Jan Hamáček předal studentům osvědčení o absolvování stáže ve Sněmovně

19. 6. 2014

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček předal osvědčení o absolvování stáže 37 studentům. Ti po čtyřech měsících ukončili svůj studijní pobyt ve Sněmovně.

Pilotní projekt Programu studentských stáží přímo u poslanců se uskutečnil v této podobě poprvé a podle předsedy Sněmovny bude pokračovat v dalších letech. Cílem programu je poskytnout studentům možnost skloubit nabytou teorii s praktickými zkušenostmi na základě spolupráce s poslanci.

V letošním pilotním projektu studentských stáží využilo 32 poslanců, kteří projevili zájem spolupracovat s vysokoškoláky. Poptávka z vysokých škol však byla vyšší, o účast v programu usilovalo 141 studentů. Proto bude program v následujících letech nadále pokračovat, stáže by měly trvat více než čtyři měsíce – pravděpodobně devět, aby obsáhly legislativní proces komplexněji.

Program studentských stáží má aspiraci přiblížit Poslaneckou sněmovnu veřejnosti a právě otevřenost instituce je jednou z priorit současného šéfa dolní komory. „Otevřenost vůči veřejnosti a spolu s ní studentské stáže jsem po svém zvolení zmiňoval jako jeden ze základních bodů, kterým se hodlám za svého působení ve funkci věnovat. Jsem proto rád, že se nám první ročník stáží u poslanců podařilo zorganizovat i v tak krátkém čase,vysvětlil Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny

Zkušenosti z letošních stáží budou analyzovány a zjištěné poznatky se využijí při nastavení projektu v jeho dalších ročnících. Podle studentského zájmu o projekt se dá očekávat vzrůstající zájem o stáže v Poslanecké sněmovně. A co je hlavní činností studentů na stážích? Stážisté spolupracují přímo s poslanci a jejich asistenty, podílí se zejména na přípravě materiálů vztahujících se k práci poslance, vyhledávají, třídí a analyzují podkladové materiály a samostatně zpracovávají rešerše a drobné studie týkající se návrhů zákonů i dalších sněmovních tisků.

Letošní pilotní projekt stáží není prvním svého druhu, Parlamentní institut pořádá odborné stáže už od roku 2005 a za tu dobu prošlo Sněmovnou takřka 200 studentů. „Nejste prvními stážisty, kteří pracovali ve Sněmovně, jste ale prvními v projektu stáží organizovaném přímo Sněmovnou, který současně získal přehledný a ucelený systém,“ uvedl Jan Hamáček a dodal: „Budete pro nás jakýmisi vyslanci otevřenosti Sněmovny a doufám, že vaše zkušenosti pomohou i nadále měnit obraz Poslanecké sněmovny v očích veřejnosti k lepšímu.“ 

Dosud jsem si myslela, jak to znám z médií, že práce poslance je především hlasování v jednacím sále. Ale činnost poslanců je daleko bohatší, jsou zde odborné výbory Sněmovny, kde si vlastně v diskusi poslanec tříbí názor na danou věc. Poslanci mají také svou práci v regionu, o které se moc nemluví. Každopádně jsem ráda, že jsem měla možnost poupravit si názor na náš zákonodárný sbor a stáž ve Sněmovně mohu studentům doporučit,“ uvedla Andrea Černušková, stážistka ve Sněmovně a studentka VŠE.

Nutné podmínky pro účast v programu: studium oborů politologie, ekonomie, práva, sociologie nebo příbuzných oborů; absolvování min. bakalářského stupně studia; dobrá znalost anglického, francouzského nebo německého jazyka; zájem o politické a veřejné dění; úspěšné absolvování vstupního pohovoru. Stáž není nároková a student ji může v průběhu studia absolvovat pouze jednou. Stážisté pracují bez nároku na odměnu.

Petr Vorlíček, tiskový tajemník předsedy Poslanecké sněmovny



Jan Hamáček předal studentům osvědčení o absolvování stáže ve Sněmovně (19.06.2014) Jan Hamáček předal studentům osvědčení o absolvování stáže ve Sněmovně (19.06.2014) Jan Hamáček předal studentům osvědčení o absolvování stáže ve Sněmovně (19.06.2014) Jan Hamáček předal studentům osvědčení o absolvování stáže ve Sněmovně (19.06.2014) Jan Hamáček předal studentům osvědčení o absolvování stáže ve Sněmovně (19.06.2014)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)