Poslankyně L. Potůčková na polní misi delegace Ad hoc výboru pro migraci PS OBSE v Maroku
21. 9. 2024Ve dnech 19. – 20. září 2024 se uskutečnila polní mise Ad hoc výboru pro migraci Parlamentního shromáždění OBSE v Maroku, která se zaměřila na seznámení se s přístupem této země k mezinárodní mobilitě.
Součástí devítičlenné mezinárodní delegace parlamentářů pod vedením Daniely De Ridder (Německo) byla i poslankyně Lucie Potůčková, jež je zároveň předsedkyní lidskoprávního výboru PS OBSE.
Návštěva, kterou organizačně zajišťovala Sněmovna reprezentantů marockého parlamentu, byla první cestou výboru do Partnerské země OBSE pro spolupráci. Cílem mise bylo seznámit se s přístupem Maroka k řízení migračních toků, ochraně uprchlíků a jejich integraci. V rámci bilaterálních jednání s celou řadou partnerů se delegace seznámila s problémy Maroka jako zemí migrace, tranzitu a cílové destinace, která má strategickou polohou v centru migračních toků mezi Evropou, Afrikou a Blízkým východem.
19. září se v Rabatu delegace setkala s klíčovými partnery, včetně vedoucích představitelů parlamentu a vlády a navštívila neziskovou organizaci Fondation Orient-Occident.
Následující den členové delegace navštívili přístavní úřad Tangier MED, jenž je centrem globálního obchodu a investic. Před jeho návštěvou se uskutečnil online brífink se zástupci mezinárodních organizací.
Během jednání delegace ocenila úsilí Maroka o uzákonění azylové a migrační reformy, zdůraznila však, že je třeba reformy dotáhnout do konce přijetím komplexního legislativního rámce.
Poslankyně Lucie Potůčková vznesla několik dotazů na marockého ministra vnitra. První z nich se týkal kriminality spojené s migranty, druhý se týkal způsobu, jakým vláda komunikuje s občany a vysvětluje jim status migrantů a formu a výši podpory, kterou jim dává. Zároveň ocenila setkání s Aminou Bouayach, předsedkyní marocké Národní rady pro lidská práva.
Mise Ad hoc výboru PS OBSE pro migraci do Maroka navázala na jeho návštěvy v Turecku
a Itálii, které se uskutečnily na začátku tohoto roku a zaměřily se na řešení nelegální migrace ve Středomoří. Maroko je v regionu vůdčí zemí, která se pouští do významných reforem, nicméně, jak shledala delegace PS OBSE, je nezbytné zajistit účinnější azylový systém a širší přístup ke zdravotní péči, zaměstnání a vzdělání, jakož i posílit ochranu zranitelných migrantů - zejména nezletilých osob bez doprovodu, obětí obchodování s lidmi a genderově podmíněného násilí, i LGBTQI+ uprchlíků.