Úterý 1. června 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
Slib poslance
Vážené kolegyně, vážení kolegové, nyní přistoupíme ke slibu nové poslankyně za Dominika Feriho, který se vzdal poslaneckého mandátu. Nejprve požádám předsedu mandátového a imunitního výboru pana poslance Stanislava Grospiče, aby nás seznámil s kroky, které tento výbor učinil, a poté přečetl ústavou předepsaný slib, který nová poslankyně složí do mých rukou.
Poslanec Stanislav Grospič: Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dovolte, abych vás informoval, že dne 31. května 2021 doručil pan Dominik Feri předsedovi Poslanecké sněmovny prohlášení sepsané dne 26. května tohoto roku formou notářského zápisu, kterým se vzdává mandátu poslance Parlamentu České republiky. Dnem doručení notářského zápisu poslanecký mandát pana poslance Dominika Feriho zanikl a na uvolněný mandát povolal předseda Poslanecké sněmovny paní Olgu Sommerovou, která je podle zápisu Státní volební komise o výsledku voleb do Poslanecké sněmovny konaných ve dnech 20. a 21. října roku 2017 prvním náhradníkem TOP 09 za volební kraj 1, hlavní město Praha.
Paní poslankyně Olga Sommerová dnes převzala od předsedy Poslanecké sněmovny osvědčení o vzniku mandátu a usnesením číslo 186 přijatým na dnešní 42. schůzi mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny tento výbor konstatoval, že
1. dne 31. května 2021 zanikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR JUDr. Dominiku Ferimu, narozenému dne 11. července 1996, a to způsobem ustanovení § 3 a § 6 písm. c) zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů,
2. 31. května 2021 vznikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR doc. Mgr. Olze Sommerové, narozené dne 2. srpna 1949.
Prosím nyní paní poslankyni Olgu Sommerovou, aby předstoupila před Poslaneckou sněmovnu a do rukou předsedy Poslanecké sněmovny složila ústavou předepsaný slib. Současně prosím pana předsedu Poslanecké sněmovny, aby tento slib paní poslankyně přijal. Dámy a pánové, již vidím, povstali jste.
Slibuji věrnost České republice, slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony, slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. (Paní poslankyně skládá slib.)
Vážená paní poslankyně, blahopřeji vám a přeji hodně úspěchů ve vaší práci. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dovolte, abych mezi námi uvítal paní poslankyni Olgu Sommerovou a popřál jí v poslanecké práci mnoho úspěchů. (Potlesk.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, nyní bych vás rád seznámil s návrhy, na kterých se shodlo dnešní grémium. My navrhujeme zařadit do schváleného pořadu 104. schůze nový bod a zařadit jej do bloku Zprávy, návrhy a další. Jedná se o žádost o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Lubomíra Volného.
Dále dnes, 1. 6., zahájit jednání body z bloku Zákony - Senát, a to body 5 až 9.
Za druhé, zařadit pevně na 17.30 bod 11 schváleného pořadu, sněmovní tisk 870, což je vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákon, energetický zákon, ve znění pozdějších předpisů - druhé čtení.
Dále bychom případně pokračovali body z bloku Zákony, první čtení.
To jsou všechny informace z grémia. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou. Mám v tuto chvíli tři přihlášky s přednostním právem. Nejprve pan předseda Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Hezké odpoledne, dámy a pánové, kolegyně, kolegové, jak již jsem avizoval na jednání grémia, kde se nepodařilo najít shodu, chtěl bych navrhnout zařadit na středu 2. 6., to je tato středa, jako 3. bod odpoledního jednání bod číslo 46. Jedná se o novelu ústavního zákona, Listiny základních práv a svobod, sněmovní tisk 895, druhé čtení, pracovně řečeno, právo nosit zbraň nebo právo bránit svůj život se zbraní v ruce. Měl jsem pocit, že je shoda napříč Sněmovnou, úplně nebyla, nicméně vás moc prosím o podporu tohoto návrhu. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Jako další s přednostním právem místopředsedkyně klubu ČSSD, paní poslankyně Valachová, připraví se pan místopředseda Pikal.
Poslankyně Kateřina Valachová: Vážený pane předsedo, kolegové a kolegyně, ráda bych vás požádala za sociální demokraty o podporu bodu v pátek 4. června, jako první bod tohoto jednacího dne a třetích čtení, o pevné zařazení zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Jedná se o sněmovní tisk 961. Je den dětí, tak věřím, že by se slušelo tento důležitý bod pro rodiny s dětmi podpořit.
Druhá věc, o kterou bych vás ráda požádala, je úprava našeho odpoledního jednání 2. června, a sice, navážu na kolegu, šéfa hnutí ANO, a dovolila bych si navrhnout jako 4. bod odpoledního jednání zítra, 2. 6., druhé čtení novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, sněmovní tisk 911, jedná se tedy o druhé čtení, podotýkám, je to opakované druhé čtení.
Následující pátý bod, první čtení, sněmovní tisk 695 - dlouhodobé ošetřovné. Podotýkám, že o tento bod se pokoušíme rok - dlouhodobé ošetřovné, tak aby všichni, nikoli pouze blízcí v rámci rodiny, ale i širší rodinní příslušníci měli možnost, nikoli jenom členové domácnosti, dlouhodobě pečovat o své blízké. Je tam také otázka otcovské dovolené, ale je tam také samozřejmě zlepšení ošetřování a péče o děti, které mají nějakou závažnou nemoc. Myslím si, že v době covidové až postcovidové je také toto namístě podpořit.
A jako šestý bod tohoto odpoledního programu zítra si dovolím navrhnout první čtení veterinárního zákona, sněmovní tisk 1148. Tady jenom podotýkám, že ti z vás, co podporovali v minulosti zvýšení ochrany zvířat, konkrétně psů, a zabránění množírnám, tak pokud to myslí vážně, aby to fungovalo v praxi, potřebujeme právě tento veterinární zákon pro ochranu zvířat prosadit.
Pane předsedo, ještě jenom doplňuji, že v případě sněmovního tisku 695 - dlouhodobé ošetřovné - současně žádám o zařazení tohoto bodu do schůze, protože ten v tuto chvíli není do této schůze zařazen. Děkuji vám, kolegové, za pozornost a prosím vás o podporu těchto změn v programu v tomto týdnu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Pan místopředseda Pikal, připraví se pan předseda Stanjura.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, pane předsedo. To přednostní právo nemuselo být, ale když už tu je, já bych měl dva drobné návrhy. Jeden částečně reaguje na rozpravu, která tady proběhla minulou středu, kdy bylo vyčítáno, že dochází ke zdržování některých voleb, tak já rozhodně nechci, aby zdržování těch voleb pokračovalo, takže navrhuji ve volebním bloku přeřadit bod 395, což je volba členů Rady České televize, za bod 397, což je jmenování členů Rady RTV. Jedná se čistě o to, aby nedocházelo například ke zdržování volby člena dozorčího Rady Vinařského fondu. Myslím si, že na tom by nemusel být problém.
Můj druhý návrh částečně reaguje na návrh pana předsedy Faltýnka, protože ten navrhuje předřadit jeden ústavní tisk a my tam máme několik dalších ústavních tisků, na které se dlouhodobě nedostává čas, protože jsou potřebné. A já tady mám jeden, na kterém věřím, že je velká shoda, a současně ho vnímám jako potřebný, protože narovnává jisté ústavní nedostatky v tom, jak fungujeme. Jedná se o sněmovní tisk 557, jedná se o bod 44. Je to návrh poslanců Jany Černochové, Andreje Babiše, Jana Hamáčka, Petra Fialy a dalších, je pod ním podepsáno přes sto jmen.
Na ústavně-právním výboru byl tento bod probrán, byla tam nalezena jistá shoda na nějaké základní podobě a a já bych navrhoval, aby tento bod byl zařazen ve středu odpoledne jako třetí čtení, až potom další ústavní body, případně ty další body, které tu zazněly. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Dovolte, abych přednesl dva protinávrhy k návrhům, které již zazněly. Nejprve protinávrh k tomu, co přednesl pan předseda Faltýnek, k bodu 46, senátní návrh ústavního zákona právo držet zbraň. Navrhuji - my to podporujeme, projednání tohoto návrhu zákona, podpořili jsme dneska na grémiu - navrhuji ale, aby to byl druhý bod ve středu odpoledne, a ne až třetí bod. Takže to je pozměňující návrh k tomu, co přednesl pan předseda Faltýnek.
A bohužel musím říct, že paní poslankyně Valachová říkala, že dneska je Den dětí, chceme udělat něco pro děti, tak jestli chce něco pro děti udělat a pro rodiny s malými dětmi, tak navrhuji, abychom ten návrh zákona projednali v pátek. To znamená, faktické zrušení dětských skupin, faktické zrušení instituce, kterých je (nesrozumitelné) asi 1 200 nebo 1 300, abychom je zařadili na konec bloku třetích čtení, protože to není pomoc rodinám, je to přesný opak, rušení něčeho, co dlouhodobě funguje a co mnohé rodiny v péči o své nejmenší používají. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak jestli tedy... (Hlásí se poslanec Ondráček.) S přednostním právem? Ne. Takže teď tu máme několik písemných přihlášek. Pane poslanče, já vás eviduji, ale písemné přihlášky mají přednost. Ještě před zahájením schůze se přihlásil pan poslanec Bartoň a ještě tu mám přihlášku pana Jakoba, poté bych dal prostor i vám. Pan poslanec Bartoň.
Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji, pane předsedo. Já bych rád navrhl předřazení vratky ze Senátu - zákon o pedagogických pracovnících, a to mezi bod 7 a 8, de facto pouze před krizový zákon, tak aby vlastně zákon o pedagogických pracovnících byl dnes projednán. Chcete-li obráceně, krizový zákon jako poslední bod vratek ze Senátu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Za sedmý bod, jo? Pan poslanec Jakob.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych si v tuto chvíli na tomto místě dovolil poděkovat všem dobrovolníkům, kteří v posledním roce a půl nezištně pomáhali, a bez nich by se tu situaci jen stěží dalo zvládnout. Takže já tímto všem, kteří pomáhali, moc děkuji.
V této souvislosti bych chtěl podat návrh na přeřazení bodu pod současným číslem 299, jedná se novelu zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2021, sněmovní tisk 1179, jako prvního bod bloku prvních čtení. Jedná se o novelu zákona, jejímiž spoluautory, kromě mě, jsou například kolegyně Pekarová Adamová, kolega Rakušan, kolegyně Šafránková či kolegové Čižinský, Výborný a další. Tato novela se týká bonusu pro dobrovolníka, a zvlášť v době, kdy víme, že je problém získat další dobrovolníky v mnoha nemocnicích, v mnoha očkovacích centrech, tak je to návrh zákona, který by tomuto mohl pomoci.
Proto prosím o podporu zařazení tohoto bodu jako prvního bodu v bloku prvních čtení. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní tedy pan poslanec Ondráček, připraví se pan poslanec Bauer.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Já bych si vás, vážené kolegyně a vážení kolegové, dovolil požádat o podporu zařazení novely zákona o Policii České republiky, je to sněmovní tisk 983, bod 36. Jsme ve druhém čtení, kdy výbor pro bezpečnost nebo podvýbor pro policii, obecní policii a SBS připravil komplexní pozměňovací návrh nebo velký pozměňovací návrh, který prošel jak podvýborem, tak výborem pro bezpečnost poměrně hladce a byl hlasován všemi přítomnými poslanci, takže nejsme zde v nějakém problému. Myslím si, že to nebude dlouhé hlasování, a dovolil bych si tento bod i po dohodě se zástupci Ministerstva vnitra navrhnout zařadit zítra bezprostředně za bod senátní návrh u novely ústavy, to znamená ty zbraně, které navrhuje pan předseda klubu hnutí ANO Faltýnek.
A je mně jedno, jestli to bude jako čtvrtý bod, anebo v případě, že by prošel pozměňovací návrh, který přednesl pan předseda klubu ODS Stanjura, jako bod druhý a pak následně bod třetí. To znamená, bezprostředně za tu zbraňovou záležitost, je to ucelený bod, který se týká bezpečnosti občanů České republiky, abychom tento bod zařadili. Myslím, že to projednávání by mohlo být v otázkách jednotek minut. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Pan poslanec Bauer k pořadu schůze.
Poslanec Jan Bauer: Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych vás požádal o pevné zařazení bodu číslo 337, jedná se o sněmovní tisk číslo 290. Je to krátká novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. My jsme ho pracovně nazvali "třikrát a dost". Podstatou tohoto návrhu je umožnit strhávat z dávek v hmotné nouzi pokuty za opakované páchání závažných přestupků. Já si dovoluji navrhnout tento bod jako první bod za již pevně zařazené body na tento pátek 4. 6. Děkuji vám za případnou podporu.
Předseda PSP Radek Vondráček: (K řečnickému pultíku přichází poslankyně Richterová.)Tak, prosím, máte slovo, stále k pořadu schůze. Prosím, paní poslankyně Richterová.
Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. K pořadu schůze navážu na pana předsedu Stanjuru. Jde o projednávání zákona o dětských skupinách. Návrh je, pokud by náhodou neprošlo zařazení na konec z důvodu toho, že není dojednaný kompromis a není dojednané takové řešení, aby dětské skupiny mohly dále fungovat, tak navrhujeme ještě druhou možnost, zařadit to jako předposlední bod v bloku třetích čtení. A je mi to velice líto, ale prostě tak, jak je to vládou navrženo, to znamená opravdu faktickou likvidaci mnoha existujících dětských skupin. Vůbec není vysvětleno, co by s těmi 16 000 dětmi, 16 000 místy bylo. Způsobilo by to další obrovský tlak na současné přetížené školky. Uvědomte si, že nyní odmítají školky i tříleté děti, i tříapůlleté děti, a do tohoto nezajištěného systému péče o nejmenší děti ještě přidat omezení navržené vládním návrhem je nepřípustné.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Asi bychom nejprve hlasovali protinávrh pana předsedy Stanjury, poté protinávrh váš a následně původní návrh paní poslankyně Valachové. Pan předseda Faltýnek s přednostním právem.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo. Přicházím ještě s jedním návrhem na změnu pořadu schůze. Týká se to takzvaného covidpasu. Proběhla nějaká debata na zdravotním výboru a zdá se, že by tady mohla být většinová vůle tuto normu projednat v pátek, čili já bych chtěl navrhnout, abychom tento tisk 1231 projednali jako první bod v pátek 4. 6. v legislativní nouzi. Děkuji za podporu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Tak, bod nejprve zařadíme, není na pořadu schůze. (Předsedající se domlouvá s pracovnicí Kanceláře.) Dobře, my budeme tedy muset hlasovat ještě před zahájením vůbec o pokračování stavu legislativní nouze. Prosím, pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Teď budu mluvit s panem předsedou Faltýnkem, vaším prostřednictvím, pane předsedo. My jsme se dneska na grémiu dohodli, že nebudeme hlasovat o zařazení tohoto bodu z mnoha dobrých důvodů. Určitě vítám snahu najít kompromis, ale než ten kompromis najdeme, tak nemůžeme podpořit zařazení toho bodu a nemůžeme podpořit projednávání v legislativní nouzi, to se na mě nezlobte. Takže já jenom na vysvětlenou.
Doufám, že většina poslankyň a poslanců podpoří tento náš návrh. Ano, pracujeme na tom, naši odborníci jsou na to připraveni, hledat kompromisní řešení. Zatím není, a dokud nebude kompromisní řešení, tak těžko můžete po nás chtít, abychom hlasovali o prodloužení stavu legislativní nouze. Bylo by lepší to prostě odložit, najít to řešení - pokud ho najdeme, pak už to půjde velmi jednoduše a velmi hladce. Já vím, že to je nadvakrát, že nejdřív obecně o prodloužení legislativního stavu nouze a pak až budeme projednávat ten samotný tisk. Přesto doporučuji držet se naší dohody z grémia, najít ten kompromis a pak to tady jednoduše nadvakrát klidně za sebou prohlasovat. Děkuji za případné pochopení.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem se přihlásil pan místopředseda Okamura, poté s přednostním právem pan místopředseda Pikal. (V jednacím sále stále přetrvává hluk, někteří stojící poslanci debatují v hloučcích.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, za hnutí SPD říkám, že jestli bude tento zákon zařazen na pátek, tak my samozřejmě uděláme v pátek všechno pro to, aby tento zákon nebyl v pátek vůbec projednán. Takže si to rozmyslete, protože jestli chcete mimo ten takzvaný covidpas si projednat ještě něco, tak už předem říkáme, že s tím budete mít asi velký problém, protože hnutí SPD zásadně nesouhlasí s touto novelou zákona o ochraně veřejného zdraví. My odmítáme takzvaný covidpas, odmítáme i diskriminaci lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat a testovat, a přesto všechno vláda hnutí ANO a ČSSD chce opakovaně zařadit na pořad stávající schůze Sněmovny tuto novelu zákona o ochraně veřejného zdraví.
Já bych rád jenom upozornil, že v tomto návrhu se v případě schválení zásadně omezují svobody a práva občanů a skrytě se v České republice zavádí takzvaný covidpas. A znovu říkám, že hnutí SPD prostě udělá maximum pro to, aby se v České republice nezaváděl covidpas, ale aby se zase všechno v naší zemi vrátilo do stavu, který byl do loňského jara, tedy před touto pandemií. Zároveň také odmítáme podmínění vycestování do sedmi zemí včetně Slovenska očkováním. Dlouhodobě upozorňujeme vládu, že plošné zákazy a plošná opatření nejsou řešením.
Takže už předem upozorňujeme na to, že v případě, že to zařadíte na pátek na 9. hodinu, tak udělá celý klub, poslanecký klub SPD udělá maximum pro to, aby tento zákon nebyl v Poslanecké sněmovně projednán. A znovu upozorňuji, že jestli chcete si projednat vůbec cokoliv jiného, tak bych skutečně doporučoval, abyste k tomu přihlédli. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Poprosím všechny diskutující v sále o klid. Máte-li co k projednání, a je to tedy tak důležité, že nemůžete sledovat projednávání pořadu schůze, běžte do předsálí. Pan místopředseda Pikal s přednostním právem.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl trošku zareagovat na ta předchozí vystoupení a návrhy, zejména na zařazení nového tisku k ochraně veřejného zdraví, kde zazněl návrh na pátek jako první bod. My již tam v pátek jako první bod něco zařazené máme, jedná se o bod 340, je to návrh paní poslankyně Válkové, je to třetí čtení, mělo by to být rychlé. Tak já bych se přimluvil za to, abychom, pokud tedy budeme zařazovat ten zákon o veřejné ochraně zdraví v legislativní nouzi, tak abychom to zařadili až jako druhý bod.
A pak chci reagovat na ty návrhy, které tady byly k tomu bloku, který tady nějak vzniká ohledně bezpečnosti, tak abychom, což se týká toho ústavního zákona, Listiny základních práv a svobod ohledně možnosti bránit život svůj i cizí zbraní, a také ten zákon o Policii, jak tady byl zmíněn, tak abychom to měli všechno u sebe, tedy jako první bod tohoto pseudobloku, bod 44. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já se přiznám, že míra hluku v sále je taková, že jsem slyšel čtyřicet čtyři. Tak já vás poprosím konkrétně.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano. Tak ještě jednou. Sněmovní tisk 557, bod 44, aby byl bezprostředně před bodem 46 bez ohledu na to, kam zařadíme bod 46.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, Děkuji. Pan předseda Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Po debatě zdravotních odborníků stahuji svůj poslední návrh na pevné zařazení covidpasu na pátek na ráno. Děkuji. (Ojedinělý potlesk.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, i mně se to zjednoduší. Nebudeme tedy hlasovat o prohlášení stavu legislativní nouze.
Ptám se, jestli je to vše k pořadu schůze v tuto chvíli. Omlouvám se, s přednostním právem pan předseda Rakušan.
Poslanec Vít Rakušan: Děkuji vám, pane předsedo. Dobrý den, dámy a pánové. Nechci navrhovat nový bod, ale mám jednu prosbu na vládu, respektive na pana ministra zahraničních věcí Kulhánka, až se za námi do Poslanecké sněmovny podívá. Vypršel termín, který byl dán na odchod ruských diplomatů z České republiky. Všichni jste zaregistrovali, že se cosi děje, a já bych v krátké zprávě, třeba i mimo program schůze, požádal pan ministra zahraničních věcí, aby nám dal krátkou zprávu o tom, zda situace je skutečně taková, jak vláda avizovala, zda skutečně bylo dosaženo parity zastoupení na ruské ambasádě v Praze a české ambasádě v Moskvě.
Myslím si, že je to zásadní záležitost. Neměli bychom to jenom promlčet, ale měli bychom i na půdě Poslanecké sněmovny tuto věc nějakou krátkou informací pana ministra samozřejmě uzavřít. Tedy požádám přítomné ministry, pokud dávají trochu pozor, aby vzkázali svému kolegovi, jestli by nás ráčil navštívit ve Sněmovně a tuto informaci nám poskytl. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Je to k pořadu schůze vše, takže zavolám kolegy a vypořádáme se s jednotlivými návrhy tak, jak zazněly.
Nejprve bychom hlasovali o návrhu grémia Poslanecké sněmovny. Není-li námitek, hlasovali bychom jedním hlasováním, jak je zvykem.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh grémia? Kdo je proti?
Hlasování číslo 184, přihlášeno je 171, pro 162, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Jako první vystoupil pan předseda Faltýnek a navrhl, abychom ve středu 2. 6. zařadili jako třetí bod za dva již zařazené body odpoledne bod 46, tisk 895, novela ústavy týkající se práva bránit svůj život se zbraní v ruce. Na to reagoval pan předseda Stanjura protinávrhem, aby to byl již druhý bod, to znamená hned za vyznamenáním. První by byl vyznamenání, pak by byla ústavní novela.
Takže nejprve protinávrh, bod 46 jako druhý bod.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 185, přihlášeno je 173, pro 47, proti 11. Návrh nebyl přijat.
Teď tedy budeme hlasovat původní návrh, aby to bylo zařazeno jako třetí bod ve středu 2. června odpoledne, třetí bod odpoledne.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 186, přihlášeno je 174, pro 130, proti 1. Návrh byl přijat.
Teď je zde několik návrhů paní místopředsedkyně Valachové. Nejprve navrhuje 4. 6. jako první bod zařadit tisk 961, novela zákona o poskytování péče o dítě v dětských skupinách. Na to konto zazněl protinávrh, aby tento bod byl zařazen jako poslední v rámci bloku třetích čtení. Potom byl další protinávrh, aby to byl předposlední bod v bloku třetích čtení.
Takže nejprve se vypořádáme s tím, aby tisk 961 byl zařazen jako poslední v rámci bloku třetích čtení.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 187, přihlášeno je 175, pro 66, proti 4. Návrh nebyl přijat.
Teď hlasujeme, aby tisk 961 byl předposlední v rámci bloku třetích čtení
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 188, přihlášeno je 175, pro 64, proti 1. Návrh nebyl přijat.
Teď je tu tedy původní návrh, aby tento bod byl zařazen jako první v bloku třetích čtení v pátek 4. 6. My tam máme pevně zařazený bod Sterilizace, jestli se nepletu.
Takže my máme hned ráno v pátek v 9 hodin jeden pevný bod a toto by byl první bod v bloku. Takže by následoval.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 189, přihlášeno je 175, pro 103, proti 21. Návrh byl přijat.
Další návrh se týkal tisku 911, novela zákona o sociálně-právní ochraně dítěte, druhé čtení, aby tento bod byl zařazen jako čtvrtý bod 2. 6. odpoledne za ten, co jsme před chvílí zařadili, za ústavní novelu.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 190, přihlášeno je 176, pro 77, proti 1. Návrh nebyl přijat.
Další návrh paní místopředsedkyně Valachové se týká tisku 695. Tady jsem byl upozorněn, že to je bod 201, že je zařazen do schůze, takže můžeme hlasovat pouze pevné zařazení, a tady padl návrh, aby to byl šestý bod. Vzhledem k tomu, že jsme neodsouhlasili pátý, tak by byl čtvrtý.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro to, aby tisk 695, bod 201, byl čtvrtý ve středu 2. 6.? Kdo je proti?
Hlasování číslo 191, přihlášeno je 176, pro 40, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Poslední návrh, který zazněl, se týká prvního čtení tisku 1148 - Novela veterinárního zákona, který měl být šestým, teď by byl čtvrtým. (O slovo se hlásí poslanec Navrkal.) Pan poslanec Navrkal.
Poslanec František Navrkal: Děkuji za slovo. Já jenom, pardon, u hlasování 190 mám "zdržel se", přitom jsem hlasoval pro. Zpochybňuji hlasování.
Předseda PSP Radek Vondráček: To je hlasování 190, to je o dvě zpět. To jsme řešili ten tisk 911? Já si jenom prověřím, které hlasování to bylo. (Radí se s organizačním odborem.) Pane poslanče, mohl byste nám upřesnit, ať nedochází k nesrovnalostem? Mně to vychází, že by to mělo být to hlasování o pátém bodu, tisk 911. Ale jenom si to potvrďme.
Poslanec František Navrkal: Ještě jednou, bylo to hlasování 190, na sjetině mám "zdržel jsem se", hlasoval jsem pro.
Předseda PSP Radek Vondráček: A my jsme hlasováním 190 hlasovali o tisku 911, aby to bylo jako čtvrtý bod ve středu. Tak dobře. Takže nejprve rozhodneme o námitce pana... S přednostním právem pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já mám prosbu, abyste neříkal vždycky jenom to číslo toho tisku, ale název toho zákona, protože hlasování jde jedno za druhým. Jinak nezpochybňuji, že to je sněmovní tisk 911, pokud jsem dobře slyšel, ale jak se ten tisk alespoň jmenuje. Děkuji, pane předsedo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já jsem si poznačil, co říkala paní místopředsedkyně - dlouhodobé ošetřovné. (Nesouhlas v plénu, ozývá se sociálně-právní ochrana dítěte.) Dobře. Sociálně-právní ochrana dětí.
Takže nejprve hlasujeme o námitce pana kolegy.
Zahájil jsem hlasování, kdo je pro to, vyhovět námitce? Kdo je proti?
Hlasování 192, přihlášeno 176, pro 165, proti nikdo.
Budeme tedy opakovat hlasování týkající se tisku 911, druhé čtení novely zákona o sociálně-právní ochraně dítěte. Všechny jsem vás odhlásil, prosím, přihlaste se znovu svými kartami. Tak všichni přítomní jsou přihlášeni?
Takže ještě jednou, aby tisk 911 byl jako čtvrtý bod ve středu odpoledne.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 193, přihlášeno 164, pro 70, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
A my jsme ten veterinární zákon ještě nehlasovali, tam byla námitka, takže zopakuji: v tuto chvíli jako čtvrtý bod ve středu odpoledne je zde návrh, aby byl zařazen tisk 1148, což je prvé čtení novely zákona veterinárního.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 194, přihlášeno 170, pro 59, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Pan místopředseda Pikal navrhl, abychom v rámci volebního bloku přeřadili volby do Rady České televize na konec, to znamená, bod 395 aby byl až za bodem 397, což jsou volby do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Tak všichni ví, o čem hlasujeme? (Velký hluk.) Prosím o klid v sále!
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro přeřazení volebních bodů? Kdo je proti?
Hlasování číslo 195, přihlášeno 176, pro 119, proti 4. Tento návrh byl přijat.
Pan místopředseda dále navrhl, abychom bod 44, tisk 557, týká se to ústavní změny, zařadili ve středu odpoledne jako třetí bod teď 2. 6., to znamená ten, který jsme před chvilkou zařadili jako třetí, to byly ty zbraně, a pan místopředseda navrhl, abychom před ty zbraně zařadili tady jinou novelu ústavy.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 196, přihlášeno 176, pro 25, proti 22. Návrh nebyl přijat.
Pan poslanec Bartoň navrhuje, abychom třetí čtení novely zákona o pedagogických pracovnících... Pardon, není to třetí čtení, abychom vratku zařadili - teď je poslední - abychom ji dali na předposlední místo za sedmý bod, aby se krizový zákon projednával jako poslední v rámci vratek.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 197, přihlášeno je 176, pro 84, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Pan poslanec Jakob navrhuje, aby se tisk 1179, novela zákona o kompenzačním bonusu, první čtení, zařadil jako první bod v bloku prvých čtení.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 198, přihlášeno 176, pro 83, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Pan poslanec Ondráček navrhuje, abychom bod 36, tisk 983, druhé čtení novely zákona o policii... Je to tak? Říkám to dobře? (Poslanec Ondráček souhlasí.) Zařadili zítra za bod, který už jsme pevně zařadili, za bod 46, to je ústavní právo na obranu.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 199, přihlášeno 176, pro 63, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Pan poslanec Bauer navrhl, abychom bod 337, tisk 290, novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, pracovně "třikrát a dost", jak uváděl, zařadili jako první bod za pevně zařazené v pátek 4. 6.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování rovných 200, přihlášeno je nás 176, pro 55, proti 23. Návrh nebyl přijat.
A pak je tady ještě dodatečný návrh pana místopředsedy Pikala, který navrhuje, abychom bod 44, tisk 557, zařadili před tisk 46, ale to už jsme zvládli hlasováním v první části. Je to tak? Tento návrh byl zamítnut. To je vše. Tím jsme se vypořádali s hlasováním k pořadu schůze a budeme pokračovat dle schváleného pořadu. (V sále je velký hluk.)
Já otevírám bod
Aktualizováno 28. 7. 2021 v 8:43.