§ 37.

Obviněný má právo zvoliti si pro disciplinární řízení obhájce z členů lékařské komory, jimž volební právo do komory nebylo odňato, neb z řad osob oprávněných obhajovati ve věcech trestních.

§ 38.

(1) Vznikne-li průběhem disciplinárního řízení podezření, že jde o čin trestný soudem, učiní čestná rada oznámení státnímu zastupitelství. Až do ukončení trestního řízení zůstane jednání čestné rady v klidu.

(2) Rozsudek soudní osvobozující nebo odsuzující nevylučuje disciplinárního trestu podle tohoto zákona.

§ 39.

(1) Trestní soudy (civilní i vojenské) jsou povinny oznámiti komorní radě příslušné komory lékařské (§ 30), že podána byla žaloba proti jejímu členu.

(2) Po pravoplatném ukončení trestního řízení jsou trestní soudy (odst. 1.) též povinny k žádosti čestné rady spisy jí zaslati k nahlédnutí.

§ 40.

(1) Den ústního jednání určí předseda čestné rady. K němu je pozvati písemně aspoň 20 dní předem (§ 55) obviněného (§ 32), jemuž současně jest doručiti žalobu a oznámiti jména členů a náhradníků čestné rady, dále jest pozvati jeho obhájce a komorního zástupce.

(2) Čestná rada může naříditi, aby se obviněný dostavil k ústnímu jednání osobně.

(3) Neuposlechne-li obviněný tohoto rozkazu bez dostatečného důvodu omluvného, uloží mu čestná rada pořádkovou pokutu od 100 - 500 Kč a mimo to jest obviněný povinen, zmařil-li tím, že se nedostavil, ústní jednání před čestnou radou, uhraditi náklady s tímto ústním jednáním spojené.

(4) O stížnostech do opatření podle odstavce předchozího platí ustanovení § 35, odst. 4.

(5) Pro ústní jednání určí předseda čestné rady zapisovatele ze členů čestné rady.

§ 41.

(1) O vyloučeni členů čestné rady platí obdob!ně předpisy platného trestního řádu. Obviněný i komorní zástupce mají kromě toho právo nejpozději do 10 dnů před ústním jednáním odmítnouti po jednom členu čestné rady neudávajíce důvodů.

(2) Jestliže by po vyloučení a odmítnutí členů nebyla čestná rada způsobilou k projednávání věci (§ 28), pověří ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy čestnou radu jiné komory lékařské provedením řízení.

§ 42.

(1) Ústní jednání čestné rady i prohlášení nálezu je neveřejné; obviněný i komorní zástupce mají však práva každý přibrati tři členy komory jakožto důvěrníky.

(2) Předseda (náměstek) komory lékařské může býti přítomen ústnímu jednání.

(3) Konečné poradě a hlasování smějí býti přítomni toliko členové nebo povolaní náhradníci čestné rady.

§ 43.

(1) Ústní jednání řídí předseda (náměstek předsedy) čestné rady.

(2) Ústní jednání počíná čtením usnesení o tom, že dán jest podklad pro disciplinární vyšetřování (§ 32., odst. 1. a 4.) a čtením žaloby.

(3) Na to vyslechnou se obviněný, povolaní svědkové a znalci a přečtou se, pokud vidí se toho potřeba, protokoly sepsané v předběžném vyšetřování a jiné důležité listiny.

(4) Obviněný, jeho obhájce a komorní zástupce mají právo k jednotlivým předneseným průkazům se vyjádřiti a svědkům i znalcům dávati otázky.

(5) Předseda i členové čestné rady mají právo dávati otázky obviněnému, svědkům i znalcům.

(6) Po ukončeném řízení průkazním následují vývody a návrhy komorního zástupce a obhajoba obviněného nebo jeho obhájce. Obviněnému a jeho obhájci přísluší poslední slovo.

§ 44.

(1) Čestná rada rozhoduje podle svého přesvědčení, k němuž dospěla svědomitým zkoumáním všech důkazů a protidůkazů, nejsou vázána osvobozujícím rozsudkem trestního soudu.

(2) Nález její budiž ihned ústně prohlášen a kromě toho do 8 dnů písemně doručen i s důvody a poučením o prostředcích opravných obviněnému a komornímu zástupci. Písemný nález podpisují předseda a zapisovatel.

(3) Opis nálezu budiž zaslán předsedovi komory lékařské i úřadu dozorčímu, a jde-li o státního obecního (městského) nebo obvodního lékaře, též přednostovi politického úřadu I. stolice, v jehož obvodu má lékař služební sídlo.

(4) V nálezu buďtež uvedeny útraty disciplinárního řízení, jakož i rozhodnutí o tom, kdo je hradí.

(5) Útraty disciplinárního řízení hradí odsouzený, pokud nejde o útraty z průtahů řízení jím nezaviněných. Takovéto útraty, jakož i útraty při osvobození nebo při nedobytnosti anebo při zastavení řízení, hradí lékařská komora ze svých řádných příjmů.

(6) Útraty vzniklé přibráním obhájce hradí však v každém případě obviněný. Útraty zmařeného jednání (§. 40, odst. 3.) hradí obviněný, při nedobytnosti lékařská komora ze svých řádných příjmů.

§ 45.

(1) O jednání před čestnou radou sepíše se protokol, který obsahuje jména přítomných a vylíčení postupu jednání ve všech podstaty pých bodech.

(2) O poradě a hlasování sepíše se zvláštní protokol.

(3) Oba protokoly podepíší předseda čestné rady a zapisovatel.

§ 46.

(1) Umře-li lékař před pravoplatností nálezu, budiž řízení disciplinární zastaveno.

(2) Oznámí-li lékař, že se vzdal výkonu lékařské prakse, (§ 20, odst. 4.), zůstane řízení disciplinární v klidu na tak dlouho, dokud lékař opětně prakse nezahájí.

§ 47.

(1) Do nálezu četné rady může obviněný i komorní zástupce stěžovati si pro výrok o vině a trestu, jakož i do výše útrat k dozorčímu úřadu.

(2) Stížnost jest podati do 15 dnů u čestné rady.

(3) O stížnosti rozhoduje úřad dozorčí s konečnou platností.

(4) Stížnosti mají účinek odkladný.

(5) Rozhodování o stížnostech řídí se jinak obdobně zásadami trestního řízení před politickými úřady.

§ 48.

Bylo-li zahájení disciplinárního vyšetřovaní odmítnuto, bylo-li řízení zastaveno z jiného důvodu nežli z důvodů uvedených v § 32, odst. 5., a v § 46, odst. 1., anebo byl-li obviněný osvobozen, může ke škodě obviněného k návrhu komorního zástupce býti řízení obnoveno jen, vyskytnou-li se nové skutečnosti nebo průkazné prostředky, které samy o sobě anebo ve spojení s důkazy dříve uplatňovanými mohou odůvodniti usvědčení lékaře a uložení disciplinárního trestu.

§ 49.

Lékař pravoplatně odsouzený k trestu disciplinárnímu nebo jeho zákonní dědicové mohou žádati i po provedeném trestu obnovu řízení, přednesou-li nové skutečnosti nebo prostředky průkazní, které samy o sobě anebo ve spojení s důkazy dříve uplatňovanými mohou odůvodniti osvobození nebo uložení mírnějšího trestu disciplinárního.

§ 50.

(1) O obnově řízení, jakož i o tom, zda pro podání návrhu na obnovu řízení má sečkáno býti s provedením trestu, rozhoduje čestná rada bez ústního jednání.

(2) Do rozhodnutí čestné rady možno si stěžovati do 15 dní stížností podanou u čestné rady k úřadu dozorčímu, který rozhodne konečně.

§ 51.

(1) Povolením obnovy řízení zrušuje se nález potud, pokud se týká jednání, ohledně něhož obnova řízení byla povolena.

(2) Obnovou vstupuje řízení do stadia vyšetřování mimo případ uvedený v § 52, odst. 2.

(3) S provedením trestu disciplinárního jest sečkati.

§ 52.

(1) Byl-li uznán lékař, v jehož prospěch byla obnova řízení povolena, znovu vinným, nemůže se uložiti trest přísnější, nežli trest uložený nálezem dřívějším. Při výměře trestu budiž vzat zřetel k trestu již odpykanému.

(2) Čestná rada, která prohlásila obnovu řízení ve prospěch obviněného lékaře za přípustnou, může v dohodě s komorním zástupcem ihned uznati na nevinu nebo uložiti mírnější trest.

(3) O stížnosti do nálezů vydaných podle odstavců předchozích platí ustanovení § 47.

§ 53.

(1) Jestliže na základě obnovy zastaví se řízení disciplinární anebo lékař k disciplinárnímu trestu odsouzený je dodatečně osvobozen, je komora lékařská povinna ze svých řádných příjmů nahraditi mu peněžitou částku, již lékař neodůvodněně odsouzený jako trest disciplinární zapravil.

(2) Po smrti lékařově přísluší nárok na tuto náhradu též jeho dědicům.

§ 54.

(1) Obviněný lékař, který zameškal lhůtu k podání opravného prostředku pro nepřekonatelnou překážku, může žádati o navrácení v předešlý stav.

(2) Žádost je podati do 15 dní po uplynutí lhůty odvolací ústně či písemně u čestné rady.

(3) O žádosti rozhoduje čestná rada, pří čemž platí ustanovení § 28, odst. 1. a 2., a vydá rozhodnutí písemně.

(4) Do rozhodnutí čestné rady, kterým se žádosti nevyhovuje, možno si u ní stěžovati do 15 dnů k dozorčímu úřadu, který rozhodne s konečnou platností.

(5) Vyhoví-li čestná rada žádosti, vysloví, že nová lhůta 15denní k podání opravného prostředku počíná běžeti dnem následujícím po doručení.

(6) Před pravoplatným rozhodnutím o včasně podané žádosti za navrácení v předešlý stav nelze naříditi provedení rozhodnutí ani provedení již nařízené vykonati, s výjimkou případů, kdy třeba ihned provésti rozhodnutí z důležitého zájmu veřejného nebo proto, aby nevznikla nenahraditelná škoda.

§ 55.

Všechna doručení podle předpisů tohoto oddílu jsou platná a způsobují, že lhůty počínají běžeti, stala-li se k rukám účastníků nebo jejich zmocněnců, anebo není-li znám jejich pobyt, uloží-li se ta která písemnost u starosty obce posledního známého bydliště, což se vyhlásí v periodických zprávách [§ 15, písm. e)].

§ 56.

Stížnosti podané podle ustanovení tohoto oddílu buďtež úřadem příslušným k rozhodnutí o stížnostech odmítnuty, jsou-li opožděné nebo nepřípustné, zejména, podává-li je osoba, jíž právo stížnosti nepřísluší. Rozhodnutí příslušného úřadu jest konečné.

§ 57.

(1) Kdo jedná proti předpisům § 36, odst. 2., bude potrestán soudem pro přestupek vězením (uzamčením) od jednoho týdne do tří měsíců.

(2) Je-li osoba, která se dopustí trestného činu, označeného v odstavci předchozím, podrobena vojenské trestní soudní pravomoci, bude potrestána pro přečin vojenským soudem vězením od jednoho týdne do tří měsíců.

Oddíl IV.

Ustanovení všeobecná a závěrečná.

§ 58.

(1) Vrchní dozor nad lékařskou komorou a její činností vykonává politický úřad II. stolice, v jehož obvodu je sídlo komory (úřad dozorčí).

(2) Dozorčí úřad zakáže provedení protizákonného usnesení nebo opatření přesahujícího meze působnosti lékařské komory.

(3) Proti nákazu provésti takové usnesení nebo opatření může lékařská komora ve lhůtě 15denní ode dne po doručení bez odkladného účinku podati stížnost u dozorčího úřadu k ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

(4) Dozorčí úřad může rozpustiti zastupitelstvo lékařské komory:

a) překročilo-li opětovně meze své působnosti nebo jednalo-li opětovně protizákonně;

b) nemůže-li se zastupitelstvo ustaviti anebo je-li trvale neschopno usnášeti se.

§ 59.

(1) Rozpuštěním zastupitelstva lékařské komory zanikají funkce všech zvolených činovníků komory. Dozorčí úřad rozpouštěje zastupitelstvo, učiní opatření, aby obstarávány byly záležitosti komory až do ustavení zastupitelstva nově zvoleného. Dozorčí úřad je povinen v tom případě do 3 měsíců učiniti opatření potřebná k zahájení voleb.

(2) K úhradě výloh za dočasnou správu komory může dozorčí úřad dáti vybírati komorní příspěvky ve výši naposledy platně určené.

§ 60.

(1) Lhůty pro podání opravných prostředků podle tohoto zákona jsou neprodlužitelné. Lhůty počínají dnem, který následuje po dni doručení. Počátek anebo běh lhůt není zdržován nedělemi a dny pro počítání lhůt jim na roveň postavenými. Připadne-li konec lhůty na neděli nebo den pro počítání lhůt jí na roveň postavený, končí lhůta nejbližším následujícím dnem všedním. Dni poštovní dopravy se do lhůty nevčítají.

(2) Opravné prostředky možno podávati též telegraficky.

§ 61.

Komorní příspěvky, výlohy disciplinárního řízení a pokuty uložené podle tohoto zákona nahou býti vymáhány podle výkazu nedoplatků nebo nálezů potvrzených co do vykonatelnosti týmiž orgány a týmž způsobem jako přímé daně.

§ 62.

Pokuty všeho druhu uložené podle tohoto zákona připadnou příslušné komoře lékařské, která jich použije ve prospěch blahodárných institucí zřízených pro lékaře a jejich rodiny [§ 11, písm. e)].

§ 63.

Všechny zákony a předpisy o věcech tímto zákonem upravených pozbývají platnosti, pokud tomuto zákonu odporují. Zejména pozbývá platnosti zákon ze dne 22. prosince 1891, č. 6 ř. z. z r. 1892, a zřízení lékařských komor.

§ 64.

(1) Tento zákon nabude účinnosti 6 měsíců po vyhlášení.

(2) Již přede dnem účinnosti zákona lze provésti opatření potřebná k tomu, aby lékařské komory podle tohoto zákona mohly včas zahájiti činnost. Pokud tyto lékařské komory nebudou ustaveny, opatří výkony dosavadních komor lékařských zatímně tříčlenné správní komise jmenované příslušnými politickými úřady II. instance.

(3) Provedením zákona pověřuje se ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy s dohodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP