Zástupci Poslanecké sněmovny se zúčastnili zasedání PS NATO v Sofii

27. 5. 2024

Ve dnech 24. – 27. května 2024 se zástupci stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO zúčastnili jarního zasedání v Sofii, Bulharsko. Poslaneckou sněmovnu zde reprezentovali vedoucí delegace Jiří Horák, Robert Králíček, Jarmila Levko a Pavel Žáček.

Parlamentáři přijali doporučení pro účastníky summitu NATO ve Washingtonu a doporučili se zabývat vytvořením komprehensivní strategie pro dlouhodobou a stabilní pomoc Ukrajině.

Obě rezoluce doporučili vytvoření dlouhodobé strategie zadržení proti agresivní politice Ruska. Dalším společným bodem pak byla důležitost udržení jednoty mezi aliančními spojenci a dlouhodobého plánování. Deklarace zasvěcená podpoře Ukrajiny apeluje na uvolnění restrikcí některých zemí, které neumožňují Ukrajincům cílit na vojenskou techniku na území Ruska. Dosavadní omezení přirovnal ve svém vystoupení generální tajemník Stoltenberg k bojování s jednou rukou svázanou za zády.

NATO je historicky nejúspěšnější obrannou aliancí, a to díky jeho schopnosti adaptace na měnící se mezinárodní prostředí. „Souhlasím se Stoltenbergem, že důvod existence NATO je udržení míru. K tomu však musí být silné a připravené," řekl vedoucí delegace Jiří Horák po diskuzi s generálním tajemníkem. „Zatímco v minulém roce investovala do obrany 2 % HDP pouze jedna třetina členů, v tomto roce se předpokládá, že během následujících měsíců stoupne jejich počet na dvě třetiny," doplnil Horák.

Během čtyřdenního jednání se čeští poslanci účastnili jednání výborů a aktivně se zapojili do draftování následně přijatých deklarací. Na Stálém výboru vystoupil vedoucí delegace Jiří Horák s několika pozměňovacími návrhy k následně přijatým rezolucím, které se setkaly s pozitivní odezvou zahraničních partnerů. V Politickém výboru a výboru pro obranu a bezpečnost, jejichž zasedání se zúčastnili poslanci Jiří Horák a Pavel Žáček, se jednalo o situaci Ukrajiny ve světle nadcházejícího summitu NATO ve Washingtonu, o ruských subversivních aktivitách a pozornost věnovali také situaci v oblasti strategie obrany a odstrašení. Poslankyně Jarmila Levko zastupovala delegaci na výboru pro ekonomiku a bezpečnost a výboru pro demokracii a bezpečnost, kde získala podrobné informace o fungování ruského válečného hospodářství a současnou situaci na ruské domácí scéně. Výbor pro vědu a technologie pokrýval poslanec Robert Králíček, místopředseda podvýboru pro technologické trendy a bezpečnost, který se aktivně účastnil diskuzí o umělé inteligenci a kvantových technologiích.


Parlamentní shromáždění NATO je partnerská instituce Severoatlantické aliance. Jejím hlavním účelem je posílení hlasu občanů členských zemí v rámci rozhodovacích procesů NATO. Česká republika má ve Shromáždění celkem 7 míst, která jsou rozdělena mezi pět poslanců a dva senátory.


Odkaz na přijaté rezoluce: 

Deklarace č. 489 | Standing with Ukraine until Victory

Deklarace č. 490 | Shaping NATO for the Next Generation at the Washington Summit


Zajímavé odkazy:

Výsledky jarního zasedání PS NATO v Sofii


Použité fotografie: PS NATO, stálá delegace do PS NATO



Zástupci Poslanecké sněmovny se zúčastnili zasedání PS NATO v Sofii (27.05.2024) Zástupci Poslanecké sněmovny se zúčastnili zasedání PS NATO v Sofii (27.05.2024) Zástupci Poslanecké sněmovny se zúčastnili zasedání PS NATO v Sofii (27.05.2024) Zástupci Poslanecké sněmovny se zúčastnili zasedání PS NATO v Sofii (27.05.2024) Zástupci Poslanecké sněmovny se zúčastnili zasedání PS NATO v Sofii (27.05.2024) Zástupci Poslanecké sněmovny se zúčastnili zasedání PS NATO v Sofii (27.05.2024)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)