Úterý 29. září 1992

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Je mi líto, nemáte slovo. Já jsem už tady několikrát vysvětloval, že třemi slovy.

Poslanec SN D. Malíř: Mohu dát k nahlédnutí, to jsou tři slova.

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Máte slovo, pane poslanče.

Poslanec SN L. Orosz: Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, vážení hostia!

Prerokovávame mimoriadne závažný legislatívny návrh, dopad ktorého na nás všetkých, žiaľ, nie je možné dostatočne predvídať. Je nesporné, že nám všetkým pôjde o veľmi zložité rozhodovanie, ktoré budú hodnotiť s odstupom času ďalšie generácie. Väčšina mojich predrečníkov hovorila o tomto návrhu v širších súvislostiach, používali pritom racionálne alebo menej racionálne argumenty, väčšina vystúpení sa pohybovala v emotívnej rovine.

Dovoľte mi, aby som sa vrátil vo svojom vystúpení k legislatívno-technickej stránke tohto návrhu, teda k téme, ktorá rezonovala predovšetkým na začiatku tejto rozpravy. Ak mi dovolíte, pokúsim sa vo svojom vystúpení zhrnúť priebeh rokovania v ústavno-právnom výbore k tomuto návrhu ako opozičný poslanec a ako poslanec, ktorý sám a spolu so svojimi kolegami predkladal pozmeňujúce návrhy k tomuto návrhu zákona, ktoré vo väčšine prípadov neboli akceptované, a to aj napriek tomu - a to chcem zdôrazniť - že väčšinu z nich podporoval aj zástupca predkladateľa, podpredseda vlády akademik Milan Čič. Priebeh diskusie v ústavno-právnom výbore podľa môjho názoru jednoznačne potvrdil, že predkladaný návrh má viac závažných legislatívno-technických nedostatkov, a preto je pre mňa v predkladanej podobe neprijateľný. Jeho prípadné schválenie by síce na jednej strane naplnilo základný účel tohto návrhu, teda rozšírilo ústavný priestor pre zánik československej federácie, ale zároveň práve pre svoju legislatívno-technickú nedopracovanosť nedáva dostatočné záruky pre to, aby po prijatí konečného rozhodnutia o zániku federácie proces jej zanikania neprebiehal živelne, a teda protiústavne. Mám v tejto súvislosti na mysli predovšetkým ustanovenie § 2 ods. 2 tohto návrhu, ktoré pokrýva relatívne uspokojivo proces prenášania pôsobnosti federácie na republiky a proces prechodu majetku federácie na republiky, len pre prípady podľa ustanovenia § 1 písmeno a), písmeno b), teda pre prípad realizácie ústavným zákonom Federálneho zhromaždenia, respektíve dohodou národných rád. Skutočnosť, že zánik federácie podľa ustanovení § 1 písmeno c) a písmeno d) je viazaný na právne nejasnú dohodu Českej a Slovenskej republiky ex post, teda po prijatí rozhodnutia o zániku federácie, vo mne v nijakom prípade nevyvoláva dostatok dôvery.

Zároveň je len potvrdením skutočnosti, že napriek dikcii § 1 nie sú uvedené štyri spôsoby zániku federácie rovnocenné a navrhovateľ v nich tajne preferuje spôsoby rozdelenia podľa § 1 písmeno a) a písmeno b). Hovoril o tom, konečne, profesor Mečl.

Tomu všetkému, vážené kolegyne a kolegovia, sa dalo podľa mňa elegantne predísť tým, že by bol prednostne prerokovaný a schválený ústavný zákon o spôsobe delenia majetku československej federácie.

Vážené kolegyne a kolegovia! Je bytostne v rozpore s mojím vnútorným vedomím, že štátne spolužitie Čechov a Slovákov sa dostalo do takejto krízy, že dnes reálne rokujeme o jeho zániku. Realita je ale taká. V danej chvíli nemôžem inak, len tu ako poslanec zo Slovenskej republiky vystupovať ako obhajca národno-štátnych záumov Slovenskej republiky. Domnievam sa, že je v súlade s národno-štátnym záujmom Slovenskej republiky, ale aj v národno-štátnom záujme Českej republiky, aby bol prioritne prerokovaný ústavný zákon o spôsobe delenia majetku federácie. Preto predkladám procedurálny návrh, aby hlasovanie o návrhu ústavného zákona o spôsobe zániku federácie bolo odložené dovtedy, kým bude Federálnemu zhromaždeniu predložený návrh ústavného zákona o delení majetku federácie.

Ak dovolíte, ešte o jednej téme. Ďalšia skutočnosť, na ktorú sme poukazovali pri rokovaní ústavno-právneho výboru, je väzba tohto ústavného zákona na Ústavu Slovenskej republiky, konkrétne na jej článok siedmy, kde sa okrem iného uvádza:

"O vstupe do štátneho zväzku s iným štátom alebo o vystúpení z tohto zväzku sa rozhodne ústavným zákonom s následným referendom." Umiestnenie tohto článku v Ústave Slovenskej republiky potvrdzuje jeho zásadný význam. Keď chce slovenská politická reprezentácia rešpektovať svoju ústavu, je nevyhnutné, aby trvala na tom, aby sa článok sedem aplikoval aj v prípade zániku federácie. Logický záver z tohto konštatovania je jednoznačný:

V podmienkach Slovenskej republiky dodržať princíp ústavnosti už teraz vyžaduje, aby nadobudnutie účinnosti rozhodnutia o zániku federácie, uskutočnené akýmkoľvek z navrhovaných spôsobov, bolo viazané na jeho potvrdenie ratifikačným referendom. Samozrejme, okrem prípadu pod bodom c), kde sa počíta s konštitutívnym referendom. O tomto tvrdení na Slovensku v podstate niet rozporu, potvrdzuje to aj dnešná diskusia. Konečne, potvrdil to šéf víťazného hnutia na Slovensku vo včerajšom vystúpení, pán Mečiar. Bohužiaľ, návrh ústavného zákona túto skutočnosť neberie do úvahy. Domnievam sa, že stanovenie symetrických podmienok aj pre Českú republiku, teda požiadavka ratifikačného referenda, by bolo žiadúce, pretože by vlastne dotváralo rovnosť oboch subjektov tejto federácie aspoň pri jej zanikaní. V tomto smere sme formulovali pozmeňujúce návrhy aj v ústavno-právnom výbore. Bohužiaľ, ani tieto neboli akceptované. Ich podstatu vystihuje komplexný pozmeňujúci návrh Sociálnej demokracie, ktorý predložil, alebo ktprý bol tlmočený poslancom Fišerom. Ja sa k tomuto návrhu prikláňam a budem ho podporovať. Ďakujem.

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Pane kolego, já bohužel konstatuji, že za prvé pokládám váš návrh za problematický, protože o způsobu hlasování k tomuto zákonu bylo specificky hlasováno a jednáno při jednání o programu. Tento blok hlasování pro všechny tři zákony, které máme dnes a zítra projednávat, že bude ve čtvrtek, to bylo součástí schváleného programu. To znamená, že vy tady nepožadujete nějakou změnu nebo doplněk nebo nedáváte procedurální návrh, ale vy požadujete revokaci našeho usnesení o programu.

Za druhé vám chci přátelsky navrhnout, abyste se svým procedurálním návrhem počkal, až tady bude usnášeníschopný počet poslanců. Myslím, že v tuto chvíli by to bylo komplikované, nevím, jak by se to podařilo. Hlasování je stejně naplánováno až na čtvrtek, máte dost času během zítřejší rozpravy tento procedurální návrh vznést. Ale znovu opakuji, že se mi jako takový jeví zmateční, protože opravdu směřuje k revokaci věci, o které se už jednou hlasovalo.

Poslanec SN L. Orosz: Môžem upresniť podstatu toho návrhu. Ten návrh prichádza do úvahy po ukončení rozpravy. Ja ho v každom prípade ešte prednesiem pred začiatkom hlasovania.

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Dobře, slovo má poslanec Lhotka a připraví se poslanec Valenčík.

Poslanec SL J. Lhotka: Dámy a pánové, vážení hosté. Škoda, že Kantůrkova televize má stále technickou poruchu.

Ptá-li se mne kdo, co máme dělat, aby český národ nezahynul, zda se máme jinak organizovat, politicky přestupovat, uniformovat, odpovídám na to, ať se to už komu líbí nebo ne, že český národ jedině tehdy zachráníme, budeme-li hledět zapomenout na jeho dnešní obtíže, budeme-li myslet na to, co přijde a nebudeme-li pouštět z očí veliký cíl, společný dnes všem evropským národům, v jejichž čelo se postavilo nové Německo. Evropské národy jsou dnes vojáky veliké revoluce práce, která sjednotila Evropu. Zítra na otázku co jsi, budeme odpovídat: Jsme Evropané, příslušníci Německé říše, rodem Češi.

Tento úryvek, který jsem vám přečetl, pronesl 22. listopadu 1941 národní zločinec Emanuel Moravec. Mnoho shodného s dnešním vývojem u nás pod vedením ODS s panem Klausem v čele. (Potlesk.)

Předsedající místopředseda FS V. Benda:

S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Malý.

Poslanec SL M. Malý: Pane předsedající, dámy a pánové, vážená galerie, mě v tuto chvíli také velmi mrzí, že není přítomna televize. Dovolte, abych vám něco připomněl. Pan poslanec Malíř, který apeluje na slušné chování a nás nazývá ptákostranou, který tomuto parlamentu tvrdí, že jeho strana chce referendum a vám na galerii, kteří jste pravděpodobně jeho voliči, že chce referendum, podal minulý týden pozměňovací návrh: 24. 9. 1992 hlasováno v 11:38:46 hodin. Týká se referenda. Pro hlasovali všichni členové republikánské strany s výjimkou pana poslance Sládka - hlasoval proti referendu. Pokud chcete důkaz, je tady. (Potlesk.)

Poslanec SN D. Malíř: Chci potvrdit, že je pravda, že pan Sládek při hlasování o referendu nehlasoval - došlo k tomu z těch důvodů, že byl pan Sládek nucen ještě s panem kolegou Koblihou poslouchat nemístné řeči některých přísedících osob - nebudu je jmenovat, víte o koho se jedná. Skutečnost je taková, že se pan Sládek pozapomněl. Tuto situaci nezakrýváme, ovšem nic to nemění na našem požadavku na vyhlášení referenda. Tolik na vysvětlenou. (Potlesk.)

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Slovo má poslanec Valenčík.

Poslanec SL R. Valenčík: Vážený pane předsedající, vážené Federální shromáždění, doufám, že až budeme hlasovat o tomto zákoně všichni budeme se vší zodpovědností vědět, jak a kdy puntík zmáčknout, abychom se potom na něco nevymlouvali.

Domnívám se, že jeden z velmi důležitých argumentů, který je nepochybně řadou poslanců míněn i upřímně, zazněl i v různých modifikacích v úvodním vystoupení pana místopředsedy vlády Čiče i ve vystoupení zástupce klubu ODS pana Mlčáka, je argument, podle kterého je třeba rozšířit legislativní prostor k možnému zániku federace, protože probíhá určitý proces, který, pokud bychom nějakým způsobem násilně brzdili, se může stát nekontrolovatelným, vést k chaosu a nestabilitě. Pan Čič například řekl, budu to parafrázovat, nestačil jsem si to přesně zapsat, že ten, kdo si neuvědomuje význam rozšíření legislativního prostoru, se dopouští chybného hodnocení společenské reality a destrukčního procesu, který již probíhá. Pan Mlčák řekl, že ti, co by prosadili odmítnutí zákona, by na sebe brali zodpovědnost za strašlivé důsledky, které by to mohlo mít. Nepochybuji, že toto nabádání je skutečně upřímně myšleno, a že by se posouzení těchto tvrzení mělo stát předmětem podrobnější rozpravy.

Zamýšlel jsem se nad tím a něco mě na těchto tvrzeních nehrálo, něco mě to připomínalo, ale nemohl jsem si vzpomenout, co mě to připomíná. Před třemi dny jsem si uvědomil, co mě to připomíná. Vzpomněl jsem si na film Jiřího Menzla Rozmarné léto. Mimo jiné pan režisér Jiří Menzl je jedním z těch, kteří se v poslední době připojili k iniciativě za společný stát. (Potlesk) Ve filmu, který kopíruje literární předlohu přijde obyvatel městečka Krokovy Vary ke stožáru, na kterém je upevněno lano, po kterém se kouzelník Arnoštek snaží přejít na druhou stranu. Ve filmu hrál obyvatele, jestli se nepletu, Bohuš Záhorský. Ten začne se stožárem lomcovat a současně oslovovat kouzelníka: "Arnoštku, slezte dolů, spadnete, natlučete si a nikdo vám nic nedá." Kouzelník, představovaný Jiřím Menzlem se snaží marně držet rovnováhu, spadne dolů, natluče si a nikdo mu nic nedá.

Obávám se, že toho, čeho jsme svědky - řekl bych to jako bývalý matematik - jsme v izomorfní situaci. Ti, kteří rozkmitávají stožár československé státnosti v pozicích výkonné moci, kam je vynesly svobodné volby, pochopitelně říkají poslancům opozičních stran i občanům: Smiřte se zánikem československého státu, neuděláte-li to, dojde k nekontrolovatelnému pohybu, a potom si důsledky sami ponesete. To jen na úvod.

Nebudu obsáhleji argumentovat otázkou proč referendum ano, nebo referendum ne. Můj názor, že referendum ano, asi znáte i bez toho, abych jej znovu opakoval. Chtěl bych jen říci, v čem se liší referendum od toho, když se bude hlasovat v parlamentu zdejším nebo v tom, který je o kus dále o zániku česloslovenského státu. Víte, jaký je ten rozdíl? Poměrně malý. Všechny občany státu nezkorumpujete, kdežto poslance, kteří chybí k potřebnému přijetí zákona zkorumpujete bez problému. (Potlesk.)

Použil jsem, možná, příliš silná slova, takže ocituji ze stenografického záznamu, ze zasedání, které probíhalo ve čtvrtek. Jednalo se o složení delegace do Evropského parlamentu. Pan poslanec Koutský z Lidové strany z vládní koalice doporučil místo poslance Sládka poslance Mráčka. Poslanec Štefanovič upozornil na to, že to není možné, protože podle statutu těchto organizací musí politické spektrum delegace kopírovat politické spektrum parlamentu, tedy že si samy jednotlivé kluby dosazují své zástupce. Pan poslanec Mráček uvedl na správnou míru: "Necítím se být v republikánské straně, proto je třeba, aby to bylo bráno jako nezávislý poslanec."

posl.Valenčík

Já jsem to pochopil tak, jak jsem řekl. Odcituji sám sebe: "Myslím, že nikdo nezpochybňuje zásady obsazování evropských institucí, jako nikdo nezpochybňuje principy poměrného zastoupení v těchto delegacích, které tam jsou vysílány. Proto gesto pana Mráčka chápu jako vysoce charakterní, kterým uvedl, že nekandiduje na tuto funkci, abych také vyvrátil určitá podezření, že někteří poslanci odcházejí z klubu právě proto, že jsou jim za odměnu dávány určité funkce." Nicméně pan Mráček na tuto funkci do Evropského parlamentu kandidoval, navrhovatel ho nestáhl a byli jsme svědky přímé korupce, takže to slovo není přehnané.

Proto za svoji osobu, i pokud by měly projít tyto zákony, o kterých se říká, že jsou nezbytné a vedly by ke stabilitě, říkám, že to jsou zákony, které jsou nelegitimní, protože obcházejí nejen suverenitu občana, ale jsou zcela zjevně prosazeny formou korupce, tak jak bylo dokázáno.

Připojuji se k myšlence, která je formulována v prohlášení občanské iniciativy Za prosperující Československo, která byla přijata v sobotu minulý týden, kde se říká: "Prohlašujeme, že pokud FS ČSFR nepřijme pro řešení státoprávního uspořádání postup, jehož součástí bude referendum, tedy vyjádření vůle občanů, budeme žádat mezinárodní instituce a veřejnost ..." (Předsedající místopředseda FS V. Benda: Pane poslanče, jsem povinen vás upozornit, že vám běží poslední minuta.) Ano, hned to stihnu. "... budeme žádat mezinárodní instituce a veřejnost, aby takové nelegitimní rozdělení státu nebylo uznáno a bylo tedy odmítnuto." Děkuji za pozornost. (Silný potlesk na galerii.)

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Technickou poznámku má pan zpravodaj.

Společný zpravodaj výborů SN J. Cuper: Prosím poslanca Valenčíka, aby to žiadal len za Českú republiku. Ja, ako občan Slovenskej republiky, by som nebol rád, keby žiadal niečo za mňa.

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Poslanec Zeman, další faktická poznámka.

Poslanec SL M. Zeman: Vážení kolegové, chtěl bych vyslovit ostrý nesouhlas s tvrzením poslance Valenčíka, že snad je možné zkorumpovat kohokoliv z poslanců tohoto parlamentu. Pokud například v kuolárech kolují fámy, že opozičním poslancům, kteří budou hlasovat pro tento vládní návrh, bylo přislíbeno půl miliónu korun, pokládám to za bídnou a odsouzeníhodnou pomluvu, což zdůvodňuji tím, že by se jednalo o nelegální transakci, na kterou by jistě naše finanční a berní úřady bránící s takovým úspěchem daňovým únikům bez problémů přišly.

(Potlesk a smích v sále.)

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Děkuji poslanci Zemanovi. Slovo má pan poslanec Kostya, připraví se poslanec Grebeníček.

Poslanec SN L. Kostya: Dámy a pánové, vážení hosté. Slíbil jsem vám ve své faktické poznámce, že vás seznámím s nejdůležitějšími čísly výzkumu, který uskutečnil Institut pro výzkum veřejného mínění ve dnech 8. až 14. září, v němž se ptal občanů na jejich názor na rozdělení československé federace, abychom si konečně udělali jasno, kdo tady mluví za občany a kdo tady říká své názory a přitom tvrdí, že mluví za občany, kteří ho volili.

Dotázán byl reprezentativní soubor 577 respondentů v České republice a 505 respondentů ve Slovenské republice. Výzkum zjišťoval souhlas a nesouhlas občanů s dělením federace jako reakce na dohody představitelů ODS a HZDS ze dne 26. srpna 1992 v Brně. Protože výzkum má čtyři strany a nevešel bych se do deseti minut, vybral jsem si jen některá nejzajímavější čísla, která navíc korespondují s tvrzeními, která tady v průběhu diskuse, v průběhu třetí společné schůze v souvislosti s diskusí o státoprávním uspořádání i dnes zazněla.

První z tvrzení, která jsme tady slyšeli, zejména ze strany představitelů české vládní koalice je, že oni vlastně chtěli něco jiného až do voleb, ale výsledky voleb ukázaly něco jiného, a že tedy nemohou bránit slovenskému národu, aby v této nefunkční federaci dál setrvával. Čili vlastně jen reagují na to, co si slovenská strana přeje.

Jedna z otázek byla postavena: Souhlasíte, respektive nesouhlasíte s dělením československé federace? Odpověď byla následující: V České republice souhlasí s dělením 46 %, nesouhlasí 45 %. Jedno procento ve prospěch těch, kteří jsou pro dělení. Ovšem teď budou dávat pozor poslanci ze Slovenské republiky. Respondenti ze Slovenska souhlasí 41 %, nesouhlasí 46 %. O pětprocent více těch, kteří nesouhlasí s dělením federace. Nevím, jaké názory, páni poslanci, tady hájíte.

Druhá otázka. Respondenti se vyjadřovali k jednotlivým způsobům zániku federace uvedeným v návrhu zákona, o němž se začíná jednat v zákonodárných sborech. Když se měli vyjádřit k jedinému možnému způsobu, pokud by byl zvolen jen jediný možný způsob, tak za nejčastější jediný možný způsob je považováno referendum. (Potlesk.) V České republice 45 %, ve Slovenské republice 44 %. Pro dohodu národních rad v ČR 10 %, v SR 11 %. Pro vyhlášení nebo deklaraci FS v České republice 9 %, ve Slovenské republice 11 %. Nakonec dohoda mezi představiteli rozhodujících politických stran v ČR 6 %, na Slovensku 5 %, a nejméně často jako jediný možný způsob je uváděna jednostranně vyhlášená samostatnost jednou z republik. V obou republikách po 3 %.

Pokud by byly zvoleny nebo schválíme zákonem ty čtyři způsoby, tak jak je představuje vládní návrh, tak čísla jsou ještě výraznější. Pro referendum jako přípustnou možnost zániku federace se v České republice vyjádřilo 82 % respondentů a ve Slovenské republice 86 %. (Potlesk.)

Na závěr jsem si nechal otázku, co by se stalo v případě zániku federace, jak si představují občané České a Slovenské republiky, kdo by je měl dále hájit v zákonodárných sborech. Tady je i odpověď předsedovi federální vlády, který v expozé na třetí společné schůzi řekl, že kdyby referendum dopadlo jinak, tak si nedovedeme představit, jak bychom to realizovali. Občané si to představují naprosto jednoznačně.

Na otázku, jaké parlamenty by měly v samostatných republikách po případném rozpadu federace zastupovat je, občany, odpovídá v České republice: Že parlament by měl být složen z poslanců zvolených v letošních volbách pouze 16 % dotázaných. Naopak 59 % občanů si myslí, že by je měli hájit poslanci vzešlí z nových voleb. (Potlesk.) Na Slovensku je ten rozdíl menší. Za poslance zvolené v letošních volbách se přimlouvá 33 %, za poslance vzešlých z nových voleb 35 %, ale i tam si o 2 % více občanů myslí, že by to měli být noví poslanci.

Závěrem zajímavé sdělení pro poslance ODS, případně ODA, i když to je pro ČNR. V obou republikách nejčastěji doporučují nové volby pro případ rozpadu federace příznivci opozičních stran, což je svým způsobem logické. Ale přesto nelze přehlédnout, že z občanů ČR, kteří by volili ODS nebo ODA, je většina pro vypsání nových voleb. V obou případech se příznivci ODS a ODA z 52 % vyjádřili pro vyhlášení nových voleb.

Já vám děkuji za pozornost, protože se tady, i když jsou to jen čísla, ukázalo, kdo z poslanců tady mluvil skutečně za voliče a kdo svá přání jen za taková vydával. (Potlesk.)

posl. Kostya

Protože mi ještě zbývá několik minut, dovolte mi jenom můj osobní názor k tomuto zákonu na závěr. Omlouvám se svému bývalému kolegovi ze šestého volebního období, panu Hrušínskému, že použiji jeho oblíbený výrok, který používal v tomto parlamentu, on samozřejmě v kladném smyslu, já si ho dovolím parafrázovat s negativním znaménkem. "Tento zákon se mi nelíbí a nebudu pro něj hlasovat." (Potlesk.)

Předsedající místopředseda FS V. Benda: S technickou poznámkou se hlásí poslanec Mihalik.

Poslanec SN M. Mihalik: Chcel by som sa spýtať poslanca Kostyu, či v predmetnom výskume nie je uvedené aj to, ktorí občania by si želali, aby otázka pre referendum vznikala vo Federálnom zhromaždení a ktorí by si priali, aby táto otázka vznikala v SNR, respektíve v ČNR. Ďakujem. (Poslanec SN L. Kostya: Není.)

Předsedající místopředseda FS V. Benda: Ještě se hlásí s technickou poznámkou poslanec Zahradil.

Poslanec SL J. Zahradil: Chtěl bych vám, pane poslanče, poděkovat za tyto údaje, protože to bylo, myslím, asi to nejzajímavější, co tady vůbec za celé odpoledne zaznělo. Nicméně se domnívám, že se poněkud budeme lišit - vládní strany a opoziční strany - ve způsobu interpretace těchto dat. Nicméně děkuji za uvedení těchto údajů. Mně to velice pomohlo a budu s nimi nadále pracovat.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP