Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie

7. 2. 2017

Po Kazachstánu zamířila mise poslanců a podnikatelů do Uzbekistánu a Tádžikistánu. Výsledkem jsou otevřené dveře pro konkrétní obchodní spolupráci.

Delegaci, kterou vedl předseda Sněmovny Jan Hamáček, doprovázeli zástupci zhruba dvaceti českých firem z oborů strojírenství, dobývací techniky, energetiky, informačních technologií a farmacie.

V Uzbekistánu již některé české firmy působí – na trhu našel své pevné místo pivovar Pulsar s českým majitelem, v Samarkandu budou brzy jezdit české tramvaje. „Věřím, že z podnikatelského fóra vzešly další možnosti spolupráce,“ uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček. „V Tádžikistánu se podařilo podepsat mezi českými a tádžickými firmami několik memorand o obchodní spolupráci. Jedná se o projekty v oblastech jako je výstavba vodovodů a kanalizací, farmacie nebo například i právních služeb. Hodnota těchto kontraktů by se mohla počítat ve stovkách milionů korun,“ doplnil předseda Sněmovny.

Poslanecká delegace se v Tádžikistánu sešla také s prezidentem Emomalim Rachmonem, který byl nedávno i na návštěvě v České republice. Jednání probíhala, stejně jako v Uzbekistánu, také s šéfy zdejších parlamentních komor.

Podobně se Jan Hamáček v minulém týdnu setkal i s prezidentem Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem. V rámci cesty parlamentní delegace také zavítala do dějiště chystané výstavy EXPO 2017, která se v Astaně bude konat od 10. června do 10. září, a jejímž hlavním tématem bude energie budoucnosti a snižování emisí. „Prohlédl jsem si samozřejmě i prostory, kde bude česká expozice, a informoval se o průběhu jejích příprav,“ řekl Jan Hamáček, který se v Astaně setkal rovněž s ředitelem této mezinárodní výstavy Achmetem Jessimovem.

Hlavním důvodem cesty poslanců do Střední Asie byla podpora obchodních záměrů českých firem v oblasti. „Tento region nabízí pro české firmy velké možnosti,“ uved předseda PSP ČR Jan Hamáček. „Tradice československých, nyní českých, kontaktů s touto částí Asie jsou větší, a více zakořeněné než u většiny evropských zemí, včetně členských zemí EU,“ dodává. K lepšímu propojení mezi českými a místními firmami přispěla také již tradiční podnikatelská fóra, která se pod hlavičkou Hospodářské komory České republiky a Komory pro hospodářské styky se SNS uskutečnila v rámci cesty. Delegaci podnikatelů vedl viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl.

V Kazachstánu působí na tamním trhu už desítky českých firem. V Uzbekistánu máme velmi dobré jméno i díky rozvojové pomoci. Obchodní výměna ovšem zatím není taková, jak bychom chtěli. Tádžikistán je země hladová po investicích. „Zjednodušeně se dá říci, že jde o investice všeho druhu, navíc se pro ně vytvářejí dobré legislativní podmínky. Zvláště atraktivní je tu patrně těžba nerostných surovin, hydroenergetika, ale i další obory,“ tvrdí šéf Sněmovny. 

Zástupci českých firem do těchto zemí směřovali už na základě předchozích kontaktů s jasnou představou o tom, kde mohou uspět. Nejen v Tádžikistánu, ale i v Kazachstánu například probíhala jednání o účasti českých firem při výstavbě a modernizace vodovodů a kanalizací. Totéž platí o zájmu o české zkušenosti s geologickým průzkumem a s těžbou uranu. Další příležitostí je modernizace uhelných elektráren. V Uzbekistánu už probíhají první projekty v oblasti těžby a zpracováni plynu, chemie a energetiky, na které lze navázat. Tádžický prezident projevil už při nedávné návštěvě České republiky enormní zájem o účast českých firem při modernizaci a výstavě hydroelektráren, které jsou pro tuto zemi podstatným zdrojem příjmů.

Naopak zejména pro Kazachy a Uzbeky jsme velmi oblíbenou turistickou destinací. Kromě hlavního města je lákají naše lázně. S trochou nadsázky – představa o strávené dovolené v Česku je pro většinu z nich snem.

Toto jsou jen střípky možností, které země Střední Asie, do nichž zamířila poslanecká delegace, nabízejí. „Byla by velká škoda jich nevyužít,“ uzavírá Jan Hamáček.

Členové delegace, kterou tvořili zástupci všech klubů, se v týdnu od 5. do 12. února setkali nejen se svými protějšky z tamních parlamentů, ale například i s prezidenty a zástupci vlád zmíněných tří zemí. V Astaně, Taškentu i v Dušanbe se uskutečnila za přítomnosti poslanců a podnikatelů podnikatelská fóra a následná obchodní jednání mezi českými a tamními podnikateli.



Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017) Poslanci společně s podnikateli otevřeli dveře do zemí Střední Asie (7.02.2017)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)