(20.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Kopřiva ve všeobecné rozpravě nyní vystoupí jako zatím poslední přihlášený. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec František Kopřiva: Dobrý večer, vážené kolegyně, vážení kolegové, díky za slovo. Já jen velmi stručně odůvodním, proč nepodpoříme celé to usnesení.

Tak jednak to bylo zařazeno poměrně narychlo a skutečně mně osobně a mým kolegům tak chybí podklady i v tom ohledu, proč třeba EU, nebo teď, já jsem to možná přeslechl v tom úvodním příspěvku, jaký status má Hizballáh ve Spojených státech. Ale jaký je tedy ten důvod k tomu, nebo kde je to dělítko mezi tím, že hodíme do jednoho pytle tu politickou a tu ozbrojenou frakci nebo křídlo.

My samozřejmě neobhajujeme Hizballáh, vůbec se neztotožňujeme s jeho politickými cíli a odsuzujeme to ozbrojené teroristické křídlo, které opravdu je legitimně zařazené na seznam teroristických organizací. Ale skutečně jde o to, jestli budeme dělat politiku nějakou kategorizující a škatulkující, že všechny hodíme do jednoho pytle, když vlastně ta politická frakce má legitimně zvolené zástupce v parlamentu. A vlastně si myslím, že pokud si opravdu vydefinujeme třeba v rámci NATO nebo EU, že ta křídla Hizballáhu jsou natolik propojená, že by celá ta organizace měla být na seznamu teroristických skupin, tak potom ano, ale nevidím valný důvod to dělat takhle jednostranně na národní úrovni, ale když už, tak třeba na úrovni EU nebo NATO.

Co se týče toho slučování těch různých frakcí touto logikou, tak bychom mohli třeba hodit do jednoho pytle Lidově demokratickou stranu v Turecku a Lidové obranné jednotky a vlastně Stranu kurdských pracujících, kde také někteří z nich jsou z našeho pohledu, asi se shodneme, teroristé. Ale naopak některé kurdské organizace na severu Sýrie jsme třeba podporovali v boji proti Islámskému státu. Stejně tak kdyby takhle kategorickou politiku dělali politici při... vlastně před velikonočními dohodami, tak by byl problém odlišit třeba stranu Sinn Féin a Irskou republikánskou armádu v Irsku.

Takže z tohoto důvodu bych ještě poprosil o nějaké podklady k tomu, proč se rozhodnout vlastně vydefinovat všechna ta křídla Hizballáhu jako teroristická. A chtěl bych se zeptat - my tedy nepodpoříme, pokud nedostaneme ty podklady, což vzhledem k tomu, že to není sněmovní tisk, ale jenom narychlo zařazený bod, tak už si asi nestihneme projít. Tak že mě skutečně přijdou ty první body, to usnesení problematické. Ale samozřejmě některé ty body podpoříme. Ty poslední, ty skutečně dávají smysl.

Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu Kopřivovi. Ptám se, kdo dál do rozpravy. Nikoho nevidím, mohu rozpravu skončit. Ptám se, kdo se hlásí do podrobné rozpravy. Paní poslankyně Černochová.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Návrh usnesení jsem vám četla v obecné rozpravě. Máte ho i jako zástupci jednotlivých klubů na stole. Nebudu ho opakovat. A právě toto usnesení má být cílem přesvědčit ty partnery a stanovisko přijmout i na nadnárodní úrovni. Protože mezinárodní politika by se měla dělat odspodu. A myslím si, že jsme toho jako Poslanecká sněmovna Parlamentu důkazem, kdy tady i v minulosti jsme přijímali podobná usnesení.

Argumentem je personální provázanost obou křídel a rétorika představitelů Hizballáhu, kteří sami mezi jednotlivými křídly bohužel nerozlišují. Takže to není nějaký výmysl nějakých Evropanů nebo Američanů nebo Kanaďanů nebo Čechů, ale do této pasti se dostávají oni sami.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Ještě otázku tedy, jestli to hlasování bude en bloc, nebo jednotlivě. Po bodech. Pardon, už je požadavek po bodech, takže se to musí hlasovat po bodech.

 

Poslankyně Jana Černochová: Pan kolega poslanec Kopřiva navrhoval per partes.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Tak v tom případě jednotlivé body. Já vás všechny odhlásím, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami. Tak, dosáhli jsme počtu, kdy hlasovat můžeme o těchto návrzích. Takže první návrh, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Černochová: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR za prvé konstatuje, že považuje Hizballáh za nedělitelný celek a za teroristickou organizaci, která významným způsobem destabilizuje region Středního východu a prostřednictvím své globální sítě ohrožuje také všechny demokratické země.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Hlasování 183 jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 183, z přítomných 80 pro 63, proti 7. Návrh byl přijat. Druhý návrh.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Za druhé, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR odmítá zavádějící rozdělování této organizace na vojenskou a politickou část, neboť tato organizace vystupuje jako vnitřně provázaná struktura.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Rozhodneme v hlasování 184, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 184, z přítomných 79 pro 56, proti 7. Návrh byl přijat. Další návrh.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vyzývá vládu, aby na úrovni EU prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Rozhodneme v hlasování 185, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování 185, přítomno 80, pro 61, proti 7. Návrh byl přijat.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vyzývá vládu, aby na mezinárodní úrovni prosazovala potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu zvýšení mezinárodní bezpečnosti.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Zahájil jsem hlasování 186 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 186, z 80 přítomných 67 pro, proti 7. Návrh byl přijat.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR konstatuje, že toto usnesení není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Rozhodneme v hlasování 187. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování 187, přítomných 80, pro 73, proti nikdo. Návrh byl přijat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP