Kapitola 13. Ministerstvo průmyslu, obchodu a živností.

V souvislosti s pracemi k provedení nového platového zákona a vládních nařízení státně-zaměstnaneckých, stanovením normální potřeby sil a novou systemisací služebních míst, schválenou usnesením vlády ze dne 15. července 1927, jež vedla k novému ocenění jednotlivých agend a služebních výkonů, provedena byla s účinností od 1. září 1927 nová organisace ministerstva podle zásad o úsporných opařeních ve veřejné správě. Agendy, které byly dosud obstarávány řadou sekcí a samostatných skupin, postupně zřízených nebo převzatých z býv. úřadu pro zahraniční obchod při jeho sloučení s ministerstvem obchodu byly za účelem zjednodušení soustředěny tak, že nyní jsou opatřovány, nehledíc k sekci všeobecné, pouze 4 odbornými sekcemi. Jsou to: I. sekce průmyslová, II. sekce obchodně-politická, III. sekce živnostenská a IV. sekce obchodní a dopravní, které jsou rozděleny celkem na 23 oddělení.

V oboru sekce průmyslové sledovány byly v roce 1927 obdobně jako v letech dřívějších poměry všech jednotlivých oborů výrobních s hlediska potřebných surovin, organisace výroby, zaměstnanosti, ochrany domácího trhu práce, zkoumána přednesená přání a výtky ve snaze dojíti řešení, jež by odpovídalo všeobecným zájmům hospodářským, podporovány snahy směřující k racionalisaci výroby, vědecké řízení práce, normalisace průmyslových výrobků a zvelebení průmyslu po stránce technické. Při tom bylo i vhodně používáno prostředků povolených k zvelebení průmyslu podporou institucí tento úkol sledujících. Pomáháno akcím na zajištění některých surovin, při nichž průmysl byl dosud odkázán na dovoz z ciziny, jakož i podporovány pokusy na zavedení nových, u nás dosud nezastoupených výrobních odvětví, čímž jest vedle motivů národohospodářských sledován také cíl sociální, aby dělnictvo, ztrativší práci v jednom oboru, mohlo uhájiti existenci v novém příbuzném odvětví. Zvýšené úsilí věnováno bylo průmyslu jabloneckému, pečováno o řádnou organisaci výrobců v jednotlivých oborech, jež by umožnila dohodu o cenách a způsobu výroby. Takové dohody byly uzavřeny v různých směrech a přispěly nejen značně k uklidnění v této průmyslové oblasti, ale i k větší zaměstnanosti a zlepšení existenčních poměrů dělnictva. V oboru průmyslu hračkářského vyvíjel pracovní výbor, pro povznesení tohoto průmyslu v roce 1926 zřízený, úspěšně činnost. Zvláštní péče věnována byla poměrům na Slovensku v tom směru, že sjednáním příznivějších podmínek výrobních zabráněno bylo zastavení některých ohrožených podniků a že umožněno bylo znovuzahájení provozu závodům přechodně s prací ustavším. V těchto směrech bude se zvýšenou intensitou pokračováno i v roce 1928; kromě toho pracuje se na vybudování katastru průmyslových závodů, jenž by obsahoval podrobná popisná a statistická data o každém jednotlivém průmyslovém podniku a umožnil tak dokonalejší a přesnější posouzení hospodářských otázek a sloužil též naší službě obchodně-zpravodajské k povznesení vývozu.

V oboru legislativy došlo letos k parlamentnímu projednání osnovy zákona proti nekalé soutěži, jež byla výsledkem víceletých studií a příprav. (Zákon ze dne 28. července 1926, čís. 111 Sb. z. a n.) Nejbližším úkolem bude vydání celé řady prováděcích předpisů k tomuto zákonu. Legislativní oddělení průmyslové sekce zúčastnilo se dále přípravných prací k chystanému zákonu o výrobě a prodeji lékárnických specialit, reformy a unifikace potravinářských zákonů, spolupůsobilo při sjednávání obchodních smluv a ujednání o právní pomoci s cizími státy a uplatňovalo zájmy výroby i při projednávání všech osnov zákonů a nařízení jiných ministerstev.

Koncem loňského roku prošlo tříleté funkční období poradního sboru pro otázky hospodářské a bylo přikročeno k novému jmenování členů. Ustavující schůze sboru konána dne 21. prosince 1926, v níž zvoleno předsednictvo a ustaveno 8 stálých výborů. K projednávání jednotlivých otázek dosazeny byly zvláštní subkomitéty; výborových schůzí konáno 19, podvýborových 18. Projednávány všechny důležité osnovy zákonů a nařízení. Pokud jednání o těchto záležitostech nebylo skončeno, bude v něm pokračováno.

Mimo to podrobeny budou úvaze zejména resoluce hospodářské konference ženevské a konference obchodních komor ve Stockholmě, bude jednáno o osnově konkursního řádu a sledovány budou otázky ochrany nájemníků a stavebního ruchu.

V oboru obchodně-politickém podařilo se na jaře 1927 skončiti jednání o celně-tarifní smlouvě se Švýcarskem, zahájená v roce 1925. Dále po vyjednávání téměř celoročním, obnoveném na podkladě daném zavedením zemědělských cel zákonem ze dne 22. června 1926, č. 109 Sb. z. a n., podepsána dne 31. května 1927 obchodní smlouva s Maďarskem, která svým rozsahem jest největší obchodní smlouvou, kterou Československo dosud uzavřelo. Smlouva tato publikována dne 6. srpna 1927 pod čís. 120 Sb. z a n. Dne 21. července 1927 byla uzavřena nová celně-tarifní smlouva s Rakouskem, která vstoupila na místo tří dodatkových smluv celně-tarifních, vypovězených Rakouskem ke dni 21. dubna 1927. Vedle toho uzavřeny byly dvě provisorní smlouvy s Tureckem ze dne 30. září 1926 a ze dne 24. března 1927 a je nahrazující definitivní smlouva ze dne 31. května 1927, uzavřená na podkladě klausule nejvyšších výhod a obsahující vedle toho vázání některých cel, ujednání o tabáku a ustanovení o vnitřních dávkách; dále smlouva s Finskem ze dne 2. března 1927 a s Estonskem ze dne 20. června 1927, obě na podkladě klausule nejvyšších výhod, s některými cly vázanými a sníženými. Obchodní smlouva s Francií opatřena byla dodatkem ze dne 17. června 1926, podepsaným a doplněným dne 31. května 1927 v Paříži; tento doplněk nebyl však dosud uveden v platnost a celá obchodní smlouva s Francií z r. 1923 bude revidována.

Ve stadiu jednání jest ještě obchodní smlouva s Německem, se kterým bylo na podzim 1926 zahájeno jednání o velkou celně-tarifní smlouvu, v němž se pokračuje. S královstvím SHS zahájeno bylo jednání na jaře 1927 a bude v něm rovněž pokračováno. Vedle toho se připravuje celně-tarifní smlouva s Rumunskem a revise smlouvy se Španělskem z roku 1925.

V oboru autonomní úpravy cla byly provedeny menší změny celního tarifu a vysvětlivek k němu, autonomní snížení cla u některých položek celního sazebníku, kde odpadly celní slevy v nové rakouské smlouvě a kde bylo v zájmu hospodářského života, aby celní slevy byly podrženy, jakož i nově upraveny dovozní listy na obilí a mlýnské výrobky.

Z úvěru pro zvelebení vývozu byly podporovány československé zahraniční obchodní komory, jakož i korporace a spolky, které se zabývají podporováním vývozu. Dále byla podporována, příp. organisována československá účast na význačných mezinárodních veletrzích (v Lipsku, Lyoně, Miláně, Barceloně, Záhřebě, na Mezinárodní hudební výstavě v Ženevě). Na veletrzích v Miláně byl postaven na jaře 1927 samostatný československý pavilon ze železobetonu pro vzorkové exposice čs. firem. Poskytnuty finanční příspěvky na hospodářskou propagandu tiskem v cizině a umožněno vydání zvláštních československých čísel význačných zahraničních časopisů a revuí věnovaných hospodářskému životu. V celé řadě případů povolena studijní stipendia na cesty do ciziny za účelem seznání tamních poměrů a navázání obchodních styků s cizinou, jakož i podpořeny zájezdy interesentů z ciziny. Zvýšením příslušného úvěru bude umožněno ministerstvu obchodu, aby tuto činnost provádělo za účelem zabezpečení aktivity našeho zahraničního obchodu i v roce 1928 a to v míře přiměřeně vyšší.

V oboru celně-administrativním spolupůsobilo ministerstvo obchodu při vydání nového zákona o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů ze dne 1. července 1927, č. 113 Sb. z. a n., jímž se prodlužuje a rozšiřuje platnost zákona ze 17. března 1925, č. 58 Sb. z. a n. V zušlechťovacím řízení bylo pro řadu oborů vydáno generelní povolení tak, že v jednotlivých konkrétních případech povolení dávají nižší instance celní správy a celý postup jest v zájmu stran zjednodušen a urychlen. Spolupracováno bylo na novém celním zákoně ze dne 14. července 1927, č. 114 Sb. z. a n., a pracuje se na chystaných prováděcích nařízeních k němu.

Československá celní rada konala dne 22. listopadu 1926 třetí valnou hromadu, kterou zahájeno bylo nové tříleté funkční období. Za účelem urychleného vyřizování celních sporů a dotazů rozděleny byly jednotlivé odbory celní rady do 16 menších komisí, čímž získána větší pohyblivost a pružnost jednání. Celní rada skládá se z 64 členů, 27 náhradníků a 87 expertů; v roce 1927 konalo se 13 schůzí.

Kontrola dovozu, vývozu a průvozu doznala pronikavého uvolnění jednak autonomními úpravami, jednak zejména v důsledku sjednaných obchodních smluv se Švýcarskem, Maďarskem a Rakouskem. Uvolňovací akce není dosud skončena, pokračuje se v ní dále a nutno souditi, že uzavření nové smlouvy s Německem přinese další uvolnění resp. zrušení povolovacího řízení až na několik nutných, hospodářskými poměry odůvodněných výjimek.

Podrobnější statistika dovozu a vývozu jest uvedena v přílohách č. 1 - 4.

V oboru živnostenském, pokud jde o práce legislativní, byly národním shromážděním projednány zákon o vysvědčeních škol opravňujících k úlevám při nastoupení živnosti (zákon ze dne 29. dubna 1927, č. 65 Sb. z. a n.), zákon, kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou (zákon ze dne 15. července 1927, č. 112 Sb. z. a n.) a zákon o státní záruce za úvěr určený k výstavbě veletržních paláců v Praze (zákon ze dne 12. července 1927, č. 109 Sb. z. a n.). Meziministersky se projednávají: zákon, kterým se zrušuje zák. čl. XXV/1899 o státním důchodku z výčepu lihových nápojů a doplňuje živnostenský zákon, zákon o živnosti elektrotechnické, zákon o zrušení resp. omezení cís. nař. čís. 364/1915 ř. z. o úlevách při nastoupení živnosti z důvodů války, vládní nařízení, jímž se mění a doplňuje nařízení ministra obchodu a vnitra ze dne 30. března 1899, č. 64 ř. z., o úpravě obchodu pivem láhvovým, zákon o stavbách, požívajících výhod a o vyvlastnění ve prospěch průmyslu, zákon, kterým se přenáší kompetence k udělování stavebního povolení některých živnostenských provozoven na živnostenské úřady. Připravují se nebo jsou již připraveny osnovy zákona, kterým se výroba lihovin prohlašuje za živnost koncesovanou, zákona, kterým prodej lihovin v uzavřených nádobách prohlašuje se na Slovensku a Podkarpatské Rusi za živnost koncesovanou, zákona, kterým upravují se živnosti po kočovnicku provozované, zákona, jímž se mění a doplňuje zákon čís, 9/1924 Sb. z. a n. o výrobě, prodeji a přechováváni radiotelegrafních a radiotelefonních zařízení, jakož i dovoz jejich z ciziny, novelisace zákona a prováděcího nařízení, jímž se upravuje způsob provádění voleb v živnostenských společenstvech a společenstevních jednotách, zákon o stavebních živnostech, osnova normativního výnosu, kterým se mají dáti živnostenským úřadům pokyny o ukládání podmínek s hlediska soustavné elektrisace pro schvalování soukromých a obecních elektráren. Pracuje se na nové zákonné úpravě řízení o schvalování živnostenských provozoven.

Státní rada živnostenská jako poradní sbor ve věcech živnostenských projednala a podala své vyjádření v poslední době zejména o vládním návrhu zákona o ochraně vzorové, o vládním návrhu směnečného zákona, o návrhu konkursního a vyrovnávacího řádu a o chystané novelisaci zákona o sociálním pojištění. Rovněž se zabývala otázkou zajištění stavebních pohledávek. Zvláštní důležitost má subkomitét pro revisi živnostenského řádu, který v 6 schůzích podrobně projednal znění uvozovacího patentu k živnostenskému řádu a připravil jeho novou stylisaci. V nejbližší době bude projednávána partie o rozdělení živností a partie o živnostenských společenstvech.

Při provádění živnostenského řádu (zákona) jest činnost ministerstva jednak rozhodující v nejvyšší instanci, jednak normativní.

V oboru živnostensko-zvelebovacím je úkolem ministerstva obchodu, aby výroba živnostenská byla technicky zdokonalena a co nejekonomičtější tak, aby malý a střední výrobce mohl úspěšně obhájiti svou existenci. Za tím účelem pořádají se za vedení příslušných ústavů pro zvelebování živnosti (na Slovensku a Podkarpatské Rusi státního ústavu v Turč. Sv. Martině a jeho odbočky v Užhorodě a v zemích historických ústavů autonomních, jež ministerstvo finančně podporuje) různé kursy a přednášky pro živnostnictvo, udělují se odborné porady, pečuje se o pořádání výstavek učňovských prací a živnostenských výstav vůbec, podporuje se mechanisace dílen, vypisování soutěží atd. Počet kursů pořádaných v letech 1924 - 1926, jakož i počet jejich účastníků a přehled nákladů na kursy vynaložených jest patrný z příloh č. 5 - 6. Ministerstvo obchodu vedle hmotné podpory pečuje o prohloubení kursovní činnosti vhodnou úpravou učebných osnov. K usnadnění výstavnictví vydán řád pro průmyslové a živnostenské výstavy. Jednotlivé podniky podporuji se i finančně. Rovněž se udílejí podpory nemajetným výrobcům, zejména vynálezcům k usnadnění jejich účasti na veletrzích a výstavách. Dále se podporují radou i hmotně sdružovací snahy živnostenské a odborný tisk. Připravuje se účast živnostensko-zvelebovací služby na celostátní výstavě soudobé kultury v Brně v r. 1928, jakož i zvláštní exposice umělecko-průmyslové výroby.

Zvláštní zmínky zasluhuje státní ústav pro zvelebování živností v Turč. Sv. Martině, zřízený vládním nařízením ze dne 1. února 1923, č. 28 Sb. z. a n. Správě ústavu podařilo se po překonání různých obtíží a nedůvěry, se kterou jeho počáteční činnost v nových poměrech na Slovensku, kde instituce tato byla dosud neznámou, se setkávala, získati porozumění a uznání v kruzích živnostenských, takže jeho podniky jsou vyhledávány a docilují vzrůstajících úspěchů. Záslužnou jest jeho činnost na povznesení domáckého průmyslu slovenského, který - ač namnoze byl a jest ještě důležitým prostředkem k opatření výživy chudého neb schudlého obyvatelstva mnohých krajů slovenských - jeví znatelný úpadkový sklon. Úkolem ústavu bylo oživiti tuto domáckou výrobu, za kterýmžto účelem uspořádal řadu kursů v různých střediscích lidové výroby a postaral se i o vhodnou organisaci výroby a odbytu. Podobné kursy uspořádány letos i na Podkarpatské Rusi a v činnosti této bude i v r. 1928 intensivně pokračováno. Činnost ústavu bude usnadněna stavbou samostatné budovy, jejíž hlavní trakt chýlí se k dokončení. Zároveň se staví levý trakt, který obsahuje některé další dílny, a v roce příštím bude přikročeno i k stavbě traktu pravého, jenž bude obsahovati zbývající potřebné dílny a laboratoře. Nejbližším úkolem ministerstva obchodu bude získání vhodných sil v rámci nové systemisace pro službu živnostensko-zvelebovací k doplnění nedostatečného personálu tak, aby ústav mohl co nejdříve zahájiti plnou činnost ve všech směrech uložených mu organisačním řádem, vyhlášeným dříve zmíněným vládním nařízením.

K didaktické a technicko-zvelebovací akci živnostenské připojuje se neméně důležitá péče o živnostenské družstevnictví a úvěrnictví. Organisace jeho zůstává jako byla v roce minulém. Statistický přehled živnostenských družstev podávají přílohy č. 7 - 9.

Živnostenské úvěrnictví podporuje ministerstvo obchodu, nehledíc k odborným poradám a revisím, poskytováním zařizovacích příspěvků nově vznikajícím záložnám, pak režijními příspěvky svazům a finančně slabým záložnám, jakož i podle potřeby ve zvlášť odůvodněných případech poskytováním nízko zúročitelných státních zápůjček. Výše státní záruky, kterou ministerstvo obchodu převzalo ve smyslu zákona čís. 84/1922 Sb. z. a n. za svazy živnostenských záložen a družstev dosáhla výše 19,200.000 Kč. Ministerstvo obchodu působilo k řádnému vybudování revisních oddělení jednotlivých svazů a pro funkcionáře družstev a záložen uspořádalo řadu odborných kursů a za účelem získání sil pro nové záložny na Slovensku vypsalo několik studijních stipendií, kterými vhodným uchazečům umožněno nabýti praktických zkušeností ve vzorně prosperujících ústavech starších. Peněžní ústředí živnostenského družstevnictví, kterým doplněna organisace a jemuž poskytnut ze státních prostředků nízce zúročitelný peněžní vklad, vyvíjelo v minulém roce v plném rozsahu předepsanou činnost.

Z družstev neúvěrních zvláštní pozornost věnuje se družstvům pro nákup strojů pro živnostníky. Statistický přehled těchto družstev jest v příloze č. 10. Úvěrová akce pro živnostníky válkou poškozené postupně se likviduje (Příloha č. 11.).

V roce 1928 bude v naznačené činnosti dále pokračováno za účelem prohloubení a zdokonalení provozu družstev. Budou přepracovány vzorové stanovy pro živnostenské záložny a připravuje se reforma a unifikace družstevního práva a vydání jednotného revisního zákona pro celé území republiky.

Péče ministerstva obchodu o rozvoj živnostenského podnikání doplňuje se činností společenstevních instruktorů jako poradních orgánů živnostenských společenstev. Pořádány přednášky, revise, vydány nové vzorné tiskopisy a pomůcky pro funkcionáře živnostenských společenstev a působeno zejména k vybudování společenstevního zřízení na Slovensku a Podkarpatské Rusi. V této činnosti bude i dále pokračováno; vedle toho bude přistoupeno k plánovitému soustředění a zodbornění stávající organisace v tom směru, aby slabá nebo nečinná společenstva sloučila se s mohutnějšími a zároveň tam, kde dány jsou podmínky, jednak nová odborná společenstva byla zřizována, jednak již utvořená rozšířena. Společenstva jsou v Čechách, na Moravě a ve Slezsku organisována podle politických okresů v okresní jednoty, pak v territoriální odborové svazy vyššího řádu. (Podrobnosti viz v přílohách č. 12 a 13.)

Zřízení nové IV. sekce povede k zvýšení činnosti a soustavné péči v otázkách obchodního podnikání. Na podporu domácího obchodu zařaďuje se do rozpočtu 1928 nová úvěrová položka.

Ochranných známek v roce 1926 přihlášeno 4.634 a ochranných vzorků 7.129. V I. polovici 1927 přihlášeno ochranných známek 2.581 a ochranných vzorků 3.701.

Dodávkové oddělení obstarává dodávky svojí povahou většině resortů společné, zejména textilií a konfekce, a to pro všechny úřady a ústavy, vyjma oboru ministerstva železnic, pošt a telegrafů a částečně ministerstva národní obrany. Snahou ministerstva obchodu jest soustředění i nákupu kancelářských potřeb, normalisace dodávek, zjednodušení celého zadávacího řízení a zdokonalení kontroly. Vede se evidence firem, provinivších se při státních dodávkách, a provádí se distribuce maloživnostenské kvoty vojenských dodávek.

V oboru vodní dopravy věnována jest pozornost provozu našich 3 plavebních společností, na nichž stát jest finančně zúčastněn: Labské, Dunajské a Oderské; všechny vykazují za rok 1926 proti roku předchozímu vzestup celkového provozu a také výsledky za uplynulé měsíce letošního roku nasvědčují dalšímu zvýšení. Vzrůstá i kvota, kterou se účastní společnosti Labská a Dunajská celkového provozu na čs. úseku Labe a Dunaje a utěšeně se vzmáhá i rozvoj domácích říčních přístavů. Tomu odpovídají finanční výsledky našich platebních podniků, které jsou za rok 1926 vesměs příznivější proti roku 1925, třebas nedošlo - kromě Labské, která docílila jistého provozního zisku (491.368 Kč), jehož však bylo nutno použíti k úhradě ztráty z minulých let - k vykázání čistého zisku. Okolnost ta vysvětluje se hlavně překapitalisováním společností a z toho plynoucí nutnosti velkých odpisů. Bylo proto zahájeno jednání o redakci akciového kapitálu, kterou by podniky tyto byly stabilisovány a umožněna jim činnost do budoucnosti, jmenovitě i v otázce doplnění lodního parku. Provedení bude úkolem nejbližší doby. Rozvoji vltavské plavby bude zajisté na prospěch vystavění veřejného skladiště v holešovickém přístavu, za kterýmžto účelem utvořena za finanční účasti státu, obce pražské a soukromých interesentů zvláštní akciová společnost.

Podrobná data provozu těchto plavebních společností, jakož i podílu ČSR na provozu terstského přístavu jsou patrna z příloh č. 14 - 21.

V jednání o přístavní pásma v Hamburku a Štětíně bylo s Německem dále pokračováno a jest naděje, že v roce 1928 bude otázka tato skoncována a tím nahrazeno dosavadní provisorium, sjednané v Hamburku pro Labskou společnost v roce 1926.

Oddělení pro cizinecký, turistický a lázeňský ruch věnovalo i v uplynulém roce plnou pozornost všem příslušným otázkám a podporovalo i hmotně jednotlivé akce směřující k povznesení tohoto ruchu. Pro rok 1928 zamýšlí se soustředění a prohloubení propagandy a reorganisace subvencování. V oboru péče o ubytování cizinců a turistů prováděn soustavný dohled na příslušné hotelové živnosti po stránce řádného vedení jejich a to jak co do čistoty, tak i úpravy cen a jejich zvelebování. V roce 1926 přibylo v celé republice 74 hotelových živností a zrušeno bylo 11, takže celkový počet jejich jest 10.825 včetně turistických bud, lázeňských pensionů a zájezdních hostinců.

Statistika turistických spolků a jejich členstva, jakož i přehled návštěvy cizinců v ČSR jest zřejmá z příloh č. 22 a 23.

Pokud jde o patentní úřad, jehož činnost rozvojem hospodářských poměrů stoupá, možno uvésti, že v roce 1926 bylo podáno patentových přihlášek 6.608, nových patentů uděleno 3.000, zaniklo neb zrušeno bylo 1.845 a koncem pak roku 1926 bylo jich v platnosti 11.135. V I. polovině r. 1927 bylo podáno patentových přihlášek 3.975, nových patentů uděleno 1.720, zaniklo neb zrušeno bylo 1.011 a dne 30. června 1927 bylo 11.844 platných patentů. Podrobnější data činností patentního úřadu jsou patrna z příloh č. 24 - 27.

Pro rok 1928 preliminují se výdaje částkou 41.7 mil. Kč,
tedy proti částce schválené pro rok 1927 34.1 mil. Kč,
více o7,6 mil. Kč.


K odůvodnění této vyšší potřely, nepřihlíží-li se k některým nepatrným zvýšením položek a ke zvýšeným osobním výdajům v důsledku nové úpravy platové, dlužno uvésti toto:

Vzhledem k novým úkolům kladeným na státní správu, a k nutnosti podpořiti snahy k usnadnění vývozu, jakož i za účelem zvelebení domácího obchodního podnikání, zvýšeny potřeby na "Zvelebování průmyslu" o 0,8 mil. Kč, "Zvelebování vývozu" o 0,7 mil. Kč a zařaďuje se nová položka "Zvelebování obchodu" částkou 0,2 mil. Kč.

Jelikož postavením budovy Ústavu pro zvelebování živností v Turč. Sv. Martině dána bude teprve možnost k plnému rozvinutí činnosti tohoto ústavu podle jeho organisačního řádu, bylo nutno v tit. 2, § 2. zvýšiti řádné věcné výdaje o 0,5 mil. Kč a mimořádné věcné o 0,4 mil. Kč.

V tit. 2. a 3. "Nestátní ústavy pro zvelebování živností" zařaďuje se nová položka "Mimořádné příspěvky" částkou 0,4 mil. Kč, kteréhožto závěru bude v prvé řadě použito na podporu účasti nestátních ústavů na výstavě soudobé kultury v Brně.

Z důvodů účinnější podpory různých družstev zvyšuje se potřeba položek "Opatřování pracovních pomůcek živnostenských a poskytování provozovacích zápůjček a subvencí", o 0,4 mil. Kč, "Podpora úvěrně hospodářských a nákupních organisací živnostenských a organisačních snah živnostenských společenstev i snah odborových" o 0,3 mil. Kč, "Různá jiná opatření ku podpoře živností" o 0,4 mil. Kč, a zařaďuje se nová položka "Mimořádná opatření ku podpoře živností", částkou 1,6 mil. Kč.

Vzhledem k nutnosti systematické propagandy cizineckého ruchu s ohledem na jeho význam pro platební bilanci zvyšuje se potřeba na "Cizinecký, turistický a lázeňský ruch" o 0,6 mil. Kč.

Udržení osobní dopravy na určitých tratích vodních, jež jsou passivní a jichž provoz je žádoucím v zájmu veřejném, vyžaduje vyšší podpory čs. plavebních společností a zvyšuje se tudíž položka "Podpory čs. podnikání říčního a námořního" o 0,5 mil. Kč.

Příjmy preliminují se v roce 1928 částkou 9,3 mil. Kč,
tedy proti částce schválené v roce 1927 11,9 mil. Kč,
méně o2.6 mil. Kč,


kteréžto snížení odůvodněno jest hlavně likvidací povolovacího řízení.

Příloha č. 1.

Statistický přehled speciálního dovozu a vývozu v letech 1925 - 1927.

Rok
Dovoz
Vývoz
Vývoz je větší než dovoz o
kusů
q
hodnota v Kč
kusů
q
hodnota v Kč
kusů
q
hodnota v Kč
19251,288.07166,405.715 17.594,246.9857,837.911 121,495.12318.798,953.187 6,549.84055,089.4081.204,706.202
19261,188.55465,708.441 15.276,671.0008,950.870 127,965.41017.856,559.000 7,762.31662,256.9692.579,888.000
1927 za půl roku541.744 29,205.0807.539,875.000 4,412.15764,218.3508.785,438.000 3,870.41335,013.2701.245,563.000


Příloha č. 2.

Statistický přehled speciálního dovozu a vývozu v roce 1927 podle měsíců.

(Data provisorní.)

Měsíc
Dovoz
Vývoz
Vývoz je větší než dovoz o
kusů
q
hodnota v Kč
kusů
q
hodnota v Kč
kusů
q
hodnota v Kč
Leden59.6293,988.990 887,699.000,529.640 10,506.1901.285,612.000 470.0116,517.200397,913.000
Únor69.0674,490.670 1.191, 789.000622.945 10,112.0001.422,668.000 553.8785,621.330230,879.000
Březen91.8144,953.190 1.308,140.000550.666 10,698.7201.529,015.000 458.8525,745.530220,875.000
Duben117.7914,408.440 1.262,070.000811.740 10,172.7101.536,258.000 693.9495,764.270274,188.000
Květen108.558 5,022.6601.364,459.000894.912 11,052.3701.516,306.000 786.3546,029.710151,847.000
Červen95.5226,341.320 1.525,701.0001,002.342 11,676.3501.495,579.000 906.8205,335.03030,122.000


Příloha č. 3.

Speciální obchod podle bruselského mezinárodního názvosloví.

1926 (data provisorní).

Třída
Dovoz
Vývoz
Množství [Zboží vykazované podle kusů bylo přepočteno na jednotku váhy.]
Hodnota
Množství [Zboží vykazované podle kusů bylo přepočteno na jednotku váhy.]
Hodnota
I. Živá zvířata
912.103 q
605,469.457 Kč
90.448 q
54,986.233 Kč
II. Potraviny a nápoje
13,410.410 q
3.420,259.318 Kč
14,604.326 q
3.345,633.709 Kč
III. Suroviny a výrobky zhruba zpracované
50,108.364 q
7.202,260.122 Kč
102,646.773 q
3.462,349.006 Kč
IV. Výrobky hotové
2,055.590 q
4.029,495.693 Kč
10,716.449 q
10.877,712.205 Kč
V. Zlato a stříbro nezpracované, peníze zlaté a stříbrné
12 q
4,125.913 Kč
2.073 q
106,926.266 Kč
Úhrnem
66,486.479 q
15.261,610.503 Kč
128,060.069 q
17.847,607.419 Kč


Příloha č. 4.

Speciální obchod podle bruselského mezinárodního názvosloví.

1927 (za 1/2 roku, data provisorní).

Třída
Dovoz
Vývoz
Množství [Zboží vykazované podle kusů bylo přepočteno na jednotku váhy.]
Hodnota
Množství [Zboží vykazované podle kusů bylo přepočteno na jednotku váhy.]
Hodnota
I. Živá zvířata 328.480 q257,930.000 Kč 43.060 q20.763.000 Kč
II. Potraviny a nápoje7,010.880 q 1.65,4,646.000 Kč4,689.530 q 1.240,308.000 Kč
III. Suroviny a výrobky zhruba zpracované 21,199.550 q3.628.464.000 Kč 53,298.720 q1.741,479.000 Kč
IV. Výrobky hotové993.930 q 1.994,351.000 Kč6,231.450 q 5.775,519.000 Kč
V. Zlato a stříbro nezpracované, peníze zlaté a stříbrné 22 q4,486.000 Kč 173 q7,369.000 Kč
Úhrnem29,532.862 q 7.539,877.000 Kč64,265.933 q 8.785,438.000 Kč



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP