(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, je 14.00, já zahajuji další jednací den přerušené 26. schůze Poslanecké sněmovny, všechny vás tu vítám.

Poprosím vás, abyste se přihlásili svými kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje kartou náhradní. V tuto chvíli mám nahlášeno, že s náhradní kartou číslo 2 hlasuje pan poslanec Beitl, s náhradní kartou číslo 5 pan poslanec Farhan, s náhradní kartou číslo 1 pan poslanec Dvořák, s náhradní kartou číslo 11 pan místopředseda Hanzel, s náhradní kartou číslo 12 pan poslanec Vrána. - Pan poslanec Venhoda ruší svoji omluvu, kterou možná přečtu. Já si na to budu pamatovat. - Pan poslanec Sklenák, náhradní karta číslo 16 pro záznam.

Poprosím vás, kdo dává pozor, kolegyně před chvílí našla na zemi v sále volně položenou pětisetkorunu, pětistovku. Tak kdo si je jistý, že je jeho, a opravdu je jeho, nechť se nahlásí. Je zde... Nevím, kdo to bude posuzovat. (Pobavení v sále.) Ještě si to rozmyslím, jinak to propadá ve prospěch předsedy PS.

Paní poslankyně Brzobohatá hlasuje s náhradní kartou číslo 15.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti požádali tyto poslankyně a poslanci: Andrea Babišová ze zdravotních důvodů, Margita Balaštíková od 15 do 18 hodin z pracovních důvodů, Jiří Běhounek do 18 hodin z pracovních důvodů, Pavel Bělobrádek ze zdravotních důvodů, Marek Benda z rodinných důvodů, Petr Dolínek bez udání důvodu, Tomáš Hanzel od 15.30 do 16.30 z pracovních důvodů, Radek Holomčík - zdravotní důvody, Milan Chovanec - zdravotní důvody, Vít Kaňkovský do 15 hodin - osobní důvody, Josef Kott od 18.30 z osobních důvodů, Jana Levová do 17 hodin ze zdravotních důvodů, Taťána Malá z rodinných důvodů, Miroslava Němcová do 17 hodin - pracovní důvody, Ondřej Polanský - zdravotní důvody, Milan Pour od 18.30 - pracovní důvody, Pavel Staněk - zdravotní důvody, Julius Špičák - rodinné důvody, jak jsem avizoval pan poslanec Venhoda ruší svoji omluvu, je přítomen, pan poslanec Rostislav Vyzula - rodinné důvody.

Z členů vlády se omlouvá: Jan Hamáček z pracovních důvodů, Lubomír Metnar z pracovních důvodů, Tomáš Petříček z důvodu zahraniční cesty. To jest z omluv pro tuto chvíli vše. (Hluk v sále.) Já vás poprosím o klid v sále.

Nejdříve vás chci seznámit s návrhy, se kterými přišlo a na kterých se shodlo dnešní grémium. Navrhujeme ve středu 30 .1 před blok volebních bodů, to znamená ve 12.30, zařadit pevně bod 227, návrh na změnu zasedacího pořádku poslanců, vzhledem k tomu, že máme novou kolegyni.

Ve čtvrtek 31. 1. zařadit po již pevně zařazených bodech bod 228, sněmovní dokument 1910.

V pátek 1. 2. projednat body v tomto pořadí: bod 5, sněmovní tisk 175/5 - to je návrh vrácený Senátem, již pevně zařazený, bod 145 a poté bod 11, sněmovní tisk 203, pobyt cizinců, druhé čtení.

A dále navrhujeme vyřadit body 12 a 153, to je sněmovní tisk 204, pojistné na sociální zabezpečení, druhé a třetí čtení, a body 19 a 160, sněmovní tisk 126, zálohované výživné, druhé a třetí čtení.

Dnešní jednání bychom zahájili projednáváním bodů z bloku zákonů druhého čtení s tím, že za bod 9 je již pevně zařazen bod 31, sněmovní tisk 333, prvé čtení. Poté bychom případně pokračovali dalšími body podle schváleného pořadu schůze. Tak. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozdán na lavice.

S přednostním právem k pořadu schůze se hlásí pan předseda Faltýnek, kterému tímto dávám slovo. A znovu poprosím o klid v sále.

Omlouvám se ještě, pane předsedo. S náhradní kartou číslo 17 hlasuje pan poslanec Skopeček. Zapínám mikrofon, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji. Hezké odpoledne, vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové. Já už jsem tento svůj návrh na změnu pořadu schůze avizoval na jednání politického grémia Poslanecké sněmovny ráno dneska. A sice konkrétně navrhuji jménem našeho poslaneckého klubu zařadit bod č. 32, tisk 205, zákon o elektronické evidenci tržeb, jedná se o vlastně spuštění třetí a čtvrté vlny EET, v prvním čtení jako čtvrtý bod po již navržených bodech, tak jak tady bylo řečeno z grémia. Pokud ten návrh z grémia bude schválen, tak jako čtvrtý bod po těch třech pevně zařazených bodech, jak prezentovat pan předseda Sněmovny. (Předsedající: Na pátek, ano.) Na pátek 1. 2. 2019. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda ještě někdo má zájem vystoupit k pořadu. Pan předseda Bartošek s přednostním. Prosím. (Silný hluk v sále.)

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Kolegyně, kolegové, chtěl bych vás požádat o přeřazení bodu č. 6, je to sněmovní tisk 50, registr smluv, na úterý odpoledne variabilního týdne pevně, z toho důvodu, že každým dnem čekáme rozhodnutí Ústavního soudu. Dnes, když uzavřeme druhé čtení a případně Ústavní soud nějak rozhodne, tak bychom se potom v třetím čtení museli zase vracet do druhého čtení. Jde to pouze o to respektovat...

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já poprosím o klid v sále! Děkuji.

 

Poslanec Jan Bartošek: ... počkat si, jak rozhodne Ústavní soud, a na to potom zareagovat. Ale přicházíme s tím, aby to byl pevně zařazený bod na úterý odpoledne jako první v rámci variabilního týdne. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Tak. Jestliže je někdo s přednostním právem - pan poslanec Kobza se hlásil. Máte slovo.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedo. Vážené dámy, vážení pánové, vážené kolegyně, vážení kolegové, dobré odpoledne. Po vraždě saúdskoarabského novináře Chášukdžího pokračují nadále vojenské operace Saúdské Arábie a jejích spojenců v Jemenu, kde pokračuje genocida a hladomor, a já se domnívám, že je nanejvýš nutné tento bod začít diskutovat ve smyslu námi navrženého bodu o projednání sankčního režimu vůči Saúdské Arábii, který máte pod bodem 222 zařazen v programu. Já navrhuji pevné zařazení tohoto bodu na středu jako první bod v programu do variabilního týdne. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Tak. Ptám se, zda ještě někdo k pořadu schůze. Není tomu tak. Takže se vypořádáme se třemi hlasováními. Nejprve návrh pana předsedy Faltýnka, abychom bod... Pardon, omlouvám se. První grémium, jasně.

 

Takže nejprve návrhy z grémia. Ptám se, zda je možné se s tím vypořádat jedním hlasováním. (Bez námitek.)

Jestliže není námitka, zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 111, přihlášeno je 168 poslanců, pro 160, proti nikdo. Návrh grémia byl schválen. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP