Česká parlamentní delegace se zúčastnila Podzimního zasedání PS OBSE v Jerevanu

21. 11. 2023

Ve dnech 17. - 21. listopadu 2023 se v Jerevanu konalo Podzimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE), kterého se zúčastnilo více než 200 zástupců parlamentů z 50 zemí.

Českou republiku na zasedání zastupovali tito členové Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění OBSE: posl. Jan Bauer (vedoucí delegace), Lucie Potůčková, Jana Pastuchová, Jan Richter a senátoři Ladislav Václavec a Jaroslav Zeman. 

Letošní Podzimní zasedání se konalo na téma "OBSE v době krize: role Parlamentního shromáždění v reakci na vnitřní a vnější výzvy". V panelových debatách zaměřených na politickou, ekonomickou a lidskoprávní dimenzi se diskutovalo o situaci na Blízkém Východě, Ukrajině a Jižním Kavkazu. Debaty se zaměřily také na otázku korupce a její hrozby pro mír a bezpečnost a na ochranu menšin v regionu OBSE.

V rámci zasedání proběhla i schůze Ad hoc výboru pro migraci, jíž se zúčastnil vedoucí delegace posl. Jan Bauer. Členové výboru v diskusi vzájemně sdíleli aktuální situaci týkající se ukrajinských uprchlíků v jejich zemi.

Poslankyně Lucie Potůčková informovala Parlamentní podpůrný tým PS OBSE  pro Ukrajinu, jehož je členkou, mimo jiné o tom, že Česká republika před několika dny vládním rozhodnutím zmrazila - jako první země na světě – veškerý ruský státní nemovitý majetek na svém území. Ruská federace tak nesmí nakládat s nemovitostmi, které v Česku má, s výjimkou budovy ruského velvyslanectví.

Lucie Potůčková, která je zároveň předsedkyní lidskoprávní výboru PS OBSE, vystoupila i v panelové debatě pod názvem „Respekt pro všechny: ochrana menšin a osob zasažených konflikty“. Ve svém příspěvku velmi ocenila humanitární činnost české neziskové organizace Člověk v tísni, která v Arménii pomáhá uprchlíkům z Náhorního Karabachu. Zmínila největší problémy, se kterými se zde uprchlíci potýkají: omezené předškolní vzdělávání, které neumožňuje matkám malých dětí vstoupit na trh práce a omezené informace ke statutu uprchlíka a benefitům/povinnostem z toho vyplývajícím. L. Potůčková zároveň zdůraznila, jak nesmírně důležitá je přátelská koexistence uprchlíků a občanů hostitelské země, ve které nerezonuje závist a napětí: „Není možné, aby místní lidé tvrdě vydělávali na své živobytí a uprchlíci díky mezinárodní pomoci působili dojmem, že se mají mnohem lépe. Proto by měla z mezinárodní pomoci vždy benefitovat i místní komunita. “

   Na okraj zasedání se česká delegace setkala s velvyslancem ČR v Arménii J.E. panem Petrem Pirunčíkem, který poslance a senátory obeznámil s vnitropolitickou situací v Arménii a regionu Jižního Kavkazu. L. Potůčková se rovněž setkala s představiteli Člověka v tísni a se zástupcem vedoucího delegace EU v Arménii panem Janem Plešingerem.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.



Česká parlamentní delegace se zúčastnila Podzimního zasedání PS OBSE v Jerevanu (21.11.2023) Česká parlamentní delegace se zúčastnila Podzimního zasedání PS OBSE v Jerevanu (21.11.2023) Česká parlamentní delegace se zúčastnila Podzimního zasedání PS OBSE v Jerevanu (21.11.2023) Česká parlamentní delegace se zúčastnila Podzimního zasedání PS OBSE v Jerevanu (21.11.2023)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)