Neautorizováno!
(15.20 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní paní poslankyně Jana Berkovcová, řádně přihlášená do obecné rozpravy. Máte slovo.
Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji za slovo. Krásný dobrý den, dámy a pánové, já bych taky ráda vystoupila na podporu původního návrhu, tedy sněmovní verze novely školského zákona. Musím tedy říct, že jsem s úžasem až šokem sledovala jednání Senátu a přijetí pozměňovacích návrhů Senátu k návrhu novely o odkladech školní docházky. Bohužel... Nebo chci poděkovat senátorům ze školského senátního výboru, kteří obhajovali tuto naši propracovanou sněmovní verzi, na které pracovala odborná pracovní skupina téměř dva roky a ve shodě s odborníky a ve shodě tady napříč všemi kluby ve Sněmovně byla zde tato verze přijata. Bohužel převážily v Senátu názory odborníků - řekněme - jejichž jedinou odborností bylo ale to, že sami do školy kdysi chodili.
Ale chodili jste do školy, páni senátoři, někdy v šedesátých, sedmdesátých letech, argumentovali jste argumenty typu odpovídajícího té době, ale školství se někam posunulo za tu dobu. Pořád mluvíme o modernizaci školství a vy tam argumentujete tmářskými argumenty.
Ano, všichni jsme chodili do školy, všichni jsme dostávali známky, ale tohle není debata o známkování. Nemůžeme smrsknout celou debatu o novele řešící odklady školní docházky pouze na známkování. To jenom svědčí o tom, že jste absolutně nepochopili záměr a ucelenost celé té novely. Ta novela zpřísňuje podmínky pro odklad školní docházky a ano, má svoje kritiky, ale ta kritika vychází z obav, že děti méně školně zralé budou mít ve školách problémy. To byla kritika k té novele, a právě proto to zpřísnění odkladu školní docházky je doprovázeno celým komplexem, celým balíčkem podpůrných opatření, která mají dětem - potažmo těm hlavně méně zralým - usnadnit přechod z mateřské školy do první třídy, usnadnit práci učitelům, kteří budou pracovat s heterogenní třídou, kde mohou mít i méně zralé děti.
Vy jste všechna tato podpůrná opatření odřízli, ať to je zrušení známkování v první, druhé třídě, ať to je nemožnost propadnout v první třídě. To jsou věci, které mají snížit ten tlak na výkon a snížit obavy rodičů, že jde dítě do školy. Asistent v první třídě má pomoci učitelům, aby na to nebyl sám, pokud mu tam přijdou děti méně školně zralé, takže naprosté nepochopení celého záměru.
Já vás, prosím, kolegové, hlasujme proti senátní verzi zákona a podpořme naši původní sněmovní verzi. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, paní poslankyně. Ptám se, zda se někdo další hlásí do rozpravy? Já osobně nikoho dalšího přihlášeného nevidím, a je-li tomu tak, tak končím rozpravu.
Ptám se, zda pan senátor nebo pan navrhovatel chcete závěrečná slova? Nevidím zájem.
Přistoupíme k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Já přednesu návrh usnesení... Zavolám kolegy, kolegyně z předsálí.
Eviduji žádost o vaše odhlášení, já vás tedy všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami.
Mezitím přečtu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, v závorce školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 793/6, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 793/7."
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 11, přihlášeno je 161 poslankyň a poslanců, pro 1, proti 150. Poslanecká sněmovna nevyslovila souhlas s tímto návrhem usnesení.
Nyní tedy budeme hlasovat znovu, a to podle § 97 odst. 5 jednacího řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí tohoto usnesení je potřeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy souhlasu 101 poslanců. Kvorum je už nastaveno, a já tedy přednesu návrh usnesení. (Místopředsedkyně Kovářová se hlásí o slovo.)
Omlouvám se. Paní místopředsedkyně, prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: K hlasování, hlasovala jsem proti, na sjetině mám pro. Nezpochybňuji hlasování, jenom pro stenozáznam. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji.
Já tedy přednesu návrh usnesení, o kterém budeme hlasovat: "Poslanecká sněmovna schvaluje návrh zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, v závorce školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, ve znění, v kterém byl postoupen Senátu, podle sněmovního tisku 793/6."
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 12, přihlášeno je 163 poslankyň a poslanců, pro 161, proti nikdo. Konstatuji, že jsme tento návrh zákona přijali dle tohoto návrhu usnesení. (Potlesk napříč sálem.)
Děkuji panu senátorovi, panu navrhovateli a končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod dnešního jednání, a tím je
2.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 883/6/ - vráceno Senátem
Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy. Jeho usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 883/7. Informace k pozměňovacím návrhům vám byly rozeslány elektronickou poštou.
Vítám mezi námi senátora Miroslava Plevného.
Prosím, aby za navrhovatele se k usnesení Senátu a k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřil poslanec Lukáš Vlček. Prosím, máte slovo.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Lukáš Vlček: Dámy a pánové, pane předsedající, vážení členové vlády, vážený pane senátore, dobré odpoledne. Dovolte, abych na začátek krátce okomentoval návrh zákona, který původně přišel do Poslanecké sněmovny z pera poslanců Lukáše Vlčka, Ivana Adamce, Róberta Telekyho a Michala Kučery, tedy návrh zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách... (Hluk v sále.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane poslanče, že vám vstupuju do vašeho projevu.
Ale kolegyně, kolegové, míra hluku v sále je poměrně vysoká. Máte-li potřebu diskutovat, a to jak v pravé či v levé části sálu, prosím, abyste své diskuse přenesli do předsálí, jak v pravé... Jak v pravé, tak v levé části sálu. Prosím, diskutujte v předsálí.
Prosím, pokračujte.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Lukáš Vlček: Tak pane předsedající, děkuji za sjednání klidu, ale já věřím, že budu popisovat věc, která je obecně známá už jen z toho důvodu, jak velkou politickou shodu skrz všechny jednotlivé poslanecké kluby jsme ve Sněmovně nalezli. Ta shoda se hledala komplikovaně, ale s vůlí tu shodu nalézt. Připomenu, že pro tu konečnou podobu zákona hlasovalo 170 ze 171 přítomných poslanců.
Co za tím je, za touto normou? Proč fyzicky jsme tuto normu přednesli? No, je za tím velmi komplikovaný, velmi složitý, ale zároveň jasně ukazující matematický model, takzvaná analýza zdroje přiměřenosti, která ukazuje, že pokud Česká republika nebude významně v následujících letech - významně - investovat do nových zdrojů energie, tak máme jako společnost opravdu velký problém.
Tato norma navazuje i na předchozí legislativní aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů, a jedná se tedy o klíčovou novelu v oblasti transformace energetiky. ***