Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v.

16. 4. 2015

 „Sedmdesáté výročí konce druhé světové války přichází v době, kdy evropský i světový systém stojí na nepevných základech a porušování mezinárodního práva je spíše pravidlem než výjimkou“, uvedl předseda PS Jan Hamáček v úvodu semináře, který k 70. výročí ukončení II. světové války a dopadům na českou společnost uspořádala Poslanecká sněmovna spolu s Akademií věd ČR. Že je téma semináře stále živé, připomněl předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš: „Vzhledem k novým napětím v mezinárodních vztazích získává toto téma přesah zasahující i do politické sféry.“ 

Akce pod záštitou předsedy PS PČR Jana Hamáčka a předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše se konala v rámci cyklu seminářů „Vědecké poznatky – základy pro lepší, konkurenceschopnou společnost“, organizovaných na základě Memoranda o vzájemné spolupráci obou zmíněných institucí z r. 2012.

Po úvodních slovech obou předsedů a Mgr. Jiřího Miholy, Ph.D., historika a místopředsedy Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS PČR, vystoupil na semináři prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc., děkan Právnické fakulty UK, s tématem „ Mezinárodní souvislosti obnovy Československa“. Ve svém referátu se zaměřil na téma utváření hranic poválečného Československa a tehdejší politiku velmocí. Doc. PhDr. Jan Němeček, DrSc., z Historického ústavu AV ČR hovořil o činnosti zahraničního odboje a osvobození Československa v příspěvku nazvaném „Londýn-Moskva-Praha“, přičemž se věnoval i tématu tzv. košické vlády a osobě Zdeňka Fierlingera. Na to navázal s vystoupením „Moskevská jednání a Košický vládní program“ další přednášející, PhDr. Michal Pehr, Ph.D., z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Program uzavřel doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D., z Historického ústavu AV ČR svým příspěvkem „Ve svobodě se rodily zárodky budoucí nesvobody. Utváření politického systému po roce 1945“, který připomněl prostředí a politické nálady v tehdejší československé společnosti. „Rokem 1945 byla zásadně přerušena kontinuita s předválečným Československem s negativními i pozitivními rysy. Začala se upřednostňovat idea SSSR jako přítele, a nikoliv jako stalinistického molochu, o kterém se mluvilo v 30. letech,“ uvedl.

Seminář uzavřela diskuse mj. o roli sociální demokracie v poválečných letech a zazněla řada zajímavých hodnocení osobnosti prezidenta Edvarda Beneše.



Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015) Historický seminář k výročí ukončení II. sv. v. (16.04.2015)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)