Předseda Sněmovny se v Turecku zajímal o českou humanitární pomoc v Sýrii

16. 1. 2015

Druhá část oficiální návštěvy předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka v Turecku se zaměřila na problematiku běženců a bezpečnosti, ale i na otázky ekonomické spolupráce.

Jan Hamáček v Istanbulu diskutoval s Tomášem Kociánem z organizace Člověk v tísni o situaci v Sýrii a o syrských uprchlících, navštívil ekumenického patriarchu Bartoloměje I. a jednal se starostou Istanbulu.

„Z velmi zajímavé debaty s Člověkem v tísni jsem si odnesl několik podstatných informací. Znovu se mi potvrdilo, že účinná pomoc tomuto válkou zmítanému regionu je daleko efektivnější na místě, a na to by se dle mého soudu měly evropské státy včetně ČR soustředit. Druhým výstupem besedy je nutnost daleko více a otevřeně o krizové situaci v Sýrii veřejně diskutovat,“ uvedl Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny a dodal: „Posledním postřehem je, že Evropa musí Turecku, které nese největší břímě současné humanitární krize v Sýrii, daleko více pomáhat.“

Člověk v tísni patří v Sýrii k nejuznávanějším humanitárním organizacím; v současnosti pomáhá několika desítkám tisíc lidí v této neklidné oblasti. Angažuje se nejvíce v projektech potravinové pomoci, vzdělávání, zajišťování zdrojů pitné vody a sběru odpadu. V Sýrii pracuje pro Člověka v tísni cca 85 místních pracovníků, pro cizince je práce v Sýrii nebezpečná.

Návštěva Istanbulu se však neomezila jen na problematiku Sýrie a uprchlíků. Předseda Sněmovny se v čele poslanecké delegace setkat s ekumenickým patriarchou Bartolomějem I. Ten je nejvyšším představitelem pravoslavného křesťanství. Další zastávkou bylo jednání se starostou Istanbulu Kadirem Topbaşem, které se věnovalo dopravě a budování infrastruktury v Istanbulu. Ten se v současnosti rychle rozvíjí, a to se projevuje i velkými investicemi do dopravy, především do tramvajové sítě a metra. „Se starostou Istanbulu jsme se shodli, že rozvoj dopravy města představuje pro české firmy, které jsou v oboru na špici, velký potenciál,“ dodal Jan Hamáček.

Tak jako v Ankaře, také istanbulská část cesty se soustředila na posílení česko-tureckých ekonomických vazeb. Obě podnikatelská fóra napověděla, že mezi odvětví, která jsou pro české podnikatele atraktivní, patří kromě energetiky také doprava, logistika, strojírenství, ale i cestovní ruch. Pozitivní zprávu představuje, že přestože je vzájemný obchod na vzestupu, má významný potenciál do budoucna.

Petr Vorlíček
tiskový tajemník předsedy Poslanecké Sněmovny



Předseda Sněmovny se v Turecku zajímal o českou humanitární pomoc v Sýrii (16.01.2015) Předseda Sněmovny se v Turecku zajímal o českou humanitární pomoc v Sýrii (16.01.2015) Předseda Sněmovny se v Turecku zajímal o českou humanitární pomoc v Sýrii (16.01.2015) Předseda Sněmovny se v Turecku zajímal o českou humanitární pomoc v Sýrii (16.01.2015) Předseda Sněmovny se v Turecku zajímal o českou humanitární pomoc v Sýrii (16.01.2015) Předseda Sněmovny se v Turecku zajímal o českou humanitární pomoc v Sýrii (16.01.2015) Předseda Sněmovny se v Turecku zajímal o českou humanitární pomoc v Sýrii (16.01.2015)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)