Úterý 29. listopadu 1927

Národně-socialistický klub poslanecký se znovu velmi energicky dožaduje, aby se konečně přikročilo také k zákonnému vyřešení neudržitelných pracovních a právních poměrů 200.000 pomocnic v domácnostech. Na všechny stavy a odbory práce se již vzpomnělo, bylo vypracováno a uzákoněno sta zákonů soc.-politických, jen na tyto odstrkované nezbytné pracovnice se 9 roků zapomíná. Žalujeme veřejně, že nebyly dosud zrušeny staré čelední řády, degradující pomocnice v domácnostech na méněcenné lidi. Čelední řády uzákoněné r. 1857, 1866 a 1867, jsou ještě naplněny strohým, tvrdým duchem poddanství. Podle nich lze zaměstnance ještě tělesně trestati. Spory se zaměstnavateli nemají právo řešiti před řádnými soudy, které právo má každý občan, ale prostě před soudy policejními, kde se často velmi libovolně a zaujatě proti nim zakročuje Pro všechny kategorie zaměstnanců zavedla republika 8 hod. pracovní dobu s výjimkami časově zákonem vymezenými. Jen pomocnice v domácnostech mají pracovní dobu 12 hodinovou, ale ta se nedodržuje a protahuje mnohdy na 14-16 hodin denně. Zákonem zaručený 8 hod. nerušený klid v noci, půlhodinný klid práce v poledne a zejména 18 hodinný klid nedělní (nebo v jiný den) se nedodržuje.

Ministr dr Šrámek se chlubil, že přísně nařídil, aby se stíhalo a trestalo živnostenskou inspekcí každé porušování zákona o 8 hod. pracovní době. Vyzýváme p. ministra Šrámka, aby se staral také o ochranu pomocnic v domácnostech, jak ho k tomu zákon ze dne 19. prosince 1918 vybízí. Nechť bezodkladně zavede pracovní inspekci dozorčí také v domácnostech. Dále žádáme, aby byla bezodkladně řešena též otázka zkrácení pracovní doby u pomocnic v domácnostech a zavedení placené dovolené této kategorie. Doposud se řeší dovolená tím způsobem, že když zaměstnavatelé odjíždí na letní byt nebo do lázní, prostě pomocnici propustí.

Tisíce mladých, poctivých děvčat rok co rok ubírá se za neznámým chlebem do služby. Nejsou to jen dcerky chudých domkářů a dělníků, nýbrž i často děvčata malých zemědělců, které hledají v službě nejen obhájení svého života, ale i přípravu pro budoucí život. Společnost, rodiny svěřují jim ochranu a často i výchovu dětí, starost o zdraví, čistotu a výživu statisíců rodin. První musí vstávati do práce, poslední od ní odchází. Osobní svoboda je jim většinou neznámým štěstím. Dobré, vlídné rodinné zacházení bohužel mizí. Nastupuje cizota, tvrdý poměr pána k služebnictvu. Před vánocemi se 25% zaměstnaných vypoví, aby se jim nemusel dát novoroční nebo vánoční dárek.

Protože dovoláváme se zákonné ochrany pomocnic dobrých, pilných a poctivých, jsme i pro ochranu slušných zaměstnavatelů. Ministerstvo sociální péče zavedlo chaos do pracovních dokumentů zaměstnanců. Čelední knížky zrušilo, čelední řády však ne. Zavedlo pracovní legitimace, ale jen u dělníka. Pomocnice v domácnostech, vyjma domovských listů, které nic nepraví, nemají žádný průkaz způsobilosti, délky služeb a poctivosti. Stejně ovšem také zaměstnavatelky. Proto se tolik dobrých děvčat napálí u špatných zaměstnavatelek, ale také se do řad pomocnic v domácnostech, bohužel, vloudí někdy nekalé živly, dělající neoprávněně hanbu celému stavu.

Poslanecký klub nár. socialistický podal již r. 1922 propracovaný, důkladný návrh zákona o úpravě poměrů pomocnic v domácnostech. Návrh ten r. 1925 opakoval, vysílal deputace na ministerstvo soc. péče, podával resoluční návrhy v různých výborech atd. Dosud marně. Proto upomínáme znovu slavnou sněmovnu a v prvé řadě ministerstvo soc. péče: Vyřešte zákonem práva a povinnosti pomocnic v domácnostech! Zrušte potupné čelední řády! Dopřejte lidského života a důstojnosti 200.000 pomocnic v domácnostech! Ať v jubilejní rok republiky i ony mají radost z nové svobody národa a státu. (Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Těžkými pracovními a mzdovými poměry statisíců dělnic, pomocnic obchodních, jakož i soukromých úřednic bude mi možno pro nedostatek času zabývati se až při řešení předložených zákonů o ochraně domácí výroby a novelisaci pensijního pojištění soukromých zaměstnanců. Dnes chci vedle naléhavé žádosti o úpravu výslužného staropensistů obrátiti pozornost slavné sněmovny na stejně neodkladnou nutnost řešení celého souboru otázek rozvedených žen, zejména zaručení pensí, rent atd. V republice máme dnes přes 80.000 rozloučených a rozvedených žen, z nichž jistě, přiznejme, 3/4 dospěly k svému trpkému osudu bez své viny! Pro nás, jako stranu pokrokovou, byla novelisace manželského práva pochopitelnou. Ale v posledních letech množí se příliš nebezpečně lehkovážně rozbíjená manželství i po 30 až 40 letech spokojeného společného života. Ženy zlé, nevěrné, špatné, nepořádné manželky či matky nehájíme! Ale nesneseme, aby mladá děvčata lákala k rozvodu a novému manželství muže starší, otce četných rodin, jen proto, aby se zmocnila práva pense či renty, které se jim, jako druhým, či třetím manželkám podle dosavadní prakse povoluji a při které rozvedená žena přichází o všechny nároky i po dlouhých letech spokojeného kdysi manželství.

Proto prosím slavnou sněmovnu a zejména ministra financí dr Engliše, aby při řešeni nového pensijního zákona zcela určitě řešili také zaopatřovací požitky rozloučených manželek. Jsme pro vdovskou pensi, rentu, provisi těch bez své viny rozloučených manželek, které aspoň 7 až 10 let v manželství prožily s muži, kteří podléhají pensijnímu zákonu. Pense atd. buďtež při rozvodech při. znány jen první a druhé manželce podle počtu let v manželství ztrávených. Třetí manželka budiž z nároku vyňata, aby se manželství zbytečně netříštila do nekonečna.

Také nároky dětí z rozvedených manželství musí býti podrobeny revisi a přizpůsobeny drahotním poměrům. Jest příliš mnoho otců, kteří se zbavuji povinnosti tím, že raději odejdou ze zaměstnáni, než by převzali mravní i právní závazky, které k dítěti mají. Prosím opětně celou sněmovnu, aby na požadavky bez své viny rozloučených manželek nezapomínala a hlasovala s námi pro příslušný resoluční návrh.

Trpce neseme věčné odklady s novelisační předlohou staropensistů. Podali jsme v té věci sta návrhů, interpelací a resolucí. Socialisté byli vždy ochotni odhlasovati zlepšení poměrů staropensistů a jen odpor některých měšťanských stran a zejména pravidelný odpor ministra financí - vesměs od převratu pocházejících měšťáckých stran - byl příčinou, že se tato trpká záležitost dosud nerozřešila.

Každý má ještě v živé paměti, že strana lidová si přímo násilím vynutila uzákonění kongruy a tedy i kněžských státních pensí v jediném týdnu! 50 milionů bylo hned po ruce, když se jednalo o kněze, ale pro tisíce starých, zasloužilých vlastenců - učitelů, úředníků a zřízenců po 9 let jsou jen sliby.

Stejně krutě, nesnesitelně chová se ministerstvo soc. péče ku 100.000 starých 70 až 80 a 90 letých dělníků, dělnic atd., které nechává o hladu, bídě a žebrotě.

Biskup Bombera měl pensi 40.000 Kč, kněží ve stáří budou bráti pensi až 26.000 Kč, jenerál Gajda za pár let dobrodružství 35.000 Kč ročně. To je to, co vydražďuje, souží a uráží cit spravedlnosti v národě.

Dobrodruhům, lenochům a polním kurátům, urážejícím republiku, sypou se pense proudem. Ale zato podle předlohy mons. Šrámka dělnická vdova bude brát rentu až od 65 let a stát jí podle téhož návrhu má připlácet 250 Kč ročně!

Když si připomeneme, kolik zla již klerikální strany na právech národa a malého lidu napáchaly, když si připomeneme, že za 1 1/2 roku odhlasovaly za 1 1/2 miliardy nových daní, že agrárními cly vyvolaly strašnou drahotu, myslívali jsme, že již horšího strana lidová, ľudová a německá klerikální nemůže vykonati. Poslední týdny vyvedly nás z omylu. Chystané rozbití sociálního pojištění a ochrany nájemníků dovršují dílo zla, tmy a protilidové politiky. 30.000 kněží strčili klerikálové na krk státu nejen s platem, ale také s tučnými pensemi. Ale 100.000 mladých dělnic do 16 let stáří, 200.000 domáckých dělnic oděvních sklářských, síťkářských atd., jakož i 200.000 dělnic sezonních vyhánějí z dobrodiní ochrany v nemoci, invaliditě nebo ve stáří!

A když si připomeneme, že za zavřenými dveřmi peče se nové, strašné nebezpečí, ohrožující národní naši državu v pohraničí a právo bydlení 10 milionů obyvatel tohoto státu, totiž zrušení ochrany nájemníků a zvýšení činží do nemožností, máme k nesociální, nenárodní a protilidové politice ministra Šrámka jedinou odpověď: Hlasujeme ze sociálních, národních i politických důvodů demonstrativně proti rozpočtu ministra Šrámka, stejně jako proti rozpočtu ministra děkana Tiso. (Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Ministerstvo zdravotnictví po 4 léta nic nedělá. Předložilo za tu dobu sněmovně dva malé návrhy zákona. Za to chystá zvýšení lékárnických sazeb o 50% a potravinářský zákon, povolující i náhražky, lidské zdraví ničící. Pan ministr mons. Šrámek i dr Tiso nemají rádi vzdělané lékaře a úředníky. Restringovali zdravotnický a opatrovnický personál ač choroby rostou a nemocnice jsou přeplněné. Pan děkan Tiso nejraději by vydal jeden zákon: že se u nás musí léčiti lurdskou vodou, nebo požehnáním svaté Terezy z Konnersreuthu. (Posl. Roudnický: Vy zase šaratici!) Tu byste také potřeboval. Na ty vaše bohaté příjmy by to patřilo. Lékařský stav, stejně jako široké vrstvy národa s obavou hledí na dnešní indolenci ve vedení ministerstva zdravotnictví. Poválečná doba, strašné a zákeřné nemoce, podryté zdraví většiny obyvatelstva, vyžadovaly by veliké, organisované péče energického ministra, který by se cele dílu ochrany lidu věnoval. Moderní zákon lékárnický, zákon lázeňský, zákon o epidemiích a j. nezbytnosti leží pod stolem.

Hlasujeme proti rozpočtu ministerstva zdravotnictví, protože tím chceme dokumentovati touhu lidu, aby se zase jednou ministerstvo to dostalo do rukou ministra, který by byl na výši situace.

A nyní dovolte, abych otevřeně zrekapitulovala naše nesčetné stížnosti na ministerstvo pro zásobování lidu, vlastně na jeho vedení. Pan ministr Černý měl efektní úspěch v rozpočtovém výboru, když drasticky líčil lichvu a falšování potravin, zejména mléka a másla. O těchto věcech vykládal nám již před 12 měsíci v zásobovacím výboru, ale dohromady se nic proti tomu nestalo. Tenkráte litoval Prahu - teď zase jiná města, aby byla alespoň ta města vystřídána - že zde nevypijeme krapet poctivého mléka, že z 1080 vzorků mléka bylo 1057 falšovaných, zbryndaných od 9-62% vodou. Nyní totéž hlásí z Brna, také falšování, bryndání, sbírání mléka, také je na sta zachycených podvodů s falšováním másla, margarinem atd. Uznávám, že protilichevní orgány ministerstva zásobování konají nadlidskou práci, a to mizerně placenou. Mají za ni jeden vděk: Že jim strany agrární a politických živnostníků spílají a že slavná vláda - protilichevní službu rozhání a protilichevní zákony ruší.

Kdyby měl správce ministerstva zásobování Černý za sebou jen jedinou silnou koalovanou vládní stranu, jistě by mohl mnoho dobrého pro konsumenty vykonati. Má k tomu potřebnou energii a měl aspoň ze začátku dobrou vůli. Ale agrárně-klerikální vláda rozhodla, že nesmí ministerstvo zásobování pro lid a proti drahotě nic dělati. Ministerstvo má rozpočet, třeba nevelký, má schopné úřednictvo, zdatný protilichevní sbor, ale nachází se v nucené agonii. Ministerstvo zásobování není úmyslně zváno již ani do meziministerských komisí, i když se v nich připravují zákony, zasahující co nejvíce do potřeb konsumentských. Tak se v poslední době připravuje nový potravinářský zákon bez účasti ministerstva zásobování. Ministerstvo mělo k zákonu připravený obsáhlý materiál, zejména falšování potravin se týkající, o němž tak rozhořčeně mluvil pan ministr Černý. Ale řeč se mluví, doklady o falšování se odhazují a do zákona potravinářského se dává ustanovení, povolující výrobu náhražek těžce lidské zdraví ohrožujících. Měšťácká vláda se raduje, že podporuje výrobu, třeba ta výroba jedovatých falsifikátů bude placena zničeným zdravím lidským. Rozpočet ministerstva se rok co rok snižuje. Ministerstvo je již pouhou dekorací, za kterou se skrývá nechuť buržoasie k potřebám lidu. Protilichevní personál se nepřetržitě restringuje, na Slovensku přímo rozhání.

Protilichevní kontrola není druhými úřady podporována a u velkovýroby a velkoobchodu se přímo zakazuje. Velký kapitál je dnešní vládou zjevně chráněn.

Jsme panu ministrovi vděčni, že pronásleduje mlékařky, falšující mléka a máslo. Je to zločin k neodpuštění, zejména vzhledem k dětem, jedině na mléko odkázaným. Kdyby se takovým podvodným prodavačům bralo šmahem právo obchodu, měli byste brzy nápravu hotovou. Z malé pokuty si nikdo nic nedělá.

Žádáme však kategoricky v zastoupení milionů žen-hospodyň, aby pan ministr zásobování dovolil pronásledovati také rejdy lichvářů na bursách a zdražovací zločiny četných kartelů. Jenom na cukru vydělal mimořádně cukrovarnický kartel v kampani 1926/1927 na 270-300 milionů Kč. Za asistence vlády - však někteří pánové jsou přítomni - byla cena cukru zvýšena z 5.10 na 6 Kč za 1 kg a všechny naše protesty byly marné. V cizině se prodává náš cukr o 1-2 Kč levněji než u nás. A kartel má ještě odvahu žádati na státu ohromné bonifikace ve formě daňových úlev (Walterův cukrovar v Lounech na 7 mil. atd.) a snížení tarifů dopravních, zejména vývozních. Za všechno to kartel cukrovarnický chystá nové zdražení cukru u nás, aby si tak páni Heidler, Bloch a j. nahradili stamilionové ztráty, vzniklé jejich spekulací s cukrem na bursách v cizině.

Za ministra zásobování dr Frankeho po 3 roky stál cukr nejvýše 5.20 Kč za 1 kg v detailu, ač cena řepy byla vyšší než nyní. Strana klerikální a agrární tiskne k zemi řepaře, aby pomohla kartelu cukrovarnickému, v jehož správních radách předáci její zasedají.

Pracující lid velmi těžce nese, že za vlády 5 klerikálních ministrů letí ceny chleba strašně do výše, ačkoliv jsme 3kráte v zásobovacím výboru navrhli suspensi cla na žito a žitnou mouku, jak v době potřeby sám zákon o agrárních clech dovoluje. Žito mohlo se po žních v cizině nakoupiti bezcelně o 30 až 40% levněji, než jak se nyní na bursách nabízí. Ceny žita stouply o 80% až 100% v jediném roce, protože nestojí jenom celní šraňky na hranicích, ale v pozadí výroby i spotřeby stojí celá smečka příživníků bursovních, která je skvěle bez práce a risika živa.

V srpnu t. r. po žních stěžoval si mi jeden vynikající agrární poslanec, že židé nabízí zemědělcům jen 205 Kč za 1 q žita, ale agrární družstva hospodářská že mají nařízeno kupovati jen za 195 Kč. Domkáři a chalupníci, potřebující peníze jako sůl, prodávali proto brzy po žních žito pod 200 Kč. A když bursiáni a družstva agrární nakoupila, ve 3 měsících vyhnala lichva na burse ceny žita i pšenice o 20% nahoru. Sta milionů Kč vydělali bursiáni a agrární družstva bez práce a risika v pár nedělích na obilí. A nyní chystá se stupňování této lichvy dál beze všech ohledů na klid ve státě. Vláda jakoby neviděla a neslyšela. Aby si vedle bursiánů také velcí mlynáři namazali kapsy, přišla senilní byrokracie s návrhem, že se zlevní cena chleba zavedením jednomleté černé mouky. Návrh se stal skutkem, přes naše prudké protesty. A jaký byl výsledek této zlevňovací akce, vymyšlené některým panem sekčním šéfem? Jednomletá mouka byla zavedena a výsledek spasitelného zákona byl, že lidé snědli ve špatném chlebě všechnu krmnou mouku pro dobytek a pro dobytek se dnes musí z ciziny kupovati drahá kukuřice! Tomu se u nás říká dobrá národohospodářská politika.

Za ministra dr Frankeho byly k jeho rozkazu připraveny dva ohromně důležité zákony: Zákon o komorách spotřebitelů a zákon o kartelech. Ale oba zákony padly za této vlády pod stůl, ač by znamenaly velikou ochranu nejen konsumentů, ale také slušných výrobců. Máme bohatě dotovaná ministerstva zemědělství, obchodu, průmyslu a živností, máme zemědělské rady a obchodní komory, existují bursy plodinové a peněžní atd., jen 9 milionů konsumentů nemá žádné ochrany ve státě! Strana lidová při každých volbách tluče na katolický buben nenávisti k židům-kapitalistům. Upozorňujeme 5 katolických ministrů ve vládě, že rozehnat nebo přísně kontrolovat kartely by byla záslužná věc i v jejich smyslu. Tak kartel moučný vedou pánové: Altrichter, Ascher Leopold, Arnold, Effenbergra nást., Jakob Strass atd. Kartel obilí vedou pánové: Berka Leo, Brand a Hoch, Hynek Fuchs, Rich. Klein, Moritz Löwit, M. Neumann, Schwarz a Reizes, J. Stein, Ign. Weimann a j. Komisionářství a kartel dobytkem a masem vedou pánové: Mořic Soffer, Messing, Kirschner, Herm. Donath, K. Kolisch, Steiner, Osk. Zelmanowitz, M. Bloch, L. Kohn, Ad. Abeles, Jul. Sanfer, Z. Spett atd. Jaký div, když se obchod celého státu nachází v takovýchto osvědčených rukách, že letos ku konci října, přes to, že malí zemědělci neprodávali v létě tak draho, měli jsme nejdražší pšenici, žito, mouku a cukr v celé Evropě! To je v té době, když Ústřední sociální pojišťovna vydává pověstnou statistiku mezd a platů 3 milionů dělníků, přímo strašně obviňující naše sociální poměry.

V bankách, spořitelnách a záložnách leží 35 miliard Kč majetku bohatších lidí a 218.000 dělníků podle statistiky Ústřední soc. pojišťovny má pod 6 Kč, 561.000 pod 10 Kč a 1,346.047 pod 18 Kč platu denně!

Jak mohou rodiny těchto ubožáků žíti a dělati denní rozpočty, to ani deset dr Englišů nedá dohromady.

Podali jsme nesčetné návrhy na sražení drahoty, stíhání lichvy a ochranu 2/3 obyvatelstva státu. Ale marně. Aby se nás zbavili páni z koalice, zásobovací výbor parlamentu se nesvolává, a ministerstvo pro zásobování lidu se rozhání!

Klerikálové před volbami vydávali miliony letáků a obrovské plakáty, na kterých sentimentálně malovali děti, prosící svého otce-dělníka: "Tatínku s maminkou, prosíme vás, volte stranu lidovou, ona nám vymůže lacinější a větší kus chleba." A lid, zejména ošálené ženy, hromadně klerikály volil. Do dnešního parlamentu vešlo naráz 71 klerikálních poslanců a pohroma byla hotova. 1 kg chleba stoupl z 1.80 Kč na 3.20 Kč, mouka zdražena o 25-40%, ceny masa stouply až o 18%. Ovoce nelze dostati za přijatelnou lidskou cenu. Zemědělci stěžují si, jaký je ohromný rozdíl mezi tím, zač oni dobytek prodávají a zač se dostává do rukou spotřebitelů. Hněv lidu obrací se spravedlivě proti těm stranám, které nelítostně a bezohledně zaváděly nové daně, agrární cla a vyvolaly těžkou, ano neudržitelnou situaci hospodářskou.

Dnes není pobouřeno drahotou jen dělnictvo a ženy, ale také státní a soukromí zaměstnanci a střední stav volá vládu tmy a drahoty k zodpovědnosti! Strana lidová, služka bohaté hierarchie a bývalé šlechty prohraje svojí nesociální politikou v lidu všechno. Strana nár. demokratická, mluvčí bank a průmyslu prohrává u gážistů svoji posici. Strana politických živnostníků, která 6 let slibovala snížení daní a za rok nových daní za 1 a 1/2 miliardy vládě odhlasovala, prohrává napořád. A také strana agrární prožije těžké chvíle krisí a bojů, až malí zemědělci začnou účtovati se zbytkovými statkáři, lihovarníky, pány členy správních rad cukrovarnických atd. a jejich protektory.

Reakční českoněmecko-klerikální koalice padne ať chcete nebo ne. Je to dějinný její úkol. Věřím pevně, že jubilejní rok republiky smete dnešní vládu i koalici, aby se k moci ve státě dostal zase věrný československý lid, který si republiku utrpením i krví vybojoval. (Výborně! Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Dalším řečníkem je p. posl. Hancko. Dávám mu slovo.

Posl. Hancko: Slávny snem! Kap. 10. štátneho rozpočtu na r. 1928 vykazuje položku 893,872.048 Kč v oči tohoročným 782,382.452 Kč, tedy vyše 111 milionov viac, ako na tento uplynulý rok. Tento fakt, myslím, stačí k tomu, aby sme uznali, že republika naša na kultúrne ciele venuje na ozaj tak impozantnú sumu, že s ostatnými kultúrnymi štáty pomerne iste že statočne konkurujeme.

Keby táto impozantná položka spravodlive bola použitá na kultúrne potreby všetkých vrstiev obyvateľstva bez stranníckosti, mohli by sme sa plným právom s tým honosiť, že sme kultúrne dosť dobre usporiadaným a vyspelým štátom. Žiaľ Bohu, že toto potvrdiť ani pri najlepšej vôli nemôžeme. Nemôžeme potvrdiť toto menovite my Slováci, a to z tej jednoduchej príčiny, poneváč kultúrne položky dosavádnych štátnych rozpočtov od samého prevratu neboly používané ku kultúrnemu zveľaďovaniu všetkých vrstiev obyvateľstva rovnou mierou a spravodlive, ale upotrebené boly až krikľavou a bezohľadnou stranníckosťou systematične, a sdieľame tieto naše obavy aj do budúcnosti.

Po 9ročných zkúsenostiach slávnostne musím konštatovať, že zakiaľ prostriedkami štátnych peňazí fedrovaný bol dosiaľ v obore školstva a v celoštátnom kultúrnom snažení vždy vypukle smer laicko-neverecký, teda protináboženský, protikresťanský, menovite ale protikatolícky, zatiaľ tento druhý smer bol až do tej miery ubíjaný, že v istých obdobiach už-už stáli sme pred vypuknutím otvoreného kultúrneho boja.

V živej pamäti nám tkvie tá zkúsenosť, že celý zdroj štátnej správy školskej používal finančné prostriedky, štátnymi rozpočtami na kultúrne ciele zabezpečené, k systematickému ničeniu, rozvracaniu a utĺkaniu ducha náboženského, kresťanského, eminentne ale katolíckeho, a na Slovensku pri tom ešte aj slovensko-národného. Možno sa o tomto správne tak vyjadriť, že vo skutočnosti z daní, ktoré asi 80%ná prevažná katolícka väčšina obyvateľstva republiky do štátnej pokladne odvádzala, boly štátom vydržiavané školy s výučbou a výchovou prajnou vo všetkom len smeru laicko-nevereckému a do krajností neprajnou, ba možno povedať, nepriateľskou práve tej to veľkej väčšine obyvateľstva republiky. Smele môžem vysloviť ten úsudok, že dosavádnymi vládnymi režimami boly práva prívržencov kresťanského svetonázoru, najviac ale katolíkov a najmä na poli školstva a všeobecného kultúrneho snaženia, v prospech nevereckého smeru strannícky brutálne usurpované. A pokračovalo sa v tomto deštruktívnom úsilí až tak ďaleko, že dávaný bol učbárskemu sboru s vrchu ešte aj ten povel, podľa ktorého práve ústy týchto činiteľov fedrované bolo vo verejnosti heslo unifikácie školstva práve v tom smysle, aby škola s celou výučbou a výchovou bola v celej republike laicko-nevereckému, protináboženskému, protikresťanskému, výslovne ale protikatolíckemu smeru do služieb postavená. Pracovalo sa na zpokrokárčení, lepšie rečeno, na zproletárčení sboru učiteľského plnou parou. Práca pracovníkov kresťanského svetonázoru bola úradne podceňovaná, bagatelizovaná, šikanovaná, podporovaní boli všemožne vždy a vo všetkom len prívrženci laicko-nevereckého smeru. Organizácie týchto boly favorizované. Naopak, všemožne znemožňované, ba aj úradnými medzítkami rozbíjané boly združenia smeru kresťanského a slovensko-národného.

Dospelo to až tak ďaleko, že kde tajným, kde zjavným cieľom samých úradne usporiadaných kultúrne-pädagogických kurzov na Slovensku bolo rozširovať tento laický smer výchovy a strhnúť učiteľstvo do služieb týchto kultúrne-destruktívnych združení.

Pädagogické spisovníctvo bolo medzi takýmito okolnostiami napospol veľmi zdegradované a nízko, triviálne zpopularizované.

Chválozpevmi bol obsypávaný každý literárny brak, len nech slúžil smeru deštruktívnemu, laickému. V kresťanskom duchu písané diela boly zhanobené, podceňované, odbíjané. Takto sa zrodilo množstvo literárneho materialu, málo cenného, alebo úplne bezcenného a škodlivého. Takto sme dospeli potom už tam, že vyhodili sa na povrch ľudia menej cenní, ľudia bez koncepcií a do úzadia boly zastrčené práve cenné pedagogické kapacity. V pedagogickom spisovníctve zavládol potom už pravý amerikanizmus, ktorý rodil výplody nie pädagogickej ceny, ale len osobnej prosperite slúžiace haraburdie. Vedenie samej školskej administrácie štátnej sverované bolo vo veľmi mnohých prípadoch tiež na ľudi menej cenných a nie na vedenie, ale v najlepšom páde hádam ani len na drobnú prácu nesúcich. Hlavné bolo, aby deštruktívnemu smeru osožné služby konali, stúpali potom po rebríku postupu chytro hore. Slovom, podporované bolo v našom školstve všetko, čo proti kresťanskému svetonázoru smerovalo a slúžilo. A v tomto duchu bola tvorená všetkými možnými vládnymi prostriedkami aj verejná mienka celej pospolitosti. Heslo bolo: Pokrok, rozumej nevera, s refrainom "pryč od Říma". Že už potom v celku kam toto úsilie zaviedlo, myslím, máme dosť výstražných, smutných dôkazov a zkúsenosti v celom verejnom živote. Nakoľko školy naše postavené boly do práce výchovy protináboženskej, protikresťanskej a desatero božích prikázaní bolo všade tendenciózne znehodnocované, odhazované, zosmiešňované a šliapané, ba rozširovaním pornografickej literatúry rozosievaný bol medzi nedospelou mládežou otvorene ničiaci bacil smyselnosti, chlípnosti a nestydatosti, a stud útlej mládeže zabíjaný naukami ľúbostnými, hlásaním slobodnej lásky, ba ešte aj schvaľovaním odháňania plodov, beztrestne umožňované bolo siahať k otravovaniu a rozvracaniu samých rodín, základných to pilierov národa a štátu, a keď celý smer výchovy usiloval hlavne, aby našu útlu mládež pozbavil kresťanskej bázne a rozvrátil jej kresťanské mravy, je potom už pochopiteľné. že tento, dnes za spásonosný vyhlasovaný pokrokový laický kult priviedol našu pospolitosť skutočne do doby modernej pohanskej nahoty, ktorá je dobou naozaj len surového materializmu a pohlavného, telo a ducha nivočiaceho dráždenia pôžitkárstva natoľko, že nemravnosť je dnes už vlastne na piedestál ctnosti povýšená, a naopak, náboženské mravy sú chytrácky a úlisne za tmárstvo, zaostalosť, ba za akýsi reakčný zločin proti kultúre kvalifikované a degradované.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP