(16.30 hodin)
(pokračuje Výborný)

Samozřejmě nikdo netušíme, jaká bude situace na podzim, a já také nevím, jestli se k tomu nebudeme muset vrátit. Ale v tuto chvíli to vidím jako přiměřené, ten odklad o ty tři měsíce, a ne dříve než 1. listopadu se úřady práce nebudou moci těch prostředků domáhat. Samozřejmě nemáme nikdo křišťálovou kouli, nevíme, co bude na podzim, ale toto si myslím, že je rozumné podpořit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A další v pořadí řečníků jsou nejdříve přednostní práva - pan poslanec Bauer, poté opět pan poslanec Výborný, který ovšem mezitím mluvil, tak nevím, jestli to stáhne - děkuji - a poté paní poslankyně Pastuchová s přednostním právem zpravodajky. Prosím.

 

Poslanec Jan Bauer: Já jenom potvrzuji, že není pro opozičního politika nic radostnějšího než sledovat v přímém přenosu hádání koaličních stran a vzájemných podrazů, ale já kvůli tomu také nevystupuji. Já jsem se chtěl spíš jenom zeptat obecně možná, nevím jestli prostřednictvím pana předsedajícího, paní kolegyně Valachové, jestli to mají dobře promyšlené. Protože lex covid justice jste připravili blbě a my ho musíme tímto návrhem zákona opravovat a vzhledem k tomu, že se připojíme pravděpodobně k pozměňovacímu návrhu pana kolegy Výborného, tak ten je napsaný taky tak trochu blbě, tenhle návrh zákona, co tady máme u sebe.

Neměli jsme čas ho prostudovat - je to samozřejmě krizová situace. A to, co představila paní kolegyně Valachová, jsme dostali před pár minutami na stůl. Já jsem to neviděl, nejsem schopen to prostudovat. Ale ještě to důležitější. To, že nejste schopni maminkám vysvětlit, jak se mají zachovat, chcete řešit zákonem? Je to vůbec nutné, tohle řešit zákonem? Já nevím, nejsem si úplně jistý, já jsem to nestudoval, co je tam napsáno. Souhlasím s vámi, že i na nás a na mě se obracejí rodiče, protože ta situace není úplně vyjasněná, ale nebylo by lepší jim to nějak vysvětlit? Kvůli tomu musíme přijímat zákony?

Takže z toho důvodu na vás apeluji, abyste to dobře promysleli, jestli to bylo nutné, a opakuji, ptám se, jestli to máte dobře připravené, protože legislativně se vám to příliš mnoho nedaří.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec Výborný svoji přihlášku už stáhl, takže nyní paní poslankyně Pastuchová a poté je přihlášena paní poslankyně Richterová řádným způsobem. Prosím.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Já bych chtěla jenom ujistit paní poslankyni Valachovou vaším prostřednictvím, že věcně mám s vámi problém. A nevkládejte mi do úst něco, že s vámi souhlasím. Nesouhlasím. Do 30. června nesouhlasím. A už ne vůbec - vy jste mi ten pozměňovací návrh ani nedala. Já mám počítač tady, tam to nebylo, a všem opozičním kolegům jste ho rozdala do ruky, mně jste ho nedala. Já ani nevím, k čemu se mám tady vyjadřovat, paní poslankyně. Já nevím, co tam je. Já nevím, jestli dostanou ošetřovné do 30. všichni, i když budou chodit do školky nebo do školy. Já to nevím. Já vůbec nevím, o čem tady budeme hlasovat.

Takže jsem ráda, že nebudeme v legislativní nouzi hlasovat hned, že budeme mít tedy přestávku. Já si pozvu své kolegy, včetně paní ministryně financí, a budeme to řešit, jak budeme hlasovat pro to, co jste nám tady dala. Protože já opravdu nevím. Vy jste nám neřekla, jestli ano, dítě půjde do školky, anebo nepůjde do školky, protože je to na dobrovolnosti, maminka se bude bát. Takže bude dál pobírat rodičovskou. Maminka, která dá své dítě do školky, nebude pobírat rodičovskou. A co když ta maminka to dítě do školky nebo do školy dá 14 dní a 14 dní ne? To si bude dělat výkaz práce, docházky, a pak to dá k proplacení? Já opravdu nevím, jak jste to myslela s tím, do 30. června ještě k tomu. Takže já opravdu budu ráda - pokud to nestihneme, já požádám o přestávku, protože to budeme muset řešit.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Připomenu, že mezi druhým a třetím čtením budeme řešit jiné tisky. Nyní tedy s faktickými poznámkami nejdříve paní ministryně Schillerová, poté pan poslanec Kasal, pan poslanec Bendl a paní poslankyně Valachová. Prosím.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já budu jenom velmi stručná. My jsme to samozřejmě debatovali v pondělí na vládě, otevřeli jsme to téma, jednak školy. Principiálně jsme byli ve shodě, že prostě buď je dítě ve škole, pak ošetřovné není logicky. Anebo ve škole není a pak ošetřovné je. Já myslím, že tam není co řešit. A je to vázané na to, kdy se školy otevřou, neotevřou samozřejmě, jestli to dítě tam z nějakých důvodů půjde, nebo nepůjde. Nedořešili jsme školky, protože školky nejsou primárně v gesci ministra školství. Dohoda byla, pokyn pana premiéra byl, ať se ty tři rezorty spolu zkomunikují a že se k tomu vrátíme zítra na vládě. To je celé.

A já si taky nemyslím, že k tomu potřebujeme legislativní úpravy, jak tady řekl pan poslanec. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, děkuji i za nevyužití času. Nyní tedy pan poslanec Kasal, poté pan poslanec Bendl s faktickými poznámkami.

 

Poslanec David Kasal: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Je to samozřejmě problém, protože ve chvíli, kdy - a teď to bude vypadat, že mluvím, k něčemu jinému. Snažíme se rozvolnit zdravotnický systém. V tom zdravotnickém systému pracují sestry a lékaři. Ty sestry, jestli budou na OČR, jako že jsou, a jsou nemocnice, kde mají klidně 20 % lidí na OČR - tak ten systém nerozběhnete. To samé je v tom školství. A bavíme se o prvním stupni.

Takže já si paní kolegyně Valachové vážím, ale jestliže chceme znormalizovat ten systém, jak je - a dneska ráno byla tisková konference, která říkala, jaká je imunita, nebo jak na tom jsme - tak v tomto kontextu není možné, aby to bylo 30. června. Rozhodně to není možné.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Bendl s faktickou poznámkou, připraví se paní poslankyně Valachová. Prosím.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Já tedy mám pocit, jestli nás někdo poslouchá, tak aby prostě říkal pánbůh s námi a zlý pryč. To, že paní ministryně Maláčová tady v tuhle chvíli není, to mě tedy velmi mrzí, protože předpokládám, že paní předsedkyně potvrdí, že my jako opozice jsme se chovali velmi vstřícně, respektovali jsme všechna pravidla, přicházeli jsme s minimem pozměňovacích návrhů, které jsme konzultovali tak, aby se k tomu ministerstvo mohlo vyjádřit a abychom se o tom věcně bavili.

Přicházet s tím teď a říkat "no uděláme to tak, aby to ty školky měly stejný jako ty školy" - to jsou dva úplně odlišné systémy. Ministerstvo nám není schopno v tuhle chvíli pořádně odpovědět, jak to s tím ošetřovným tedy je. A výjimečně souhlasím s paní ministryní financí, že k tomuhle zákon opravdu nepotřebujeme. V okamžiku, kdy se školka otevře, tak prostě ošetřovné padá. A spousta lidí už po tom volá.

Představte si, že to budete tlačit do 30. 6. Co ty lidi jako s těmi dětmi doma budou dělat? Jak to vlastně zvládnou? Kdy vám epidemiologové - dneska jsem s nimi strávil dvě hodiny - říkají, že prostě dětí se ten problém netýká, udělejte všechno pro to, abyste ochránili učitele, dali jim roušky nebo respirátory, pokud je chtějí, protože chápu, že se někteří bojí, jsou starší generace a tak dále, jsou vyděšení, tak proč ne. Ale dětí se ten problém netýká, a čím dřív je pustíme zpátky, tím líp pro všechny.

I ty matky - když tady navrhnete zcela vážně, že budou mateřské školky vlastně otevřené až po 30. 6., ty lidi se z toho úplně legitimně zblázní. Prostě nemají řešení. Nemají řešení! Vraťte se na zem. Pusťte ty mateřské školky, udělejte, milá vládo, prostě doporučení, ať se konečně už otevřou. (Předsedající upozorňuje na čas.) Vždyť to je hrozný.

A mimochodem - ministr školství zase nikde.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní paní poslankyně Valachová s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Nacher, paní poslankyně Aulická, paní poslankyně Pekarová, pan poslanec Kasal podruhé. Prosím.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Kolegové, kolegyně, školky a školy se otevírají. To bylo rozhodnuto, jsou jasná pravidla. U školek je to dokonce tak, že nikdy nebyly zavřeny. Nikdy nebyly zavřeny. To, co řeší ten pozměňovací návrh, je jasné sdělení, že je na rodiči, jestli v této mimořádné situaci dítě do mateřské školy nebo školky pošle. Pokud ano, tak ztrácí nárok na ošetřovné, pokud ne, tak neztrácí nárok na ošetřovné. A je to obsahem tohoto pozměňovacího návrhu.

Nesouhlasím tedy s tím, co tady zaznělo ze strany paní ministryně financí, že to je jasné. Není to jasné. A svědčí o tom bohužel reakce rodičů i škol. Opět prosím, pozměňovací návrh měl přinést řešení. Divím se, že pokud se to týká situace, kterou skutečně v tuto chvíli řada rodičů, dětí a škol řeší, tak že to vnáší do Sněmovny tolik emocí. Nestane se nic jiného, než že pozměňovací návrh buď bude podpořen, anebo nebude podpořen. To je vše. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP