(Jednání bylo zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 62. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Konstatuji, že poslanci, kteří nejsou přítomni ani nejsou omluveni písemně, se považují za omluvené na základě dohody předsedů poslaneckých klubů.

Přečtu omluvy členů vlády. Paní ministryně Jana Maláčová - zdravotní důvody, pan ministr Tomáš Petříček - zdravotní důvody, pan ministr Robert Plaga - pracovní důvody a pan ministr Miroslav Toman - zdravotní důvody.

Dnešní jednání bychom měli zahájit projednáváním bodů z bloku třetích čtení, u nichž byly splněny zákonné lhůty. Jedná se o body 354 a 355, sněmovní tisky 669 a 92. Po bloku třetích čtení máme pevně zařazené body 21, sněmovní tisk 986, občanský soudní řád, druhé čtení, bod číslo 6, sněmovní tisk 1059, zákon o investičních pobídkách, zkrácené jednání, bod číslo 7, sněmovní tisk 1060, insolvenční zákon, zkrácené jednání, bod číslo 42, sněmovní tisk 794, zákon o Hasičském záchranném sboru, druhé čtení, bod číslo 47, sněmovní tisk 575, zákon o Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů, druhé čtení, bod číslo 48, sněmovní tisk 576, zákon o Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů, druhé čtení. Poté bychom případně pokračovali projednáváním bodů dle schváleného pořadu schůze, zákony ve druhém čtení.

Ptám se, jestli má někdo návrh na změnu pořadu schůze. Paní poslankyně Valachová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Vážený pane předsedající, kolegové, kolegyně, já bych požádala za sociální demokracii bod 42, sněmovní tisk 794, je to poslanecký návrh týkající se Hasičského záchranného sboru, zrušit jeho pevné zařazení na dnes a dát ho na konec bloku druhých čtení. Děkuji vám.

Poslancům a poslankyním dlužím vysvětlení. Tento sněmovní tisk 794 předkládá poslanec Jan Hamáček, který je nepřítomen, a nelze jeho přítomnost nahradit žádným řádným postupem podle jednacího řádu. Jinak samozřejmě asi všichni chápete, že máme zájem na tom, aby Hasičský záchranný sbor byl projednán co nejrychleji, takže je to objektivní důvod a bude to projednáno co nejrychleji v příštím týdnu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Takže tady mám návrh, abychom u bodu 42, sněmovní tisk 794, zrušili jeho pevné zařazení a dali ho na konec bloku druhých čtení.

Hlásí se někdo další ke změně pořadu schůze? Prosím, pan poslanec. Co byste chtěl zařadit?

 

Poslanec Ondřej Profant: Vážení kolegové, já bych chtěl dozařadit bod vysvětlení pana ministra zdravotnictví a pana předsedy Faltýnka k včerejší události a myslím si, že bychom to mohli zvládnout i teď rovnou, protože si myslím, že to tady zcela jednoznačně rezonuje a že je to velmi problematické, protože takto si opravdu důvěru občanů v ta vládní nařízení nezískáme a bez té důvěry jsou ta opatření k ničemu a povede to jenom ke konfliktům.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan předseda Faltýnek se hlásí.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za tuto výzvu. Nevím, jestli je pan ministr Prymula tady. Pokud přijde, tak se určitě rád vyjádří. Já bych chtěl říci, že to bylo ve středu, pane kolego, nikoliv včera, dnes je pátek. Ta nová opatření platí od čtvrtka. Já jsem poprosil pana ministra Prymulu, až bude mít chvilku čas, abychom se potkali, aby mě informoval jako předsedu klubu o aktuální situaci a současně mi vysvětlil tu otázku zahraniční mise lékařů z Ameriky, protože to bude muset schvalovat Poslanecká sněmovna. Potkali jsme se ve středu večer v uzavřené restauraci, v salonku, kde jsme tyto věci prodiskutovali u kafe, a to je všechno. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Zeptám se pana poslance Profanta, jestli trvá na zařazení bodu. Ne, rušíme to. Ještě pan Faltýnek to chce dovysvětlit.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Na doplnění. Vy přece všichni, předsedové klubů, se kterými jsem včera hovořil, a prosil jsem vás a obcházel s podpisovou listinou na svolání mimořádné schůze, která by měla proběhnout v úterý ohledně té mise, tak to byl ten důvod, proč jsem se s panem Prymulou večer potkal.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan předseda Bartošek. Prosím.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za vysvětlení, pane předsedo, ale furt mi vrtá jedna věc hlavou. Já jsem si myslel, že jsou restaurace zavřené. Tak jsem předpokládal, že na Ministerstvu zdravotnictví je dostatek kanceláří, kde se dá setkat. Tomu akorát nerozumím, jestli byste to mohl vysvětlit.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Určitě. Rád to vysvětlím. Já jsem poprosil pana profesora Prymulu, abychom se potkali k této debatě, která nebyla pět minut, omlouvám se, až bude mít čas. A vzhledem k tomu, že znám majitele té restaurace a vím, že byla otevřena pouze do osmi, tak nás tam prostě nechal v salonku v zavřené restauraci u kafe tyto věci probrat. (Pobavené reakce v plénu.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan předseda Farský s přednostním právem. Já poprosím, abychom krotili své emoce a zkusili to projednat racionálně. Prosím.

 

Poslanec Jan Farský: Nezlobte se, ale jsme fakt v těžké situaci. Ministr zdravotnictví k tomu, aby dodal vážnost svému vyjádření, kdy v zemi umírá sto lidí denně na koronavirus, tak za sebe postaví ředitele všech velkých nemocnic, aby lidem sdělil, že je to fakt hrozně důležitý. Pak ohlásí ve třívteřinovém videu, jak lidi vlastně ani nemají chodit ven, vysvětluje, jak prarodiče nemají potkávat svoje vnoučata, protože je to pro ně nebezpečné. A pak vyrazí do restaurace s předsedou nejsilnějšího poslaneckého klubu a říká, že vlastně pravidla tak trochu platila, tak trochu neplatila, restaurace byla otevřená, nebyla otevřená, a dali si jen kafe, vlastně ten stejk neměli.

Proboha, to přece nejde! Důvěryhodnost se staví na tom, že pravidla, která vyhlašuji, platí primárně pro mě samotného a jdu příkladem. Ve chvíli, kdy se z toho začnu vykrucovat a vysvětlovat, že vlastně ta pravidla tak trochu jsem porušil, ale úplně neporušil a že je to úplně v pořádku, tak přesně tak se bude chovat celý národ. A těžko mu to vyčítat, protože nemůžete chtít po lidech, aby se nepotkávali se svými dětmi, se svými vnoučaty, a zároveň si užívat večery v restauracích. Prostě to nejde.

Někde před měsícem irský komisař Phil Hogan měl tenhle problém také. Eurokomisař, a rezignoval. Prostě řekl, že v tu chvíli už by nebyl důvěryhodný, že opatření, která by vyhlašoval, by nedávala smysl. Prostě by mu nikdo nevěřil, tak v té funkci skončil. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP