Čtvrtek 17. března 1927

Posl. Burian: Ctěná sněmovno! Při příležitosti projednávání tohoto imunitního případu dovolím si poukázati na to, jakým způsobem imunitní výbor čsl. sněmovny jedná o různých případech, kde jde o vydání poslanců. Pokládám tuto praksi imunitního výboru za naprosto nesprávnou. Také v zájmu své vlastní cti a v zájmu dbalosti o sebe je povinností většiny této sněmovny jednou si říci, zdali takovým způsobem mají býti záležitosti imunitní v imunitním výboru projednávány a vyřizovány.

Zde většina poslanecké sněmovny má odhlasovati vydání komunistického poslance a v celé té zprávě není řečeno ani jediného slova o tom, čeho vlastně dotyčný poslanec měl se dopustiti. Myslím, že takovýto způsob vydávání komunistických poslanců je něčím, co možno plným právem nazvati persekucí komunistických poslanců. (Souhlas komunistických poslanců.)

Když jest vydáván komunistický poslanec soudu, je to vlastně rozsudek nad takovým komunistickým poslancem. Formálně je to rozsudek toho znění, že je ten poslanec vydán, ale fakticky je to rozsudek daleko ještě horší, poněvadž soud, který projedná potom takový případ, již předem je tak zpracován, že si říká: když poslanecká sněmovna poslance vydala, pak jistě musil se něčeho dopustiti a musíme my také jej odsouditi. Ale, pánové, jestliže svůj rozsudek soud vynese v soudní síni, tak aspoň ten rozsudek nad tím kterým řádně odůvodní a řádně o něm pronese to či ono. Ale zde poslanecká sněmovna vydává poslance a neříká, z jakých důvodů je vydán. Je za tím skryto prý to, že výroky dotyčného poslance nesmí býti uveřejněny proto, aby nebyly imunisovány, ale myslím, že to je neobyčejně malicherný důvod pro zpracování takovéto zprávy při vydávání komunistického poslance. Ale kdyby nebylo dbáno této okolnosti, pak přece jen jest povinnosti sněmovny a tedy většiny sněmovní dáti příležitost dotyčnému poslanci, který vydán býti má, aby s tribuny sněmovny se mohl hájiti, a má-li se hájiti, pak ve zprávě musí býti řečeno a uvedeno, jakých výroků použil, a on pak k tomu může zaujmouti stanovisko, může zde říci, jak se věci sběhly a vůbec co má k tomu vyložiti. Já jsem celou věc přinesl do imunitního výboru a žádal jsem, aby, jestliže má býti takto postupováno v plenu poslanecké sněmovny, referent imunitního výboru s dotyčným poslancem, o jehož vydání se má jednati, předem promluvil o celém případě. Bylo to však zamítnuto. Pak bylo předsedou imunitního výboru jaksi uznáno, že důvody, které přednáším, jsou úplně správné, a předseda výboru imunitního učinil jakýsi pokus, aby poslanec měl možnost nahlédnouti do spisů, aby věděl, oč jde, aby se mohl hájiti případně u referenta imunitního výboru a i zde v poslanecké sněmovně s tribuny. Ale to bylo zase zamítnuto ministerstvem spravedlnosti, poněvadž prý nahlédnutí do takových spisů není možné. Prohlašuji, že je docela dobře možné nahlédnouti do takových spisů, poněvadž když obviněný poslanec jest povolán k vyšetřujícímu soudci, tento mu spisy dá nebo přečte, co jest v nich obsaženo, a obviněný se může obhajovati anebo svůj názor vysloviti. Taková možnost byla by přípustná. Když je to však zamítáno, musí býti dána možnost posl. sněmovnou, aby poslanec věděl, oč jde. On nemůže věděti, oč jde, poněvadž tato zpráva byla v imunitním výboru projednávána již před několika měsíci, dnes si to již nepamatuje naprosto nikdo, ani ten člen imunitního výboru, ani já, poněvadž projednáváme daleko přes 300 případů. To zase v Československu vypadá imunita oposičních a komunistických poslanců přesmutně! Komunisté jsou také v Německu a ve Francii... (Posl. Muna: Tam také nemají tak blbého ministra spravedlnosti!)

Předseda (zvoní): Volám p. posl. Munu k pořádku pro urážející výroky ve sněmovně.

Posl. Burian (pokračuje): ... a komunističtí poslanci ve Francii a v Německu nemluví jinak, než komunisté českoslovenští. Tito komunističtí poslanci mluví s tímtéž temperamentem a způsobem, jako poslanci českoslovenští, a přece neslyšíme, že by tam poslanecká sněmovna, soudy a celý státní aparát snížil se tak hluboko, aby tak veliký počet poslanců měl býti vydáván, aby bylo tolik žádostí soudů o vydání a také žádná poslanecká sněmovna by se nesnížila k tomu, aby poslanci byli v takovém počtu vydáváni a nesnížila by se k tomu, aby byli vydáváni takovým hanebným způsobem, jak zde jsou vydáváni komunističtí poslanci. Jedině dnes takové státy, jako jest Maďarsko, kde právě dnes opětně jsou dáni komunisté k stannému soudu a čekají odsouzení, jedině takové státy lumpokracie maďarské jednají takovým nízkým, hanebným a mizerným způsobem!

Pánové, nedivte se, že o takovém vašem jednání není možno klidně mluviti, a já se pánové, divím právníkům všech stran v této sněmovně, zvláště stran oposičních, stran sociálně-demokratických, že ti nepovstanou, aby zde pomáhali k tomu, aby byla zjednána náprava. Věc křičí a proto navrhuji, aby byla záležitost tato vrácena imunitnímu výboru. (Potlesk poslanců strany komunistické.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je tedy skončena.

Podán byl návrh posl. Buriana, aby věc byla vrácena imunitnímu výboru.

Budeme tedy hlasovati nejprve o tomto formálním návrhu a bude-li zamítnut, budeme hlasovati o návrhu podle zprávy výborové.

Žádám pana zpravodaje, přeje-li si slova k doslovu.

Zpravodaj posl. Košek: Trvám na zprávě tak, jak ji byl podal imunitní výbor.

Předseda: Přistoupíme k hlasování o formálním návrhu posl. Buriana a soudr. Byl jsem požádán, abych při tomto hlasování dal provésti sčítání hlasů. Vyhovuji tomuto přání a žádám zapisovatele pp. posl. Rýpara, Chalupníka a Vávru, aby spolu s tajemníkem sněmovny a jeho zástupci provedli sčítání hlasů, a to pan posl. Rýpar v prvém a druhém úseku, pan posl. Chalupník ve třetím a čtvrtém úseku, pan posl. Vávra v pátém a šestém úseku a na presidiální tribuně.

Kdo souhlasí s návrhem posl. Buriana, aby sněmovna se usnesla na vrácení této záležitosti imunitnímu výboru, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

(Po sečtení hlasů:)

Podle sděleného výsledku sčítání hlasů vyslovilo se pro návrh posl. Buriana 80 hlasů, proti návrhu 120 hlasů. Je tedy návrh na vrácení výboru zamítnut.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Majora pro tyto trestné činy:

ad I: a) přečin podle §u 15, č. 2 zákona na ochranu republiky (schůze v Bratislavě 19. září 1924),

b) přečin podle §u 14, č. 5 zákona na ochranu republiky,

c) přečin podle §u 14, č. 1 zákona na ochranu republiky (schůze 14. srpna 1924 v Bratislavě),

ad III zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky (schůze 23. ledna 1925 v Bratislavě),

ad IV zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky (schůze 25. března 1925 v Bratislavě),

ad V zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky (schůze 14. dubna 1925 v Žigardu),

ad VI zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky (schůze 7. června 1925 v Maďarském Šoku),

ad VII přečin podle § 14, č. 1 zákona na ochranu republiky (schůze 25. ledna 1925 v Nových Zámcích).

Navrhuje však, aby svolila k trestnímu stíhání téhož pana poslance pro trestné činy:

ad I d), e), f) přečin podle §u 1, §u 3, odst. II, č. 1 a 2 zák. čl. XLI z r. 1914 (schůze 14. srpna 1924 v Bratislavě),

ad II zločin podle §u 15, č. 2 a 3 zákona na ochranu republiky a přečin pomluvy podle §u 1, §u 3, č. 1 a 2 zák. čl. XLI z r. 1914 (schůze 29. března 1925 ve Vašarutu),

ad VI přečin podle §u 14, č. 3 zákona na ochranu republiky (schůze 7. června 1925 v Maďarském Šoku),

ad VIII zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky (schůze 1. března 1925 v Mukačevě).

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje imunitního výboru souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna rozhodla podle návrhu pana zpravodaje.

Tím vyřízen je odst. 2 pořadu a přikročíme k projednávání odstavce 3, jímž je:

3. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě za souhlas s trest. stíháním posl. Petera pro zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a přestupek podle §u 491 tr. z. a čl. V zákona ze dne 17. prosince 1862, č. 8 ř. z. z r. 1863 (tisk 413).

Zpravodajem je pan posl. inž. Hrdina.

Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. inž. Hrdina: Slavná sněmovno! Zpráva imunitního výboru o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě za souhlas s trestním stíháním posl. Jos. Petera pro zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a přestupek podle §u 491 tr. z. a čl. V zákona ze dne 17. prosince 1862, č. 8 ř. z. z r. 1863.

Na veřejné schůzi, pořádané komunistickou stranou v dělnickém domě v Orlové dne 13. srpna 1925 pronesl posl. Jos. Peter výroky, jimiž ohrožoval disciplinu v armádě a nabádal vojíny k protistátním akcím. Těmito výroky měl se dopustiti deliktů shora citovaných.

Po prozkoumání spisů krajského soudu v Mor. Ostravě, této záležitosti se týkajících, které zároveň týkají se ještě jiných trestných činů proti jiným osobám, navrhuje imunitní výbor poslanecké sněmovně z důvodu, že slova byla namířena proti vládě republiky Československé - a tím proti zákonu na ochranu republiky - aby posl. Jos. Peter k trestnímu stíhání byl vydán. (Posl. Mikulíček: Lex Cyrill nebyl obrácen proti vládě a korupčním stranám, které za něj dostaly zaplaceno!)

Předseda (zvoní): Prosím o klid. K této věci jsou přihlášeni řečnici. Zahájíme proto rozpravu. (Posl. Mikulíček: To je blbost do kvadrátu!)

Volám pana posl. Mikulíčka k pořádku.

K této věci, jak jsem řekl, jsou přihlášeni řečnici. Zahájíme rozpravu.

Dříve však podle usnesení předsednictva navrhuji, aby řečnická lhůta byla stanovena 15 minutami. (Námitky nebyly.)

Námitek není. Navržená lhůta je přijata.

Ke slovu jsou přihlášeni páni posl. Jos. Peter a Burian. Dávám slovo p. posl. Jos. Peterovi.

Posl. Jos. Peter: Ctěná sněmovno! Podle zprávy imunitního výboru mám býti vydán, aniž by mně byl imunitní výbor řekl, proč. Ve zprávě neuvedl ani výroků, pro které mne vydává krajskému soudu v Moravské Ostravě. Podle jednacího řádu poslanecké sněmovny R. Č. S. má každý poslanec míti právo se obhajovati před forem poslanecké sněmovny a to mně bylo znemožněno, neboť po době 19měsíční není mně možno si pamatovati, jaké domněle závadné výroky jsem tenkráte na schůzi pronesl. Pamatuji si jen jedno, že právě v této době bylo celé veřejnosti známo, že jsem byl komunistickou stranou Československa kandidován na poslance poslanecké sněmovny republiky Československé a právě v této době začala policie po mně slíditi jako po nějakém zločinci. Jedno udání stíhalo druhé. Byl jsem téměř každý týden povoláván před vyšetřujícího soudce, který drsným jednáním v přítomnosti policejního agenta žádal na mně, abych se doznal k výrokům, policejními agenty udaným. Jmenoval jsem vyšetřujícímu soudci svědky v počtu 15 osob, kteří by musili dosvědčiti, že relace policejních agentů jsou vesměs nesprávné; soudce zamítl mou žádost s odůvodněním, že může připustiti nanejvýše tři svědky, že by to jinak stálo moc peněz a kdo by to potom platil? Soudce vyslovil, že policejní agenti a komisaři jsou pod přísahou a že jejich relaci dá soud za pravdu. Z toho je jasně viděti, že je to politická msta a třídní nenávist policie a soudů, kteří chtějí ukázat svoji moc.

Vzpomínám si právě na komunistické poslance soudr. Jílka, Kreibicha, Haruse a Šafranka, kteří byli nynější vládní většinou vydáni soudu proto, že všemi prostředky chtěli zabrániti ožebračení pracujícího lidu, chtěli zabrániti hlasování o osudných agrárních clech a kongrui, kterými trpí československý pracující lid. U soudu těmto soudruhům poslancům bylo znemožněno se obhajovati. Nesměli mluviti, jejich návrhy a návrhy jejich právních zástupců byly šmahem zamítnuty a obžalovaní se svými obhájci byli tímto jednáním donuceni demonstrativně ze soudní sině odejíti, při čemž soudr. Kreibich provolal hanbu třídní justici, a já dodávám: nejen hanbu třídní justici, ale provolávám také hanbu nynější parlamentní většině, která se na venek dělá demokratickou a lidovou a ve sněmovně nedá poslanci příležitost se obhajovati. Korupčníci, zloději a skuteční vlastizrádci v osobách Krečmery, Radola Gajdy a spol., kteří měli býti již dávno za mřížemi, vyšlapují si na svobodě pod ochranou mocných a vlivných švakrů a policie, a běda tomu, kdo by se takovému Gajdovi opovážil rušiti jeho fašistické schůze a dokazoval mu, že je vlastizrádce, že organisoval vojenské povstání a státní převrat v republice Československé! Ten se ocitne ihned v rukou dnešní "spravedlnosti" a je souzen podle zákona o teroru, jak se stalo soudr. sen. Herlingerovi, který byl senátem vydán kraj. soudu v Mor. Ostravě. Ctěná sněmovno! Nežádám milosti a ochrany od lidí bezohledných, drsných, kteří škrti československý pracující lid a berou mu poslední občanská práva, nežádám ochrany od lidí, kteří z Československé republiky dělají republiku militaristickou a policejní, kde bude vládnouti generál a policajt, ale žádám jedno: jestliže my občané máme dodržovati zákony, podle kterých jsme souzeni a odsuzováni nemilosrdně, tak také poslanecká sněmovna jako nejvyšší instance má dodržovati jednací řád, má dáti poslanci možnost se obhájiti, má mu sděliti výroky, pro které ho vydala, a nestalo-li se tak, pak je to hotový skandál. Pokračujte tak dále, dokud máte moc! Přijde doba, kdy za svoji zločinnost budete souzeni pracujícím lidem. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Dalším přihlášeným řečníkem j e p. posl. Burian. Dávám mu slovo. (Hluk a výkřiky komunistických poslanců. - Předseda zvoní.)

Prosím o klid.

Posl. Burian: Ctěná sněmovno! Ukázal jsem vám nejprve falešnost postupu většiny sněmovní jaksi politickými důvody a nyní to prokáži čistě a přísně právnickým způsobem na případě našeho soudruha Petera a na zprávě, kterou, chcete-li, můžete si přečísti.

Podle zprávy imunitního výboru tisk 413 požádal kraj. soud v Mor. Ostravě za souhlas s trestním stíháním posl. Jos. Petera pro zločin podle §u 15, č. 3 zák. na ochranu republiky a přestupek podle §u 491 tr. z. a čl. V zák. ze dne 17. prosince 1862, č. 8 ř. z. z r. 1863. Tolik se dovídáme z nadpisu tištěné zprávy imunitního výboru, na základě níž má rozhodnouti poslanecká sněmovna o vydání posl. Jos. Petera. Ze všech přítomných členů poslanecké sněmovny neví asi ani jediný - nejvýše mimo členy imunitního výboru, pamatují-li se vůbec ještě na tento případ, o němž je zpráva datována z 8. června loňského roku - v čem spočívají trestné činy, za něž má býti posl. Jos. Peter vydán. Dalo by se tedy čekati, že i v tomto případě, jak se stává aspoň v některých řídkých případech jiných, budou ve zprávě imunitního výboru uvedeny aspoň hlavní výroky, jimiž se měl posl. Peter na veřejné schůzi v Orlové 13. srpna 1925 zmíněných trestných činů dopustiti. Avšak zpráva imunitního výboru ani jediného výroku posl. Petera neuvádí, zato však všeobecně praví, že posl. Peter pronesl výroky, "jimiž ohrožoval disciplinu v armádě a nabádal k protistátním akcím".

Takovýmto docela lokálkářským stylem je vystižena zpravodajem imunitního výboru skutková podstata trestných činů ve zprávě imunitního výboru, na základě níž má poslanecká sněmovna, která nemá jinak vůbec ponětí o výrocích poslance Petera, rozhodovati o jeho vydání. "Ohrožování discipliny v armádě" a "nabádání vojínů k protistátním akcím" jest sice oblíbeným šlágrem, který si může dovoliti p. zpravodaj na veřejné.schůzi nebo ve štvavé lokálce, ale není skutkovou podstatou §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky, ani přestupku podle §u 491 tr. zák. a čl. V zákona ze dne 17. prosince 1862, č. 8 z. ř. z r. 1863.

Ve zprávě imunitního výboru dále se praví: "Po prozkoumání spisů krajského soudu v Mor. Ostravě této záležitosti se týkajících, které zároveň se týkají ještě i jiných trestních činů proti jiným osobám, navrhuje imunitní výbor posl. sněmovně z důvodů, že slova byla namířena proti vládě republiky Československé a tím proti zákonu na ochranu republiky, aby posl. Jos. Peter k trestnímu stíhání byl vydán." Jakých "jiných trestních činů" a proti kterým "jiným osobám" se posl. Jos. Peter svými výroky ještě dopustil, dále zda spadají i tyto pod skutkovou podstatu trestních činů uvedených v žádosti krajského soudu v Mor. Ostravě a zda i za tyto "jiné" trestné činy se vydání posl. Jos. Petera navrhuje, není z této úplně zmatené, povrchní a právnicky vůbec neudržitelné zprávy imunitního výboru jasným. A vrcholem všeho jest konečně závěr citované zprávy. Každý laik by čekal, navrhuje-li imunitní výbor vydání posl. Jos. Petera k trestnímu stíhání, že je navrhuje aspoň z důvodu, že by se posl. Jos. Peter, odpovídá-li vylíčení případu podle soudních spisů skutečnosti, dopustil trestního činu podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a přestupku podle §u 491 tr. z. a čl. V zákona č. 8 z r. 1863. Avšak zpráva imunitního výboru praví výslovně, že navrhuje vydání posl. Jos. Petera z důvodů, "že slova byla namířena proti vládě republiky Československé a tím proti zákonu na ochranu republiky".

Konstatujeme: "výroky namířené proti vládě" nejsou vůbec skutkovou podstatou §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky, který jedná o podněcování ke zločinu § 1 (úklady), § 2 (příprava úkladů), § 7 (útoky na život ústavních činitelů), nebo § 8 (tělesné poškození ústavních činitelů) zákona na ochranu republiky, nebo k hromadnému páchání přečinu podle §u 47 až 51 branného zákona, č. 193 z r. 1920 (neuposlechnutí povolacího rozkazu k nastoupení cvičení ve zbrani, presenční služby, výjimečné činné služby, činné služby za mobilisace, nedostavení se k vojenské službě bez zvláštního zavolání). Hledati ve skutkové podstatě těchto trestných činů útoky proti vládě, může snad jen p. zpravodaj, který si nedá ani tolik práce, aby si příslušná zákonná ustanovení přečetl. Navrhuje-li přes to zpravodaj imunitního výboru, aby posl. Jos. Peter byl vydán s tímto odůvodněním, že "slova byla namířena proti vládě republiky Československé", pak nejde v tomto případě o trestní čin podle zákona na ochranu republiky, nýbrž nejvýše snad o přestupek podle čl. V zákona č. 8 z r. 1863. Nemůže býti tudíž posl. Peter vydán pro slova "namířená proti vládě" k stíhání podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky, jak žádá krajský soud v Moravské Ostravě. Pro výroky pak "proti vládě" a "tím proti zákonu na ochranu republiky" nemůže býti opět posl. Peter podle zprávy imunitního výboru vydán z toho důvodu, poněvadž stíhati posl. Petera pro "slova namířená proti vládě" podle zákona na ochranu republiky krajský soud v Mor. Ostravy vůbec nemíní. Vám se tedy, pánové, stane, že vydáte poslance, ten přijde ke krajskému soudu a tam mu řeknou: "Vždyť my jsme nežádali za Vaše vydání pro to, zač jste byl vydán poslaneckou sněmovnou." Tedy, prosím, budete z toho míti nehoráznou právnickou ostudu.

Tento rozbor zprávy imunitního výboru snad dostatečně charakterisuje způsob, jak jsou komunističtí poslanci vydáváni k trestnímu stíháni. My tuto kritiku uveřejníme v denním tisku a vyzýváme současně veřejně zpravodaje imunitního výboru pana inž. Hrdinu a předsedu imunitního výboru p. Votrubu, jakož i kteréhokoli odborníka z kruhů právnických, aby se pokusili tuto nesmyslnou zprávu imunitního výboru odborně obhájiti. Je věcí poslanecké sněmovny, chce-li se za tuto zprávu tím, že ji odhlasuje, postaviti. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Byl mi podán formální návrh p. posl. Bolena na vrácení věci výboru k novému šetření a podání nové zprávy. Žádám pana zpravodaje, aby se vyjádřil o podaném návrhu.

Zpravodaj posl. inž. Hrdina: Slavná sněmovno! Pan posl. Peter na veřejné schůzi, pořádané komunistickou stranou v Dělnickém domě v Orlové, pronesl dne 13. srpna 1925 tyto výroky: "Proto, matky dělnické, když již posíláte své syny na vojnu, kde musejí konati občanskou povinnost, řekněte jim: Vezměte zbraně do rukou, vždyť to jsou vaše zbraně, vy jste je vyrobili a za vaše peníze, ale použijte je proti svým vykořisťovatelům, kteří vás terorisují a zotročují. I my tatíkové, budeme-li museti narukovati a vzíti zbraně do rukou, budeme věděti, že je máme obrátiti proti svým nepřátelům, kteří nás po tak dlouhou dobu vykořisťovali a ubíjeli. Když si toho uvědomíte, a hlavně ty, dělnická mládeži, pak jistě zvítězíme v konečném boji za vládu dělníků a sedláků a diktaturu proletariátu, že vinu na krvavé řeži spáchané na čsl. dělnictvu nese naše vláda." (Výkřiky komunistických poslanců. - Hluk.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Zpravodaj posl. inž. Hrdina (pokračuje): Výroky tyto zakládají skutkovou podstatu zločinu podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a přestupku podle § 491 tr. z. a čl. V zákona ze dne 17. prosince 1862, č. 8 ř. z. z r. 1863, a proto já trvám na původním svém návrhu na vydání.

Předseda (zvoní): Budeme hlasovati.

Nejprve budeme hlasovati o formálním návrhu p. posl. Bolena. Kdyby nebyl přijat, budeme hlasovati o návrhu pana zpravodaje.

Jsou námitky proti tomuto způsobu hlasování? (Nebyly.)

Námitek není. Budeme postupovati, jak jsem uvedl.

Bylo vysloveno přání, abych rovněž v tomto případě dal provésti sčítání hlasů. Nevyhovuji tomuto přání, poněvadž v docela analogickém případě při předchozím odstavci pořadu bylo provedeno sčítání a zjištění poměru hlasů v dostatečné míře.

Kdo tedy souhlasí s formálním návrhem p. posl. Bolena na vrácení věci imunitnímu výboru, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh tento je zamítnut.

Kdo nyní souhlasí s návrhem pana zpravodaje imunitního výboru, aby posl. sněmovna svolila k trestnímu stíhání posl. Jos. Petera, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna usnesla se svoliti k trestnímu stíhání p. posl. Jos. Petera.

Tím vyřízen je 3. odstavec pořadu schůze.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

4. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štátneho zastupiteľstva v Košiciach za súhlas k trestnému stíhaniu posl. Mondoka pre prečin podľa §u 24, č. 4 zák. č. XIV z r. 1914 (tisk 431).

Zpravodajem jest p. posl. dr Ravasz. Uděluji mu slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP