(10.10 hodin)
(pokračuje Věra Kovářová)

Nyní bychom hlasovali o tom, zda bude zařazen, respektive předřazen bod číslo 26, sněmovní tisk 3, zákon o pomoci v hmotné nouzi. Je to návrh pana předsedy Radima Fialy a jedná se o opoziční okénko.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 46 přihlášeno 146 poslanců a poslankyň, pro 145, proti nikdo, návrh byl přijat a zařadili jsme tento sněmovní tisk jako první bod opozičního okénka.

 

Další návrh je návrh pana poslance Aleše Juchelky. Do opozičního okénka navrhuje zařadit sněmovní tisk 34, což je zákon o finančním arbitrovi. Ano, pane poslanče? Děkuji, je to tedy bod číslo 2 za sněmovním tiskem číslo 3, tedy za bodem, který jsme schválili.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? (Hlasy ze sálu: Jsme odhlášeni.) Ano, takže jsem vás pro kontrolu odhlásila. (Veselost v sále.) Děkuji, že dáváte pozor, a znovu se tedy, prosím, přihlaste a chviličku vyčkáme, než se ustálí počet přihlášených.

 

Takže zkusíme opakovaně hlasovat o návrhu pana poslance Juchelky.

Zahajuji hlasování, tentokrát doufám, že správně, a táži se, kdo je pro? Ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?

hlasování číslo 47 přihlášeno 146 poslanců a poslankyň, pro 144, návrh byl přijat,

a máme tedy schválen druhý bod v opozičním okénku.

 

Dalším návrhem byl návrh pana předsedy Radima Fialy. Je to bod číslo 31, sněmovní tisk 8. Jedná se o zákon o celostátním referendu. Pan předseda ho navrhuje zařadit jako třetí bod v opozičním okénku.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti?

hlasování číslo 48 přihlášeno 147, pro 136, proti nikdo, návrh byl přijat.

 

A nyní mohu konstatovat, že jsme schválili tři body do opozičního okénka. A než přistoupíme k projednávání dalšího bodu, respektive prvního bodu, požádám pana předsedu komise, poslance Martina Kolovratníka, aby nás seznámil s výsledky voleb, které proběhly včera, to je ve středu 23. března před ukončením jednacího dne. (V sále je obrovský hluk.) Prosím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Dobré dopoledne. Děkuji za slovo. Kolegyně, kolegové, k výsledkům voleb konstatuji a povím, že po dohodě členů volební komise jsme logicky ty výsledky uvolnili do médií, do ČTK oficiálně tak, aby byly veřejně známy, abychom nikoho nenapínali a výsledek voleb nějak nezdržovali pro vás a samozřejmě hlavně pro občany, pro naše voliče, takže v médiích již proběhly. Nyní vás s nimi tedy formálně seznámím. Je to ale moment důležitý i pro to, aby následně Sněmovna mohla připravit závěrečné usnesení, a ti, kteří byli zvoleni do jednotlivých orgánů, se právoplatně teprve tím momentem mohli ujmout svých funkcí, respektive začnou jejich mandáty. Takže tolik k úvodu a teď rychle jednotlivé volby.

 

První tajný volební bod je

 

81.
Návrh na jmenování člena kontrolní rady Grantové agentury České republiky

Bylo to jedno místo, které jsme obsazovali. Počet vydaných hlasovacích lístků byl 182, odevzdaných 181, takže jeden poslanec nebo poslankyně se volby nezúčastnil, lístek neodevzdal. Kvorum ale zůstává stejné, protože se počítá z toho počtu vydaných lístků, je to 92.

V této volbě do Grantové agentury získal Robert Čep 68 hlasů a Jiří Mikulec 103. Byl tedy ve druhém kole zvolen pan Jiří Mikulec a volba tím končí.

 

Ta čísla, která jsem řekl, jsou stejná ve všech volbách, takže už je dále nebudu opakovat. Jenom pro stenozáznam, vždy tedy přišlo 182 poslanců a poslankyň, 181 se volby zúčastnilo, jeden lístek byl vždy nevydán. Kvorum bylo všude stejné 92 - nutné pro zvolení.

 

Druhý bod je

 

82.
Návrh na volbu člena Etické komise České republiky pro ocenění
účastníků odboje a odporu proti komunismu

Byla podána jedna nominace pana Jiřího Zajíce. Ten získal 158 hlasů, byl zvolen v prvním kole a volba končí.

 

Další bod je

 

83.
Návrh na volbu kandidáta na jmenování do funkce prezidenta
Nejvyššího kontrolního úřadu

Čísla jsou stejná. Pan Miloslav Kala získal 123 hlasů, a byl tedy Sněmovnou zvolen do pozice nebo role kandidáta na jmenování do funkce prezidenta NKÚ. Tady připomínám, že je to návrh, který Poslanecká sněmovna odesílá prezidentovi České republiky. Ten by tedy teprve na základě tohoto návrhu měl navrženého pana Miloslava Kalu, stávajícího prezidenta NKÚ, jmenovat. Bylo to, ještě jednou, 123 hlasů.

 

Další volba je

 

84.
Návrh na volbu člena Rady Českého rozhlasu na uvolněné místo
s funkčním obdobím do 29. září 2026

Bylo to jedno místo, takže jsme vybírali ze tří kandidátů. Pan Kamil Machart získal 1 hlas, pan Jaroslav Šebek 156, Stanislav Zdílna 0, takže v prvním kole byl zvolen pan Jaroslav Šebek. Volba končí a Rada Českého rozhlasu je tím kompletní.

 

Pak tam byly ještě ty dvě televizní rady. Nejdřív první bod

 

85.
Návrh na volbu člena Rady České televize na uvolněné místo
s funkčním obdobím do 27. května 2026

Je to volba na to jedno doplněné místo na zbytek funkčního období do 27. května 2026, to je po odvolané paní Lipovské, kterou odvolala předchozí Sněmovna loni na podzim. Byli zde tedy na jedno místo opět tři kandidáti: paní Karolína Rezková - 1 hlas, pan Zdeněk Šarapatka - 86 hlasů a Daniel Váňa - 88 hlasů.

V této volbě tedy nebyl nikdo zvolen, bude se konat kolo druhé. V souladu s jednacím a volebním řádem do finále postupuje dvojnásobek počtu neobsazených míst, v tomto případě tedy dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, a je to pan Šarapatka a pan Váňa.

 

A poslední volba je

 

86.
Návrh na volbu členů Rady České televize

Bylo to na plné funkční období - pět neobsazených míst. Byl zvolen pouze jeden kandidát, a to pan Ilja Racek s počtem 171 hlasů. Zbývající čtyři místa zůstala neobsazená a znamená to, že do druhého kola tedy postupuje - ten celkový počet patnácti lidí bude zúžen - na ta čtyři místa postupuje osm finalistů.

Pro záznam vás seznámím s výsledkem prvního kola: Luboš Beniak - 0 hlasů, Petr Brozda - 83, Zbigniew Czendlik - 90 hlasů, Ivana Denčevová - 88, Daniel Kolský - 3, Jan Mikuláštík - 0, Monika Pajerová - 82, Jan Novák - 84, Jiří Padevět - 89. Pana Racka už jsem řekl - 171 hlasů. Dále Tomáš Řehák - 3, Nikolaj Savický - 0, Michal Šustr - 83, Jiří Voráč - 1 a Radek Žádník - 83. Těch osm, kteří postupují, jsou ti, kteří dosáhli největšího počtu hlasů, a jsou to pánové a paní: Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Denčevová, Monika Pajerová, Jiří Novák, Jiří Padevět, Michal Šustr a Radek Žádník.

Za volební komisi ještě povím technicky. K druhému kolu je vše připraveno, takže bude záležet na rozhodnutí Poslanecké sněmovny, kdy by chtěla volbu zopakovat. Z informací, které mám v tuto chvíli, by to mělo být za čtrnáct dní v dalším poslaneckém týdnu ve středu 6. dubna, pokud tedy nedojde k nějakému jinému rozhodnutí nebo návrhu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. A nyní můžeme zahájit projednávání prvního bodu, a tím je

 

115.
Vládní návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany
v rámci mnohonárodního bojového uskupení NATO ve Slovenské republice
/sněmovní tisk 180/ - prvé čtení

Materiál postupně uvede ministryně obrany Jana Černochová a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Prosím, paní ministryně, ujměte se slova. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP