Úterý 26. dubna 1927

Zpravodaj posl. dr Josef Černý: Slavná sněmovno! Podle zákona o společnostech s ručením omezeným příslušelo státním úřadům zástupčím, to jest finančním prokuraturám v zemích historických, generálnímu finančnímu ředitelství v Bratislavě a hlavnímu finančnímu ředitelství pro Podkarpatskou Rus v Užhorodě, právo prováděti opravné prostředky ve věcech firemních při zápisech do rejstříku obchodního, kdežto při zápisech ostatních společností zůstávalo stížnostní právo zástupčích úřadů sporným.

Zákonem ze dne 30. června 1921, č. 257 Sb. z. a n., bylo proto stížnostní právo úřadů zástupčích rozšířeno na všechny případy zápisů do rejstříku obchodního a společenstevního a tím také odstraněna ona doposud sporná otázka, zda zástupčím úřadům příslušejí opravné prostředky i v těch případech, kde nejde o zápisy podle zákona o společnostech s ručením omezeným.

Důvodem rozšíření stížnostního práva zástupčích úřadů mělo býti zavedení kontroly nad horečným chvatem poválečného zřizování nejrůznějších obchodních společností, mnohdy charakteru velmi pochybného, a v důsledku toho ulehčení příslušným soudům, beztak ostatní agendou již značně přetíženým.

Než státní úřady zástupčí použily stížnostního práva v počtu nepoměrně malém, takže prospěch, který dotčený zákon sledoval, není v žádném poměru jak se zatížením soudů a zástupčích úřadů, tak ani se zatížením, které zákonem tímto ukládáno jest stranám.

Poněvadž tedy prakse dokázala, že soudy naše dovedly i v největší zakladatelské horečce rejstříkovou agendu s plným zdarem ovládnouti, navrhuje se v projednávané osnově zrušení zákona č. 257 z r. 1921, ježto - jak již podotčeno - ukázala se kontrola soudních usnesení ve věcech firemních úplně bezpředmětnou.

Zrušení zmíněného zákona znamená tedy vrácení se v předešlý stav, podle něhož bude státním úřadům zástupčím příslušeti opět stížnostní právo při zápisech do obchodních rejstříků pouze v případech, stanovených v zákoně o společnostech s ručením omezeným.

Ústavně-právní výbor projednal tento vládní návrh, vlastně usnesení senátu, přijal jej beze změny a navrhuje slavné sněmovně, aby jej v tomto smyslu schválila. (Potlesk.)

Místopředseda Horák (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme tedy ke hlasování.

Osnova zákona má 5 paragrafů, nadpis a úvodní formuli.

Jelikož nebyly podány žádné pozměňovací návrhy, dám hlasovati o celé osnově najednou podle zprávy výborové. (Námitek nebylo.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 5 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí, ve znění doporučeném panem zpravodajem a shodném s předchozím usnesením senátu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém, a to ve znění shodném s předchozím usnesením senátu.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím vyřízen jest 5. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

6. Zpráva výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností a výboru zahraničního o vládním návrhu (tisk 804), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení prozatímní dohoda, sjednaná mezi Československou republikou a dominiem Kanadou v Praze dne 20. prosince 1926 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1926, č. 255 Sb. z. a n. (tisk 929).

Zpravodajem výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností jest p. posl. dr Zadina, zpravodajem výboru zahraničního jest p. posl. Světlík.

Uděluji slovo prvému zpravodaji p. posl. dr Zadinovi.

Zpravodaj posl. dr Zadina: Slavná sněmovno! Až do září m. r. nebylo mezi naším státem a dominiem Kanadou žádného ujednání obchodně politického a Kanada dokonce zatěžovala dovoz československého zboží zvláštní depreciační přirážkou, vybíranou k sazbám svého generálního celního tarifu na základě mylného názoru o stavu naší valuty, čímž dovoz našich průmyslových výrobků do Kanady byl značně ztížen.

Teprve po vydání zákona o zemědělských clech ze dne 22. června 1926, čís. 109 Sb. z. a n., uznala Kanada potřebu zvláštní dohody pro usnadnění vzájemných obchodních styků.

Na základě předchozího dorozumění byla první opatření v tomto směru provedena autonomně, a sice Kanada zrušila depreciační přirážku od 6. září 1926 a československá vláda nařízením ze dne 6. září 1926, č. 167 Sb. z. a n., poskytla pro kanadské zboží výhody celních sazeb čl. II zmíněného zákona č. 109 z roku 1926 s platností do konce roku 1926.

Současně byly zahájeny přípravy pro sjednání obchodní dohody, která pak byla uzavřena dne 20. prosince 1926 v Praze výměnou not s účinností od 1. ledna 1927. V prozatímní platnost byla tato dohoda uvedena vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1926, č. 255 Sb. z. a n.

Z obsahu dohody možno především konstatovati, že jest uzavřena na 15 měsíců a může býti i během této doby vypovězena tři měsíce předem, takže nese charakter dohody provisorní. Také nespočívá tato dohoda na bezvýhradné zásadě nejvyšších výhod, nýbrž upravuje vzájemné výhody v užším rámci, avšak obě strany se dohodly na tom, že před jejím uplynutím podniknou kroky pro uzavření definitivní smlouvy.

Kanada poskytuje československému zboží výhody svého středního tarifu (intermediátního), a Československo přiznává nejvyšší výhody určitým skupinám kanadského zboží, uvedeného ve zvláštním seznamu, obsahujícím 69 položek našeho tarifu. Jsou v tom zahrnuty zejména výrobky zemědělské, jako obilí, mlýnské výrobky, ovoce, semena, dobytek hovězí, koně, maso, sádlo, ryby, sýry, konservy, a dále řada položek průmyslových jako papír, obuv, hospodářské stroje a nářadí, psací stroje, automobily, motory a sole draselnaté.

Hlavními položkami našeho vývozu do Kanady jsou: zboží skleněné a porculánové, výrobky textilní, hlavně zboží vlněné a plstěné, výrobky dřevěné, ohýbaný nábytek, hračky a hudební nástroje.

Předložená provisorní dohoda přinesla značné usnadnění vzájemných obchodních styků, takže se očekává, že vývoz našich výrobků do Kanady bude se dále příznivě vyvíjeti.

Živnostenský výbor usnesl se na tom, doporučiti poslanecké sněmovně, aby tuto provisorní obchodní dohodu s Kanadou schválila obvyklou formulí tohoto znění:

Národní shromáždění Československé republiky dodatečně schvaluje prozatímní obchodní dohodu mezi Československou republikou a dominiem Kanadou, sjednanou v Praze dne 20. prosince 1926 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1926, čís. 255 Sb. z. a n. (Souhlas.)

Místopředseda Horák (zvoní): Uděluji slovo druhému zpravodaji, jímž je p. posl. Světlík.

Zpravodaj posl. Světlík: Slavná sněmovno! Zahraniční výbor poslanecké sněmovny pojednal ve schůzi, konané ve středu dne 16. března, o vládním návrhu tisk 804, kterým předkládá se poslanecké sněmovně ke schválení prozatímní obchodní dohoda mezi Československem a dominiem Kanadou, sjednaná v Praze dne 20. prosince 1926 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1926.

Zmíněná obchodní dohoda stala se účinnou dne 1. ledna 1927 na dobu 15 měsíců, pokud by nebyla vypovězena tři měsíce předem.

Vzhledem k tomu, že jde o dohodu prozatímní, vyslovil zahraniční výbor přání, aby v této době dojednána byla dohoda definitivní, a zároveň schválil, aby zahraniční výbor připojil se k usnesení výboru živnostenského ze dne 2. března 1927. (Souhlas.)

Místopředseda Horák: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Schvalovací usnesení má toliko jeden odstavec a dám o něm hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění doporučeném pp. zpravodaji, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím vyřízen jest 6. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž je:

7. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro dopravu a veřejné práce o vládním návrhu (tisk 772), kterým se předkládá Národnímu shromáždění Mezinárodní úmluva o přepravě zboží po železnicích a Mezinárodní úmluva o přepravě cestujících a zavazadel po železnicích, podepsané dne 23. října 1924 v Bernu (tisk 859).

Zpravodajem výboru zahraničního je pan posl. dr Uhlíř, zpravodajem výboru pro dopravu a veřejné práce je pan posl. inž. Novák.

Uděluji slovo prvnímu zpravodaji, panu posl. dr Uhlířovi.

Zpravodaj posl. dr Uhlíř: Pane předsedo, dámy a pánové! Obě úmluvy, Mezinárodní úmluva o přepravě zboží po železnicích a Mezinárodní úmluva o přepravě cestujících a zavazadel po železnicích, podepsané 23. října 1924 v Bernu, jsou mezinárodně právní akty již starého, předválečného data svým původem, jak toho světové a zvlášť evropské komunikační poměry a potřeby vyžadovaly. Už skoro před padesáti lety, roku 1878, konaly se konference o společné právní základně pro mezinárodní přepravu zboží; 14. října 1890 byla v Bernu sjednána v tom smyslu státní smlouva, která dnem 1. ledna 1893 vstoupila v platnost a ve všech smluvních státech nabyla moci zákona a vydatně podporovala rozvoj a pokrok mezinárodních hospodářských styků.

Bezprostředně před světovou válkou patřily k ní takřka všechny evropské státy (chyběla Anglie, Portugalsko, Řecko, Španělsko, Turecko). Válka znemožnila připravované revisní konference, které měly opraviti a doplniti různé části úmluvy podle vývojových potřeb doby a zemí. S koncem války objevila se naléhavá nutnost vybudovati pevné právní základy mezinárodní přepravy zboží, což i mírové smlouvy stanovily, žádajíce obnovu bernské úmluvy a uzavření nové úmluvy pro přepravu zboží, cestujících a zavazadel po železnicích.

Tu zvlášť rozhodující byla třetí revisní konference, zahájená z podnětu spolkové rady Švýcarské v Bernu 1. května 1923, která trvala skoro 40 dní. Tu shodnuty byly dvě nové mezinárodní úmluvy, jedna o přepravě zboží, druhá o přepravě cestujících a zavazadel po železnicích, které potom 23. října 1924 byly podepsány na diplomatické konferenci v Bernu.

Protože úmluvy tyto spočívají na mírových smlouvách, může je Národní shromáždění republiky Československé jen buď přijmouti nebo zamítnouti; textu změniti nemůže.

Dlužno však konstatovati, že úmluvy tyto Československu při jeho zeměpisné poloze a při jeho intensivních mezinárodně-hospodářských vztazích jsou jen prospěšné.

Zahraniční výbor pojednav o těchto věcech, doporučuje poslanecké sněmovně schvalovací formuli:

"Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s Mezinárodní úmluvou o přepravě zboží po železnicích a s Mezinárodní úmluvou o přepravě cestujících a zavazadel po železnicích, podepsanými v Bernu dne 23. října 1924."

Místopředseda Horák (zvoní): Uděluji slovo druhému zpravodaji, jímž jest p. posl. inž. Novák.

Zpravodaj posl. inž. Novák: Slavná sněmovno! Mezinárodní úmluvy o přepravě zboží po železnicích, jakož i o přepravě cestujících a zavazadel po železnicích, podepsané dne 23. října 1924 v Bernu, jsou jen dalším krokem v díle mírovém. Lze jen vítati, že vzájemné závazky jednotlivých států válkou přervané, směřující ke sblížení těchto států, jsou opět navazovány, a lze jen litovati, že poměry poválečné nedovolují, aby se tak dálo tempem rychlejším.

Přítomná úmluva, jak již bylo řečeno, našemu mladému státu vzhledem k jeho zeměpisné poloze jen prospěje a proto dopravní výbor doporučuje schválení formule, kterou pan referent zahraničního výboru právě byl přednesl. (Souhlas.)

Místopředseda Horák (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme k hlasování.

Schvalovací usnesení má toliko jeden odstavec. Dám o něm hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek proti tomu není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění doporučeném pp. zpravodaji, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím je vyřízen 7. odstavec pořadu.

Nebude-li námitek, vyřídíme nyní ještě imunitní zprávy zařazené na dnešní pořad. (Námitek nebylo.)

Námitek není. Přistoupíme tedy k projednávání odst. 10 pořadu, jímž jest:

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Podbořanech za souhlas s trest. stíháním posl. Haiplicka pro přestupek podle §u 1 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 309 Sb. z. a n. (tisk 685).

Zpravodajem je p. posl. dr Daněk, dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Daněk: Slavná sněmovno! Okresní soud v Podbořanech přípisem z 20. května 1926, č. Tv 111/26, původně žádal za trest. stíhání posl. Haiplicka pro zločin §u 99 tr. zákona, který spatřoval v některých výrocích jmenovaného poslance vůči majiteli porculánové továrny Rudolfu Grodeckému a Jos. Denglerovi v Hlubanech, když tato firma propustila dva dělníky. Výroky svými chtěl docíliti, aby firma ony dva dělníky opětně do práce vzala.

Tuto původní žádost okresní soud v Podbořanech sám změnil přípisem ze 14. července 1926, č. T 523/26, v ten smysl, že nestíhá posl. Haiplicka pro zločin §u 99 tr. zák., nýbrž toliko pro přestupek zákona o útisku.

O této opravené žádosti jednal imunitní výbor a dospěl toho přesvědčení, že povinností i právem poslance jest ochrana osob sociálně slabších a že v tomto výkonu poslaneckého mandátu nelze spatřovati překročení mezí poslanecké imunity, i kdyby forma této ochrany nebyla vhodnou, a že v takové působnosti poslance omezovati nelze.

Navrhuje tudíž imunitní výbor poslanecké sněmovně, aby posl. Haiplick k trest. stíhání vydán nebyl.

Místopředseda Horák (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání pana posl. Haiplicka.

Kdo souhlasí s tímto návrhem pana zpravodaje, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Haiplicka.

Tím vyřízen je odst. 10 pořadu.

Přistoupíme k projednání dalšího odstavce, jímž je:

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti župana župy košické za souhlas s trest. stíháním posl. Hvozdzíka pro přestupek nařízení ministerstva pro správu Slovenska ze dne 6. června 1920, č. 4916 (tisk 686).

Zpravodajem jest p. posl. Košek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! Župan košický žádá přípisem z 18. května 1926, čís. 5126/26 pres., za souhlas s trest. stíháním posl. Hvozdzíka, poněvadž týž řečnil dne 28. března 1926 v obci Velké Ozorovce, okres Sečovce, na schůzi lidu, která nebyla příslušnému úřadu ohlášena.

Poněvadž posl. Hvozdzík přijel bezprostředně před zahájením schůze a podával na ní svému voličstvu informace politické a nevěděl o tom, že schůze pro něho svolaná není řádně příslušnému úřadu ohlášena, usnesl se imunitní výbor navrhnouti poslanecké sněmovně, aby posl. Hvozdzík pro tento přestupek k trest. stíhání vydán nebyl.

Místopředseda Horák (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá. Přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Hvozdzíka.

Kdo souhlasí s tímto návrhem pana zpravodaje, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Hvozdzíka.

Tím vyřízen je 11. odstavec pořadu schůze.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž je:

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Olomouci za souhlas s trest. stíháním posl. dr Schollicha pro přečin urážky na cti (tisk 690).

Zpravodajem jest p. posl. Votruba. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Votruba: Slavná sněmovno! Dr. Erich Riedel, advokát v Šumperku, podal u krajského soudu v Olomouci trestní oznámení proti dr Schollichovi pro přečin urážky na cti podle §u 488, 7, 239 tr. z. a §u 1 zákona čís. 124/24, jehož se prý jako pisatel podle tvrzení soukromého žalobce dopustil tím, že v periodickém časopise "Volksruf" ve článku "Unerhörte Rechtsvertretung" sdělením smyšlených a zkroucených skutečností křivě obvinil soukromého žalobce z určitých nečestných činů. Stejnou žalobu podal soukromý žalobce pro týž článek, ale v jiném časopise uveřejněný.

Imunitní výbor jest toho názoru, že podobné skutky nelze krýti poslaneckou imunitou, a navrhuje proto posl. sněmovně, aby posl. dr Schollich k trestnímu stíhání pro shora uvedený přečin byl vydán.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP