Čtvrtek 28. června 1928

Zakarpatsko místo Prügelpatentů potřebuje na prvním místě nevyhnutelně vyřešení otázek hospodářských. Byl jsem členem tříčlenné komise, kterou vyslala komunistická strana na Zakarpatsko, aby zjistila, v jakých poměrech tamější obyvatelstvo žije. Viděli jsme všechno nezkresleně, poněvadž komise naše nebyla s humbukem ohlašována měsíc předem, jak to obvykle dělají komise oficiosů nebo byrokratů. Prošli a vyšetřili jsme poměry tamějších obyvatelů v 29 obcích a po nabytých zkušenostech prohlašuji, že hospodářská úroveň obyvatelů Zakarpatska je daleko pod úrovní středověkých otroků. Každé domácí zvíře u hospodáře jenom trochu situovaného má lépe postaráno o nasycení a příbytek, nežli domkáři a malorolníci na Zakarpatsku. A přece bohatství v této nešťastné zemi je ohromné. Jsou tam ohromné komplexy přímo nádherných lesů, bohatá ložiska nerostů a spousta minerálních léčivých pramenů. V čem tedy spočívá příčina zoufalé bídy, jakou musí většina lidu v Zakarpatsku prožívati? Hlavní příčina vězí v tom, že převážná většina nejlepší půdy je vlastnictvím státu, Schönborna a lichvářů. Zjistili jsme v několika obcích, že sotva jedna pětina orné půdy patří gazdům, kteří ji obdělávají, ostatní patří buďto státu, velkostatkáři nebo lichváři, kteří ji dávají rolníkům do nájmu za podmínek přímo zlodějských. Tak na př. v obci Kostěva Pastil, okres Vel. Berezné, v domku č. 3 našli jsme rodinu československého legionáře, který má na starosti výživu 5členné rodiny, je úplně nemajetný, ani vlastní chyše nemá. Bídný život nutí takového chuďasa k tomu, že si najal pole, dře se na něm do úmoru, musí dáti na toto pole hnůj, semeno a práci, a když je sklizeň s pole hotova, pak 2/3 veškeré úrody musí odevzdati majiteli pozemku a pouze 1/3 zbude jemu za veškerou jeho práci a starost. Nešťastník tento si nám stěžoval, že hledal práci námezdnou, ale v celém širém okolí výdělku nalézti nemohl. Když tento nešťastník vidí, jak v četnických uniformách roztahují se na Zakarpatsku dobře nasycení četníci, se kterými on, Ukrajinec, v československých legiích sloužil, pak se nedivte, že se mu svírají pěsti proti pořádku, který československá buržoasie na Zakapartsku po celých 10 let hrubým násilím udržuje. A takových případů, kde chudý Ukrajinec musí pronajímati pole a musí z něho odváděti dvě třetiny úrody, našli jsme několik v každé vesnici.

Jiný způsob vykořisťování pracujících malorolníků je tento: Rodina takového ukrajinského chuďasa spotřebovala všechny brambory, i ty, které byly určeny na sázení, takže není brambor k satbě. Koupiti brambory nemůže, poněvadž nemá k tomu potřebných peněz. Jde si proto brambory vypůjči ti. Lichvář - většinou žid - gazdovi na satbu brambory zapůjčí, ale gazda musí dáti půdu, práci, hnůj, musí brambory od zasázení až do vykopání po celou noc hlídati před divokými vepři, a když brambory sklid1, musí lichváři k půjčené satbě ještě přidati celou polovici sklizně.

Téměř na každém poli brambory osázeném je bouda se tří stran otevřená, t. zv. koliba. V této kolibě musí nešťastný Ukrajinec spávati každou noc po plných 5 měsíců a hlídati brambory před divočáky, které smí odháněti ze svých chudých polí pouze ohněm a křikem. Běda mu, kdyby tuto škodnou zranil klackem, motykou nebo sekerou. Trest těžkého žaláře by ho neminul. Již soudr. Štychová zde uvedla případ, že když obecní hajný byl napaden medvědem, těžce zraněn, a když ve smrtelném zápase medvěda zabil, musil po vyjití z nemocnice odpykati v kriminále jemu přisouzený trest a zaplatiti peněžitou pokutu; a to byl hajný! Každý si může domysliti, co by stihlo za takový čin obyčejného gazdu.

V mnohých obcích žalovali nám tito chudáci, že v zimní dobu vniknou hladoví vlci až do vesnic, rozsápou a zničí jim domácí zvířata. Brániti se proti těmto dravcům nemohou, neboť je přísně zakázáno vlastniti a tím více použíti jakékoli střelné zbraně. Není potom divu, že tento utýraný a hladový lid staví se do komunistických řad, zvláště ti, kteří jako zajatci na vlastní oči viděli, jak vítězná bolševická revoluce v Rusku nejenom přidělila bez náhrady velkostatkářskou půdu pracujícím rolníkům, ale že také odstřelování veškeré škodlivé zvěře je ve SSSR každému venkovanu neobmezeně dovoleno.

Lid Zakarpatska poznal za posledních 10 let, že proň žádné osvobození neexistuje, že se vystřídaly pouze stejnokroje, že místo maďarského četníka ho pronásleduje a týrá četník český, že místo maďarského soudce a exekutora ho žalářuje a exekvuje český soudce a český exekutor, že orná půda a bohaté lesy, tento jediný zdroj výživy, byl téměř celý ponechán v rukou různých Schönbornů, Teleků a státu a že dnes daleko hůře sežene jakoukoli práci nežli za vlády před 10 lety. Tehdy se počal v Zakarpatsku slibně rozvíjeti průmysl, při kterém chudý lid měl výživu, převážná většina vrchovinských gazdů odcházela na letní práci do bohatých rovin uherských, odkud přivezli obilí a peníze potřebné k živobytí v zimě. Ale dnes velká část průmyslových podniků stojí, chladné komíny trčí do výše jako svědci lepších časů a pro ty, kdož na zemědělskou práci putovali každoročně za hranice, aby uhájili holý život, jsou tyto hranice hermeticky uzavřeny. Pracující lid v Podkarpatsku poznává, že to vaše osvobození mu přineslo jenom poměrně ohromné přímé i nepřímé daně a bezmeznou bídu. A přece, jak jsem v úvodu již řekl, přírodní bohatství Zakarpatské Ukrajiny je ohromné. Statistika ukazuje, že na Podkarpatsku připadá na jednoho obyvatele téměř 10 měřic země, kdežto na Moravě a v Čechách připadají na jednoho obyvatele ani ne 3 celé měřice půdy. Tedy v Zakarpatsku připadá na jednu duši 3kráte tolik půdy jako v Čechách nebo na Moravě. Kdyby jenom poněkud spravedlivě byla rozdělena půda, nemusel by tamější lid umírati přímo podvýživou a hladem.

Vesnice jsou těsně obklíčeny lesy, které by bylo možno vzhledem k jejich výhodné poloze v mnohých místech ve značné části přeměniti v ornou půdu. Ale chudý gazda musí mrznouti, poněvadž nemá peněz, aby poměrně velmi drahé dřevo mohl kupovati. Našli jsme v obci Domašíně 4 zoufalé gazdy, stojící nad spáleništěm svých chyší, které vyhořely až do základů a které tito ubožáci nemohou znovu postaviti, poněvadž nemají k tomu prostředků a úvěru nemohou nikde sehnati. Bydlí i s rodinami už několik měsíců v kůlnách, kterých jim poskytli na přechodnou dobu dobří sousedé. A na druhé straně jsme zjistili, že krátký čas před naším příjezdem odvezli z Vološjanky, okres Berezná, několik vagonů dubové a bukové kulatiny Japonci, poněvadž je tam neobyčejně cenné dřevo, kterého prý Japonci potřebují k výrobě vrtulí. Tuto kulatinu platili přes 1000 Kč za krychlový metr. Týmž vlakem, kterým jsme jeli do Užoku, vezli podobnou kulatinu zase Švýcarové. Vezli ji přes Polsko a Německo, kudy prý ji dopraví mnohem levněji, než při vysokých dopravních tarifech československých by ji dopravili přes Československo. Z pily ve Vološjance odváží se spousta řeziva za hranice, platí se 450 až 500 Kč za 1 metr. Asi 10 km od Nižných Verecek jeli jsme kolem Schönbornovy pily, kterou mají v nájmu dva občané jménem Mermelstein a Grünberg, tedy čistokrevní Ukrajinci, a kde ve skladišti leží většinou jedlové kulatiny v ceně přes 1 mil. Kč. A při tomto lesním bohatství nemohou gazdové, kterým shořely bídné baráčky, postaviti nové, poněvadž nemají peněz, aby si mohli dřevo koupiti. (Výkřiky posl. Landové-Štychové.)

A místo toho, aby tyto nádherné lesy byly přiděleny výborům chudiny nebo obcím, které by výtěžkem hradily své hospodářské a kulturní potřeby, dovídáme se z časopisu "Pozemková reforma", že tyto ohromné Schönbornovy lesy mají býti zašantročeny mezinárodnímu kapitalistickému koncernu, ve kterém má hráti prim kapitál francouzský.

A zrovna tak jako v lesích soukromých hospodaří se také v lesích státních. Za starého režimu bylo dovoleno chudému obyvatelstvu aspoň sbírati suchý klest a pásti v lesích neomezeně dobytek, ale dnes je to zakázáno; každý si musí dříví koupiti, a kdo nemá peněz, ať nevaří a mrzne. Obhospodařování těchto lesů, zvláště bukových, které se nesázejí, nýbrž nový les vyrůstá ze starých pařezů, je pode vši kritiku. Správa lesy nečistí, stromky v síle 8 až 10 cm jsou v jednom chumlu, 12 až 15 kusů, a běda chudému Ukrajinci, kdyby si některý z těchto zbytečných stromků uťal. Když k tomuto mizernému hospodaření se ještě dřevo ve státních lesích po celých tisícovkách kubických metrů rozkrádá, jak to s tohoto místa vytkl tehdy vládní poslanec při volbách do Nár. shromáždění v Podkarpatsku inž. Nečas a jak jsem dokázal s tohoto místa já v případě továrníka Kerlína v Kobelecké Poljaně, pak je přirozeným důsledkem, že správa státních lesů nemůže vykázati z tohoto nádherného hospodaření více než 10 Kč čistého zisku z jedné měřice. Tedy lesy jsou pro chudý pracující lid Podkarpatska nepřístupné a on z nich má jen škodu způsobenou lesní zvěří. A půda orná? (Výkřiky komunistických poslanců.) Na 6000 v jednom úseku ukradl Kerlín. Jedna deputace byla u pana presidenta v Topolčankách, dvě u kancléře Šámala, já jsem vedl čtvrtou deputaci k sekčnímu šéfovi Schieszlovi, ale nestalo se nic. Krásti se smí, ale od 100.000 nahoru, nesmí se však krásti od šestáku nahoru pod 100 Kč. To je každý trestán.

Na Vrchovině lopotí se Ukrajinec na ostré stráni 500 až 700 m vysoko - jděte se, pánové, podívati, je div, že se tam s dobytkem vůbec udrží - mnohdy musí kopati půdu krompáčem, zatím co na rovinách od Užhorodu až po Buštinu ohromné komplexy půdy jsou pastvinou. Myslím, že žádný rozumný hospodář nenechá půdu, kterou možno orati, na pastviny. Výmluva panstva, které v tomto státě uchvátilo moc, že půda na těchto rovinách trpí mokrem, je velmi nedostatečná a dává panstvu, hlavně ministerstvu zemědělství velmi smutné vysvědčení.

Již před delší dobou rozvinul p. ministr Srdínko v zemědělském výboru svůj prý velkorysý plán pro budoucnost, a v tomto plánu bylo také odvodnění "Černého močálu, "kde půl roku v roce 55.000 měřic dobré půdy leží pod vodou. O plánu p. ministra Srdínka troubily agrární listy nějaký čas oslavné fanfáry, ale více se neudělalo nic. A přece na rovinách v Zakarpatsku, kdyby se jich racionelně pro polní hospodářství využilo, mohlo by se usaditi přes 30.000 soběstačných zemědělských rodin, které s příslušníky svých rodin tvoří nejméně čtvrtinu obyvatel Podkarpatska. Ale na tuto užitečnou otázku nemá vládnoucí buržoasie finančních prostředků. Ona má dosti peněz na militarismus, pro rakousko-uherské generály a vdovy po rakousko-uherských generálech, ona z rozkazu Dohody musí sehnati ročně přes 2 miliardy na úroky kapitalistickým žralokům, ona má přes 1/2 miliardy ročně pro četníky, policajty a špicly, ona má dosti peněz na nabubřelou representaci, ale pro pracující lid, na Zakarpatsku zvlášť, nemá ani haléře, pro ten má jen paragraf a pendrek.

Otázka komunikace na Zakarpatsku je také vládnoucí buržoasií řešena čistě po afrikánsku. Cesty, po kterých se prohání panstvo v automobilech, jsou dokonce i válcovány, ale tam, kde jezdí ukrajinští gazdové do svých obcí a chýší, tam si může gazda i s dobytkem zlámati nohy. Našli jsme spojovací cesty, které za starého režimu byly plánovitě vybudovány, takže bylo možno serpentinami přejeti i nejvyšší vrchy, ale při vypuknutí války byly tyto cesty pouze vyštětovány, vyloženy velkým kamenem a od té doby se po nich jezdí, aniž by je kdokoli poštěrkoval. Mosty jsou většinou prohnilé, veliká část je stržena a občané se musí broditi přes řeky.

Zvláštní raritu našli jsme v Dubrniči, okres Velké Berezné. Zmínila se již o tom soudr. Landová-Štychová. Jeli jsme přes 13 km od Černoholové, přijedeme k mostu přes Užu, která je v těch místech dosti široká a také dosti hluboká, ale most přes řeku je stržen. Vedle strženého mostu jest sice most, po kterém jede dráha na státní pilu, ale tento most jest uzavřen a otvírá se jenom panstvu v autech anebo protekčním dětem. Vynutili jsme si s dosti velikým křikem průjezd po tomto státním mostě a s námi se svezli i ubožáci, kteří 4 až 6 hodin před mostem čekali i s dobytkem, který vezli na trh druhého dne. A vraceti se, znamenalo obcházeti nejméně 26-28 km. Most je stržen již déle než jeden rok a nikdo se o postavení tohoto mostu nestará, ačkoli je na župní silnici. V nejhorší africké kolonii nemohly by býti poměry horší.

Když jsem byl v silničním výboru ve Zlíně a na přání Bati nás buržoasie zbavila členství, strhla nám povodeň v jediný den 5 mostů. Bylo třeba 150% přirážek, ale provisorní most se udělal v jednom týdnu, a tu jeden most dlouhý 200 metrů, vysoký 6 až 7 m od hladiny vodní jest stržený přes rok. Vede k němu cesta 13 km dlouhá a nikdo neví, když tam jde, jak tam cesta bude vypadati. Přijde tam a musí přes řeku, neví, zdali nepozbude zdraví nebo se neutopí. Pánové, za 2 dny má nastoupiti svůj úřad president zemské správy v Zakarpatské Ukrajině, jak novinářské zprávy ohlašují, táž osoba, která nejen prve uvedený šlendrián trpí, nýbrž svou autoritou jej i kryje.

Pracující lid na Zakarpatské Ukrajině nejen že nebyl osvobozen, ale je zotročen hůře nežli za režimu maďarského hospodářsky i politicky. Nynější buržoasní systém není schopen tento lid osvoboditi. Osvobození může přinésti jenom sociální revoluce. (Hlasy: Z Moskvy!) Ano, z Moskvy! I vy jste to museli přiznati ve výroční den ruské revoluce na vašem venkově, i váš pan Vraný musil skloniti poněkud níže ten svůj nosánek a musil říci: Nemůžeme popříti, že ruská revoluce dala rolníku půdu, že tam neexistují ani Lichtensteinové, ani Schönbornové, ani Schwarzenbergové, ani ti všichni ostatní. To jste musili přiznati. Z toho je viděti, pánové z agrární strany, že nečtete ani úvodníků svého vlastního ústředního orgánu. Tak máte zaplacené a zapracované sekretáře, že to přečtou za vás, a když občas něco potřebujete, opíší vám to, abyste toho mohli použíti.

Ale už dnes bylo by možno zoufalou bídu tohoto lidu zmírniti splněním těchto dílčích požadavků:

Provésti úplnou a spravedlivou parcelaci veškerých velkostatkářských latifundií, zmeliorovati ohromné močály. 2. Provésti kolonisaci bezzemků a drobných zemědělců z Vrchoviny, kde jsou odsouzeni hladověti na nově zřízené usedlosti v rovinách. 3. Vyrvati zakarpatský lid z rukou lichvářů tím, že mu bude poskytnut levný úvěr. (Posl. dr Slávik: Od koho?) Pánové v zemědělském výboru, vládní poslanci, na příklad posl. Krejčí, vytýkali si, že agrární družstvo v jednom místě sežralo 6 milionů subvence a nyní se mne ptá pan dr Slávik, od koho má dostati Zakarpatsko levný úvěr 4 nebo 5%, aby nemusilo platiti 12 nebo 13 %. To vám v zemědělském výboru nevytkl Mikulíček, ani žádný jiný můj kolega, nýbrž kolega váš a snad nemáte složenou koalici z lidí, kteří by se odvážili své kolegy potírati lží. Pan kol. Krejčí musil míti pro to jistě pádné důvody.

Další požadavky by byly: 4. Odpustiti dlužné daně a nejméně na deset let pracující lid daně zprostiti. Museli to konstatovati i vaše listy, že dekretem v 10. výročí sovětského vítězství v Rusku bylo celých 7 milionů rolníků osvobozeno od veškeré povinnosti daňové. 5. Volný odstřel škodné zvěře. 6. Převedení ohromných lesů z majetku velkostatkářův a státu do vlastnictví výborů chudoby, a kde by tento nebyl možný, zorganisovati do vlastnictví obcí.

Veškeré tyto požadavky jsou při dobré vůli - a ta je předpokladem - vládnoucí buržoasie proveditelné. Pak-li tyto životní požadavky nebudou uskutečněny, přesvědčíte pracující Ukrajince, že jim jiného nezbývá, než následovati svých soukmenovců z Ukrajinské republiky sovětské, vypráskati vykořisťovatele a půdu dáti těm, kteří svými mozoly ji obdělávají. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Zierhut (zvoní): Dále má slovo pan posl. Bolen.

Posl. Bolen: Vedení komunistické strany Československa mně uložilo, abych jeho jménem učinil toto prohlášení:

Přesto, že jsme v denním tisku nesčetněkráte zdůraznili, že naše politická akce 6. července není namířena proti hasičskému sjezdu, přesto, že jsme tento fakt několikráte s největší rozhodností a určitostí zdůraznili i s tribuny parlamentní, šíří část denního tisku neustále pověsti a poplach, jako by chtěla komunistická strana Československa hasičský sjezd rušiti, poškoditi nebo docela znemožniti. (Předsednictví ujal se předseda Malypetr.)

Prohlašuji s největším důrazem, že KSČ nemá a nikdy neměla v úmyslu rušiti, poškozovati nebo docela znemožňovati hasičský sjezd a hasičské slavnosti. Náš poměr k hasičstvu je poměrem veliké dělnické strany, sdružující nejuvědomělejší část dělnické třídy, k veliké zájmové, masové organisaci, v níž ohromnou většinu tvoří dělníci, malí rolníci, drobní živnostníci a příslušníci ostatních pracujících vrstev. Mezi těmito členy hasičských jednot je veliká část těch, kdož jsou příslušníky naší strany a ještě větší část těch, jichž sympatie si KSČ získala a kteří jsou součástí milionové armády jejího voličstva. Náš poměr k hasičstvu je tedy dán naším naprostým uznáváním a hodnocením obětavé práce, kterou v městech, městečkách a v tisících malých vesnic hasiči denně konají ve prospěch především pracujících vrstev. Náš poměr k hasičstvu dále je dán tím, že k této obětavé práci se právě v hasičstvu sdružují malí, drobní, pracující lidé.

Aby bylo docela jasno, jaký poměr zaujímá naše strana k hasičstvu i jeho slavnostem, přečtu jako doklad dopis, který adresovalo předsednictvo klubu poslanců a senátorů KSČ výkonnému výboru sjezdu slovanského hasičstva jako odpověď na pozvání, aby náš klub přijal místo v čestném předsednictví slavnostního výboru sjezdu (čte):

"V Praze dne 21. dubna 1928.

P. T. Výkonnému výboru sjezdu slovanského hasičstva v Praze. Uznáváme velikou a nezištnou práci čsl. hasičstva ve prospěch širokých vrstev pracujícího lidu. To jest jedna stránka našich sympatií k hasičstvu. Druhá je, že většina hasičských sborů je složena z příslušníků pracujících vrstev měst a venkova. Z těchto důvodů sledujeme s opravdovým zájmem činnost čsl. hasičstva a pokládáme za svou povinnost podporovati jeho činnost všude, kde směřuje ke skutečnému prospěchu širokých pracujících vrstev měst i venkova.

Ve vrstvách pracujícího lidu, jež právě tvoří hlavní kádr hasičských sborů, byly po převratu buzeny naděje, že s národním osvobozením budou změněny a podstatně zlepšeny i hospodářské a sociální jeho poměry. Tyto naděje rozbila skutečnost.

V 10. výročí utvoření Československé republiky lze konstatovati stupňovaný třídní útisk a vykořisťování pracujícího lidu měst a venkova v takové míře, že pracující lid nemá nejmenší příčiny k oslavám. V době, kdy většina dělnických odborů jest nucena bojovati za oprávněné požadavky životní, jež jsou mu odpírány, v době, kdy pracující lid zemědělský i drobní živnostníci jsou vyssáváni nesnesitelnými břemeny daňovými, kdy státní i jiní veřejní zaměstnanci nevystačí s platy snižovanými drahotou životních potřeb, v době zbavování ochrany nájemníků a zdražování bytů, v době oklešťování sociálních vymožeností dělnictva, zhoršování sociálního pojištění, v době pronásledování dělnického hnutí, brutálních útoků státní moci, hrozné censurní praxe, útisku a nesvobody, v takové době a za těchto poměrů nemůže pracující lid nadchnouti se k jakýmkoliv oslavám.

Poněvadž sjezd slovanského hasičstva v Praze 1928 je konán v rámci jubilejních oslav, nemůžeme přijmouti nabídku čestného předsednictví v slavnostním výboru sjezdu.

Děkujeme vám za vaše pozvání. Vašeho sjezdu a s ním spojených podniků se oficielně svými delegáty zúčastníme. Přejeme vám zdaru a ujišťujeme vás svou trvalou přízní."

Dále odmítám co nejrozhodněji pověsti a zprávy, jakoby komunistická strana Československa chtěla mařiti manifestace všelegionářského sjezdu. Dnešní "Večerní České Slovo" přináší pod palcovým titulem a s křiklavými podtitulky tendenční zprávu o tom, že komunistická strana chystá rušení všelegionářského sjezdu. Tuto zprávu "Večerního Českého Slova", najmě výmysl pražského policejního ředitelství, s největší rozhodností jménem komunistické strany Československa odmítám a konstatuji:

1. Vedení komunistické strany Československa žádných výtržností nepřipravovalo a nepřipravuje a nepřipravuje zejména žádných výtržností u příležitosti legionářského sjezdu,

2. vedení komunistické strany Československa žádných falešných vstupenek na legionářské shromáždění na Staroměstské náměstí nevydalo, ani se nikdy myšlenkou na něco podobného nezabývalo,

3. vedení komunistické strany Československa s největší rozhodností odmítá všechny zprávy o tom, jakoby komunistická strana Československa chtěla mařiti manifestační legionářský sjezd, a prohlašuje všechny podobné zprávy za nehoráznou lež a nehoráznou provokaci.

Všechny poplašné zprávy, ať už se týkají hasičského sjezdu nebo manifestace legionářů nebo konečně našeho rudého dne, vycházejí z jednoho ústředí a sledují jediný cíl: vyvolati zmatky a pogromovou náladu proti komunistické straně Československa a vytvořiti ovzduší, v němž by dnešní nejčernější reakce mohla rozpoutati všechny své zběsilé síly. Odkud tyto panické zprávy jsou šířeny a jaké živly jsou tu při práci, o tom svědčí tato fakta.

Naše prohlášení, uveřejněné 5. června 1928 v "Rudém Právu" význačně uprostřed první strany, v němž jsme odmítli insinuace, jako bychom chtěli mařiti hasičský sjezd, prohlášení to docela jasné a stručné, jež kromě odmítnutí insinuací ničeho více neobsahovalo, bylo od první až do poslední písmeny konfiskováno. Měli jsme býti zřejmě umlčeni, aby se proti nám mohly šířiti nejdivočejší a nejvylhanější zprávy. Pokud jde o legionářské manifestace, doznává otevřeně dnešní "Večerník Českého Slova", že zprávy o našich domnělých přípravách a plánech dostala Československá obec legionářská od policejního ředitelství v Praze. A co se týče rudého dne, konstatuji toto: Rudý den má býti pořádán jako manifestace legální. Za komunistickou stranu Československa o něj docela legálně na policejním ředitelství zažádali členové Národního shromáždění posl. Bolen, posl. Stern, posl. Zápotocký a sen. Toužil. Tito svolavatelé se zároveň ohlásili jako hlavní pořadatelé a dokonce se zavázali dodati včas jmenovitý seznam většího počtu pořadatelů a převzíti tak záruku za úplný pořádek. Svolavatelé ohlásili manifestační průvod na takovou hodinu, kdy už průvod hasičstva bude mimo Václavské náměstí, zavázali se dokonce uspořádati průvod na Václavském náměstí dvěma proudy tak, aby doprava uprostřed nebyla rušena, a tábory lidu měly se konati takřka mimo Prahu, t. j. na Invalidovně, odkudž byl zaručen klidný rozchod manifestantů.

Kde je tu na celém našem postupu jenom stín nějakého pučismu? Statisícová strana, opírající se o sympatie milionů příslušníků chudých pracujících vrstev, odmítá zásadně pučistické metody jak metody dělnické třídě a jejímu hnutí škodlivé a pro cíle její neúčinné. (Výkřiky čsl. poslanců soc. demokratických.) Nejde o komunistický puč, nýbrž o puč proti celé dělnické třídě, proti všem pracujícím a chudým vrstvám obyvatelstva tohoto státu, jde o puč proti komunistické straně Československa. (Potlesk komunistických poslanců.) Osnovatelem tohoto puče je dnešní měšťácká koalice a její vláda.

Zmařiti tento pokus o puč proti všem pracujícím znamená zkřížiti plány dalšího zbidačování životní úrovně všech chudých a nemajetných vrstev, zaraziti rostoucí sociální, kulturní a politickou reakci. To by mělo býti jasné i všem dělníkům a všem poctivým příslušníkům socialistických stran. Nechť si dobře ujasní, jakou objektivní úlohu v dnešní situaci mají takové pogromové zprávy, jaké přináší dnešní "Večerní České Slovo". Nechť rozhodnou, kam mají blíž, zda ke komunistickému dělnictvu, nebo k policejnímu ředitelství. (Potlesk komunistických poslanců.)

Legionáři, kteří se v nejbližších hodinách sjedou do Prahy, musejí se zeptati hodně hlasitě, proč trpěli a krváceli na všech bojištích světa, musejí se zeptati, kde jsou sliby Washingtonské deklarace, kde že je spravedlnost hospodářská, politická a národnostní, musejí se zeptati, kde že je svoboda shromažďovací a tisková a v čem spočívá svoboda a rovnost pracujícího lidu. Legionáři, kteří cítí socialisticky a kteří chápou dnešní reakci v celé její podstatě, nechť srovnají úvodní článek "Národního osvobození" z 1. června, nadepsaný "Otevřte ventily", v němž se vytýká měšťácké koalici, že musila vydrážditi komunisty svým zákazem Spartakiády k zesílené agitaci, s dnešním úvodníkem "Národního osvobození", nadepsaným "Nebezpečná provokace komunistů" a nechť rozhodnou, která tradice jest jim bližší: zda tradice II. sjezdu delegátů československých vojsk na Rusi, nebo tradice Mussolini-Gajdovská. Masová komunistická strana Československa bude navzdor všem provokacím a navzdor všem, přímo nepříčetností diktovaným opatřením vlády, vésti dále boj za konečný cíl i za všechny denní požadavky pracujících mas, obhájí a probojuje ve spojení s masami svoji legalitu a legalitu všech dělnických organisací a rozbije všechny provokační plány vlády a jejích orgánů. (Souhlas komunistických poslanců.) Demonstrace 6. července je pouze článkem velkého třídního zápasu, který komunistická strana Československa organisuje a vede. Demonstrace 6. července není ani první, ani poslední akcí, kterou komunistická strana Československa pořádá. Komunistická strana Československa jest a za všech okolností zůstane předvojem celé pracující třídy. Komunistická strana Československa je pod vedením komunistické Internacionály nejspolehlivější zbraní, kterou dělníci a pracující rolníci dobudou svého vítězství. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Dalším přihlášeným řečníkem je pan posl. inž. Jung. Uděluji mu slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP