(19.10 hodin)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Nebojte se, já opravdu nebudu o nikom přesvědčovat. Nicméně vystoupení pana místopředsedy Okamury mi přišlo velmi komplikované, tak jsem to chtěl zjednodušit. (Smích v sále.) Chtěl jsem říct, že zajisté, poslanci ODS a poslanci TOP 09 jsou proti schválení zmražení platů politiků v prvním čtení podle § 90 jednacího řádu. Takhle. Nic víc, nic míň. To jsme zavetovali.

Dále potom pan místopředseda Okamura řekl, že poslanci ODS a TOP 09 jsou proti zamražení politiků. (Smích v sále.) Opravdu tuto ambici nemáme (smích v plénu), při pohledu do lavic poslanců, při pohledu do lavic poslanců SPD by to bylo poměrně zbytečné úsilí. (Smích v sále.) Takže opravdu tuhle ambici nemáme. Ale poslanci ODS a TOP 09 jsou proti tomu, abychom schválili zamražení platů politiků v prvním čtení podle § 90 jednacího řádu. To je pravda. Aniž bychom dále říkali cokoli o platech politiků. Děkuji vám za pozornost. Doufám, že jsem vás nezamrazil. (Ozývá se smích i potlesk.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Já to upřesním - podle § 90 odst. 2. Pan předseda Michálek se hlásil? Platí ta přihláška? Platí. Tak prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já určitě nikoho nechci školit, ale myslím si, že jednou za čas si připomenout historii neuškodí, na školách se taky učí dějepis.

Tak jsem si našel na webových stránkách miroslav-kalousek.cz nadepsaných Miroslav Kalousek článek ze dne 10. 9. 2013, který zní: TOP 09 - platy politiků nerozmrazíme. Poslanci, senátoři, ministři, prezident a další činitelé se mají na začátku roku 2015 po čtyřech letech dočkat rozmrazení platů, které se jim nezvýšily od roku 2010. Přítrž tomu chce podle informací Práva udělat TOP 09, která změnu plánuje ve svém volebním programu. Třeba v případě řadových poslanců či senátorů by měl měsíční skok činit až 31 tisíc hrubého. To by byla facka veřejnému i soukromému sektoru, kde v posledních letech nominální mzdy stagnovaly, či jen mírně rostly, ale lidé si za ně kvůli zdražování koupili méně. A právě očekávaný masivní platový vzestup politiků se nelíbí TOP 09. Podle informací Práva proto chystá Schwarzenbergova strana jako jeden z bodů svého volebního programu, který chce představit ve čtvrtek, další stopku pro růst platů ústavních činitelů. - Pak je tam ještě komentář na stránkách miroslav-kalousek.cz.: Podle nepotvrzených informací přišel s nápadem na zabránění skokovému růstu platů činitelů od počátku roku 2015 místopředseda strany a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. - A je u toho krásná fotografie, na které je Miroslav Kalousek v košili a pan Schwarzenberg v tričku s nápisem MAGOR FOR PRESIDENT.

Takže já jsem chtěl jenom poprosit pana Kalouska, až tady bude kritizovat kolegu Ferjenčíka, že je bezuzdný populista, tak aby si vzpomněl, že zcela stejný návrh se zcela stejným zdůvodněním přednášel on a propaguje ho na svých webových stránkách v roce 2013. (Potlesk poslanců Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: S faktickou poznámkou pan předseda Miroslav Kalousek a připraví se pan poslanec Janulík s přednostním právem.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já doufám, že vystupuji naposled. Já oceňuji, pane předsedo Michálku, že jste tu nade vši pochybnost osvědčil svoji schopnost umět číst. (Ozývá se smích.) Nicméně citoval jste mé výroky ze začátku roku 2013, kdy, jak už jsem mnohokrát zdůraznil, na můj návrh - a jsem za to dodnes nenáviděn - byly sníženy příjmy celé populace, nejenom státních úředníků, nejenom studentů, nejenom ústavních činitelů, prostě všech. A jestliže k tomu došlo - a já jsem dodnes přesvědčen, že je to správně a že to, co budeme prožívat v následujících letech, je zcela zásadní chyb - no tak jsme prostě my museli začít u sebe. A my jsme nemohli být ti první, kteří rozvolňujeme. V okamžiku, kdy tady prostě hlasujete pro vánoční dárky pro důchodce a pro plné valorizace a pro navýšení platů státních zaměstnanců, v okamžiku, kdy vláda v rozpočtu pro rok 2021, to vy možná ještě nevíte, já vám prozradím to sladké tajemství, má k nabrání dalších 6 tisíc státních zaměstnanců, tzn. minimálně dalších 5 miliard, prostě v okamžiku, kdy se tady rozhazují prachy na všechny strany, tak je naprosto absurdní, aby pro 281 ústavních činitelů se něco zamražovalo. Nic populističtějšího, nic hloupějšího už jsem dlouho neslyšel.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Janulík.

 

Poslanec Miloslav Janulík: Hezký dobrý večer. Děkuji, pane předsedo. No kolegové, já vás strašně prosím, přestaňme se přesvědčovat, kdo je větší populista a pitomec. Pojďme prosím o tom hlasovat. (Velký smích v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Ferjenčík. (Hluk v sále, přetrvávající smích.) Vy jste se hlásil s přednostním právem. (K místopředsedovi Okamurovi.) Pokud chcete s faktickou poznámkou... Tak s faktickou... (Stále smích v sále.) Tak já vás poprosím o klid, abychom tento bod mohli doprojednat.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: No já jsem se radši zeptal, protože pan poslanec Kalousek si tady hraje vždycky na pravdomluvnýho. Ale nemáte pravdu. Protože skutečně když se hlasovalo o tom, zdali bude tady zařazen na program schůze zákon o zamrazení platů, tak TOP 09 a poslanci ODS se zdrželi. Tak tady neříkejte, že jste nebyl pro nějakou devadesátku. Tady se hlasovalo o tom, jestli to zařadíme na program této schůze. A vy, TOP 09 a ODS, jste se zdrželi, neboli jste nepodpořili, aby se tady projednalo zamražení platů politiků. Takže je to přesně tak, jak jsem říkal, a je to přece úplně jasné. A já už se k tomu nemám co vyjádřit, já jsem si to ještě radši překontroloval, jako že už jsem to kontroloval samozřejmě po tom hlasování, ale vidíme to tady přece jasně. Vy jste nechtěli, aby to bylo zařazeno na tuto schůzi. Neboli by vznikla časová prodleva a neboli by se to už nemuselo do konce roku stihnout. To můžete vykládat někde třeba vašim voličům, ale my přece víme, jak to tady chodí.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Ferjenčík s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Za prvé bych chtěl upřesnit ten rozsah toho návrhu, protože pan Kalousek z nějakých důvodů vynechává tu hlavní podstatu. Ono se to netýká jenom těch 281 osob, ale týká se to i soudců a státních zástupců, takže rozpočtové dopady jdou minimálně do řádu stamilionů korun, takže to není částka, která by byla v rozpočtu úplně irelevantní. To za prvé.

A za druhé, skutečně já se budu snažit už nebýt sprostý jako při minulém projednávání tohoto návrhu. Každopádně ve chvíli, kdy se tady handrkujeme o tom, o kolik se navýší důchody, nebo nenavýší, tak mně je prostě stydno, abychom sami sobě přidávali 10 tisíc.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Tak jenom krátkou odpověď. Bavíme-li se o relevanci té úspory na příští rok, pane poslanče Ferjenčíku prostřednictvím pana předsedajícího, tak je to stejně usilovná úspora, jako kdyby každý z nás ve svém rodinném rozpočtu za celý rok ušetřil 80 haléřů. Tak asi je to zcela zásadní. Větší úspora to opravdu není. Abychom si řekli, co je populismus a co je skutečná úspora. To za prvé.

Za druhé panu poslanci Okamurovi chci říct - ano, jistě, my jsme nebyli pro to, aby se to na této schůzi projednávalo dnes. My jsme se dnes sešli na kurzarbeit, a rozhodně ne na úplné hlouposti. O hloupostech jsme dnes diskutovat nechtěli. Kdyby bylo podle nás, tak tahle diskuse tady vůbec neprobíhá.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan předseda Fiala, připraví se pan předseda Chvojka.

 

Poslanec Radim Fiala: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já to chci jenom krátce glosovat, protože když vidím a slyším tu diskusi, tak jsem přesvědčen, že pan místopředseda Sněmovny Okamura měl pravdu, když řekl, že by veřejnost možná raději uvítala, kdybychom zamrazili nikoliv platy, ale ty politiky. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP