Zpráva o činnosti Státního úřadu statistického za rok 1927.

Statistická služba má důležitý úkol, aby poskytla potřebnou číselnou a spolehlivou orientaci o poměrech ve státě. Potřeba statistické orientace tím více se pociťuje, čím více se uplatňuje vědecký princip v našem hospodaření, čím více proniká přesvědčení, že dobré řízení státu vyžaduje ne pouhé setrvačnosti a tradice, ale nových myšlenek, soustavného vědění, přemýšlení a řízení podle soustavného a promyšleného plánu. Pozorování příznaků konjunkturálních a volání, aby byl stanoven soustavný hospodářský program, jsou u nás počátky nových směrů, jež nám ukládají nová doba a hnutí, které ve své všeobecnosti takřka živelně zasahuje celý civilisovaný svět. Tím se vysvětluje, že i na foru mezinárodním se věnuje zvýšená pozornost jednotné statistické orientaci, jakožto základnímu předpokladu vědeckého úsilí v řízení mezinárodního společenství. Tak na př. chystané světové sčítání zemědělských závodů r. 1930 je dokladem úsilí o prvou jednotnou světovou inventuru hospodářskou v zemědělství. Je přirozeno, že nové směry hospodářského vývoje ukládají československé státní službě statistické veliké úkoly, jež se projevují nejen v pracovním plánu na rok 1928, ale již i v činnosti Státního úřadu statistického za rok 1927, zvláště v pracích, jež úřad konal vedle svého pravidelného úkolu, snaže se vyhověti požadavkům doby. Z význačných prací vykonaných v souladu s těmito mimořádnými potřebami roku 1927 možno povšechně zdůrazniti tyto práce:

V oboru populační statistiky byl urychleně proveden rozbor nejdůležitější látky ze sčítání lidu o povolání obyvatelstva, jež umožní náležité pozorování hospodářského a sociálního rozvrstvení obyvatelstva. Pro potřebu sociální péče provedeno rozvrstvení zemědělské čeledě a učedníků podle věku. Zpracován administrativní lexikon obcí obsahující vedle místního názvosloví a dat o počtu obyvatel s udáním národnostního rázu obcí zvláště data o správní příslušnosti k všelikým úřadům, zvláště i poštovním, telegrafním a železničním, čímž má býti usnadněna praxe místního názvosloví a ulehčen styk obchodní a dopravní.

V oboru hospodářské a obchodní statistiky zdokonalil Státní úřad statistický techniku zpracování statistiky zahraničního obchodu, takže se umožňuje uveřejňování dat obchodní bilance měsíčně, zpravidla již 6. den po uzávěrce a vydání ročenky zahraničního obchodu bylo uspíšeno proti dřívějšku o 5 měsíců. Pokud jde o methodické zdokonalení statistiky zahraničního obchodu, dlužno zdůrazniti, že jest nyní umožněno třídění podle zemí výrobních při dovozu v jakémkoliv rozsahu a za jakákoliv období (nejméně ovšem měsíční); dále jest poskytnuta možnost srovnávání zemí výrobních se zeměmi zásilky (obchodními) a tak i možnost úsudku, kde ještě lze se zasazovati o navázání přímých obchodních styků se zemí produkční; třídění podle položek bruselského mezinárodního názvosloví za jakékoliv období; tím jest značně ulehčena srovnatelnost mezinárodních obdobných dat.

Kromě toho bylo ve statistice zahraničního obchodu nově zavedeno obsáhlé schema pro třídění na suroviny, polotovary a tovary ve spojení s výkazem výrobních činností, z nichž jednotlivé výrobky pocházejí. Účelem tohoto roztřídění v celku i v jednotlivostech jest přesně zjistiti, jakým podílem se účastní na zahraničním obchodu výroba průmyslová a prvovýroba (zemědělská, lesnická, hornická). Jednotlivá odvětví průmyslové i ostatních výrobních činností jsou kromě toho ještě zvláště sledována.

Provádí se nově rozsáhlá a ostrá kontrola zemí dovozních a vývozních. Tím se hledí čeliti dříve velmi zakořeněnému zjevu, že obchodní, průmyslové a zasilatelské podniky (zejména tyto poslední) označovaly z nedbalosti ve velmi značném počtu případů za zemi dovozní nebo vývozní jen státy sousední.

Připravuje se vydání nového statistického seznamu zboží s velmi rozsáhlým abecedním ukazatelem.

Ve statistice cenové kromě běžných prací v rozsahu již obecně známém zjišťuje se nově index stavebních nákladů, jakož i nákupní ceny většího počtu různých zemědělských výrobních prostředků a producentské ceny zemědělských výrobků. Nově bylo dále zavedeno sledování cen potravin se zřetelem k jejich kalorickým hodnotám (cena 1000 kalorií) za jednotku váhy a v úhrnu potravinových potřeb. Za krátko bude realisován index reagibilních cen, jenž bude vyšetřován týdně. Kromě toho konají se přípravy k rozšíření velkoobchodních indexů asi na 300 druhů zboží. Základy indexů životních nákladů budou vbrzku podrobeny rozsáhlé revisi.

V oboru statistiky výrobní provedena reforma hornické a hutnické statistiky, jakož i reforma příslušné statistiky mzdové. Roku 1927 byl uskutečněn také pokus se sčítáním průmyslových závodů v náhražku za řádné sčítání závodů, aby tak byl odstraněn alespoň nejzákladnější nedostatek orientace o naší výrobní schopnosti, Také sčítání zemědělských závodů na zkoušku ve 48 obcích bylo provedeno za účelem vyzkoušení method pro světové sčítání zemědělské, jež bude konáno r. 1930. Současně provedeno representativní šetření o velikosti zemědělských závodů pro účely osnovy zákona o zemědělských komorách. Rozšířením statistiky vodní dopravy zjištěno zázemí Bratislavy a Komárna, aby bylo možno methodicky probádati konkurenci našich dunajských přístavů s cizími přístavy. Zpracován materiál o vodních silách a provedeno celostátní šetření o elektrisaci.

U Státního úřadu statistického byly provedeny pro účely komise při ministerstvu financí pro zkoumání zatížení veřejnými břemeny práce související se zkoumáním zatížení spotřeby veřejnými břemeny na podkladě domácích účtů rodin dělníků a úředníků. Také sluší uvésti pokus o odhad našeho národního jmění podle methody Fellnerovy, jehož výsledky byly uveřejněny v ročníku 1927 Čsl. statistického Věstníku.

Vzhledem k významu materiálu o dávce z majetku pro posouzení majetkových poměrů v počátcích naší politické samostatnosti věnuje se zvýšené úsilí zpracování tohoto obsáhlého materiálu za účelem zjištění tehdejších majetkových poměrů.

Výsledky prací se zjištěním naší platební bilance státní za r. 1925 mohly již r. 1927 býti veřejnosti předloženy. Vykonány přípravy pro reformu statistiky finanční v souvislosti s finanční reformou.

V oboru sociální statistiky dlužno zdůrazniti provedení rozsáhlé statistiky bytové pro potřeby sociální péče, jakož i provedení usnesení Mezinárodních konferencí statistiky práce, v nichž probrány všechny důležitější obory statistiky sociální se zřetelem na zpravodajskou činnost Mezinárodního úřadu práce, a provedení různých přání vyslovených na československých odborných sjezdech.

V přípravném stadiu jsou práce týkající se statistiky mzdové a úpravy pravidelného zpravodajství, ve věcech nominálních a reálních med, jakož i statistiky zaměstnanosti v průmyslu, činnosti závodních výborů a různých rozhodčích soudů, dále statistiky odborových organisací zaměstnavatelských a nové úpravy kategorisace průmyslu a povolání.

Z nových publikačních prací dlužno upozorniti na zavedení nových sérií "Zpráv" obsahujících statistiku význačných měst, mající vytvořiti základ pro součinnost se statistickými orgány naší samosprávy, pak statistiku mezinárodní, jež má sloužiti zvláště účelům srovnávacím.

Z běžné publikační činnosti Státního úřadu statistického v r. 1927 sluší uvésti zvláště vydání 4 svazků "Československé statistiky", a to svazku 32. (Zahraniční obchod republiky Československé v r. 1925. Část prvá: Obchod speciální), svazku 35. (Samosprávné přirážky k přímým daním v republice Československé za r. 1922), svazku 3. (Zahraniční obchod republiky Československé v r.1925. Část druhá: Dovoz a vývoz v celním záznamu a průvoz) a svazku 38. (Zahraniční obchod republiky Československé v r. 1926. I. díl. Obchod speciální.)

Kromě toho jsou v tisku ještě další 4 svazky "Československé statistiky", a to svazek 23. (povolání obyvatelstva v republice Československé 1921, s textovým zpracováním z péra Dra Ant. Boháče), svazek 37. (sčítání lidu 1921, data o rodišti obyvatelstva) svazek 39. (školství v republice Československé ve školním roce 1925/26) a svazek 10. (sčítání lidu r. 1921, bytová statistika).

Dále vydal Státní úřad statistický v r. 1927 již 90 čísel svých "Zpráv", obsahujících data o přirozené měně obyvatelstva v jednotlivých měsících r. 1926, o zemědělské výrobě za r. 1926, o úvěrních ústavech za r. 1925, o stavebních a bytových družstvech za r. 1921, o sociálních poměrech za jednotlivé měsíce r. 1926 a 1927 (stávky, výluky, nezaměstnanost, trh práce atd.), o vystěhovalectví za r. 1926, o zemědělském průmyslu za r. 1925/1926, o výrobě hornické a hutnické za r. 1925, o hornických mzdách za r. 1925, o školství za r. 1925/1926, o 13 největších městech republiky Československé za r. 1926, o odborných knihovnách za r. 1926, o soukromých pojišťovnách za r. 1925, o dopravě zboží po Dunaji, Vltavě a Labi za r. 1926, o rozvodech a rozlukách za r. 1925, o poštách, telegrafech a telefonech za r. 1926, o motorových vozidlech za r. 1926, o léčebných ústavech za r. 1921 - 1925, o statistice soudní a trestní za r. 1925 atd.

Kromě toho vydal Státní úřad statistický 16 čísel svých "Cenových zpráv", obsahujících ceny a indexy maloobchodní a velkoobchodní za jednotlivé měsíce r. 1927, indexy stavebních nákladů v r. 1926 a v jednotlivých měsících r. 1927, producentské ceny různých zemědělských výrobků za jednotlivé měsíce r. 1927, přehledy indexů nákladů životních 5 členné dělnické a 4 členné úřednické rodiny v Praze v r. 1924 - 1927, střední kursy různých cenných papírů v republice Československé za jednotlivé měsíce r. 1927, přehledy bursovních indexů v republice Československé v r. 1925 - 1927 a střední kursy devis v Praze za jednotlivé měsíce r. 1927.

Dále vydal Státní úřad statistický 6 čísel "Měsíčního přehledu zahraničního obchodu republiky Československé" 1927, obsahujících přehledná data o zahraničním obchodě republiky Československé za měsíce leden až červen 1927, a konečně 8 sešitů "Československého statistického věstníku" s celou řadou vědeckých pojednání z různých oborů statistiky.

V roce 1928 bude se zpracovávati statistika pohybu státních zaměstnanců a pokračovati v sestavování statistiky největších měst republiky Československé, s jejímž prováděním bylo započato již v r. 1927.

Po uveřejnění dodatků k druhému vydání "Statistické příručky republiky Československé", které budou tvořiti zvláštní publikaci, přikročí SÚS. k pracím na III. vydání "Příručky".

Dále se budou konati tyto práce: 1. Sčítání lidu v roce 1930. První přípravné práce. - 2. Přirozená měna obyvatelstva. Definitivní zpracování výsledků za rok 1923 a 1924, publikace pramenného díla za rok 1921 a 1924. Předběžné zpracování IV. čtvrtletí 1927 a tří čtvrtletí 1928. Zpravodajství pro mezinárodní ústav statistický v Haagu. - 3. Rozvody a rozluky a neplatnosti manželství. Definitivní zpracování a publikace dat za rok 1927. - 4. Stěhování. Zpracování statistiky vystěhovaleckých pasů, pohraniční statistiky kuponové a registrace zámořských vystěhovalců ve státní vystěhovalecké stanici libeňské za IV. čtvrtletí 1927 a tři čtvrtletí 1928. Zpracování statistiky reemigrační, statistiky přistěhovalecké a hromadné emigrace saisonní (bez pasů) za rok 1927 a I. pololetí 1928. Zpravodajství pro mezinárodní úřad práce v Ženevě. - 5. Změny státního občanství. Zpracování dat za rok 1927. 6. Zdravotnictví. Sčítání dětí tělesně a duševně úchylných. Zpracování statistiky chorobnosti v nemocnicích pražských (bude-li dodáván úplnější materiál), půlměsíčních výkazů o infekčních chorobách povinně hlášených v celé republice, měsíčních výkazů o pohybu ošetřovanců v nemocnicích, výročních zpráv z porodnic a z ústavů pro choromyslné. Zpravodajství pro zdravotní sekci sekretariátu Svazu národů v Ženevě.

Statistika zemědělská. 1. Statistika ploch osevu a sklizně r. 1928. - 2. Zvláštní odvětví zemědělské statistiky (chmelařství, vinařství, ovocnictví, pěstování tabáku a včelařství r. 1928). - 3. Statistika zemědělského průmyslu dle zlepšené metody (výroba, pohyb výrobků a strojové zařízení cukrovarů v kampani 1927/1928), lihovarů (1926/1927) a pivovarů (1927). Statistika škrobáren a event. statistika sladoven (1926 a 1927). Statistika mlynářské výroby 1927/1928. - Statistika sušáren čekanky (1927). - 4. Zpravodajství pro Mezinárodní ústav zemědělský v Římě (1928). - 5. Statistika výroby a spotřeby umělých hnojiv (1928). - 6. Statistika spotřeby masa (bude-li to možno na základě dat o dani z masa). - 7. Statistika produkce a zásob vlny. - 8. Ceny obilí a mouky na zahraničních trzích.

Statistika hornictví a hutnictví. 1. Statistika hornické a hutnické výroby (1927). - 2. Statistika mzdová v podnicích horních a hutních (1927). - 3. Případně statistika strojového zařízení dolů (1927). - 4. Započato bude se statistikou výroby ocele.

Statistika dopravy. 1. Statistika železniční dopravy zboží na československých drahách (dokončení prací za šetření r. 1923, budou-li prostředky). - 2. Statistika vodní dopravy (1928). - 3. Statistika pošt a telegrafů (1928).

Statistika vodních sil z dalších let (1927 nebo 1928), bude-li to možno a účelno.

Přípravy ke sčítání zemědělských a živnostenských závodů r. 1930.

V oboru statistiky zahraničního obchodu bude se pokračovati v šetření o našem speciálním obchodu podle množství a hodnoty, jakož i podle dvojí země původu (t. j. země zásilky a země výrobní) a podle země určení v rozlišení našeho statistického seznamu zboží a společného bruselského názvosloví; zpracuje se speciální dovoz a vývoz také podle různých dopravních cest, jakož i na základě nově revidovaného vlastního schematu v rozlišení na suroviny, polotovary a hotové výrobky a na příslušné hlavní výrobní činnosti; budou se zpracovávati a měsíčně uveřejňovati výkazy o obchodním styku s větším počtem států než dosud, zejména také s přihlédáním k bruselskému roztřídění; SÚS. bude sledovati u zboží podrobeného záznamnímu styku kromě případů zušlechtění a oprav, jež jsou zahrnuty do speciálního obchodu též ostatní druhy záznamu a průvoz zboží podle množství a zemí původu a určení; pokusí se zjistiti rozsah celého speciálního obchodu v letech 1920 - 1923 tím, že vyšetří hodnotu zušlechťovacího styku a oprav v těchto letech a přičte ji k zjištěné hodnotě zboží ve volném oběhu; sestaví a vydá nový podrobný statistický seznam zboží s abecedním seznamem jednotlivých druhů a skupin zboží.

V oboru statistiky cenové a spotřební bude SÚS. zjišťovati, sestrojovati a uveřejňovati velkoobchodní indexy s použitím arithmetického a geometrického průměru relativních cen dále vážené indexy potravinové pro jednotlivé země, pro několik vybraných měst a pro celek republiky, indexy všech nákladů životních podle schematu revidovaného na podkladě rozšířeného šetření v r. 1925 pro pětičlennou rodinu dělnickou a čtyřčlennou úřednickou v Praze, indexy bursovní a indexy stavebních nákladů; bude sledovati kursy devis a vypočítávati různé indexy valutární; kromě všech již uvedených cenových šetření bude pokračovati v dalších šetřeních o producentských prodejních cenách zemědělských výrobků a o nákupních cenách zemědělských prostředků výrobních; bude pokračovati ve spotřebních šetřeních založených na domácích rodinných účtech dělnických a úřednických rodin a příležitostně provede rozbor všech anebo některých vybraných těchto účtů.

SÚS. bude v roce 1928 pokračovati v šetřeních již v roce 1927 prováděných, případně v tomto roce k provedení připravovaných. I. Šetření prováděná jsou: 1. Statistika práce přes čas. - 2. Statistika stávek a výluk a) v zemědělství a lesnictví, b) v závodech báňských (hutnických), c) v průmyslu, živnostech, obchodu a dopravě, d) ve službě železniční včetně drobných drah a drah pouličních. - 3. Statistika mzdová na základě premiérním a sekundárním, t. j. výdělky a mzdové sazby. Indexy nominálních mezd, indexy reálních mezd. - 4. Statistika odborových organisací zaměstnavatelských. - 5. Statistika odborových organisací zaměstnaneckých. - 6. Statistika nezaměstnanosti na základě dat odborových organisací zaměstnaneckých, statistika zprostředkování práce: a) veřejnoprávních, b) všech ostatních institucí, zprostředkováním práce se zabývajících; statistiku trhu práce provede podle usnesení výboru pro statistiku sociální ze dne 20. června 1924 po dohodě s ministerstvem sociální péče toto ministerstvo. II. Šetření připravovaná jsou: 1. Statistika kolektivních smluv. - 2. Statistika zaměstnanosti v průmyslu. Jako další šetření padají v úvahu statistika činnosti závodních výborů a statistika činnosti různých rozhodčích soudů. Zvláštní péče bude věnována utužení styků s Mezinárodním úřadem práce a k praktickému uplatnění jeho rekomandací po stránce metodické v usneseních Statistické rady státní, týkající se statistiky práce. Ve sbírání veškerého sekundárního materiálu (sociální archiv), pokud se vztahuje na otázky práce, bude pokračováno. Co se týká celkové organisace statistiky práce, bude i nadále jako dosud snahou utvořiti pevný rámec navzájem se doplňujících šetření a příslušné výsledky uveřejniti vždy co nejdříve. Domácí statistické zpravodajství bude doplněno daty mezinárodními.

Dále bude SÚS. prováděti tyto práce: V oboru statistiky soudní a trestní zpracuje: 1. Zbývající materiál z r. 1927 a materiál z r. 1928 a) o trestní činnosti občanských soudů b) o osobách pravoplatně odsouzených soudy občanskými, c) o osobách pravoplatně odsouzených soudy vojenskými, d) o odčinění odsouzení soudů občanských a vojenských, e) o udělení milosti osobám odsouzeným soudy občanskými i vojenskými, f) o osobách podmíněně propuštěných. - 2. Výsledky odvolání podmíněného odsouzení soudy občanskými i vojenskými za rok 1922. - 3. Tabelární zpracování pramenného díla o trestní statistice z republiky Československé za léta 1923 - 1927. - 4. Statistiku činnosti okresních a sborových soudů ve věcech civilních za rok 1927. - 5. Statistiku rozhodčích soudů bursovních a živnostenských za rok 1927. - 6. Statistiku změn držby a zadlužení nemovitostí, konkursů, vyrovnávacích řízení, soudních deposit civilních za rok 1927. - 7. Statistiku hromadných sirotčích pokladen za rok 1925. - 8. Statistiku vyhlášených konkursů a vyrovnání za rok 1928.

V oboru statistiky veřejných financí: Daň z příjmu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku za rok 1921. - Samosprávné přirážky za rok 1925. - 3. Obecní finance. - 4. Dávku z majetku (bude zpracována další část materiálu). - 5. Zatížení výroby a spotřeby veřejnými břemeny.

V oboru statistiky školské a osvětové: 1. Výroční statistiku škol vysokých, středních zemědělských, lidových hospodářských, obchodních, kupeckých pokračovacích, průmyslových a odborných, živnostenských pokračovacích, ústavů bohosloveckých a.jiných zvláštních škol a ústavů za školní rok 1926/1927 a z části za školní rok 1927/1928. 2. Výroční statistiku škol občanských, obecných, mateřských, opatroven a jeslí dle stavu ze dne 31. října 1927.

V oboru statistiky politické a správní: Statistiku voleb do zemských zastupitelstev.

Konečně zpracuje S. Ú. S.: 1. Statistiku úvěrních ústavů všech typů za léta 1926 a 1927 (banky), spořitelny, úvěrní družstva podle soustavy Schultze-Delitzsch, Raiffeisenovy a jejich svazy, okresní hospodářské záložny v Čechách, společnosti s ručením obmezeným provozující bankovní obchody, akciové peněžní ústavy na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, podle možnosti též kontribučenské záložny a fondy na Moravě a ve Slezsku. - 2. Statistiku vkladů (za léta 1927 a 1928). - 3. Statistiku oběhu peněz a bezpeněžního konání platů (za léta 1927 a 1928).- 4. Statistiku soukromých pojišťoven (r. 1926 a 1927). 5. Platební bilance Československé republiky (za léta 1926 a 1927).- 6. Cizinecký ruch roku běžného a r. 1927. - 7. Statistiku akciových společností (za léta 1926 a 1927). - 8. Statistiku společností s ručením obmezeným (za léta 1926 a 1927). - 9. Statistiku družstevních svazů a některých druhů družstev (1926 a 1927) zejména a) zevrubnou statistiku konsumních družstev k 31. prosinci 1926, b) zemědělských družstevních lihovarů, c) zemědělských družstev mlékařských a družstevních mlékáren (za rok 1926). - 10. Statistiku živnostenských společenstev (za rok 1927). - 11. Statistiku výprodejů (podle možnosti 1927). Práce sub 1., 4., 7., 8., 9., budou se týkati stavu a pohybu a podle možnosti též hospodářských výsledků za poslední období. U vytčených družstev sub 9. budou zevrubně šetřeny hospodářské jich výsledky za poslední období. - 2. Event. podle potřeby: Přípravné práce pro statistiku průmyslových důchodů (Československý statistický věstník, ročník V., sešit 12.).

Celkové výdaje této kapitoly na rok 1928 preliminují se částkou 31,4 mil. Kč,
na rok 1927 byly preliminovány celkové výdaje částkou 32,9 mil. Kč,
tudíž na rok 1928 méně o 1,5 mil. Kč.


Aby bylo možno porovnati výdajové cifry rozpočtu předsednictva ministerské rady pro rok 1927 a 1928, nutno v důsledku zrušení ministerstva s plnou mocí pro správu Slovenska z preliminované částky

na rok 192732,9 mil. Kč
vyloučiti výdaje titulu 4. "Presidiální kancelář ministra s plnou mocí pro správu Slovenska" v částce 1,3 mil. Kč.
Po vyloučení této částky činí výdaje na rok 1927 31,6 mil. Kč,
na rok 1928 se preliminuje částka 31,4 mil. Kč,
tudíž na rok 1928 proti roku 1927 méně o 0,2 mil. Kč.


Snížení nastalo při věcných výdajích titulu 3. "Státní úřad statistický" zařazením menší částky na publikace.

Státní příjmy preliminují se pro rok 1928 částkou 19,0 mil. Kč,
tudíž proti roku 192718,5 mil. Kč,
více o0,5 mil. Kč.


Zvýšení příjmů očekává se u tit. 3. "Státní úřad statistický" vzhledem k stoupajícímu vývinu obchodu se zahraničím.

Kapitola 4. Ministerstvo zahraničních věcí.

Zahraniční politika republiky Československé pokračovala i v roce 1927 dosavadním směrem, který je dán jasným a pevným jejím programem: pracovati na základech vytvořených mírovými smlouvami k vybudování nové poválečné Evropy v duchu demokracie, sociálního pokroku a zdravé kulturní i hospodářské součinnosti jejích národů. Promítajíc tento program na vlastní stát, ministerstvo zahraničních věcí pečuje o to, aby rozumnou zahraniční politikou zabezpečilo existenci státu navenek, aby prohloubilo a vytvořilo stálé dobré styky se sousedními státy i s ostatním světem, aby navazovalo a udržovalo s druhými státy demokratickou spolupráci, zejména na poli hospodářském, a tím vším aby zjednávalo podmínky pro klidný vývoj vnitropolitický ve všech oborech veřejného života.

Tato politika byla sledována i v roce 1927 s plným zdarem. Republika Československá má z minulých let velikou řadu politických smluv, úmluv a dohod, zaručujících pokojné vyřizování mezistátních sporů řízením smírčím, rozhodčím a soudním, má dále značný počet smluv povahy hospodářské, které směřují vesměs k jednomu cíli: vklíniti naše vyspělé hospodářství do hospodářství světového, udržeti našemu exportu odbytiště dosavadní a získati nová, aby tak byl zabezpečen nerušený chod naší výroby.

Zahraniční politiku evropskou vyznačovala v roce 1927 jednak účinkem Locarna a vstupu Německa do Společnosti Národů, jednak vlivem přiostření poměrů mezi Velkou Britanií a sovětským Ruskem větší aktivita některých států. Republika Československá ke všem těmto zjevům důsledně setrvává na stanovisku zachování mírových smluv jako pevné base pro uspořádání Evropy. Evropa potřebuje především klidu a míru. S toho hlediska posuzovala i veřejnost ve státech malodohodových uměle rozvířené otázky připojení Rakouska k Německu a revise trianonského míru. Srdečná spolupráce států Malé Dohody jest stále zárukou pokojného vývoje všech států středoevropských. Sblížení republiky Československé a Polské a stále zřetelněji se rozvíjející společný postup těchto dvou států znamená význačné aktivum v bilanci zahraniční politiky československé.

Ministerstvo zahraničních věcí řídíc svou činnost zcela tímto duchem, pečuje zároveň o řádnou informaci vnějšího světa o nás a naopak sbírá spolehlivé informace o politických událostech, kulturním, hospodářském a sociálním životě cizích států, navazuje s nimi styky kulturní, sleduje všechno, co se děje na mezinárodním foru a pokud možno, stará se též o přímou účast ve všech podnicích a projevech mezinárodního rázu. Svou intensivní a účinnou součinností jak ve Shromáždění tak v Radě Společnosti Národů i Mezinárodním úřadu práce, na všech mezinárodních konferencích, které směřují k obnově a lepší budoucnosti poválečné Evropy, ať povahy politické, ať hospodářské, nebo kulturní a sociální, získala si republika Československá dobré jméno a uznání světové veřejnosti. Zvlášť významná byla účast republiky Československé na mezinárodní hospodářské konferenci v Ženevě, na mezinárodní konferenci o umístění ruských uprchlíků i na mezinárodní konferenci dopravní.

Ministerstvo zahraničních věcí pečuje též o naše krajany, usedlé v zahraničí, podporujíc jejich podniky společenské a osvětové a skýtajíc ochranu čsl. příslušníkům dočasně v cizině zaměstnaným. Stejnou pozornost věnuje s druhými zúčastněnými ministerstvy otázce vystěhovalecké jejíž zákonná úprava se připravuje. Příbuzné povahy jest několikaletá podpůrná akce ve prospěch ruské emigrace v Československu.

Na poli obchodní politiky byly prohloubeny a upevněny obchodní styky hlavně se státy sousedními a jinými odbytišti pro náš export důležitými, zejména uzavřením obchodních smluv se Švýcarskem, Maďarskem a Rakouskem, s tímto potom, když změnou jeho obchodní politiky vznikla nutnost podrobiti revisi dosavadní celně-tarifní stav. O celně-tarifní smlouvě s Německem, jež vedle smlouvy s Jugoslavií ještě zbývá k doplnění celého našeho systému celně-tarifních smluv, se usilovně pracovalo, takže jednání dospělo do rozhodujícího stadia, zatím co v jednání s Jugoslavii bude se intensivně pokračovati v nejbližších měsících. Uzavřením smlouvy s Estonskem stala se sít našich obchodních smluv s evropskými státy úplnou a mimo to se pracovalo k tomu, aby provisorní úprava obchodních styků byla všude nahrazena stavem definitivním. Tím byl učiněn další krok ke konsolidaci a stabilisaci poměrů našeho odbytu do ciziny, a to v plném souhlasu se zásadami přijatými na mezinárodní hospodářské konferenci v Ženevě, které se zúčastnila československá delegace za součinnosti ministerstva zahraničních věcí. Za jeho účasti připraví se i mezinárodní dohody, kterými mají býti provedeny zásady konferencí přijaté.

V politice dopravní bylo v oboru letectví řadou dohod s cizími státy za účasti ministerstva zahraničních věcí připraveno včlenění hlavních dopravních středisek československých do mezinárodní sítě letecké; to bylo umožněno zejména sjednáním leteckých dohod s Německem a Rakouskem, čímž uskutečněna transversální linie sever - jih (Hamburk - Praha - Záhřeb).

Ministerstvo zahraničních věcí bude v r. 1928 pokračovati v pracích spojených s prováděním úmluv o spisové a archivní rozluce s Rakouskem, Rumunskem, Polskem a S. H. S., k čemuž přistoupí práce spojené s prováděním úmluvy s Maďarskem, jež byla uzavřena v roce 1927.

Úsporná tendence při sestavování rozpočtu ministerstva zahraničních věcí uplatnila se i při přípravě rozpočtu pro rok 1928, ačkoli ministerstvo zahraničních věcí musí dbáti nejen poměrů domácích, nýbrž i hospodářského stavu jiných států a tudíž počítati s možností značných změn, které často porušují předpoklady předběžného odhadu vydání. Plyne to z povahy zahraniční služby, jež se naprosto vymyká schematické úpravě vnitrostátní administrativy. Z toho důvodu ministerstvo zahraničních věcí preliminuje sít zastupitelských úřadů tak, aby odpovídala významu a postavení státu ve společenství národů a sloužila našim zájmům politickým a hospodářským. Proto jsou jako léta předešlá preliminovány úřady dosud nezřízené, které však během roku 1928 budou zřízeny, jakmile toho politické nebo hospodářské poměry budou vyžadovati. Aby ministerstvo zahraničních věcí mohlo včas a řádně svůj úkol vyplniti, musí býti vybaveno dostatečnými prostředky a přiměřenou volností, neboť změna mezinárodní situace může často nastati neočekávaně a náhle.

Jelikož nebylo možno z rozpočtových důvodů rozmnožiti počet vyslanectví tak, jak by toho zájem republiky byl vyžadoval, byli akreditováni někteří vyslanci současně ve státech sousedních, tak varšavský vyslanec v Estonsku, Finsku a Lotyšsku, a vyslanec stockholmský v Litvě; v jiných státech byly přeměněny efektivní konsuláty na diplomatická zastoupení; konsulát v Lisaboně na vyslanectví, a konsulát v Tiraně na diplomatickou agencii a generální konsulát. Samostatní vyslanci však na tato místa jmenováni nebudou. Nově zřízeny byly efektivní generální konsulát v Cařihradě, a konsuláty v Teheraně a Sao Paulo. Honorární konsulát v Soluni byl přeměněn na efektivní úřad.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP