Organizace Memorial našla v rezidenci předsedů Sněmovny druhý domov i zázemí pro své aktivity
21. 11. 2023Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila členy lidskoprávní a vzdělávací organizace Memorial. Ti po svém zákazu činnosti v Ruské federaci našli loni na podzim útočiště v pražské rezidenci předsedů Sněmovny. Odtud dál pokračují ve své odborné práci a plánují další související aktivity.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová dnes navštívila zástupce renomované historicko-vzdělávací a lidskoprávní organizace Memorial. Ti od loňského podzimu působí ve vile předsedů Sněmovny. Memorial se dlouhodobě odborně zaměřuje na výzkum sovětského represivního systému a jeho současné reflexe. Kvůli své činnosti byl ruskými úřady zakázán a jeho členové čelili ve své vlasti pronásledování, šikaně a tvrdým perzekucím.
„Badatelé z Memorialu systematicky přispívají k osvětlování temných stránek minulosti i současnosti ruského totalitního režimu. Jejich práce byla dokonce v loňském roce oceněna Nobelovou cenou za mír. U nás mají i nadále dveře otevřené, a to doslova,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
V budově prvorepublikové funkcionalistické vily ze 30. let na pražské Ladronce v současnosti působí až osm pracovníků organizace. Doba užívání prostor byla s vedením Sněmovny původně domluvena na šest měsíců. S ohledem na oboustranný zájem pak byla po jejich uplynutí prodloužena. Organizace Memorial se zavázala hradit náklady za užívání objektu, z nichž většinu tvoří výdaje za energie a údržbu. Objekt jako takový jim je naproti tomu poskytnut bezplatně.
„Jsem opravdu ráda, že vila předsedů Sněmovny, která byla dlouhodobě neobývaná, našla skutečně smysluplné využití a stala se druhým domovem pro ty, kteří z exilu pomáhají budovat ruskou občanskou společnost,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
„Díky pobytu zde se nám daří rozšiřovat muzejní kolekci Memorialu. Například minulý týden jsem měla možnost získat unikátní housle ručně vyrobené v gulagu, které potomci jejich autora odvezli do Drážďan, odkud jsme je po pěti letech vyjednávání získali,“ sdělila během setkání Irina Ostrovskaja, archivářka a dokumentaristka Memorialu.
„V poslední době se nám podařilo vydat několik knih, například sborník dokumentů o sledování Andreje Sacharova ze strany KGB nebo výpravný katalog naší výstavy o ženách v Gulagu. I to je výsledek toho, že máme možnost se díky tomuto zázemí v Praze plně věnovat naší práci,“ doplnil ještě Boris Bělenkin, ředitel knihovny Memorialu.
„Markétě Pekarové Adamové patří obrovský dík za její velkorysou nabídku pro Memorial, která v době ruské války proti Ukrajině nebyla úplnou samozřejmostí. Naši ruští kolegové jsou si toho vědomi a mě osobně těší například nedávné setkání lidskoprávních aktivistů Memorialu s jejich ukrajinskými protějšky. To se uskutečnilo právě v pražské rezidenci. Takováto setkání jsou velkou vzácností, přestože jejich potřeba je veliká. Kromě předsedkyně poslanecké sněmovny bych rád poděkoval také kolegům z ministerstva zahraničí a ministerstva vnitra, kteří od loňského roku vstřícně přistupují k pobytům ruských občanských a lidskoprávních aktivistů v ČR,“ uzavřel Štěpán Černoušek, předseda Gulag.cz a Memorial ČR.