Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku

6. 5. 2019

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček absolvoval ve dnech 28. 4. - 2. 5. 2019 pracovní návštěvu Spojených států mexických, doprovázen poslanci Výboru pro evropské záležitosti.

Radek Vondráček vedl v Mexico City jednání se svým protějškem Porfirio Muñozem Ledo, prezidentem Poslanecké sněmovny mexického Kongresu. „V diskuzi jsme se věnovali především tomu, jak můžeme v dnešním komplikovaném světě zlepšit vztahy našich zemí. V Kongresu se nyní zakládá skupina přátel České republiky, což vítám. I když mnohé v obchodních a investičních podmínkách řeší Evropská unie, například otázky uznávání kvalifikací a vzdělání či přístupu na pracovní trh jsou věcí naší vlády a Parlamentu. Můj protějšek měl výborný přehled o naší středoevropské spolupráci, a potěšilo mne, že Visegrádská čtyřka je v Mexiku výbornou značkou,“ upřesnil Radek Vondráček. 

Česká delegace v čele s předsedou Sněmovny diskutovala postupně s poslanci Zahraničního výboru, Výboru pro ekonomiku, obchod a konkurenceschopnost, Výboru pro migrační záležitosti a Výboru pro práci a sociální otázky dolní komory mexického parlamentu. Radek Vondráček shrnul základní pilíře debat: „V Mexiku již více než deset let nebyla návštěva z České republiky na nejvyšší ústavní úrovni. Je důležité naše vztahy oživit. Mexiko pro nás představuje nejvýznamnějšího hospodářského partnera v Latinské Americe. Nedávno si zvolilo nového prezidenta, který má v Kongresu ústavní většinu. V mnoha směrech se mexické reformy orientují na spolupráci s jinými částmi světa. Připravují se rozsáhlé investiční programy v infrastruktuře, ve zpracování surovin a v řadě strojírenských oborů. Protože Evropská unie dokončuje jednání s Mexikem o nové dohodě, která by měla liberalizovat obchodní a investiční vztahy, otevírají se zde nové šance i českým firmám, o kterých jsme s mexickými partnery diskutovali.“

Radka Vondráčka poté přijal předseda Senátu Kongresu Spojených států mexických Martí Batres Guadarrama. Tématy jejich rozhovoru byly zejména mexické ekonomické a sociální reformy, které se významně dotýkajíi zahraničních investorů. 

Další část programu byla věnována krajanům žijícím v Mexiku, členům Asociace T. G. Masaryka v Mexiku či představitelům EU a OSN působícím ve Spojených státech mexických. "Asociaci T. G. Masaryka řídí paní Edna Gómez Ruiz, původním povoláním učitelka, která se zasloužila o českou kulturu a zachování živé památky na lidickou tragédii v Mexiku," informoval Radek Vondráček po setkání na půdě českého velvyslanectví.

Na zpáteční cestě se česká delegace zastavila v USA. Předseda Poslanecké sněmovny k tomu uvedl: „Přijal jsem pozvání k jednání se zástupci Florida International University a organizace Florida Enterprise, která se stará o obchodní a investiční vztahy k zahraničí. Následovala schůzka s představiteli kubánské diaspory a s obhájci lidských práv na Kubě. Setkal jsem se s kubánskými a latinskoamerickými disidenty. Rok 1989 ve střední Evropě, naše sametová revoluce a 30 let transformace jsou zde dodnes velkou inspirací.“

 



Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019) Pracovní návštěva předsedy Sněmovny v Mexiku (6.05.2019)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)