§ 30

Předseda

(1) Předseda družstva

a) řídí jednání představenstva a zajišťuje plnění jeho usnesení,

b) organizuje a řídí běžnou činnost družstva,

c) je oprávněn jednat jménem družstva ve všech věcech, [§ 21 hospodářského zákoníku.]

d) skládá účty ze své činnosti členské schůzi (sboru zástupců) a

představenstvu. (2) Předsedu zastupuje v době jeho nepřítomnosti místopředseda, volený členskou schůzí (sborem zástupců).

§ 31

Kontrolní a revizní komise

(1) Kontrolní a revizní komise kontroluje veškerou hospodářskou, sociální a společenskou činnost družstva a projednává stížnosti jeho členů a pracovníků.

Svou činnost zabezpečuje v bezprostřední spolupráci s kontrolními orgány státu a Svazu družstevních rolníků; je nezávislá na orgánech družstva a odpovídá pouze členské schůzi.

(2) Kontrolní a revizní komise je povinna provádět roční revizi hospodářské, sociální a společenské činnosti a roční účetní závěrky družstva; o výsledcích podává zprávu členské schůzi.

(3) Na zjištěné nedostatky upozorňuje příslušné vedoucí organizačních jednotek nebo orgány družstva a vyžaduje zjednání nápravy.

(4) Předseda kontrolní a revizní komise je volen členskou schůzí (sborem zástupců) a může být pro výkon své funkce uvolněn z ostatní práce v družstvu; je oprávněn účastnit se jednání představenstva.

(5) Každý člen nebo pracovník družstva má právo obrátit se na kontrolní a revizní komisi ve všech věcech týkajících se družstva a jeho člen a pracovníků. Kontrolní a revizní komise je povinna věc prošetřit, žádat zjednání nápravy a o výsledku svého šetření uvědomit nejpozději do jednoho měsíce člena nebo pracovníka, který dal k šetření podnět.

§ 32

Rozhodčí komise

(1) Rozhodčí komise projednává a rozhoduje

a) spory mezi družstvem a jeho členy o nároky z pracovních a jiných vztahů vyplývajících z členství,

b) návrhy členů na zrušení uloženého kárného opatření,

c) spory o náhradu škody způsobené družstvu trestným činem, přečinem nebo přestupkem člena, pokud nebylo řízení a náhradu škody započato nebo o náhradě škody již rozhodnuto jiným orgánem,

d) spory mezi družstvem a jeho pracovníky o nároky vyplývající z pracovního poměru, včetně sporů uvedených pod písmeny b) a c), jestliže o to pracovník požádal nebo s tím vyslovil souhlas.

(2) Rozhodčí komise neprojednává spory o vznik a skončení členství nebo pracovního poměru a o nároky z toho vyplývající; dále neprojednává spory, jejichž účastníkem je předseda, místopředseda, členové představenstva, kontrolní a revizní komise a rozhodčí komise.

(3) Rozhodčí komise projedná spor, jen pokud byl nárok u ní uplatněn v době trvání členství nebo pracovního poměru a pokud projednání sporu není obecně závazným právním předpisem vyhrazeno jiným orgánům.

§ 33

Neslučitelnost funkcí

Členy kontrolní a revizní komise a rozhodčí komise nemohou být členové jiných volených orgánů družstva, s výjimkou sboru zástupců, ani osoby jim blízké [§ 116 občanského zákoníku.] a ekonom družstva.

§ 34

Sociální komise

Sociální komise zejména

a) podává v řízení o dávkách důchodového zabezpečení příslušnému národnímu výboru návrh na započtení doby pracovní činnosti a na zápočet kalendářního roku, v němž člen družstva neodpracoval stanovený počet pracovních dnů, podle zvláštních předpisů,

b) vyjadřuje se k žádostem o dávky a služby a o lázeňskou léčbu, o nichž rozhodují orgány sociálního zabezpečení národních výborů nebo příslušný orgán důchodového zabezpečení republiky,

c) pomáhá vytvářet předpoklady pro nejširší a trvalé uplatnění členů se změněnou pracovní schopností a spolupůsobí při jejich zařazování do práce,

d) rozhoduje o peněžitých dávkách zabezpečení v nemoci a o dávkách zabezpečení matky a dítěte; sociální komise může pověřit svého předsedu a tajemníka přiznáváním těchto dávek v případech, ve kterých je na ně zákonný nárok a podmínky pro jejich poskytování nebo výši jsou nepochybné a nesporné.

§ 35

Komise bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Komise bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jako základní článek společenské kontroly nad bezpečností a ochranou zdraví při práci v družstvu, zejména

a) organizuje výchovu členů, popřípadě pracovníků ke zvyšování úrovně a důslednému dodržování zásad bezpečnosti a ochrany zdraví a hygieny práce,

b) kontroluje, zda jsou soustavně vytvářeny podmínky pro dodržování

předpisí o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a zda jsou členové, popřípadě pracovníci náležitě seznámeni se všemi předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a dále, zda jsou důsledně používány ochranné pracovní prastředky a ohranná zařízení a jak jsou dodržovány předpisy o práci žen a mladistvých, o noční a přesčasové práci,

c) kontroluje, zda pracoviště, zařízení, stroje a stanovené pracovní postupy odpovídají předpisům o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci,

d) sleduje, zda jsou plněna opatření uložená orgány státního odborného dozoru nad bezpečností a ochranou zdraví při práci, orgány státní zdravotní správy a orgány společenské kontroly nad bezpečností a ochranou zdraví při práci,

e) zúčastňuje se vyšetřování a hodnocení příčin pracovních úraz, nemocí z povolání a provozních nehod a na zjištěné závady upozorňuje, požaduje jejich odstranění a předkládá návrhy na zlepšení podmínek pro bezpečnou a zdravotně nezávadnou práci a na zvýšení úrazové prevence,

f) pomáhá ostatním orgánům družstva a vedoucím organizačních jednotek při plnění jejich povinností vyplývajících z předpis o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

§ 36

Další komise

(1) Členská schůze (sbor zástupců) i představenstvo mohou podle potřeby zřizovat další komise, a to jako trvalé nebo dočasné.

(2) Členy těchto komisí volí nebo jmenuje a odvolává orgán družstva, který je zřídil.

§ 37

Organizace družstva

(1) Členění družstva na organizační jednotky určí stanovy.

(2) Podrobnější organizaci družstva určí organizační řád družstva.

§ 38

Pracovní kolektiv organizační jednotky

(1) Pracovní kolektiv organizační jednotky (dále jen "kolektiv") tvoří členové, kteří jsou trvale pro výkon práce v družstvu zařazeni do této jednotky.

(2) Kolektiv projednává hospodářské, sociální a společenské záležitosti týkající se zejména činnosti organizační jednotky a je oprávněn předkládat v těchto věcech návrhy představenstvu; představenstvo musí o nich bez zbytečného odkladu rozhodnout a kolektiv informovat.

(3) Kolektiv volí a odvolává své členy ve sboru zástupců v počtu určeném stanovami. Členové sboru zástupců pravidelně informují kolektiv o činnosti sporu zástupců a o přijímaných rozhodnutích. Kolektiv navrhuje také kandidáty pro volbu dalších orgánů družstva a na jmenování vedoucího své organizační jednotky (dále jen "vedoucí").

(4) Kolektiv se schází podle potřeby, nejméně však jednou za tři měsíce; jeho jednání musí být přítomen předseda nebo jiný pověřený člen představenstva. Kolektiv svolává a jednání řídí jeho vedoucí.

(5) Kolektiv je způsobilý se usnášet, jsou-li přítomny dvě třetiny členů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných členů.

§ 39

Volební a jednací řád družstva

Způsob voleb volených orgánů družstva a dalších komisí, jejich složení, působnosti a jednání, jakož i jednání kolektivů a dílčích členských schůzí a ověřování zápisů, stanoví volební a jednací řád družstva.

ČÁST ČTVRTÁ

Členství a pracovní vztahy v družstvu

§ 40

Vznik členství

(1) Členem družstva se muže stát každý občan po skončení povinné školní docházky.

(2) Družstvo je povinno zajistit, aby se občan před vznikem členství podrobil vstupní lékařské prohlídce.

(3) O přijetí občana za člena rozhoduje představenstvo na základě jeho písemné přihlášky. Družstvo současně se členem uzavře dohodu o členství v družstvu (dále jen "dohoda o členství"), obsahující zejména podmínky pracovní účasti člena v družstvu.

(4) Dohodu o členství uzavírá družstvo se členem písemně. Změnu této dohody je možné provést také jenom písemně. Jedno její vyhotovení musí být vydáno členovi.

(5) Členství vzniká dnem, který byl sjednán v dohod o členství jako den nástupu do práce. Jako den nástupu do práce nesmí být sjednán den, který předchází skončení členského nebo pracovního poměru s jinou organizací nebo skončení povinné školní docházky. Jestliže člen nenastoupí do práce v den, který byl sjednán v dohodě o členství, aniž by mu v tom bránila překážka v práci, může družstvo členství zrušit.

§ 41

Dohoda o členství

(1) Dohoda o členství musí obsahovat

a) druh práce, kterou bude člen vykonávat,

b) místo výkonu práce (obec, organizační jednotka nebo jinak určené místo),

c) den nástupu do práce.

(2) V dohodě o členství je možné sjednat další podmínky, na kterých má člen a družstvo zájem.

(3) V dohodě o členství mže být sjednána zkušební doba, a to až na tři měsíce. Ve zkušební době může představenstvo i člen kdykoli písemně zrušit členství bez uvedení důvodů. Sjednanou zkušební dobu nelze prodloužit.

(4) Doba překážek v práci, pro (které člen nemůže během zkušební doby konat práci v družstvu, se započítává do zkušební doby v rozsahu nejvýše 10 pracovních dnů.

§ 42

Základní práva a povinnosti člena družstva

(1) Člen má tato základní práva

a) na práci v družstvu a na odměnu za výsledek práce,

b) podílet se na řízení a kontrole řízení družstva, volit a být volen do orgánů družstva,

c) předkládat návrhy na zlepšení činnosti družstva, vznášet připomínky a dotazy na orgány družstva a být o jejich vyřízení informován,

d) na pomoc od družstva při zvyšování a rozšiřování kvalifikace v souladu s potřebami družstva,

e) podílet se na výhodách, které družstvo poskytuje svým členům podle stanov a obecně závazných právních předpisů.

(2) člen má tyto základní povinnosti

a) osobně pracovat v družstvu,

b) dodržovat stanovy, usnesení a opatření orgánů družstva, pokyny nadřízených a dodržovat zásady soudružské spolupráce,

c) všestranně upevňovat a rozvíjet společně družstevní hospodářství, chránit a zvelebovat majetek družstva,

d) ručit za případnou ztrátu družstva způsobem upraveným ve stanovách,

e) sdružit pozemky ke společnému družstevnímu hospodaření (§ 72).

§ 43

Zánik členství

Členství v družstvu zaniká

a) dohodou,

b) zrušením ve zkušební době,

c) odhláškou,

d) okamžitým vystoupením,

e) zrušením,

f) vyloučením,

g) úmrtím,

h) zánikem družstva podle § 18 odst. 1.

§ 44

Dohoda

(1) Dohodnou-li se představenstvo a člen na skončení členství, končí členství sjednaným dnem.

(2) Dohodu o skončení členství uzavírá družstvo a člen písemně. Na žádost člena musí být v ní uvedeny důvody, pro které dochází ke skončení členství.

(3) Požádá-li člen písemně o skončení členství k určitému dni a neodmítne-li družstvo jeho žádost do 15 dnů od jejího doručení, skončí členství dohodou tím dnem, který člen ve své žádosti uvede.

(4) Jedno vyhotovení dohody o skončení členství vydá družstvo členovi.

§ 45

Odhláška

(1) Člen může z družstva vystoupit na základě písemné odhlášky z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Členství zaniká uplynutím doby šesti měsíc. Tato doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení písemné odhlášky člena družstvu.

(2) Odhláška může být odvolána členem jen písemně a se souhlasem představenstva.

§ 46

Okamžité vystoupení

(1) Člen může z družstva vystoupit okamžitě

a) jestliže pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku dlouhodobě způsobilost konat dále dosavadní práci nebo ji nesmí konat pro onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí a družstvo ho nepřevedlo ve lhůtě 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku na jinou pro něho vhodnou práci,

b) jestliže družstvo porušilo zvlášť hrubým způsobem podstatnou povinnost, kterou má vůči němu podle dohody o členství, stanov nebo obecně závazných právních předpisů, a to pouze ve lhůtě do jednoho měsíce ode dne, kdy sec člen o tomto důvodu k okamžitému vystoupení dověděl, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

(2) Člen, který okamžitě vystoupil; družstva, má nárok na náhradu odměny za práci v družstvu ve výši průměrného výdělku za dobu dvou měsíců.

(3) Okamžité vystoupení musí být provedeno písemnou odhláškou člena, musí v ní být uveden důvod a musí být ve stanovené lhůtě doručena družstvu. Původně uvedený důvod nemže být dodatečně měněn. Členství zaniká dnem doručení této písemné odhlášky družstvu.

§ 47

Zrušení

(1) Představenstvo může rozhodnout o zrušení členství, jestliže člen

a) nesplňuje předpoklady stanovené obecně závaznými právními předpisy pro výkon dohodnuté práce, nebo nesplňuje bez zavinění družstva požadavky, které jsou nezbytnou podmínkou pro řádný výkon jeho práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích člena, lze od dohody o členství odstoupit jen, jestliže byl družstvem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a člen je v přiměřené době neodstranil,

b) nenastoupí do práce v den, který byl sjednán v dohodě o členství, aniž by mu v tom bránila překážka v práci; členství zaniká dnem doručení písemného rozhodnutí představenstva členovi.

(2) V rozhodnutí o zrušení členství musí být uveden důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem. Důvod uvedený v rozhodnutí o zrušení nesmí být dodatečně měněn.

(3) Rozhodnutí o zrušení členství, které bylo členovi doručeno, může být odvoláno pouze s jeho písemným souhlasem.

(4) Při rozhodování o zrušení členství podle odstavce 1 písm. a) vychází představenstvo ze stanoviska kolektivu.

(5) Písemné rozhodnutí o zrušení členství podle odstavce 1 písm. a) doručí družstvo členovi. Členství v tomto případě zaniká uplynutím doby šesti měsíců. Tato doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení rozhodnutí o zrušení členství.

(6) Družstvo může zrušit členství z důvodů uvedených v odstavci 1 písm. a) pouze tehdy, jestliže

a) člen není ochoten přejít na jinou pro něj vhodnou práci, kterou mu družstvo nabídlo, nebo se podrobit předchozí průpravě pro tuto jinou práci,

b) nemůže mu nabídnout práci přiměřenou jeho schopnostem, kterou by i při těchto nedostatcích mohl zastávat,

§ 48

Zákaz zrušení

Družstvo nesmí z důvodu uvedeného v § 47 odst. 1 písm. a) rušit členství

a) těhotné ženě, ani člence nebo osamělému členovi, pokud trvale pečují o dítě mladší než tři roky,

b) v době, kdy je člen uznán dočasně neschopným práce pro nemoc nebo úraz, pokud si tuto nemoc úmyslně nevyvolal nebo nezpůsobil v opilosti nebo po požití omamných prostředků, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od povolení lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o šest měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

c) při povolání ke službě v ozbrojených silách ode dne, kdy byl členovi doručen povolávací rozkaz nebo kdy byla uveřejněna vyhláška obsahující hromadný povolávací rozkaz, až do uplynutí 15 dnů po jeho propuštění z takové služby,

d) v době, kdy je člen dlouhodobé uvolněn z družstva pro výkon veřejné funkce.

§ 49

Vyloučení

(1) Představenstvo může rozhodnout o vyloučení člena

a) byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu dělí než jeden rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění členských povinností nebo v přímé souvislosti s nimi nepodmíněně k trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců,

b) porušil-li zvlášť hrubým způsobem družstevní kázeň nebo pra opětovné závažné porušení družstevní kázně, jehož se člen dopustil v době před zahlazením kárného opatření pravomocně uloženého za předchozí porušení družstevní kázně.

(2) Představenstvo může rozhodnout o vyloučení člena pouze do dvou měsíců ode dne, kdy zjistilo důvod k vyloučení, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

(3) Je-li jednání člena, v němž lze spatřovat důvod k vyloučení podle odstavce 1 písm. b), předmětem šetření jiného orgánu, počíná lhůta dvou měsíců podle odstavce 2 dnem, kdy se družstvo dovědělo o výsledku tohoto šetření.

(4) V rozhodnutí o vyloučení člena z družstva musí být uveden důvod podle odstavce 1, který nemůže být dodatečně měněn; členství zaniká dnem, kdy bylo doručeno rozhodnutí družstva o vyloučení členovi.

§ 50

Soudní ochrana

Nesouhlasí-li člen s rozhodnutím představenstva o zrušení členství nebo s rozhodnutím o vyloučení, nebo družstvo s okamžitým vystoupením člena, mohou do jednoho měsíce od doručení písemného rozhodnutí nebo od doručení odhlášky podat u soudu návrh na určení, že zrušení nebo vyloučení nebo okamžité vystoupení je neplatné.

§ 51 Vyúčtování

Dojde-li k zániku členství, provede družstvo vyúčtování a vypořádání vzájemných práv a závazků do jednoho měsíce po schválení účetní závěrky za kalendářní rok, v němž členství zaniklo, nejpozději do 31. března následujícího kalendářního roku.

§ 52

Pracovní vztahy

(1) Práci v družstvu vykonávají zásadně jeho členové.

(2) Družstvo může výjimečně zaměstnávat občany také v pracovním poměru nebo v jiném pracovně právním vztahu. O přijetí do pracovního poměru nebo jiného pracovně právního vztahu rozhoduje představenstvo; jde-li o pracovní poměr nepřesahující dobu jednoho měsíce, mže rozhodnout předseda.

(3) Pracovní vztahy mezi družstvem a jeho členy se řídí zákoníkem práce, pokud tento zákon nestanoví něco jiného s tím, že

a) kde zákoník práce mluví

1. o pracovně právních vztazích, rozumí se tím pracovní vztahy členů,

2. o pracovním poměru a zaměstnání, rozumí se tím členství v družstvu,

3. o výpovědi a okamžitém zrušení, rozumí se tím zrušení členství nebo vyloučení,

4. o výpovědní lhůtě, rozumí se tím doba uvedená v § 47 odst. 3,

5. o organizaci a pracovníkovi, rozumí se tím družstvo a člen,

6. o pracovní smlouvě, rozumí se tím dohoda o členství,

7. o vedoucím organizace, rozumí se tím předseda nebo představenstvo družstva,

8. o mzdě a náhradě mzdy, rozumí se tím odměna a náhrada odměny za práci v družstvu,

9. o pracovní kázni, rozumí se tím družstevní kázeň,

10. o rozhodčím řízení, rozumí se tím řízení před rozhodčí komisí družstva,

b) se ustanovení o spolurozhodování a součinnosti orgánů Revolučního odborového hnutí nepoužijí,

c) funkci kolektivní smlouvy nahrazuje v družstvu usnesení členské schůze,

d) působnost ústředních orgánů státní správy, kterou jim svěřuje zákoník práce ve vztahu k jimi řízeným organizacím, plní příslušný orgán státní správy republiky pro zemědělství.

(4) Na pracovní vztahy mezi družstvem a jeho členy se nevztahují tato ustanovení zákoníku práce

a) článek IV základních zásad, pokud se týká odměn za vykonanou práci,

b) upravující

1. působnosti zákoníku práce ve vztahu k zvláštním okruhům pracovníků (§ 4 - 7),

2. účast prakovníků na rozvoji řízení a kontrole činnosti organizace (§ 18 - 21, § 22 odst. 1 - 4, § 23),

3, zabezpečení práva na práci a práce ve prospěch společnosti (§ 25 odst. 1 a 2),

4. vznik pracovního poměru (§ 27 - 35),

5. účast odborových orgánů při převádění a překládání (§ 41),

6. skončení pracovního poměru (§ 42 - 59),

7. uplatnění neplatnosti rozvázání pracovního poměru (§ 64),

8. vedlejší pracovní poměr a vedlejší činnost (§ 70 odst. 1 - 4, § 71),

9. základní povinnosti pracovníků a vedoucích pracovníků (§ 73 a 74),

10. působnosti vedoucích pracovníků a orgánů v kárném řízení (§ 76, § 78 odst. 1 a 2),

11. lhůtu pro ukládání kárných opatření (§ 79),

12. mzdu v obecných zásadách, týkající se zejména mzdové soustavy (§ 111 - 113, 123),

13. společenskou kontrolu Revolučního odborového hnutí (§ 136),

14. pravomoci k projednávání pracovních sporů (§ 207 - 208),

15. neplatnost právního úkonu, pokud jde o nedostatek předepsaného souhlasu nebo nedostatek předepsané formy (§ 242 odst. 7),

16. přechod práv a povinností z pracovně právních vztahů (§ 249 - 251),

17. zvláštní úpravu pracovního poměru některých pracovníků (§ 267, § 267a - 269).

§ 53

Práce v družstvu

(1) Ode dne vzniku členství je družstvo povinno přidělovat členovi práci podle dohody o členství a člen je povinen tuto práci osobně vykonávat.

(2) Nemá-li člen?konat práci v družstvu po celý rok nebo na plný pracovní úvazek, musí být rozsah jeho pracovní činnosti v průběhu kalendářního rohu sjednán v dohodě o členství.

(3) Družstvo je povinno uvolnit člena z výkonu práce na jeho žádost z důvodu denního studia, výkonu veřejné funkce, při vzniku nároku na starobní nebo invalidní důchod a také členku nebo osamělého člena z důvodu péče o dítě.

§ 54

Vedlejší pracovní úvazek

(1) Družstvo může se členem sjednat vedlejší pracovní úvazek na výkon prací jiného druhu, než je sjednán v dohodě o členství a mimo určenou pracovní dobu, a to na výkon prací, které není možné nebo účelné zabezpečovat podle předcházejících ustanovení zákona. Dohoda o vedlejším pracovním úvazku je součástí dohody o členství.

(2) Se souhlasem družstva může člen konat práci za pomoci svých rodinných příslušníků uvedených v dohodě.

(3) Za škody způsobené družstvu těmito osobami odpovídá člen; družstvo těmto osobám odpovídá za škodu podle občanského zákoníku [Ustanovení § 421 a 444 až 449 občanského zákoníku.].

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP