(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 39. schůze, všechny vás vítám.

A asi už to znáte, právě jsem vás všechny odhlásil a požádám vás, abyste se přihlásili, a tím se odprezentovali, případně mi oznámili, kdo hlasuje s kartou náhradní. Paní poslankyně Valachová hlasuje s náhradní kartou číslo 6, pan poslanec Vrána hlasuje s náhradní kartou číslo 19.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Jiří Bláha do 10 hodin - pracovní důvody, Marian Bojko - zdravotní důvody, Jan Farský - zdravotní důvody, Jana Levová - zdravotní důvody, František Navrkal do 9.30 - zdravotní důvody, Markéta Pekarová Adamová - osobní důvody, Radovan Vích - zdravotní důvody, Lubomír Volný - zdravotní důvody, Ivo Vondrák od 19 hodin - pracovní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: Andrej Babiš - pracovní důvody, Jan Hamáček - zdravotní důvody, Karel Havlíček od 17 hodin - pracovní důvody, Alena Schillerová z dopoledního jednání z pracovních důvodů, Miroslav Toman - pracovní důvody.

Dále přišly ještě dodatečně omluvy. Omlouvá se pan poslanec Antonín Staněk mezi 9.00 a 10.00 z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Jiří Běhounek od 11 do 13 hodin z pracovních důvodů, omlouvá se paní ministryně Marie Benešová na celý dnešní jednací den z pracovních důvodů a omlouvá se pan ministr Lubomír Metnar z celého jednacího dne z pracovních důvodů.

Dnešní jednání bychom měli zahájit projednáváním bodů z bloku třetího čtení, u nichž byly splněny zákonné lhůty. Jedná se o body 212, 213, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 223 a 224, sněmovní tisky 336, 364, 112, 214, 236, 247, 250, 278, 359 a 374. Poté bychom případně pokračovali projednáváním bodů z bloku zákonů první čtení. Připomínám, že ve 14.30 hodin máme pevně zařazené body 284, sněmovní dokument 1778 - zřízení vyšetřovací komise, a bod 98, sněmovní tisk 320 - občanský soudní řád, prvé čtení.

Já vás poprosím všechny už o klid v sále, a abyste se usadili na svých místech, případně své diskuze přenesli do předsálí. Na nikoho se nedívám, možná trošku vpravo. Děkuji. A ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení k pořadu schůze. Hlásí se pan poslanec Chvojka, předseda klubu ČSSD. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedo. Hezké ráno, kolegyně, kolegové. Já bych chtěl omluvit pana ministra Hamáčka ze zdravotních důvodů, a proto bych prosil o stažení toho prvního bodu, tisk 336 - volby do Evropského parlamentu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Stažení, máte na mysli vyřazení ze schůze? (Poslanec Chvojka: Stáhnout alias vyřadit z této schůze. Děkuji.) Ano, děkuji. Pan poslanec Holomčík.

 

Poslanec Radek Holomčík: Děkuji za slovo. Dobré ráno, vážené dámy, vážení pánové. Já bych si dovolil navrhnout vyřazení z programu této schůze bodu 218, je to sněmovní tisk 247 - živnostenský zákon. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vyřadit z pořadu schůze 218, ano. Tak. Pan předseda Výborný k pořadu schůze.

 

Poslanec Marek Výborný: Dobré ráno, vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové. Já bych poprosil to, co jsme řešili už včerejší den, to znamená ty dva tisky, které mají sloučenou rozpravu, to znamená sněmovní tisk číslo 645 a sněmovní tisk 506, obojí novela školského zákona, požádal bych o podporu zařazení napevno dnes po již pevně zařazeném bodu, což je sněmovní tisk kolegy Patrika Nachera - a teď nevím tedy to číslo. To se omlouvám, ale tak jak jsme včera napevno zařadili, po komisi - (Předsedající: Po občanském soudním řádu. Je to bod 98.) Ano, po OSŘ zařadit napevno tyto dva tisky. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Prosím, pan poslanec Černohorský.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Takže děkuji za slovo. Já bych chtěl dneska na odpoledne po pevně zařazených bodech navrhnout zařazení bodu 129, sněmovní tisk 446. Je to takzvaná firma za jeden den. Jedná se o návrh, který spolupodepsaly vlastně všechny strany napříč spektrem, tak jestli by bylo možné to dneska případně tedy projednat. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda klubu SPD Radim Fiala.

 

Poslanec Radim Fiala: Dobré ráno, vážené dámy a pánové. Já se samozřejmě přidám ke kolegovi od Pirátů, tak abychom dokončili opoziční okénko, pokud nám na to dnes zbude čas. To znamená, že po pevně zařazených bodech a po bodu, který navrhoval kolega od Pirátů, navrhuji zařadit do opozičního okénka novelu zákona z hnutí SPD. Je to novela zákona o důchodovém pojištění, tisk 440. A těmito dvěma zákony, Pirátů a naším, by bylo opoziční okénko ukončeno. Děkuji vám za podporu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Tak ještě někdo k pořadu schůze? Nikoho nevidím, vypořádáme se tedy hlasováním s jednotlivými návrhy.

 

Tak nejprve je zde návrh pana předsedy Chvojky, abychom vyřadili z pořadu schůze bod 212 z toho důvodu, že se pan ministr vnitra omluvil ze zdravotních důvodů dnes. Všichni víme, o čem hlasujeme. Poprosím o klid v sále. Takže vyřazení bodu 212.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 370. V tuto chvíli je přihlášeno 161 poslanců, pro 154, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

S náhradní kartou číslo 15 hlasuje pan poslanec Kalousek, s náhradní kartou číslo 18 hlasuje pan poslanec Klaus.

 

Nyní budeme hlasovat o vyřazení bodu 218, sněmovní tisk 247.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 371. Přihlášeno je 166 poslanců, pro 51, proti 72. Tento návrh přijat nebyl. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP