnoval také masové vraždění, jehož rozsah by se blížil vyvražďování židů. Pouze vítězství spojenců zachránilo existenci našeho národa. Měli jsme plné právo požadovat radikální a definitivní vyřešení této existenční hrozby, kterou se v době války a v letech před ní bohužel stali naši němečtí spoluobčané.

Naprosto odmítám také politické zpochybnění. Odsun proběhl na základě mezinárodních dohod a je výsledkem dohod spojenců o uspořádání po skončení druhé světové války. Naprosto nemohu souhlasit s postojem ministerstva zahraničí vlády Andreje Babiše, které fakticky na tyto revanšistické výroky nereaguje a zlehčuje je. Je samozřejmé, že tyto výroky byly proneseny v kontextu německé politické situace, ale to nic nemění na jejich politické nebezpečnosti a především to nic nemění na tom, že takové výroky musíme vážně vnímat jako bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Pokud nejedná ministerstvo zahraničí oficiálně - a já je k tomu z tohoto místa naléhavě vyzývám - je nutné, aby jednala Sněmovna. Jednala klidně, ale rozhodně.

Proto si dovolím ještě jednou zopakovat v případě zařazení tohoto bodu usnesení, o kterém chceme, aby se diskutovalo, případně bylo přijato­: Poslanecká sněmovna odsuzuje výroky kancléřky Angely Merkelové morálně a politicky zpochybňující poválečný odsun německého obyvatelstva. Odsun proběhl na základě smluv o poválečném uspořádání Evropy a je nezpochybnitelným výsledkem porážky německého nacismu ve druhé světové válce.

Navrhuji zařadit tento bod na dnešek po skončení druhých čtení. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Dále s přednostním právem pan předseda Michálek. Připraví se pan předseda Chvojka, poté pan místopředseda Pikal.

 

Poslanec Jakub Michálek: Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, já navrhuji jednoduchou změnu programu, a to zařadit sněmovní tisk 167, vládní návrh zákona o platech politiků, za bod 13, tak abychom jej stihli projednat, protože teď je zařazen jako bod 30 a může se stát, že Poslanecká sněmovna bude projednávat některé zákony déle, než je avizováno, a byla by škoda, aby se tento návrh, který předkládá vláda, je to vládní návrh zákona, nestihl na této schůzi Poslanecké sněmovny projednat.

Dnes se o tom ostatně diskutovalo na grémiu. Mělo by proběhnout nějaké setkání ve středu dopoledne. Takže zařazení za bod 13 povede k tomu, že to bude realizovatelné, už to bude projednané i na grémiu a budeme moci o tom vládním návrhu zákona rozhodnout. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Také děkuji. Další je pan předseda Chvojka s návrhem na změnu pořadu schůze. Poté pan místopředseda Pikal. Stále přednostní práva. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já bych chtěl poprosit, vážené kolegyně, vážení kolegové, o pevné zařazení bodu číslo 6, což je sněmovní tisk 104, senátní návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Byť je to druhé čtení, které by se mělo odehrát dnes, tak bohužel zástupce Senátu pan senátor Plaček nemůže a prosí o pevné zařazení na zítřek, to znamená na středu, ve 14.30 jako první bod po polední pauze. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Další - pan místopředseda Pikal.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za slovo. Chtěl bych požádat o zařazení sněmovního tisku číslo 50 na schůzi. Jedná se o poslanecký návrh, kterým se mění zákon o svobodném přístupu k informacím a (zákon) o zvláštních podmínkách a účinnosti některých smluv a o uveřejňování smluv. Jedná se v zásadě o registr smluv a o přístup k němu pro veřejnost.

Chtěl bych, abychom tento tisk zařadili do druhého i třetího čtení, a to ve dvou možnostech. Buď podle pořadí tisku, to znamená na první místo, protože sněmovní tisk 22 byl stažen, nebo potom případně vždycky na konec daného bloku. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Takže zařazení tohoto bodu a poté dvě alternativní hlasování o zařazení. Možná že kdybychom nehlasovali vůbec, tak je automaticky zařazen na konec toho bloku, předpokládám. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení k pořadu 17. schůze. Není-li tomu tak, budeme hlasovat o jednotlivých návrzích, tak jak zazněly. Nejprve se vypořádáme s hlasováním o návrhu z grémia. Není-li námitky, budeme hlasovat o těchto návrzích jedním hlasováním. Nevidím žádnou námitku.

 

Tak tedy ještě jednou hlasujeme o návrzích grémia, tak jak jsem je přednesl v úvodu.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 2. Přihlášeno je 167, pro 161, proti nikdo. Návrh grémia byl přijat. Děkuji.

 

Dále budeme hlasovat o návrhu pana místopředsedy Okamury, který navrhuje zařadit nový bod a tím je projednání a odsouzení výroku kancléřky Angely Merkelové. Stačí to takhle, budeme vědět všichni, o čem hlasujeme?

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 3. Přihlášeno je 166, pro 38, proti 24. Tento návrh nebyl přijat. Děkuji.

 

Dále je zde návrh pana předsedy Michálka, abychom bod 30, sněmovní tisk 167, jedná se o platy ústavních činitelů, zařadili za bod 13.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 4. Přihlášeno je 170, pro 44, proti 43. Tento návrh nebyl přijat. Děkuji.

 

Dále je zde žádost pana předsedy Chvojky, abychom bod číslo 6, sněmovní tisk 104, senátní návrh novely zákona 320/2011 Sb., zařadili napevno na zítra ve 14.30.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 5. Přihlášeno je 167, pro 162, proti 1. Tento návrh byl přijat. Děkuji.

 

Dále je tu návrh pana místopředsedy Pikala, abychom sněmovní tisk 50, jestli se nepletu, druhé a třetí čtení, registr smluv, zařadili na pořad této schůze, protože byl původně vyřazen při jednání organizačního výboru. Nejprve budeme tedy hlasovat o zařazení nového bodu.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 6. Přihlášeno je 169, pro 34, proti 43. Tento návrh nebyl přijat. Už tedy nebudeme hlasovat o pevném zařazení.

 

To jsou všechny návrhy, které zazněly. Můžeme hlasovat o pořadu schůze jako celku.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro navržený pořad ve znění schválených změn. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 7. Přihlášeno je 168, pro 147, proti 19. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že pořad schůze byl schválen a budeme dále postupovat podle schváleného pořadu jednání.

 

Po domluvě dávám slovo předsedovi volební komise, který nás poučí o nově zařazeném bodu, který jsme zařadili, to je volba místopředsedy.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne, kolegyně, kolegové. Za volební komisi reaguji na nově zařazené volební body, proto prosím, abych zde mohl vystoupit předtím, než zahájíme řádně program schůze.

V reakci na informaci a schválený program k volebním bodům za prvé vyhlašuji lhůtu pro podání návrhu na volbu místopředsedy Poslanecké sněmovny, a to do zítřka, do středy 27. června, do 12 hodin. A stejně tak ještě jednou vyhlašuji lhůtu pro podání návrhu na změny v orgánech Poslanecké sněmovny. Opět ta lhůta bude stejná do zítřka, tedy do středy, do 12 hodin. Prosím, aby standardně kluby podávaly své návrhy na sekretariátu volební komise. My bleskově přijmeme usnesení, tak aby vše bylo ve čtvrtek na ty volební body připraveno.

Ještě jednou pro stenozáznam. Je to tedy lhůta na podání návrhu na místopředsedu Poslanecké sněmovny. Druhá lhůta na změny v orgánech. Obě jsou do zítřka do 12 hodin. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Stanjura. Zřejmě k té lhůtě.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Ke lhůtě nic nemám, ale jsme přesvědčeni, že nemůžeme vyhlásit nominace na místo, které není volné. Tak to prostě je. To znamená, že buď se to místo uvolní, nebo až se uvolní, můžeme vyhlásit lhůtu. To jsem ještě nezažil, že bychom nominovali na obsazené místo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. No, lhůta vyhlášena byla. Myslím, ať neztrácíme čas diskuzí, tak budeme pokračovat podle schváleného pořadu schůze. Potom poprosím o nějaké stanovisko. (Připomínky ze sálu.) Tak buď je naprosto nesmyslně vyhlášena a nemusíme se tím zabývat... (K řečnickému pultu přichází poslanec Stanjura.)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane předsedo, zrovna jste řekl, že lhůta je vyhlášena. A já říkám, že to není možné. Tak konstatujte, že lhůta vyhlášena není, a já budu spokojený.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: No, jestliže je vyhlášena lhůta, která nemůže být vyhlášena, tak už to snad ani nemusím konstatovat, pane předsedo. Tak pro pořádek konstatuji, že takto lhůtu nemůžeme vyhlásit. (Smích a potlesk v sále.) Tak.

A budeme pokračovat podle schváleného pořadu schůze. Prvním bodem, který otevírám, je

 

Následující část projednávání bodu pořadu schůze

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP