V Poslanecké sněmovně proběhl kulatý stůl k perspektivě profese dětské sestry v ČR
10. 10. 2024Tisková zpráva poslankyň Ivany Mádlové a Věry Adámkové
Poslankyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Ivana Mádlová a Věra Adámková pokračují ve strategických rozhovorech o budoucnosti profese sestry v České republice. V pořadí čtvrtý kulatý stůl navázal na konferenci „Bez sester to nejde: největší problémy a hledání řešení“ z ledna 2024 a zabýval se perspektivou profese dětské sestry v České republice. Poslankyně k jednání pozvaly představitele sesterského managementu, zástupce vzdělavatelů i Ministerstva zdravotnictví České republiky. Jednání kulatého stolu proběhlo v pondělí 7. 10. 2024.
Poslankyně Ivana Mádlová při zahájení kulatého stolu uvedla: „Dnešní jednání je velmi důležité. Je vyvrcholením naší roční práce a zároveň se dnes zaměříme na profesi dětské sestry, která se v praxi potýká s řadou problémů. Ty přináší výzvy, které musíme řešit systémově a legislativní cestou. Jde v první řadě o kvalifikační i specializační vzdělávání. Dalším velkým úkolem je motivovat mladou generaci k tomu, aby si profesi dětské sestry vybrala. Úkolem dnešního jednání je navrhnout varianty řešení a směr, kterým by se dále profese měla ubírat.“
Navázala poslankyně Věra Adámková, která úvodem řekla: „Uvědomuji si, jak důležitá je profese dětské sestry a s jak mimořádným citem proto musíme k dílčím změnám přistupovat. Práce s dětským pacientem je velmi důležitá, ale zároveň specifická a náročná. Vyžaduje řadu předpokladů, které musíme u budoucích zdravotníků vytvářet a posilovat tak, aby pediatrická péče měla maximální kvalitu. Velkou výzvou zůstává psychické zatížení, kterému dětské sestry i pediatři čelí. V rámci strategických změn se musíme zaměřit i na tento problém.“
Alice Strnadová a Lenka Hladíková z Ministerstva zdravotnictví České republiky úvodem představily vývoj profese dětské sestry a vzdělávání dětských sester v ČR, přičemž uznaly, jak komplikované je stávající podoba jejich vzdělávání. V diskusi převládla především otázka prostupnosti vzdělávání. Markéta Říhová z Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice v Brně v diskusi uvedla: „Máme velmi dobrou zkušenost s nasazením všeobecných sester s magisterským vzděláním v intenzivní péči. Tyto sestry, byť pod dozorem dětských sester, by měly mít více prostoru pro práci na dětských JIP. V provozu tyto sestry potřebujeme. Je na místě usnadnit prostupnost.“
Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, následně představil konkrétní data spojená s profesí dětské sester. V současné době se nepotýkáme s alarmujícím nedostatkem dětských sester, ale především s jejich stárnutím. Pozitivní zprávou je, že o studium oboru dětské sestry je zájem a zároveň většina absolventů zůstává v systému veřejného zdravotnictví.
Za vzdělavatele vystoupila Darja Jarošová, proděkanka Lékařské fakulty Ostravské univerzity a předsedkyně Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí v České republice, která mimo jiné uvedla: „Problémem je mimo jiné omezené uplatnění pro absolventy, kteří mohou působit jen na pediatrických odděleních, což souvisí se zmíněnou prostupností. Jako proděkanka pro zahraniční vztahy také vím, že je zde minimální prostor pro zahraniční spolupráci a mobility, což je dnes pro studenty důležitý faktor. Z letošního výzkumu SÚ AV ČR také vychází, že studenti nelékařských oborů jsou velmi nespokojeni s podobou studia. Zde je pravděpodobně velký prostor pro reformy.“
Renáta Grossová Klementová, náměstkyně pro nelékařské zdravotnické pracovníky ve FN Brno, připomněla i důležitost psychického zdraví pacientů: „Stále se potýkáme s nárůstem počtu dětských pacientů s psychickými problémy. Profese musí reagovat i na tento vývoj a dbát větší důraz na vzdělávání sester v oblasti psychického zdraví dětských pacientů.“.
Poslankyně Ivana Mádlová jednání uzavřela: „Jednalo se o poslední ze série kulatých stolů k reformě sesterské profese, ale považuji ho za mimořádně důležitý a hodnotím jednání jako velmi přínosné. Za zásadní výstupy považuji zvýšení prostupnosti vzdělávání i možnost zavést akreditovaný kvalifikační kurz pro dětské sestry. Musíme se zaměřit také na aktuální vývoj, především v souvislosti psychickým zdravím dětí, které, jak víme, se zhoršuje. Nadále budu apelovat na dialog mezi praxí a vzdělavateli tak, aby vzdělávání reflektovalo potřebu praxe“.
Kulatých stolů poslankyň Ivany Mádlové a Věry Adámkové se zúčastnila v období od března do října 2024 řada odborníků ze všech úrovní zdravotní péče i vzdělávání. Poslankyně s nimi diskutovaly o změnách ve vzdělávání, kompetencích i odměňování sester. Debata se týkala také výuky odborné praxe, tzv. mentoringu. V lednu 2025 poslankyně výstupy těchto jednání představí na II. ročníku konference „Bez sester to nejde“ s podtitulem „co se podařilo a co dále“.