Čtvrtek 28. června 1928

Rovněž tak katastrofálně působí úplné zastavení lnářských průmyslových podniků na hospodářský život ve východních Čechách. Mnoho set dělníků jest bez chleba a bez výdělku; kdy se jim dostane pomoci, když jest tak naléhavá? Nejtíže postiženy jsou průmyslové obce, poněvadž krise lnářského průmyslu se stala skorem trvalou. Město Trutnov poskytlo v posledních letech již desítky tisíc korun ke zmírnění bídy osob postižených krisí a provedlo také četné nouzové práce, ale stejně jako jiné postižené obce nemůže, bohužel, nyní pomáhati zmírniti nouzi tak mnoha postižených, poněvadž mu v tom překáží nešťastná správní reforma a neblahý zákon o obecních financích. Odbyt lněné příze jest již po mnoho měsíců tak nepatrný, že části podnikatelů nejvíce krisí postižených nebylo již možno udržeti v chodu podniky. Jistě se podivíte, řeknu-li vám, že asi 27.000 kop lněné příze čeká na odbyt, což má cenu asi 27 milionů korun.

Kdyby bylo lze opatřiti úvěr za příznivějších podmínek než tomu jest, bohužel, dosud, bylo by snad ještě možno pracovati krátký čas. Nyní, kdy anglická vláda chce učiniti celní opatření, která těžce poškodí cukerní průmysl, usilují vládní vrstvy nalézti cesty, jež by posloužily ochraně tohoto průmyslu. Bude stejná pozornost věnována i tak těžce ohroženému lnářskému průmyslu, četným spolu postiženým dělníkům?

Mají-li vládní vrstvy ještě cit pro spravedlnost a soustrast s lidskou bídou a nouzí, pak musejí tak rychle, jak jen možno, poskytnouti vydatnou pomoc lidem tak těžce postiženým ve východních Čechách. (Potlesk poslanců něm. strany národní.)

Místopředseda Zierhut (zvoní): Slovo má dále p. posl. Sedorjak.

Posl. Sedorjak (malorusky): Slavná sněmovno! V desátém výročí trvání Československé republiky, kdy se konají přípravy k velikým slavnostem a parádám, není zbytečno nynějším držitelům moci přidržeti zrcadlo před očima a ukázati jim na sliby, které učinili pracujícímu lidu Zakarpatské Ukrajiny, na sliby, jež do nedávna byly vrhány mezi zdejší obyvatelstvo a ze kterýchžto slibů ani jeden jediný nebyl splněn.

Pracující lid Zakarpatské Ukrajiny je si vědom všeho toho a proto nyní v jubilejním roce trvání Československé republiky pohlíží na vaše oslavy jako na jubileum podvodu a lži. Slibovali jste Zakarpatské Ukrajině úplnou autonomii, dokonce písemně v ústavním zákonu, s úplnou samostatností a právem, slibovali jste lidu vysvobození z hospodářské a kulturní zaostalosti, slibovali jste mu půdu, slibovali jste mu vše možné, hory a doly, ale nic z toho jste nesplnili, a tím jste spáchali hanebný podvod na národnostech Zakarpatské Ukrajiny.

Místo autonomie, jež by nebyla žádným darem s vaší strany, neboť jest zajištěna v bodech saint-germainské mírové smlouvy, zavádíte na Zakarpatské Ukrajině od 1. července 1928 kolonisační diktaturu s jmenováním nikým na světě nezvoleného byrokrata na úřad zemského presidenta.

Mnoho mluvíte o tom a pyšníte se tím, že mírové smlouvy jsou pro vás svaté, ale vy nejen že nedodržujete tyto mírové smlouvy, nýbrž je přímo deptáte. Pro vás mírové smlouvy jsou dobré jen k podvádění lidu a jinak považujete je jen za kousek papíru, o nějž nemusíte dbáti. Mírové smlouvy mají pro vás takovou zřejmou cenu, jak všechny vaše paragrafy a zákony, které vydáváte k utiskování lidu. Vy nutíte pracující lid, aby dodržoval vaše zákony, ale vy sami, kteří jste se na těchto zákonech usnesli, nejen jich nedodržujete, ale hrubě a zločinně sami je porušujete. Takovým hrubým porušením vašich paragrafů a mírových smluv je zavedení správní reformy na Zakarpatské Ukrajině, ačkoli se to ostře příčí znění saint-germainské mírové smlouvy o její autonomii.

Hle, místo autonomie dostáváme vašeho diktátora, místo zbudování zemského sněmu vystavěli jste nám moderní vězení, do nichž se co nejrychleji dostanou všichni ti, kteří se neobávají vrhnouti vám v tvář vaše zločiny a to, že vy sami hrubě porušujete své zákony a ústavu. Stavíte u nás policejní ředitelství, četnická kasárna, jako svoje opěrné body koloniálního režimu na Zakarpatské Ukrajině. Místo abyste hmotně pomohli pracujícím Zakarpatské Ukrajiny, kteří bydlí v takových děrách, v nichž by dokonce i dobytek zdechl, stavíte pro sebe a pro své byrokraty paláce.

Místo půdy, kterou jste slibovali zdejšímu lidu a na kterou on má plné právo a které naléhavě potřebuje pro svou existenci, odnímáte našim ukrajinským rolníkům dokonce možnost užívati pastvisek, jichž užívali po celá staletí v dobách maďarského režimu. A když se proti vašemu násilí lid brání, ukazujete mu svou drsnou kolonisátorskou pěst, posíláte proti němu spousty četnických bodáků.

Naše ubohé obyvatelstvo nedostalo žádnou půdu, naopak půdu, která měla patřiti lidu, přisvojilo si a rozdělilo mezi sebe několik českých strýčků, příbuzných, kmotrů atd. Místo kulturního povznesení lidu přihlíží se k výcviku četnictva a policejních špehounů. To jsou výsledky vašich slibů v jubilejním roce, to jsou výsledky vašeho hospodářského a kulturního povznesení Zakarpatské Ukrajiny.

Pracující lid u nás strašně zchudl, žije v nemožných poměrech, trpí hlad, zmírá hladem, kdežto vy, pánové, nepatrná hrstka české buržoasie jste se na Zakarpatské Ukrajině neuvěřitelně obohatili. Přišli jste na Zakarpatskou Ukrajinu jako kolonisátoři a tak zde i jednáte. Loupíte kapsy chudých lidí, dřete z nich poslední kůži. Vy jste uchvátili v svoje drápy přirozené poklady Zakarpatské Ukrajiny, roztahujete se tam a žádáte, aby se vám každý vyhnul s vaší kolonisátorské cesty, neboť v opačném případě drsně ho s ní shodíte.

A tak zvaná správní reforma, s kterou nyní přicházíte na Zakarpatskou Ukrajinu, je pouze dalším krokem k utužení koloniálního režimu a rozšiřování vašeho režimu. Ještě nedávno mluvilo se o tom, že se Zakarpatská Ukrajina dobrovolně připojila k Československé republice, ale dnes, když místo autonomie stabilisujete zde zřejmý diktátorský režim, začíná se s vaší strany mluviti již jinak, a to o tom, že Zakarpatská Ukrajina je válečným lupem, s nímž vy, česká buržoasie, můžete vládnouti, jak chcete, a to právem vítěze. A proto místo široké autonomie ničíte poslední zbytky samosprávy, které u nás ještě zbyly v obcích.

Nyní jeden hlavní byrokrat, zemský president se svými pomocníky, okresními náčelníky bude rozhodovati o osudu celého území Zakarpatské Ukrajiny. A samo sebou se rozumí, že v zájmu kapitalismu, v zájmu udržení vašeho koloniálního režimu.

Obecní zastupitelstva na Zakarpatské Ukrajině nebudou již nyní míti vůbec žádných práv. Kdežto v českých obcích, kde v zastupitelstvích jsou průmysloví dělníci, ukazuje se úsilí omezovati obecní samospráv u škrtáním položek na sociální účely, u nás na Zakarpatské Ukrajině jako následek zbyrokratisování země nastane počešťování se zvýšeným tempem a národnostní útisk ukrajinské národnosti a jiných.

Takový je stav na Zakarpatské Ukrajině v desátém výročí trvání Československé republiky. Proletariát celého Československa může poznati na příkladě Zakarpatské Ukrajiny taktiku slibů české buržoasie v dobách pro ni nejhorších, když pracující byli revolučně naloženi a zvláště zde, kde revoluční nálada jest i nyní a kde pracující lid stále má upřímné sympatie k Sovětskému Svazu. Buržoasie slibuje jen proto, aby uklidnila lid a při tom zesiluje aparát násilného útisku. To jest její taktika.

Když nyní chceme charakterisovati příznaky současného režimu na Zakarpatské Ukrajině, těmito příznaky jsou: špehouni, četníci a vězení. Koloniální režim žije zde šíleným životem a vyvolává proti sobě spravedlivé rozhořčení a nenávist obyvatelstva. Legiony špehounů potloukají se mezi lidem, špehují ho a za slovo pravdivého protestu trestají se lidé jako povstalci. Věznice na Zakarpatské Ukrajině jsou přeplněny ukrajinskými sedláky. Čeho se dopouštějí na jednotlivých místech četnici, to jest již nejhorší svévole. Chudý člověk nemá před nimi nikdy pravdu, ale k bohatým se chovají velice blahovolně. Snad nikde není taková spravedlnost jako na Zakarpatské Ukrajině.

A největší odpovědnost za tento stav má agrární strana. Jest největší vládní stranou, co též úplně vykořisťuje, ale nikoli v zájmu pracujících, nýbrž ve svém vlastním zájmu. Agrárníci přišli na Zakarpatskou Ukrajinu jako Pizzaro do jižní Ameriky. A jako divoká zvěř zuří na polích chudých lidí, zvláště na polích Vrchovinců, tak u nás panují agrárníci všude. Pohlížejí na Podkarpatí jako na velký zbytkový statek, jenž nemůže patřiti nikomu jinému, pouze jim. A když jsem v úvodě dokazoval., že jste k nám přišli jako kolonisátoři, typickým příkladem toho jest agrární strana.

Ona zde opanovala pozemkovou reformu, ona má ve svých rukou veškeré bohatství půdy a lesů. A zatím co v historických zemích českých jediným zjevem jest to, že agrární buržoasie odstraňuje finanční kapitál s národnědemokratickou signaturou, na Zakarpatské Ukrajině, kde není průmyslu, s pomocí ministerstva zemědělství zabírá pole a lesy. A co po stránce politické znamenají četníci a policie, to po stránce zajištění agrárního lupu znamenají zde jejich hajduci, které sem s sebou přivedli agrárníci jako hajné a lesníky, a kteří se také drsně chovají ke zdejšímu chudému lidu. Dnes je na Zakarpatské Ukrajině zavřeno ve vězení nesčíslné množství chudých lidí jen za to že, nemajíce čím topiti, odvážili se jíti do lesa na roští.

A dále dlužno obrátiti pozornost i na jejich taktiku, kterou si znamenitě pomáhají jak v českých zemích tak i u nás. Zvláště jest to tak zvaná agrární kooperace, kterou financuje stát a jejíž účelem jest míti korupční vliv. Za státní peníze, za peníze všeho obyvatelstva, agrární strana na Zakarpatské Ukrajině hledí zajistiti si vše, co zde dostala do svých rukou, a tím také zajistiti zde své vládní posice. A tam, kde agrární straně nepomáhá korupční taktika, agrární strana skládá veškerou svou naději v aparát útisku. A chudý sedlák, bránící pravdy a kritisující korupčnost a hltavost agrární strany, nesmí učiniti žádného vybočení, neboť jinak seberou ho četníci a zavrou.

Otázka pastvin na Zakarpatské Ukrajině jest nejdůležitější otázkou pro náš selský lid. A co se dělá v tomto směru? Vidíme, že m sto aby se výživa obyvatelstva zvětšovala, aby plocha pastvisk byla obcím vyměřena ze státních statků, zakazuje se rolníkům vyháněti dobytek na pastviska, kde se jejich dobytek pásl od nepamětných dob. Naši zemědělci se proti tomu brání, ale to nic nepomáhá. Úřady jsou proti nim a posílají proti nim celé četnické výpravy, jež vystupují vůči sedlákům brutálně, odnímají jim, odhánějí dobytek a sedláky zavírají a odvážejí do vězení. Zdá se, že otázka pastvin je pro váš kolonisátorský režim dobrou záminkou vyvolávati věčné napětí mezi našimi sedláky, že máte jisté úmysly každé chvilky pouštěti jim žilou. Vy, cizinci, osvojujete si na Zakarpatské Ukrajině metody, jimž jste se naučili od francouzských kolonisátorů Marokka. Sami jste si nahrabali majetek na škodu zdejšího obyvatelstva a nyní pomalu neposkytujete možnosti našim sedlákům dokonce i dýchati. Taková jest na Zakarpatské Ukrajině činnost strany, která o sobě mluví, že jest stranou sedláků a drobných rolníků. Ve skutečnosti pak jste jeho vyssavači a škůdci.

Pokud jde o daňovou politiku, to jest již odstavec čistě zakarpatský. Snad nikde není tolik exekucí pro nezaplacené daně jako u nás. Přes to, že známa jest zřejmá a strašná chudoba našeho rolnického obyvatelstva známo, že nemá nejen peněz, ale dokonce ani co jísti - jest kromě toho utiskováno daňovým břemenem. Ale aby obyvatelstvo mohlo tyto daně platiti, o to jste se nepostarali. Půdy jste mu nedali a pastviska mu béřete a zalesňujete. Odkud může náš člověk míti peníze? Nechť platí daně na Zakarpatské Ukrajině ti, kdož se obohatili na škodu chudého obyvatelstva. Stejně jako jinde jest tomu i u nás, že totiž pánové, kteří se obohatili, neplatí daně a proto exekutor k nim nezavítá, ale u chudého sedláka je každodenním hostem.

Stav na Zakarpatské Ukrajině v desátém výročí trvání Československé republiky, v r. 1928, tedy ve 20. století, lze srovnati s dobou před 300 lety, za časů třicetileté války. Tehdy čeští rolníci, poháněni strachem, utekli před švédskými žoldnéři do lesu, kam vzali s sebou i svůj majetek. A nyní na Zakarpatské Ukrajině jsou takové poměry, že obyvatelstvo utíká před vašimi exekutory do lesů, kde skrývá svoje skrovné jmění, aby jim ho exekutor nesebral. Hle, toť vaše civilisace, toť požehnání vaší kultury, s níž jste, jak se ho nosíte, přišli k nám.

Prohlašuji, že komunistická strana proti všem těmto zločinům bude vést do boje masy pracujícího lidu Zakarpatské Ukrajiny a že co nejrozhodněji budeme bojovati za nejpalčivější požadavky pracujícího obyvatelstva. Žádáme: 1. Sebeurčení národů na Zakarpatské Ukrajině; 2. revisi pozemkové reformy; 3. při lesní reformě žádáme, aby našim chudým sedlákům byla přidělena orná půda, čímž by aspoň poněkud byla zajištěna jejich existence; 4. snížení daní, hlavně škrtnutí daňových nedoplatků a neprodleného zastavení berních exekucí; 5. vydání celostátního zákona na ochranu drobných pachtýřů půdy a zajištění půdy drobným rolníkům zavedením vnuceného pachtu; 6. náhrady za škody způsobené divokou zvěří a právo nositi zbraň; 7. regulace řek a zvýšeného vzdělávání půdy; 8. bezodkladné výpomoci lidu trpícímu hlad na Vrchovině.

Pánové! Aby vás nezmýlila konservativnost zdejšího obyvatelstva, abyste se nedomnívali, že vám vaše allotria projdou beztrestně, že snad rolníci nejsou schopni s vámi jednou pro vždy súčtovati, připomínám vám nedávné selské hnutí v Rumunsku. Nedomnívejte se, že tyto vrstvy jsou vaší zálohou! Naopak, ony vámi přivedené na žebrotu a vykořisťované nyní více než kdykoli před tím rozumějí, že jediným východiskem z vašeho koloniálního útisku je společné vystoupení s revolučním proletariátem Československa. Přijde čas, že pracující lid Zakarpatské Ukrajiny v jediné frontě pod vedením komunistické strany zlomí své okovy a dobude sobě práva, o něž jej nyní okrádáte. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Zierhut (zvoní): Dalším přihlášeným řečníkem je p. posl. Füssy. Dávám mu slovo.

Posl. Füssy (maďarsky): Vážené dámy a pánovia! Po dobu nie celého krátkeho roku zabýva sa zákonodarstvo už po druhýkrát tak zvanou správnou reformou, s touto veľkou vymoženosťou slovenskej ľudovej strany, ktorá reforma podľa niektorých bláhových a dôverčivých politikov je povolaná k tomu, aby uľavila ťažkému osudu ľudu na Slovensku. Na zákone vo správnej reforme však nemôže byť požehnanie, lebo už jeho utvorenie vyžadovalo si krvavé obeti. Mandáty dvoch bývalých poslancov Jozefa Mayera a dr Juraja Hanreicha dvoch to hospitujúcich členov nášho klubu, klubu maďarskej národnej strany a spišskej nemeckej strany, padly za obeť tomuto hroznému výtvaru preto, lebo títo poslanci už pred poldruhým rokom otvorene odvážili sa prehlásiť, že zákon tento bude náhrobkom akejkoľvek autonomie.

Zákon tento, ktorý bral prvú svoju obeť z radu členov nášho klubu, je veľkou vymoženosťou slovenskej ľudovej strany. Dnes sme tu pred vigíliou uvedenia zákona v život a vysvitá, že zákon nemožno prevádzať. Vraj preto nie, lebo neslobodno porušovať slasti jubilejného roku rozčúlením volieb do zemských zastupiteľských sborov. Slovenská ľudová strana sľubovala ľudu, na Slovensku už tak veľa zkúšanému, autonomiu na desiaty rok jestvovania republiky a skutok je proti tomu ten, že nemôže postaviť ani jediného človeka, ktorý by sa mohol uviazať vo funkciu zemského prezidenta.

Avšak pozrime zkrátka na to, koľko reforiem muselo Slovensko podstúpiť vo svojej administratíve v posledných desať rokoch, v ktorých vraj slovenský národ sám spravoval svoje záležitosti.

Župy, ktoré majú svoje tisícročné dejiny, boly v dôsledku svojho veľkého počtu dobré len k tomu, aby sa veľký počet hubatých a lačných predákov dostal do županských stolíc. Pražský centralizmus však veľmi skoro poznal, že v bývalom uhorskom župnom systéme mohol sa stretnúť s tým najväčším odporom, akonáhle slovenský ľud vybrednul z opojenia "oslobodenia". Je všeobecne známe, že v storočiach uhorských dejín práve župy boly tie, ktoré oponovaly centralistickým snahám viedenským a len župám možno ďakovať, že tieto viedenské centralistické snahy minuly sa s úspechom. Odvažujem sa tvrdiť, že pri. bývalom uhorskom župnom administratívnom sriadení mohol tiež slovenský ľud najúspešnejšie odolávať každému nebezpečenstvu počeštenia. To však ešte včas vyňuchal generálny štáb v Prahe a pod zámienkou sjednotenia administratívy previedol zákon o veľžupách. Prevádzaním tohoto zákona o veľžupách dostalo sa Slovensku toho biedneho zástoja, ktorého sa ani podnes sprostiť nemohlo, a podľa príznakov podrží ešte veľmi dlho tento svoj zástoj. Slovensko je tým pokusným králikom, na ktorom teoretickí odborní vedátori Československa vyzkúšajú svoje teorie s veľkou námahou vymyslené, nedbajúc toho, že tieto pokusy musia vykonať na živom tele, na tele odvekého obyvateľstva Slovenska, ktoré telo práve pod pitevným nožom experimentátorov už z nespočetných rán krváca, až vykrváca úplne.

Avšak ani vymyslená teoria veľžúp sa neosvedčila a preto zákon o veľžupách vôbec nebol v tak zvaných zemiach historických prevedený; hlavy teoretických vedátorov boly trápené novými starosťmi, bolo treba vymyslieť nový administratívny systém. A za krátko zrodil sa plán systému zemského, ktorý by mal byť uvedený v život za tri dni.

Už pri utvorení zemského zákona poukázali sme na závady, ťažké chyby, ktoré činia celý zákon nespôsobilým ku vybudovaniu vážneho administratívneho systému, zakladajúceho sa na autonomii. Strany vládnej väčšiny však neposlúchaly varovného slova len preto, lebo ono vyznelo zo strán opozičných, vyniesly zákon proti našej vôli a po dobe jednoročného rozmýšľania prišly na to, čo sme my už pred rokom povedali, že totiž zákon je špatný. Cele kľudne mohli by sme teraz povedať celej väčšine, hlavne však slovenskej ľudovej strane, že aby teraz zjedli, čo si upiekli, že my nenesieme zodpovednosť za takú samosprávu, v ktorej vymenovaný mamelukovia centralizmu môžu obracať vôľu ľudu tak, ako toho požadujú záujmy pražské; avšak my neurobíme tak, ale pri vedomí svojej zodpovednosti prosíme vás naposledy, zanechajte túto hanobnú hru, ktorú tropíte už od desať rokov s administratívou Slovenska.

Slovenskú ľudovú stranu, ako bývalú opozičnú a bývalú bratskú stranu odvekého obyvateľstva na Slovensku by som však prosil, aby zanechala ten osobný kult, ktorý v posledných týždňoch už cele otvorene prevádza, lebo, verte mi dámy a pánovia, nerestiam Slovenska nebude môcť odpomôcť ani päť zemských prezidentov, nech sa oni menujú či už Tisom, či Drobným alebo Méderlym, alebo kýmkoľvek, lebo dnes už ani Herkules by nebol v stave vyčistiť zbahnilé luhy administratívy na Slovensku. Človeku zaslzí oko, keď vidí, akou vervou, pilnosťou a akými lokťami snažia sa vlasteneckí otcovia slovenského ľudu povzniesť v prvom rade svoje záujmy, v prvom rade seba pokladajú za najvhodnejších k obsadeniu prezidentského stolca zeme a zároveň so založenýma rukama hľadia na šarapatenie náčelníckej čeliadky.

Za desať rokov zakúsila administratíva Slovenska viac reforiem, nežli predtým za štyri až päť storočí. Musel by som sa vo zvláštnej kapitole zabývať tým, že prvotriednym, avšak nevysloveným účelom týchto veľa novôt bolo anihilovanie papierových práv maďarskej a nemeckej menšiny. To však už sme u viacerých príležitostiach vyložili, a preto na tieto okolnosti ani nevybočím; lebo veď dôvody o veľa všeobecnejšej hodnoty hovoria proti zemskému systému, ktorý ponižuje Slovensko a jeho ľud na úroveň rímskej provincie.

Návrh, ktorý je na dennom poriadku dnešného zasedania, neprekvapí toho, kto zná provozné tajomstvá fabriky zákonov v Prahe. Už sme si zvykli tomu, že zákony vraj "majstrovsky urobené" sú pred ich uplatňovaním opravované. I ten posledný krajčír robí radšej z nového materiálu, radšej tvorí nov ú vec, než aby prešíval oblek zfušovaný. Národnému shromaždeniu v Prahe však pôsobí zvláštnu radosť, keď môže už z počiatku zfušovať vec, aby ju mohlo za niekoľko mesiacov znova záplatovať, a nedbá zákonodarstvo ani toho, že touto prácou, ktorá je i príštipkára nedôstojná, vyvolá výsmech celého vzdelaného sveta.

Odveké obyvateľstvo Slovenska prijalo veľmi chladne zákon o zemskom sriadení a teda veľmi chladne pozerá na ten trpasličí návrh, ktorým má byť tento zákon zmenený. Zákonodarci maďarskej národnej strany a spišskej nemeckej strany zavrhli pôvodný návrh a teda zavrhnú aj jeho zmenu.

Zemi slovenskej hrozí príšera novej živelnej pohromy. Pred niekoľko rokmi udajne jeden český kapitán nasadil na južnom Slovensku ondatry a sľuboval, že z kožušín týchto ondatier ľud Slovenska zbohatne. Ondatry sa však už nadmieru rozmnožily, a to tak, že to znamená už pohromu. Ondatra vyhrabáva a podkopáva ochranné hrádze riek, tak že tieto hrádze i pri najmenšej povodni sa pretrhnú, ondatra kynoží ušľachtilé poľné zvieratá, ktorých je už bez toho málo, ako sú zajaci, divé husy, divé kačice, ryby, avšak kynoží tiež domácu hydinu, ba vyskytly sa prípady, že ondatra napadla kúpajúcich sa ľudí a jedovatými zuby zasadila im ťažko hojace sa rany. Ondatra nasadená na Slovensko, účelom ktorej bolo, aby dopomohla k blahobytu a utvorila nový priemysel, stala sa v skutku postrachom ľudu.

Kto opravdu chce pomôcť ľudu Slovenska, ten nech pomáha kynožiť tieto ondatry, tým veru vykoná viac dobra, než keď sa bude cez mesiace hádať o to, kto má byť hlavným zemským rabombánom. Návrh náš klub neprijíma.

Místopředseda Zierhut (zvoní): Slovo má p. posl. Mikulíček.

Posl. Mikulíček: Paní a pánové! Předně vznáším nejostřejší protest proti konfiskaci sněmovních řečí komunistických poslanců v tomto parlamentě. Předevčírem byla v mé řeči konfiskována slova: (Citát byl usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 28. června 1928 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučen z těsnopisecké zprávy. Viz str. 65 této těsnopisecké zprávy.) A dále bylo konfiskováno - poněvadž jsem dokazoval, že podle ústavy máme právo na shromáždění, máme právo do Prahy přijíti a projeviti své mínění - v souvislosti s prvým mým výrokem: (Citát byl usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 28. června 1928 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučen z těsnopisecké zprávy. Viz str. 65 této těsnopisecké zprávy.) Mám zde právě ústavu v rukou, ústavu československého státu, která dosud změněna nebyla a kde v úvodě se píše:

"Při tom my, národ Československý, prohlašujeme, že chceme usilovati, aby tato ústav a i všechny zákony naší země prováděny byly v duchu našich dějin" - nevím teď, ve kterých, zdali v Husových či svatováclavských "stejně jako v duchu moderních zásad, obsažených v hesle sebeurčení; neboť chceme se přičleniti do společnosti národů jako člen vzdělaný, mírumilovný, demokratický a pokrokový". (Výkřiky posl. Můni.)

V §u 1 ústavy v hlavě I stojí výslovně: "Lid je jediný zdroj veškeré státní moci v republice Československé". Nevím, zdali dělnictvo nerepresentuje lid, zdali má býti lid representován špiritusovými korupčníky, zloději v bankách, zloději benzinovými anebo přemrštěnými vlastenci, kteří okrádali státní správu v dodávání šleprů a uhlí a kteří okrádali státní poklad u ve válečných půjčkách. Kdo je to ten lid ve smyslu ústavy? Ti, co pracují, či ti, co se jen snaží při každé příležitosti republiku okrásti?

V §u 113 ústavy stojí výslovně: "Svoboda tisku, jakož i právo klidně a beze zbraně se shromažďovati a tvořiti spolky jsou zabezpečeny." § 114 praví: "Právo spolčovací k ochraně a podpoře pracovních (zaměstnaneckých) a hospodářských poměrů se zaručuje." My nejsme organisací zaměstnaneckou, abychom hájili právo na hospodářský život našich členů? A dále zde stojí v §u 117: "Každý může v mezích zákona projevovati mínění slovem, písmem, tiskem, obrazem a pod." - "Výkon tohoto práva nesmí nikomu býti na újmu v jeho pracovním nebo zaměstnaneckém poměru." Vážení pánové, nevím, zdali těch 7 nebo 8 pánů z předsednictva posl. sněmovny zná ústavu či nezná. Jestliže si ti páni - ať je to pan předseda nebo kterýkoli místopředseda ve své domýšlivosti myslí, že jejich 25.000 voličů, kteří je sem poslali, je víc než 25.000 voličů mých neb kteréhokoli druhého pana kolegy, podotýkám, že kdyby se měřila poctivá produktivní práce, kterou vykonají voličové, kteří dali hlasy pánům, kteří jsou v předsednictvu poslanecké sněmovny, a kdyby se zvážila poctivá produktivní práce těch, kteří poslali sem nás, pak byste v ocenění této práce zůstali, pánové, kteří tvoříte dnes předsednictvo sněmovny, jistě hodně pozadu. Nejen právo, ale povinnost má každý poslanec, pokud v něm neumřelo kus sebedůvěry, kus smyslu pro pokrok, a i vy, kteří se denně oháníte demokracií, pokud ten smysl pro demokracii ve vás neumřel, máte povinnost se proti takovému způsobu censurování projevů poslaneckých ve sněmovně, jakého není nikde pamětníka ani příkladu, ohraditi. Jestliže nám to, pánové, zde seberete, najdeme ještě místa - o tom vás ujišťujeme - aby se naši voliči to, co jsme jim s této tribuny řekli, dověděli. Buďte bez starosti! Můžete mít deset zákonů na ochranu republiky a špiclovský aparát může býti stokrát větší, naši věrní se dovědí, co jsme jim z této tribuny chtěli sděliti.

Projednáváme novelisaci zákona o reformě veřejné správy, zákona, který pohřbí poslední zbytky samosprávy a kterému k doplnění schází už jenom lavice a rákoska. Za dva dny má tento zákon začíti blahodárně působiti na Slovensku a Zakarpatské Ukrajině. Mírovými smlouvami má Zakarpatská Ukrajina zaručenou samosprávu. Avšak za 10 let po podepsání mírové smlouvy zavádí v této zemi československá buržoasie místo samosprávy vládu byrokracie, policejního pendreku a četnického bajonetu. Je to důkaz, že za vlády buržoasie jakékoli právo stává se bezcenným, není-li podepřeno mocí. (Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 28. června 1928 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy. Viz str. 65 této těsnopisecké zprávy.)

Několik měsíců přísahá buržoasie československá, rumunská a jugoslávská, že mírové smlouvy jsou nedotknutelné a pro všechny kontrahenty závazné, ale tam, kde jde o práva obyvatel v československé kolonii, Zakarpatské Ukrajině, tam na nedotknutelnost těchto mírových smluv vládnoucí buržoasie kašle.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP