Kapitola 9. Ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

Z činnosti ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy v posledním období a o programu jeho činnosti pro rok 1928 uvádí se zvláště toto.

Pohotovost pro boj proti nakažlivým chorobám bylo nutno udržovati v neztenčeném rozsahu. Infekční choroby vykazují sice hlavně na Slovensku a Podkarpatské Rusi značný pokles nemocnosti i úmrtnosti, ale přes to je nutná stálá činnost preventivní. S úspěchem ji provádějí hlavně čsl. státní autokolony, které se osvědčily jako jeden z nejlepších prostředků v obtížném boji proti nakažlivým chorobám. Tak v Handlové, při epidemii břišního tyfu podařilo se autokoloně improvisovati infekční nemocnici, která za dohledu úředníka ministerstva veřejného zdravotnictví vykonala velké služby postiženému obyvatelstvu, provádějíc i nejnutnější opatření asanační. V přístavu komárenském zavedena prozatímní zdravotní služba prohlídková k ochraně před zavlečením prudce nakažlivých nemocí loďmi při plavbě po Dunaji.

Pokud se týče oboru léčiv, bylo vydáno vládní nařízení, kterým byly unifikovány předpisy o výrobě léčivých specialit a obchodu s nimi v lékárnách. V té příčině založen v Bratislavě odbor Ústřední komise pro sběr léčivých rostlin, který čeká rozsáhlá činnost. Komise tato je odbočkou ústřední komise pro sběr léčivých rostlin, jež zřízena vládním nařízením ze dne 23. února 1922, čís. 66 Sb. z. a n., a která za přispění ministerstva veřejného zdravotnictví vydala též některé odborné publikace (prof. Domína a Dr. Skarnitzla, prof. Senfta). Na pozemcích býv. kadetní školy na Hradčanech zřídila komise zahradu pro pěstění léčivých rostlin. Byly též pořádány krajinské výstavy a zřízeny odbočky komise v Brně a Užhorodě.

Zkoumání léčiv provádí ústav pro zkoumání léčiv, který jest umístěn jednak ve farmakologicko-farmaceutickém ústavu, jednak v chemickém ústavu lékařské fakulty a bude později připojen ke Státnímu zdravotnímu ústavu. Jeho činnost lze posouditi z těchto dat ukazujících provoz v jednotlivých letech:


r. 19194971
vzorků,
r. 19204456
"
r. 19213300
"
r. 19224692
"
r. 19234866
"
r. 19244619
"
r. 19254576
"
r. 19264621
"


V oboru odborných léčebných ústavů udržuje ministerstvo veřejného zdravotnictví v Praze státní Pasteurův ústav, kam jsou posíláni postižení z celého území státu. Ústav měl r. 1927 značný provoz postižených hlavně ze Slovenska, takže se právě jedná o zřízení léčeben antirabických na Slovensku.

Bakteriologickou službu sloužící k rozpoznání a konstatování nakažlivých nemocí konají bakteriologicko-diagnostické stanice, z nichž na Slovensku zřízeny byly 3, a to v Bratislavě 2 a v Košicích 1.

Pro zkoumání potravin fungují ústavy potravinářské, jichž počet rozmnožen o potravinářské oddělení v Bratislavě a v Košicích. Obě připojena ke státním zemědělským a výzkumným ústavům v těchto městech.

Boj proti lidovým a sociálním chorobám byl veden se stejnou intensitou a při stejném rozsahu jako léta minulá. Hlavně boj proti tuberkulose stává se stále prohloubenějším a, třeba že úmrtnost touto chorobou, která činila r. 1918 na 100.000 žijících obyvatel v Čechách 362, na Moravě 378, ve Slezsku 560, klesla r. 1926 v Čechách na 176, na Moravě na 199, ve Slezsku na 199, jest stále i zmenšený počet nemocných značným pramenem nákazy, proti které nutno bojovat nejen prostředky léčebnými, nýbrž i preventivními.

Pokud se týče speciálních léčeben a oddělení pro tuberkulosní v nemocnicích, nutno uvésti o počtu lůžek tyto údaje pro r. 1927:

I. Léčebny:

1. státnía) civilní
lůžek
250
b) vojenské
"
570
2. zemské
"
1884
3. soukroméa) spolkové
"
1824
b) jiné soukromé
"
714


II. Nemocnice:

1. pavilony
lůžek
765
2. oddělení při nemocnicích
"
479
3. všeobecné
"
1730
celkem
lůžek
8216


Proti roku loňskému zvětšil se počet lůžek o 1081. Počítá-li se s obložením těchto lůžek nejméně po 300 dnů v roce, vychází počet ošetřovacích dnů na 2,405.700, a náklad při poplatku průměrném 25 Kč denně činí asi 61,642.500 Kč, z čehož nejméně jednu polovinu připadá hraditi veřejným korporacím (státu, zemím, obcím a pod.).

Rozsáhlá i preventivní činnost v boji protituberkulosním je také činnost dispensářů, které jsou budovány za subvencování ministerstva veřejného zdravotnictví. K posouzení vzrůstu dispensářové činnosti uvádí se tento přehled:


r.1918
zřízeno
20
dispensářů
1919
"
24
"
1920
"
64
"
1921
"
80
"
1922
"
90
"
1923
"
96
"
1924
"
126
"
1925
"
192
"
1926
"
222
"
1927
"
224
"


Tento rozmach péče dispensářové umožněn byl hlavně tím, že ministerstvo veřejného zdravotnictví morálně i finančně vydatně podporovalo veškeré korporace, jež zřizování dispensářů si vzaly za úkol.

Zvláštní důraz klade ministerstvo veřejného zdravotnictví na to, aby roztříštěné provádění sociálně zdravotní péče při různých chorobách sociálních bylo soustředěno v jednotlivých ústavech pro sociální péči zdravotní, které podle intencí ministerstva mají vyvíjeti činnost proti všem chorobám sociálním a jejich příčinám a specielně věnovati se péči o tuberkulosní, dále o matky a děti, jakož i o pohlavně choré. Již r. 1920 zřízeno 6 takovýchto ústavů, k nimž přibylo do letošního roku nových 8.

Na zásadě koncentrace sociálně zdravotní péče bylo zřízeno též 9 poraden pro sociální choroby na Podkarpatské Rusi, převážně vydržovaných ministerstvem veřejného zdravotnictví, jež v pravidelných měsíčních dotacích hradí veškeré personální, administrativní a léčebné náklady.

Další složka preventivní péče o tbc spočívá v budování stálých ozdravoven pro děti i dospělé, tuberkulosou ohrožené. Ozdravovny takové jsou ve Vraném, Železnu, Rajnochovicích, Hor. Kunreuthu, Aši, Hor. Smokovci a j. I těmto institucím dostává se zpravidla státní podpory jak na úhradu nákladů vydržovacích, tak na úhradu jejich provozu.

Mimo to státní podporou bylo umožněno zřízení preventoria pro kojence z rodin tuberkulosních v Bratislavě a umísťování dětí v rodinách na venkově podle vzoru francouzského.

Stálého zdokonalování a úplné přestavby vyžaduje též státní dětský léčebný ústav Šrobárův v Dolním Smokovci, o jehož blahodárném působení vydalo ministerstvo publikaci Dr. J. Mrkose.

Druhým ústavem, jehož existenci ministerstvo umožnilo, je nynější zemská Masarykova osada dětská v Šumperku na Moravě. Zakoupilo k tomu účelu bývalý ústav vodoléčebný a odevzdalo jej Spolku pro rodinné zdravotní i léčebné osady dětské na Moravě v Brně a poskytlo mu podporu přes 2 mil. Kč. Ústav tento, nyní zemský, měl 100 lůžek a jeho zvláštností bylo oddělení pro tuberkulosní kojence.

Mimo to věnovalo ministerstvo zvláštní pozornost zřízení speciálního léčebného ústavu pro luposní, jehož zřízení se ujal Český zemský spolek pro nemocné plicními chorobami v Čechách v Praze. Ministerstvo provedlo také sčítáni luposních. Vedle budování léčeben protituberkulosních podporovány i snahy zřizovati ve veřejných všeobecných nemocnicích samostatné pavilony pro tbc neb aspoň stálá oddělení.

Poskytnuty byly též podpory prvnímu vědeckému sjezdu proti tbc v Praze a sociálně zdravotním sjezdům v Mukačevě a v Ústí n. L. a podporovány snahy Českého vědeckého spolku proti tbc v Praze a jeho tatranské odbočky.

Mezinárodní sjezd proti tbc ve Washingtonu byl obeslán delegáty.

Pokud jde o publikační činnost, vydána ministerstvem některá nová díla a poskytnuta podpora doc. Dru Jedličkovi na vědeckou práci o pneumothoraxu.

Pokud se týče chorob pohlavních, podporuje ministerstvo hlavně finančně organisace a spolky mající za účel ochranu proti chorobám pohlavním. Vedle toho podporuje se systematické poučování obecenstva přednáškami, putovními výstavkami, filmy atd.

Stejně značný náklad vyžaduje boj proti alkoholismu, proti trachomu a rakovině.

Vedle toho pečuje ministerstvo veřejného zdravotnictví o to, aby umístěny a ošetřeny byly osoby tělesně nebo duševně úchylné, nevidomí, hluchoněmí, mrzáci, slabomyslní a epileptikové.

Pro šíření zásad zdravotnických a správné životosprávy uvedena v život zdravotnická lidovýchova, jejíž činnost zahájena ministerstvem r. 1921. Účinně zasahuje ministerstvo do této výchovy letáky, výstavkami, přednáškami, kampaní tiskovou, plakáty, filmy, rozhlasem a pořádáním dětských divadel a výstupů s tendencí zdravovědnou. Činnost tato nabývá stále většího rozsahu a účinky její jsou patrny.

Pokud se týče výdajů na sociální choroby, byly posud zaznamenány největší výdaje, a to 8 mil., na tuberkulosu v r. 1924, kdežto v r. 1926 klesly na 31/2 mil. Kč.

Výdaje na pohlavní choroby jeví ještě stálý vzestup s 50.000 Kč r. 1919 na částku 750.000 Kč r. 1926.

Největší ovšem položku stále proti ostatním chorobám sociálním zaujímá tuberkulosa.

Pokud se týče státních nemocnic ministerstvem veřejného zdravotnictví přímo spravovaných, zůstal počet jejich nezměněn. V posledním roce provedeny byly některé úpravy a přístavby, kterých vyžaduje nutný rozvoj nemocnic a udržování jich na výši vědecké i administrativní dokonalosti. Tak provedena byla ve státní nemocnici na Král. Vinohradech stavba kožního oddělení, ústavní kanalisace a čisticí stanice. Ve státní nemocnici na Ostravsku dokončují se plány pro první stavební etapu (oddělení gynaekologicko-porodnické a hospodářské budovy). Ve státní nemocnici v Bratislavě zřízeno bylo samostatné rhino-laryngologické oddělení při klinice interní. Při státní nemocnici v Košicích buduje se hospodářské stavení a byty pro personál. Pro státní nemocnici v Lučenci připraven projekt pro první etapu stavební nové nemocnice (oddělení interní a chirurgické s potřebnými hospodářskými budovami). Při státní nemocnici v Mukačevě pokračuje se ve výstavbě chirurgického pavilonu.

Na rozšíření pomýšlí se u státní babické školy v Užhorodě. Vykonány byly letos přípravy a zakoupeny potřebné pozemky.

K účelu výchovy ošetřovatelek jsou v stálém provozu dosavadní státní školy ošetřovatelské.

Pro výchovu lékařů konány z prostředků ministerstva kursy z oboru sociální hygieny a vysíláni na studium do ciziny.

Na provádění celkového asanačního plánu má ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy přirozeně zájem velmi živý. Postupuje se podle založeného katastru obcí se zřetelem na poměry zásobování vodou, kanalisací, budování očistných lázní, hřbitovů a odstraňování všech závad znečišťujících jak pramenité tak užitkové vody, půdu i vzduch.

Zároveň stejná ochranná činnost sledována byla v hygieně průmyslové, pokud se týče ochrany dělníků i ochrany okolí závodů.

V oboru zdravotně policejního dozoru na výkon lékařské praxe postupováno dále podle zák. č. 419/1919 Sb. z. a n. letošního roku bylo provedeno převzetí jednotlivých obvodních lékařů státem a také bylo započato s vyplácením služného. Úprava zdravotních obvodů definitivně provedena, takže je v r. 1927 samostatných zdravotních obcí 360, a zdravotních obvodů 1602, což odpovídá i počtu převzatých lékařů.

Rozvoj tělovýchovné činnosti podporované ministerstvem veřejného zdravotnictví jest stále na vzestupu. Počet tělocvičných spolků a organisací v Čsl. republice, jakož i spolků sportovních i sborů hasičských zůstává týž, jako roku minulého.

Zvláštní pozornost věnuje ministerstvo zdravotním poměrům na Podkarpatské Rusi, které vyžadují zvláštního řešení zdravotnických otázek. Zkušenosti, které státní zdravotní činitelé na Podkarpatské Rusi získali, vedou k názoru, že veškerá činnost, směřující k ozdravění poměrů na Podkarpatské Rusi, ať jest v rukou činitelů státních či soukromých, musí býti soustředěna a přizpůsobena zvláštním cílům poměry diktovaným. Proto ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy rozhodlo se zříditi na Podkarpatské Rusi ústav, který by jak theoreticky, tak prakticky zasáhl účinně do zdravotnických poměrů na Podkarpatské Rusi. Organisační plán tohoto ústavu zachycuje veškeré různé složky k účelnému rozvinuti zdravotnické práce mezi lidem, a to s použitím nejen příslušných laboratoří, nýbrž také autokolony i jiných prostředků.

S činností ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy souvisí přímo Státní zdravotní ústav. Roku 1927 byla provedena nová organisace Státního zdravotního ústavu. Do konce tohoto roku otevřeno bude oddělení pro bakteriologickou diagnostiku, jakož i oddělení Pasteurovo, takže celkem do konce roku budou v plné výkonnosti 4 oddělení. Odbyt sér a očkovacích látek v ústavě vyrobených v tomto roce velmi rapidně stoupl, a lze konstatovati, že čím dále tím více domácí séra zatlačují cizí dovážená.

Pokud se týče pracovního programu ministerstva veřejného zdravotnictví pro rok 1928, zbývá vedle nových úkolů předem dokončiti to, co zůstalo dosud nedokončeno v programu roku minulého, a pokračovati v podporování institucí sem spadajících.

V zájmu koncentrace sociálně zdravotní práce jsou připravovány akce v oboru demonstrace venkovské hygieny v součinnosti s Rockefellerovou nadací, autonomními činiteli a dobrovolnými sociálně-zdravotními korporacemi.

V návrhu rozpočtu na rok 1928 preliminují se výdaje této kapitoly částkou 140,7 mil. Kč,
tedy proti částce na rok 1927 preliminované 126,7 mil. Kč,
více o14,0 mil. Kč.


Proti rozpočtu kapitoly 19. a 19. A. na rok 1927 dlužno uvésti tato význačnější zvýšení, resp. snížení rozpočtových položek:

Úvěr "Státní zdravotní ústav" snížen celkem o 0,7 mil. Kč zejména v důsledku snížení potřeby pro vnitřní zařízení definitivní části ústavu vnitřně téměř úplně zařízené.

Úvěr "Státní nemocnice" zvýšen celkem o 2,8 mil. Kč jednak stoupnutím nákladů osobních, jednak v důsledku postupného dobudování jednotlivých ústavů.

Ve "Zvláštních výdajích" snížen úvěr "Potírání epidemií" o 1,1 mil. Kč vzhledem k ustáleným zdravotním poměrům, naproti tomu však zvýšený úvěr "Boj proti lidovým a sociálním chorobám" o 1,0 mil. Kč v důsledku stoupnutí potřeby podporovati zařízení sem spadající a úvěry "Asanace" o 1,1 mil. Kč a "Podpory na výstavbu nemocnic" o 0,9 mil. " Kč v důsledku rozvoje staveb asanačních a nemocničních.

Ve "Výdajích léčebných" zvýšen úvěr "Náhrada nedobytného léčebného všeobecným veřejným ústavům na Slovensku a Podkarpatské Rusi" o 1,4 mil. Kč podle objevivší se vyšší potřeby a nově zařazen mimořádný výdaj "Náhrada dlužného nedobytného léčebného všeobecným veřejným ústavům na Slovensku" ve výši 4 mil. Kč na vyrovnání dlužných nedoplatků.

Příjmy na rok 1928 preliminují se částkou 28,8 mil. Kč,
tedy proti částce na rok 1927 preliminované 25,6 mil. Kč,
více o3,2 mil. Kč.


Zvýšení toto odůvodňuje se zejména zařazením nové příjmové položky "Příspěvek domovských obcí na nedobytné léčebné podle zák. č. 77/1927 Sb. z. a n." ve výši 2,7 mil. Kč.

Seznam veřejných nemocnic v ČSR. s udáním počtu lůžek a výše ošetřovací sazby v roce 1927.

I. Čechy.

Počet lůžek Denní ošetřovací sazba
h
Benešov17019
-
Boleslav Mladá260 19
-
Brod český152 19
-
Brod Německý390 18
-
Broumov10018
50
Budějovice České340 19
-
Bydžov Nový55 20
-
Cvikov8516
-
Čáslav154 19
-
Děčín124 21
-
Domažlice7417
-
Duchcov20420
-
Dvůr Králové70 18
-
Falknov15620
50
Frýdland10116
-
Haida (Bor)8020
-
Hora Kutná130 19
-
Hořice21518
50
Hostinné13516
50
Hradec Jindřichův114 16
50
Hradec Králové215 19
-
Humpolec8018
-
Cheb31321
-
Chlumec n. Cidl.7019
-
Chomutov27021
-
Chudim5418
-
Jablonec n. Nis.18819
-
Jablonné Něm.92 17
-
Jaroměř96 17
-
Jičín200 18
-
Jilemnice7017
-
Kamenice Česká110 18
-
Kladno24819
-
Klatovy24017
-
Kolín16019
50
Kostelec n. Čern. Lesy50 30
-
Kraslice7220
-
Krumlov Český98 18
50
Liberec53920
50
Lípa Česká102 20
-
Lípa Krásná90 19
-
Litoměřice130 19
-
Litomyšl12017
50
Loket9418
-
Louny5120
-
Maršov IV.7215
-
Mělník108 18
-
Městec Král.62 16
-
Mikulášovice85 17
-
Most45920
-
Mýto Vysoké150 17
-
Náchod20017
-
Nechanice7118
-
Nymburk12019
-
Opočno16718
50
Paka Nová14019
50
Pardubice24320
-
Pelhřimov8018
-
Písek15021
-
Planá17417
-
Plzeň62820
-
Počátky102 17
50
Podbořany9016
-
Polička14018
50
Praha (všeobecná)1357 25
-
Prachatice8619
-
Prčice12119
-
Příbram137 16
-
Rakovník6517
50
Roudnice14019
-
Rumburk4417
-
Rychnov n. Kn.12619
-
Semily11017
50
Slaný11617
50
Strakonice17018
-
Sušice8715
-
Šluknov7516
-
Tábor14918
-
Tachov6417
-
Tanvald16021
-
Teplice32420
50
Trutnov14017
-
Ústí n. L.369 21
-
Vary Karlovy32220
-
Vinohrady63220
-
Volyň6617
-
Vrchlabí11016
-
Vysoké n. Jiz.85 20
-
Warnsdorf15919
-
Žacléř85 16
-
Žatec17618
-
Úhrnem
15.577 1.689
50


Počet nemocnic: 91.

Průměrná sazba ve veřejných nemocnicích v Čechách činí 18 Kč 56 h. Nejnižší sazba v Čechách jest 15 Kč - Maršov IV., Sušice. Nejvyšší sazba jest 30 Kč v Kostelci n. Čern. Lesy.

II. Morava.

Počet lůžek Denní ošetřovací sazba
h
Brno114627
-
Beroun Mor.9218
80
Červená Voda82 20
50
Dvorce8220
-
Hranice15020
-
Ivančice16022
-
Jičín Nový185 23
80
Jihlava21023
-
Kroměříž279 18
50
Libiny Něm.90 20
20
Lipník n. Beč.58 20
-
Olomouc54327
-
Ostrava Mor.35025
-
Prostějov28622
80
Přerov23020
30
Rýmařov92 20
-
Svitavy11021
-
Šernberk17021
-
Šumperk20020
50
Třebová Mor.65 21
-
Třebíč172 v nemocn. 23
50
v odd. tbc.28
50
Uh. Hradiště284 22
-
Unčov9020
30
Valtice3814
-
Vsetín13021
50
Zábřeh239 25
-
Znojmo27622
-
Úhrnem
5.809 609
20


Počet nemocnic: 27.

Průměrná denní sazba ve veřejných nemocnicích na Moravě činí 22 Kč 50 h. Nejnižší sazba na Moravě jest 14 Kč ve Valticích, nejvyšší sazba pak 28 Kč 50 h v Třebíči (v odd. pro tbc.).

III. Slezsko.

Počet lůžek Denní ošetřovací sazba
h
Bílovec5020
-
Bohumín3524
-
Bruntál14020
-
Frývaldov6120
-
Hlučín25 25
-
Krnov20625
-
Opava49625
-
Vítkov5122
-
Úhrnem1.064181
-


Počet nemocnic: 8.

Průměrná denní sazba ve veřejných nemocnicích ve Slezsku činí 22 Kč 63 h. Nejnižší sazba ve Slezsku jest 20 Kč - Bílovec, Bruntál, Frývaldov, nejvyšší sazba pak jest 25 Kč - Hlučín, Krnov, Opava.

IV. Slovensko.

Počet lůžek Denní ošetřovací sazba
h
Bardiov4616
50
Bratislava136525
-
Brezno Báňské32 18
-
Bystrica Báňská100 20
-
Humenné6319
-
Krompachy4720
-
Komárno22023
-
Košice84825
-
Levoča (Hermann)61 20
-
Levoča (župní)55 20
-
Levice5320
-
Lučenec8125
-
Martin Turč. Sv.111 22
-
Michalovce13021
-
Moravce Zlaté45 15
-
Mikuláš Lipt. Sv.60 21
50
Nitra34919
-
Prešov10021
-
Rožnava10323
-
Sobota Rim.16422
-
Sobota Spiš.3822
-
Ružomberok20024
-
Šahy Ipolské110 19
-
Štiavnica Báňská 5418
-
Topolčany Velké154 19
50
Trenčín280 24
-
Trnava34620
-
Zámky Nové82 20
50
Žilina21520
-
Úhrnem
5.512 603
-


Počet nemocnic: 29.

Průměrná denní sazba ve veřejných nemocnicích na Slovensku činí 20 Kč 79 h. Nejnižší sazba na Slovensku jest 15 Kč - Zlaté Moravce, nejvyšší sazba pak jest 25 Kč - Bratislava, Košice, Lučenec. Vedle toho jest v Košicích státní porodnice a nemocnice pro ženské choroby se 75 lůžky a ošetřovací sazbou 25 Kč.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP