Čtvrtek 21. června 1928

32. Pozměňovací návrh posl. Můni a soudr.:

V §u 16 budiž za slovo "četnictva" vložen výraz "s výjimkou štábních důstojníků", dále budiž slovo "mimo" škrtnuto a slovo "zaměstnance" budiž nahrazeno slovem "zaměstnancích".

33. Pozměňovací návrh posl Schweichharta a soudr. k §u 18:

V odst. 1 buďtež škrtnuta slova "nejdéle do 31. prosince 1930".

Odst. 2 budiž škrtnut.

34. Pozměňovací návrh posl. Můni a soudr.:

§§ 17 až 19 buďtež škrtnuty.

35. Pozměňovací návrh posl. Můni a soudr.:

V §u 20, odst. 1 a 4 budiž slovo "okresní" nahrazeno slovem "obecní".

36. Pozměňovací návrh posl. Můni a soudr.:

§ 21 znějž:

"Působnost ve věcech upravených tímto zákonem přísluší výhradně obcím."

37. Pozměňovací návrh posl. Schweichharta a soudr.:

V §u 21 buďtež škrtnuty odst. 3 a 4.

38. Pozměňovací návrh posl. Můni a soudr:

§ 23 znějž:.

"Na všechny byty, jednotlivé části bytů a místnosti, pronajaté dle ustanovení tohoto zákona, vztahuje se zákon z 28. března 1928, č. 44 Sb. z. a n., o ochraně nájemníků."

39. Pozměňovací návrh posl. Můni a soudr. k §u 24:

V odst. 1 budiž č. 1 škrtnuto.

Odst. 2 budiž škrtnut.

40. Pozměňovací návrh posl. Schweichharta a soudr. k §u 24:

V odst. 1 budiž čís. 1 škrtnuto.

Odst. 2 budiž škrtnut.

41. Pozměňovací návrh posl. Můni a soudr.:

V §u 25 budiž poslední věta škrtnuta.

42. Pozměňovací návrh posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů:

Poslední věta §u 25: "Ustanovení §§ 1 až 16 pozbudou účinnosti dnem 31. prosince 1930" budiž škrtnuta.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor soc. politický, p. posl. F. Matouškovi.

Zpravodaj posl. Fr. Matoušek: Slavná sněmovno! Pokud v debatě bylo mluveno o obsahu projednávané předlohy, lze výtky, jež byly pány řečníky předneseny, shrnouti ve tři druhy. Prvý druh výtek týká se krátkodobosti, druhý přesunu kompetence obcí na okresy a konečně třetí snahy likvidovati mimořádná opatření bytové péče.

Pokud se týče krátkodobosti, odkazuji na své úvodní prohlášení.

Pokud se týče přesunu kompetence obcí na okresy, dovoluji si připomenouti, že § 7 dosavadního zákona ustanovuje taktéž, že o žádostech za spojení bytů a používání více bytů v jediné obci k jinému používání než k bydlení, rozhoduje okresní správa politická resp. magistrát.

§ 13, upravující zajištění bytu, byl obsahu stejného jako jest příslušný odstavec dnešní. Rozdíl proti dosavadnímu stavu jest pouze v tom, že o zajištění bytů ve velkých městech s vlastním statutem nebo magistrátem má rozhodovati nadále úřad zemský, což je analogie instanční. Zabírání bytů obcemi bylo zrušeno již r. 1921 - zákonem čís. 100 ze dne 11. března 1921 od 30. června 1921. Nelze tudíž z dnešní osnovy dovozovati, že by zkracovala dosavadní práva obcí.

Likvidace záboru bytů byla stanovena osnovou do 31. prosince 1930. Dává se tak možnost, aby nájemníci, jichž se likvidace tato týče, uzavřeli v tomto čase výhodné nájemní smlouvy. Nebude-li po tomto termínu třeba mimořádné bytové péče, bude to činiti dnešním koalovaným stranám největší radost. Nesnáze, které se mohou objeviti při dosavadních stavbách tím, že nebudou dostaveny včas, má na mysli první resoluce soc. politického výboru, která žádá, aby ustanovení §u 49, odst. 2 zákona o stavebním ruchu ze dne 28. března 1928, č. 43 Sb. z. a n., bylo co nejblahovolněji prováděno a co nejdříve uveřejněny podmínky, za kterých bude možno prodloužiti lhůtu k dokončení stavby. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Otázku zlevnění tarifů na stavební hmoty doporučuje resoluce druhá. K otázce stavebního dozoru, jejž tak urgoval soc. politický výbor, mohu sděliti, že ministerstvo soc. péče vyhovělo přání soc.-politického výboru a že výboru dostane se v nejbližší schůzi zprávy ministerstva soc. péče.

Vzhledem k uvedenému navrhuji, aby osnova byla přijata tak, jak se na ní usnesl výbor soc.-politický, a vyslovuji se proti všem pozměňovacím návrhům. (Souhlas.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Sněmovna je schopna se usnášeti.

Osnova zákona má 26 paragrafů, nadpis zákona, nadpisy jednotlivých částí a úvodní formuli zákona.

Poněvadž byly podány pozměňovací návrhy, míním dáti hlasovati takto:

Nejprve bychom hlasovali o §u 1, a to především v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Schweichharta a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů; nebude-li ani ta přijata, budeme o §u 1 hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 2 budeme hlasovati nejprve v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, podle zprávy výborové. Tím rozhodnuto bude o návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů na škrtnutí tohoto paragrafu.

O §§ 3 a 4 budeme hlasovati podle zprávy výborové. Tím bude rozhodnuto o návrzích posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů na škrtnutí těchto paragrafů.

O §u 5 budeme hlasovati nejprve v úpravě návrhu posl. Schweichharta a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů; nebude-li ani ta přijata, budeme o §u 5 hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 6, odst. 1 bychom hlasovali nejprve v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě shodných návrhů posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů, posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr. a posl. Schweichharta a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě eventuálního návrhu posl. Biňovce. Johanise, Tayerle a soudr.; nebude-li ani ta přijata, hlasovali bychom o §u 6, odst. 1 podle zprávy výborové.

O odst. 2 §u 6 nejprve v úpravě shodných návrhů posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr. a posl. Schweichharta a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě shodných návrhů posl. Můni a soudr. a posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů; nebude-li ani ta přijata, hlasovali bychom o odst. 2 §u 6 podle zprávy výborové.

O §u 7 budeme hlasovati nejprve v úpravě návrhů posl. Schweichharta a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů; nebude-li ani ta přijata, budeme o §u 7 hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 8 budeme hlasovati nejprve v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr. a shodného s ním eventuálního návrhu posl. Schweichharta a soudr., podaného pro případ zamítnutí návrhu týchž poslanců k §u 5; nebude-li tato úprava přijata, hlasovali bychom o §u 8 v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů; nebude-li ani ta přijata, budeme o §u 8 hlasovati podle zprávy výborové.

Pak bychom hlasovali o §u 9 v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr.

Nebude-li tato úprava §u 9 přijata, budeme hlasovati o §§ 9 až 16, a to v úpravě návrhu posl. Schweichharta a soudr.

Nebude-li tento návrh přijat, budeme hlasovati o §§ 9 až 12 podle zprávy výborové. O §u 13 hlasovali bychom nejprve v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů; nebude-li přijata, budeme hlasovati o §§ech 13 až 15 podle zprávy výborové.

O §u 16 budeme hlasovati nejprve v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li ani ta přijata, budeme o §u 16 hlasovati podle zprávy výborové.

Pak bychom hlasovali o §u 18 v úpravě návrhu posl. Schweichharta a soudr.; nebude-li tato úprava přijata, budeme hlasovati o §§ech 17 až 19 podle zprávy výborové. Tím bude rozhodnuto o návrhu posl. Můni a soudr. na škrtnutí těchto paragrafů.

O §u 20 bychom hlasovali nejprve v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, budeme o §u 20 hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 21 hlasovali bychom nejprve v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, v úpravě návrhu posl. Schweichharta a soudr.; nebude-li ani ta přijata, budeme hlasovati o §§ech 21 a 22 podle zprávy výborové.

O §u 23 budeme hlasovati v úpravě návrhu posl. Můni a soudr.; nebude-li přijata, budeme o §u 23 hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 24 budeme hlasovati v úpravě shodných návrhů posl. Můni a soudr. a posl. Schweichharta a soudr.; nebude-li přijata, budeme o §u 24 hlasovati podle zprávy výborové.

O §u 25 budeme hlasovati v úpravě shodných návrhů posl. Můni a soudr. a posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů.

Nebude-li tato úprava přijata, budeme hlasovati o §§ech 25, 26, o nadpisu zákona, nadpisech jednotlivých částí a úvodní formuli zákona podle zprávy výborové.

Jsou snad nějaké námitky proti tomuto přednesenému způsobu hlasování? (Námitky nebyly.)

Není jich. Budeme tedy hlasovati, jak jsem uvedl.

Kdo tedy souhlasí s §em 1 v úpravě návrhu posl. Můni a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava je zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s úpravou §u 1 podle návrhu posl. Schweichharta a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava je zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §em 1 v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava §u 1 je zamítnuta.

Kdo konečně souhlasí s §em 1 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím § 1 je schválen podle zprávy výborové.

§ 2. Kdo souhlasí s §em 2 v úpravě návrhu posl. Můni a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato je zamítnuta... Kdo souhlasí s §em 2 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím § 2 je přijat podle zprávy výborové a současně zamítnut návrh posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů na škrtnutí tohoto paragrafu.

§§ 3 a 4. Kdo souhlasí s §§ 3 a 4 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. §§ 3 a 4 jsou přijaty podle zprávy výborové a zamítnuty jsou návrhy posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů na škrtnutí těchto paragrafů.

§ 5. Kdo souhlasí s §em 5 v úpravě návrhu posl. Schweichharta a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava jest zamítnuta.

Kdo souhlasí s §em 5 v úpravě návrhu posl. Můni a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato jest zamítnuta.

Kdo souhlasí s §em 5 v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato jest zamítnuta.

Kdo souhlasí s §em 5 v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. I tato úprava je zamítnuta.

Kdo souhlasí s §em 5 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. § 5 jest přijat podle zprávy výborové.

§ 6, odst. 1. Kdo souhlasí s odst. 1 §u 6 v úpravě návrhu posl. Můni a soudr., nechť zvedne ruku (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato jest zamítnuta.

Kdo souhlasí s odst. 1 §u 6 v úpravě shodných návrhů posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů, posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr. a posl. Schweichharta a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava jest zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s odst. 1 §u 6 v úpravě eventuálního návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato jest zamítnuta.

Kdo souhlasí s odst.1 §u 6 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, odst 1 §u 6 jest schválen podle zprávy výborové.

Odst. 2 §u 6. Kdo souhlasí s odst. 2 §u 6 v úpravě shodných návrhů posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr. a posl. Schweichharta a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato jest zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s odst. 2 §u 6 v úpravě shodných návrhů posl. Můni a soudr. a posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. I tato úprava je zamítnuta.

Kdo souhlasí s odst. 2 §u 6 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím odst. 2 §u 6 jest přijat ve znění zprávy výborové.

§ 7. Kdo souhlasí s §em 7 v úpravě návrhů posl. Schweichharta a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato jest zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §em 7 v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. I tato úprava jest zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §em 7 v úpravě návrhu posl. Můni a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato jest zamítnuta.

Kdo souhlasí s §em 7 v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava jest zamítnuta.

Kdo souhlasí s §em 7 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, § 7 jest přijat podle zprávy výborové.

§ 8. Kdo souhlasí s §em 8 v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr. a shodného s ním event. návrhu posl. Schweichharta a soudr., podaného pro případ zamítnutí návrhu týchž poslanců k §u 5, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím je § 8 v úpravě návrhů zmíněných poslanců zamítnut.

Kdo souhlasí s §em 8 v úpravě návrhu posl. Můni a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. I tato úprava je zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §em 8 v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Také tato úprava §u 8 je zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §em 8 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. § 8 je přijat ve znění zprávy výborové.

Kdo souhlasí s §em 9 v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava je zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §§ 9 až 16 v úpravě návrhu posl. Schweichharta a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím je tato úprava zamítnuta.

Kdo nyní souhlasí s §§ 9 až 12 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím jsou §§ 9 až 12 přijaty ve znění zprávy výborové.

Kdo souhlasí s §em 13 v úpravě návrhu posl. Langra, Pechmanové, inž. Záhorského a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím je tato úprava zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §§ 13 až 15 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. §§ 13 až 15 jsou přijaty podle zprávy výborové.

§ 16. Kdo souhlasí s §em 16 v úpravě návrhu posl. Biňovce, Johanise, Tayerle a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava je zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §em 16 v úpravě návrhu posl. Můni a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava je zamítnuta.

Kdo dále souhlasí s §em 16 ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. § 16 je přijat podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí nyní s §em 18 v úpravě návrhu posl. Schweichharta a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tato úprava je zamítnuta.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP