(17.30 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)

S ministrem Bekem uděláme všechno pro to, aby se navýšily počty studentů nelékařských fakult zdravotnických oborů, a jsme si vědomi, že tuto vládu to bude stát jenom náklady v rozpočtu, a příští vláda, i nějaký jiný ministr zdravotnictví nebo ministryně nebo kdokoliv, bude mít vyšší počet absolventů, ale neděláme to přece pro ministry, děláme to pro občany České republiky, a proto ty věci ve zdravotnictví, které mají doběh deset a více let - prostě vzdělání takhle dlouho trvá včetně atestace, nezbývá než na nich mít konsenzus mezi vládami. A já - a to doufám, že přizná každý - jsem nikdy nekritizoval svoje předchůdce, na to opravdu, opravdu si dávám pozor.

V pracovněprávní oblasti bohužel není vše v pořádku už několik desítek let, a to zase všichni víme. Dříve se problémy řešily přisypáváním peněz do systému. Je potřeba říct, že za posledních deset let se zvýšily prostředky na péči o zdraví, to znamená, z nějakých 240, 260 miliard na 580, pokud započítávám i to, co dávají zřizovatelé, což je z nějakých 28 000 na jednoho občana na více než 52 000 na jednoho občana při stejném počtu obyvatel v České republice. To znamená, ten nárůst, pokud my neuděláme nějaké razantní reformy - a to jsem v té strategii dobře definoval - povede k tomu, že někde v roce 2035 to bude 1 bilion 200 milionů a to opravdu není pro jakoukoliv vládu a pro jakýkoliv systém možné takto ufinancovat.

Důvod pro další protesty z mého pohledu není především proto, že dohodu, kterou jsme s lékaři uzavřeli, plníme, a to jsem tady jasně shrnul. Z těch čtyř článků jsou v podstatě plněny všechny, ale samozřejmě složitá je debata o zákoně o odměňování zdravotníků, kde ale dneska se bavíme o parametrech, které by tam měly být, a pokud bude na ty parametry nějaká shoda, pak budeme dál pokračovat cestou Poslanecké sněmovny, pak to budete mít v rukách vy, senátoři a pan prezident. Faktem je, že mě mrzí, že jsme se neposunuli v debatě o přesčasech, protože opravdu jsou specialisté lékaři - znovu opakuji, třeba profesor Froněk, já si to pamatuju, protože mně psal tento týden - kteří by chtěli mít více přesčasů, ale nemohou.

Tak já bych mohl pokračovat, ale závěrem si dovolím říct, že děláme opravdu všechno pro to - a to vám mohu garantovat, aby ke stávce nedošlo a aby byla dohoda plněna, protože koneckonců já jsem lékař a věřte, že se na nic netěším tak jako na to, až se vrátím do své nemocnice.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím v tuto chvíli pana poslance Langa - interpelovat bude pana ministra Rakušana, který je omluven. Máte slovo.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuji, pane místopředsedo. Moje otázka na ministra vnitra je celkem jednoduchá. Pane ministře vnitra, co děláte s nešvarem, který je opravdu nešvarem, a to jsou úniky z policejních spisů? Hovořím o tom jako člen bezpečnostního výboru v souvislosti s tím, že nyní Seznam Zprávy.cz Zprávy napsal a podrobně popsal určité situace té tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde vlastně došlo k zabití čtrnácti osob. Popsal poměrně přesně věci z Klánovického lesa, kde ten Kozák, vrah, který zabil čtrnáct lidí na Filozofické fakultě, zastřelil otce a to nemluvně a potom doma zastřelil svého vlastního otce. Říkám to z toho důvodu, že tady prostě novináři se dostávají k informacím a my jako členové bezpečnostního výboru jsme čekali šest měsíců na zprávu GIBSu, kde jsme se dozvěděli, a ne úplně celou zprávu, že ve své podstatě žádný policista nespáchal žádnou trestnou činnost - to jsme nepředpokládali. Nemáme dodneška zprávu Úřadu vnitřní kontroly policejního prezídia s odkazem právě na trestní řízení, které ještě není ukončeno a bude ukončeno někde na začátku července. A tady já se dozvídám, a proto se ptám: Jak je možné, že novináři seznámení s takto zásadními věcmi mají informace dříve než poslanci, členové bezpečnostního výboru, kdy my jsme několikrát požadovali zprávu Úřadu vnitřní kontroly, byli jsme neustále odkazováni, že to je v nějakém režimu nebo opatření, že není ukončeno trestní řízení, a já se tady najednou dozvídám, že zdroje prostě získaly tyto informace, a jsou to věci, které jsou opravdu neveřejné, a tyto věci, které jsem se dozvěděl bohužel ze Seznam Zprávy.cz, z veřejného zdroje, jsem se já nedozvěděl ani jako člen bezpečnostního výboru. Potom samozřejmě se nemůžete divit, že chceme vyšetřovací komisi k události na Filozofické fakultě. Dotýká se to i dalších věcí, projednávané zbraňové legislativy úpravy a podobně.

Pane ministře vnitra, prosím vás, podívejte se a proveďte si šetření, zda úniky takto zásadních a závažných a citlivých věcí i vůči pozůstalým neproběhly z policejních útvarů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan ministr je řádně omluven, takže poprosím dalšího interpelujícího, a to je pan poslanec Wenzl, který bude dnes už naposledy podle všech podkladů, které mám, interpelovat pana ministra Válka.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážený pane ministře, v současné době se dostává do finále probíhající dohodovací řízení týkající se plateb za poskytnutou zdravotní péči, mimo jiné i pro segment ambulantních specialistů v roce 2025. Ambulantní specialisté dopadli skoro nejhůře už v úhradové vyhlášce pro tento rok. Proto pro příští rok požadovali o růst alespoň ve výši inflace loňského roku, tedy téměř 11 %. Místo toho ale dostali nabídku, která podle koordinátora segmentu v dohodovacím řízení a předsedy Sdružení ambulantních specialistů doktora Zorjana Jojka bude reálně znamenat pokles úhrad. Vedle toho, že by podle propočtu ambulantních specialistů došlo ke snížení úhrad, navíc většina zdravotních pojišťoven avizuje významné přitvrzení regulací. Rada Svazu ambulantních specialistů na zasedání konstatovala, že návrh by znamenal pokles úhrad pod úroveň potřebnou pro vykrytí nákladů na poskytovanou péči, a to v situaci, kdy již několikátý rok za sebou razantně rostou náklady, a chtěl bych se vás tedy v této souvislosti zeptat, pane ministře, jestli v rámci tohoto probíhajícího dohodovacího řízení jsou zohledněny tyto požadavky ze strany SASu v rámci toho probíhajícího řízení. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím pana ministra.

 

Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Já snad jenom shrnu to, co už jsem jednou říkal, protože v podstatě je to ta stejná interpelace, a já tomu rozumím, já jsem jich také vždycky dával víc, protože člověk neví, kdy ho vylosují.

Ale technicky, příjmy zdravotních pojišťoven jsou jasně dané, vyrovnané hospodaření zdravotních pojišťoven je také jasně dané. Tam si myslím, že je napříč politickým spektrem shoda, že pojišťovny by neměly být v minusu a (být) ohroženo jejich fungování. Koneckonců, všichni máme ve Správní radě VZP svoje zástupce, takže máme přímé informace, a pojišťovny se domlouvají v rámci dohodovacího řízení s poskytovateli, jak tyto peníze rozdělí.

My jsme včas informovali o prioritách, domnívám se, že na těchto prioritách nemůže být neshoda, a to je posílení primární péče, tedy více praktických lékařů pro děti, více praktických lékařů pro dospělé, paliativní péče a následná péče a samozřejmě prevence, respektive screeningové programy. Já myslím, že těchto pět bodů je něco, na čem se shodneme, protože bez toho, aby měl každý pacient, každý občan v České republice - a to bohužel nemá - každý občan v České republice svého praktika nebo pediatra, tak vlastně nemá toho, který by ho systémem měl provázet, který by ho měl do toho systému zavádět, který by ho měl zvát na preventivní prohlídky, který by ho měl posílat na screeningové programy, a to je samozřejmě velký problém. Toto jsou priority. Jsou to priority ve vládním programu a myslím si, že to jsou priority i mých předchůdců, v tom se asi snad nějak zásadně nelišíme.

Zbytek peněz bude na základě dohodovacího řízení rozdělen. U ambulantních specialistů - já si troufnu znovu zopakovat - je velký rozdíl jednak, a pan profesor Dušek tady opakovaně na toto téma dělal prezentace pro členy zdravotního výboru, je velký rozdíl dostupnosti v jednotlivých regionech. Jsou regiony, kde ta dostupnost je velmi špatná, jsou regiony, kde dostupnost je opravdu velmi dobrá. Jeden čas dokonce ve velkých městech jako Praha a Brno bylo ambulantních specialistů - teď bez ohledu na to, které jsou to obory - velké množství. Je tam pak druhý problém, a to, že ambulantní specialisté jsou velmi heterogenní skupina. To znamená, jsou opravdu obory ambulantních specialistů, kterých je nejenom nedostatek v některých regionech, ale absolutní nedostatek v České republice, a my potřebujeme, aby pojišťovna měla v rukou nástroje, aby jednak zajistila pro své pojištěnce v celé republice, tedy aby bonifikovala ty, kteří chtějí a jsou ochotni pracovat v těch oblastech, kde je jich nedostatek, a aby bonifikovala obory, kterých je nedostatek, tak, aby řekněme zvýšily výkonnost, zvýšily svoji kapacitu, aby bonifikovala sdružené praxe, aby bonifikovala ty, kteří jsou ochotni a připraveni přecházet na elektronizaci, a aby bonifikovala ty, kteří řekněme mají ochotu mít pracovní dobu tak, aby vyhovovala občanům, tedy řekněme v odpoledních hodinách a tak dále.

Ale to jsou věci, do kterých já bych opravdu nerad zasahoval, protože občané České republiky jsou pojištěni u pojišťovny, kterou si vybrali, a ta pojišťovna pro ně musí zajistit co nejlepší péči v rozsahu peněz, které vybrala v rámci jejich pojištění. Tu péči zajišťuje cestou dohodovacího řízení. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP